توهمِ سنگین میزبانی و تماشاگرانی که پای‌شان به ورزشگاه باز نشدهسنگ مفت، گنجشک مفت فوتبال ایران

0 9
توهمِ سنگین میزبانی و تماشاگرانی که پای‌شان به ورزشگاه باز نشدهسنگ مفت، گنجشک مفت فوتبال ایران

مرضیه دارابی – خبرنگار: AFC بار دیگر مسابقات انتخابی جام جهانی ۲۰۲۲ قطر و جام‌ملت‌های ۲۰۲۳ چین را به تعویق انداخت. حالا به جای فروردین‌ماه، باید در خرداد ماه درحالی‌که شانس مان برای گرفتن سهمیه خیلی کم شده، به مصاف حریفان برویم.

پیش از این قرار بود ۵ و ۱۰فروردین‌ماه سال ۱۴۰۰ با هنگ‌کنگ و کامبوج بازی کنیم اما به خاطر موانع کرونایی و منع آمد و رفت کشورها، حالا کنفدراسیون فوتبال آسیا ظاهرا تصمیم گرفته مانند لیگ قهرمانان آسیا، به شیوه متمرکز رو بیاورد و مسابقات را در یک کشور برگزار کند.
فدراسیون فوتبال ایران که البته رییس ندارد و در آستانه برگزاری انتخابات است، خواستار میزبانی این رقابت‌ها شده، سخنگوی فدراسیون در خصوص زمان و محل برگزاری مسابقات گفته است: «درباره محل برگزاری مسابقات، هنوز هیچ تصمیمی گرفته نشده است. قرار است روز سه‌شنبه هفته جاری، ویدئو کنفرانسی با حضور نمایندگان تیم‌های شرکت‌کننده در گروه ایران، سرمربیان این تیم‌ها، روسای بین‌الملل و دپارتمان تیم‌های ملی برگزار شود تا در زمینه برگزاری، رایزنی و مذاکره شود و سپس تصمیم نهایی اخذ شود.»
جالب این‌جاست که فدراسیون ایران خواستار میزبانی از این رقابت‌هاست، امیرمهدی علوی گفته است: «نکته مهم در این ارتباط این است که کشورمان به بهترین شکل مهیای برگزاری و میزبانی مسابقات است. اگر قرار باشد بازی‌ها به‌صورت متمرکز برگزار شود، حق تیم‌ملی ایران است که خودش را مهیای یک صعود پرافتخار دیگر آماده کند و این حق نباید ضایع شود. نیاز است که تصمیم عادلانه‌ای در این باره گرفته شود. تیم‌ملی ایران 3 مسابقه بسیار حساس در زمین خودمان و یک مسابقه در خارج از خانه دارد و این موضوع، اهمیت زیادی دارد.»
در شرایط معمول، فدراسیون ایران باید از حق میزبانی کشورمان در مسابقاتی با اهمیتی در این سطح دفاع کند، شکی وجود ندارد اما در جایی که بعضی کشورها در رشته‌های دیگر نیز به دلیل هزینه‌بر بودن برگزاری مسابقات در شرایط کرونا و وضعیت متفاوتی که این ویروس و پروتکل‌های مربوط به آن به میزبان تحمیل می‌کند، از میزبانی انصراف می‌دهند، فدراسیون فوتبال ایران مدعی است که می‌تواند میزبان مسابقات متمرکز باشد.»
چندی پیش نیز هر ۴ تیم حاضر در لیگ قهرمانانِ پیش رو نیز درخواست‌شان برای میزبانی از مسابقات را به کنفدراسیون فوتبال آسیا ارائه کردند.
مهدی محمدنبی، دبیرکل فدراسیون فوتبال، روز شنبه با ارسال نامه‌ای به داتو ویندسور جان دبیرکل کنفدراسیون فوتبال آسیا (AFC)، درخواست میزبانی باشگاه‌های پرسپولیس، تراکتور، استقلال و فولاد ایران را در لیگ قهرمانان آسیا ۲۰۲۱ ارائه کرد.
درخواست میزبانی فدراسیون و باشگاه‌های ایرانی در شرایطی به AFC ارائه شده که مسابقات در کشورمان بدون تماشاگر برگزار می‌شود. هرچند فوتبال اولین رشته‌ای در ایران بود که توانست مجوز برگزاری مسابقاتش را از ستاد ملی مقابله با کرونا بگیرد اما از ابتدای شیوع کرونا در کشورمان، هنوز هیچ رشته ای، حتی فوتبال که مسابقاتش را در ورزشگاه‌های بزرگ و فضای باز برگزار می‌کند، نتوانسته مجوز حضور تماشاگران در بازی‌ها را بگیرد.
حالا بیشتر از یک سال است که هیچ مسابقه ورزشی در ایران در حضور تماشاگر برگزار نشده است و هیچ صحبتی نیز مبنی بر نزدیک بودن زمان ورود تماشاگران به ورزشگاه‌ها مطرح نیست.
درحالی‌که اگر بخواهیم میزبانی مسابقات انتخابی جام‌جهانی و لیگ قهرمانان آسیا را بگیریم، در ابتدا باید مجوز حضور تماشاگران را داشته باشیم که آن هم با روالی که از نظر کرونا در کشور سپری می‌کنیم و وزارت بهداشت از آغاز موج چهارم و البته شناسایی موارد ابتلا به ویروس جهش یافته انگلیسی در کشور خبر داده، خوشبینی در مورد بهبود وضعیت در بهار سال آینده وجود ندارد.
البته در کنار موضوع ممنوعیت ورود تماشاگران به ورزشگاه‌ها، وضعیت چندان مناسبی هم برای میزبانی از حریفان در بعد سخت افزاری و آن هم در مسابقه‌ای که قرار است به صورت متمرکز به انجام رسد، نداریم.
ارائه درخواست میزبانی از سوی فدراسیون فوتبال و تیم‌های ایران در وضعیت کنونی کرونا و امکاناتی که برای برگزاری مسابقه در این شرایط داریم، بیشتر به توهمی سنگین می‌ماند که صرفا درخواستی را مطرح کرده‌ایم و خودمان هم می‌دانیم از عهده آن با توجه به پروتکل‌های سخت در نظر گرفته شده، برنمی‌آییم؛ با وجود این مثال «سنگ مفت، گنجشک مفت» عمل کرده ایم و درخواستی را مطرح کرده ایم که خودمان می‌دانیم از عهده آن برنخواهیم آمد و البته AFC هم قاعدتا بر این موضوع اشراف دارد.

خصوصا اینکه در وقت برگزاری لیگ متمرکز قهرمانان آسیا در قطر، که تصمیم کنفدراسیون فوتبال آسیا در هنگامه کرونا برای ادامه دادن این رقابت‌ها بود، دیدیم که کشور میزبان چه سختگیری‌هایی برای میهمانانش در نظر گرفته بود و اجرای پروتکل‌ها چقدر سخت بود.

انتهای پیام/

اخبار و مطالب مرتبط

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.