نگاهی به عملکرد ‌هافبک‌های پرسپولیس در نیم فصلی که گذشتاحمد گلزن شد، کمال مدافع

0 10

شیوا دورانگر – خبرنگار: تیم فوتبال پرسپولیس به مانند لیگ گذشته در پایان نیم فصل اول توانست به قهرمانی برسد. این عنوان‌ در شرایطی به دست آمد که این تیم بسیاری از نفرات کلیدی خود را در همان شروع لیگ از دست داد، به طوری که گل‌محمدی مجبور شد از بازیکنان غیرتخصصی در بعضی پست‌ها استفاد کند. پرسپولیس در طول مسابقات نیم فصل، تنها یک شکست در اراک داشت و در مقایسه با دیگر تیم‌ها به لحاظ آماری توانست عملکرد بهتری داشته باشد و همه ترین‌های لیگ از جمله بیشترین امتیاز (۳۰امتیاز)، بیشترین برد ( ۸ برد- مشترک با سپاهان)، کمترین باخت (پرسپولیس یک باخت)، بیشترین کلین‌شیت (۹ کلین‌شیت) و بهترین خط دفاع (۸ گل خورده) را از آن خود کند.
بر اساس آمارهای ارائه شده از سوی سایت 11تیم پرسپولیس با ۸۱ فرصت گل، بیشترین شانس گل و زدن ۱۷۹ شوت، بیشترین شوت در چهارچوب را بین تیم‌های لیگ داشت. در آمارهای دفاعی هم فقط فولاد آمار بهتری نسبت به پرسپولیس در فرصت دادن به مهاجمان حریف داشت. در مجموع ۱۵ بازی ۱۰۷ شوت به سمت دروازه پرسپولیس زده شد و اسن تیم با ثبت بیشترین کلین شیت و کمترین گل خورده بهترین آمار دفاعی را ثبت کرد اما بیشتر از 3 تیم دیگر به حریفان اجازه خلق فرصت گلزنی داد.
اما در نیم فصل در مجموع ۲۱ بازیکن برای پرسپولیس به میدان رفتند. احمد نوراللهی با با ۱۳۳۵ دقیقه حضور در ترکیب و انجام ۱۵ بازی از این حیث در بین همه بازیکنان این تیم رکورددار است. محمد شریفی،‌ هافبک آینده دار سرخ‌ها با ۱۶ دقیقه حضور در ترکیب تیمش، کمترین میزان حضور در میدان را در بین نفرات این تیم داشت. در ادامه مروری خواهیم داشت بر عملکرد‌ هافبک‌های پرسپولیس در نیم فصلی که گذشت.
آقای گلی نوراللهی
همان‌طور که اشاره شد احمد نوراللهی بیشتر از هر بازیکنی در فصل جاری برای پرسپولیس به میدان رفت. این‌ هافبک خوش تکنیک که عادت داشت در مرکز زمین تکل بزند و درگیر شود یا لب خط بازی می‌کرد، در فصل جاری جور مهاجمان را کشید و هم گل زد و هم پاس گل داد. او که در چند پست از طرف گل‌محمدی مورد استفاده قرار گرفت، تنها 2بار در جریان بازی با سایپا و سپاهان تعویض شد. در ۱۳۳۵ دقیقه‌ای که نوراللهی در ترکیب حاضر بود ۶ گل زد و به نوعی آقای گل پرسپولیس بود و به همراه طالب ریکانی، گلزن‌ترین ‌هافبک لیگ در نیم فصل لقب گرفت. شهرخودرو، نساجی، گل‌گهر، فولاد، ماشین‌سازی و پیکان تیم‌هایی بودند که مقابل آن‌ها توانست گلزنی کرد. ضمن این‌که او ۳ پاس منجر به گل داشت و بهترین پاسور تیمش لقب گرفت. بی‌شک نوراللهی موثرترین بازیکن پرسپولیس در نیم فصل بود.

درخشش سرلک در اولین فصل حضورش
میلاد سرلک بعد از نوراللهی، بیشترین دقایق حضور را در زمین داشت. هافبک دفاعی تازه وارد سرخ‌ها با حضور در تمامی دیدارهای نیم فصل و ۱۱۴۶ دقیقه بازی نشان داد که بی‌دلیل گل‌محمدی او را جذب نکرده است، به خصوص که این بازیکن توانست یک گل و 2 پاس گل در طول نیم فصل از خود برجای بگذارد. بهترین نمایش فصل سرلک مقابل تیم سابقش بود، جایی که او یک گل و یک پاس گل در برابر شهرخودرو به ثبت رساند و توانست زمینه شکست این تیم را فراهم کند.

پهلوان و پاس گل در اولین دربی
احسان پهلوان دیگر یار جدید سرخ‌ها هم در اولین فصل حضورش توانست اعتماد گل‌محمدی را جلب کند و این فرصت را پیدا کند که در هر ۱۵ بازی فصل به مدت ۱۱۴۴ به میدان برد. اوج درخشش پهلوان در هفته هشتم بود که در اولین تجربه دربی توانست 2 گل پاس گل دهد و پرسپولیس را از شکست مقابل استقلال نجات داده و به سمت پیروزی رهنمون کند.

درخشش کمال در پست جدید
کمال کامیابی‌نیا هم به مانند نوراللهی فصل متفاوتی را در لیگ بیستم سپری کرد و بعد از این‌که در هفته‌های ابتدایی در پست ‌هافبک دفاعی انجام وظیفه کرد بنا بر نیاز تیمم از هفته یازدهم به قلب دفاع رفت تا در کنار سیدجلال به دروازه نزدیک‌تر باشد.
در واقع او در هفته‌های پایانی نیم فصل به عنوان دفاع میانی بازی کرد که حاصل آن یک گل در ۱۲ بازی بود.کمال یک کارت قرمز و ۳ کارت زرد در ۱۰۴۷ دقیقه‌ای که در ترکیب بود دریافت کرد و یکی از خشن‌ترین بازیکنان تیم در نیم فصل بود.

عالیشاه و پاس گل‌های ۳ امتیازی
امید عالیشاه هم یکی از بهترین‌های پرسپولیس در نیم فصلی بود که گذشت و نقش تاثیرگذاری در بازگشت این تیم به صدر جدول داشت.کاپیتان دوم سرخ‌ها در ابتدای فصل نیمکت نشین بود اما رفته رفته توانست خود را به ترکیب نزدیک کند و تبدیل به همان بازیکنی شود که در هر بازی با ارسال بی‌نقص خود فرصت گل فراهم می‌آورد. او در ۲ هفته اخیر برابر پیکان یک پاس گل ۳ امتیازی داد و برابر گل گهر هم با حرکت انفرادی توانست گلزنی کند. در مجموع عالیشاه ۲ گل و ۲ پاس گل در ۶۰۵ دقیقه ای که در زمین بود به جای گذاشت که آمار قابل توجهی است. این را هم در نظر داشته باشید که هر 2 پاس عالیشاه برابر مس و پیکان ۳ امتیازی بود و گلی هم که وارد دروازه ذوب آهن کرد یک امتیاز برای تیمش داشت.

بشار و جدایی نابهنگام
بشار رسن، ملی‌پوش عراقی که در میانه‌های فصل تیم پرسپولیس را ترک گفت در طول مدتی که در این تیم بود یکی از مردان ثابت خط میانی بود و در ۳ بازی به میدان رفت اما نتوانست در این مدت کوتاه گل یا پاس گلی از خود برجای بگذارد.

خریدهای جدید مترصد فرصت در نیم فصل دوم
مهدی مهدی‌خانی و مهدی شریفی از خریدهای جدید این فصل پرسپولیس هستند که در چند بازی به عنوان یار تعویضی وارد زمین شدند. مهدی‌خانی ۸ بار و به مدت ۷۷ دقیقه در زمین بود و شریفی هم ۱۶ دقیقه بیشتر فرصت خودنمایی نداشت. باید دید این 2بازیکن در ادامه فصل قادر خواهند بود در حضور ‌هافبک‌های اسمی پرسپولیس فرصت خودنمایی پیدا کنند؟

انتهای پیام/

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.