هفت بیجار فوتبالاز سرمربیان چرخشی در لیگ برتر تا قهر بازیکنان

0 13
هفت بیجار فوتبالاز سرمربیان چرخشی در لیگ برتر تا قهر بازیکنان

شیوا دورانگر – خبرنگار: لیگ بیستم را باید یکی از پرحاشیه‌ترین فصول لیگ برتر دانست.به طوری که از همان ابتدا شاهد افزایش دستمزدها، تغییرات پیاپی نیمکت‌ها و اعتراض تیم‌ها به داوری بودیم. نیم فصل دوم این رقابت‌ها در حالی از چند روز دیگر استارت می‌خورد که هنوز بعضی تیم‌ها تکلیف سرمربی خود را مشخص نکرده‌اند و پرداخت دستمزدهای نجومی به بازیکنان همچنان خبرساز است.
تیم تازه لیگ برتری آلومینیوم اراک که نتایج خوبی در نیم فصل اول کسب کرده بود به دنبال جدایی رسول خطیبی در پی جذب مربی است. حمیدرضا عبداللهی، دستیار خطیبی که قرار بود تا انتخاب مربی جدید به‌ صورت موقت در تیم اراکی فعالیت کند، از ادامه همکاری با این تیم انصراف داد و اعلام کرد که به‌عنوان دستیار خطیبی در تراکتور فعالیت خواهد کرد. تیم آلومینیوم روز دوشنبه در مازندران باید مقابل نساجی قرار بگیرد.
اما خطیبی در شرایطی بعد از یک سال به تبریز بازگشته و هدایت تراکتور را برعهده گرفته است که فصل قبل در چنین روزهایی در پی اختلاف با محمدرضا زنوزی از ماشین‌سازی جدا شده و هدایت آلومینیوم اراک در لیگ یک را برعهده گرفت.در بحبوحه اختلاف 2طرف حتی رسانه‌ها خبر دادند مالک مشترک 2باشگاه در یک فایل صوتی گفته است هرگز اجازه نخواهد داد خطیبی به نیمکت تراکتور برسد و این مربی را به خاطر این‌که برای تراکتور حاشیه‌سازی نکند سرمربی تراکتور کرده بود ولی این اتفاق نیفتاد و زنوزی دوباره دست همکاری به سمت خطیبی گرفت. باید دید مالک تراکتور که در تغییر مربی در سالیان گذشته رکورد زده است تا پایان فصل سر انتخاب خود می‌ماند یا نیمکت این تیم برای چهارمین بار دستخوش تغییر خواهد شد؟ ناگفته نماند که در ابتدای فصل عليرضا منصوريان هدایت تراکتور را برعهده داشت اما در می‌نتایج ضعیف در همان هفته پنجم برکنار شد و مسعود شجاعی به‌طور موقت رهبری این تیم را برعهده داشت.
دیگر تیم تبریزی هم از ثبات بی‌بهره بود و در نیم فصلی که گذشت 2 بار سرمربی خود را عوض کرد. ماشین‌سازان فصل را با وحید بیاتلو آغاز کردند اما پس از گذشت 5 هفته با نتایج ضعیفی که به دست آمد سعید اخباری، جانشین این مربی شد. حضور اخباری هم در ماشین ادامه‌دار نبود و مسوولان تیم تبریزی در پی استعفا این مربی با مهدی پاشازده به‌عنوان جانشین وی به توافق رسیدند. با نگاهی به رزومه پاشازاده خواهیم دید که این مربی سابقه حضور در دسته‌های پایین‌تر و تیم‌های مثل بادران ،شهرداری ماهشهر، شاهین شهرداری بوشهر و …را در کارنامه دارد. در واقع آخرین تیمی که وی در آن مربیگری کرده پاس همدان بوده است که هم اکنون در لیگ دسته دوم فعالیت دارد. به عبارتی ماشین‌سازان به دنبال استعفای این مربی از تیم پاس به سراغ وی رفتند.
قبل از حضور پاشازاده در لیگ برتر شاهد حضور مربیان فاقد کارنامه و جوان دیگری هم در لیگ بودیم که از جمله آن‌ها می‌توان به محمود فکری در استقلال، محمد ربیعی در مس، رحمان رضایی در ذوب‌آهن، مهدی رحمتی در شهرخودرو و اخیرا داریوش یزدی در نفت مسجد سلیمان اشاره داشت.
البته بعضی مربیانی که نام بردیم عملکرد بدی در لیگ نداشتند. از جمله ربیعی که در نیم فصلی که گذشت توانست با تیم مس نتایج خوبی در اولین فصل حضورش در لیگ بدتر کسب کند. یا محمود فکری به لحاظ آماری عملکرد مثبتی را ثبت کرد، گرچه که کارشناسان معتقدند که تیم اسنقلال با این بضاعت انسانی باید بازی‌های بهتری را ارائه می‌داد و بهتر از این‌ها نتیجه می‌گرفت.گفتنی است که استقلال باوجود صدرنشینی طولانی در لیگ نتوانست از جایگاه خود دفاع کند و در پایان نیم فصل تا رتبه سوم نزول داشت که این اتفاق باعث شد مدیریت استقلال به سرمربی تیم اولتیماتوم دهد و باید دید تا چه زمانی حمایت‌ها از فکری ادامه خواهد داشت؟
یکی از مشکلات مهم استقلال فصل که گذشت بی‌انضباطی‌های مکرر بازیکنان بود.تا جایی که فکری چندین بار با بازیکنان تیمش برخورد کرد و حتی این اواخر شرایط به شکلی پیش رفت که کاپیتان این تیم در زمین چمن این موضوع را به طور علنی نشان داد.وریا غفوری در جریان دیدار با نساجی دستور تعویض خود را صادر و بعد از لگدی که به بطری کنار زمین زد به رختکن رفته بود و حتی زودتر از سایر اعصای تیم ورزشگاه را ترک گفته بود.
ستاره‌هاس استقلال در هفته‌های اخیر به هر چیزی که فکر آن را کنید معترض بوده‌اند از غذا گرفته تا زمین تمرین و دستمزد و ….در ادامه داستان دنباله‌دار اعتراض‌ها مهدی قایدی به بهانه سرماخوردگی از حضور در تمرین استقلال سر باز زده است و در تمرینات روزهای اخیر تمیش غایب بوده است. همان‌طور که اشاره شد باشگاه دلیل غیبت وی را سرماخوردگی اعلام کرد اما حالا شنیده می‌شود مدیران استقلال به قایدی اعلام کردند به دلیل غیبت غیرموجه در تمرینات روزهای گذشته باید به کمیته انضباطی برود وتوضیحاتش را ارائه بدهد. گفتتی است قائدی خواهان افزایش رقم قرارداد و اضافه شدن بند فسخ یک طرفه در صورت داشتن پیشنهاد خارجی به قراردادش است و این یکی از پیامدهای بالا بردن دستمزدها در اول فصل است که گریبانگیر استقلال شده است که بعد از برملا شدن دستمزد نجومی فوری به اوج رسید. به هرحال کاپیتانی که باید در هر زمینه الگوی بازیکنان جوان تیمش می‌شد، حالا با رفتار و کردار غلط خود کاری کرده است هر روز یک حاشیه جدید در استقلال شکل بگیرد و با این شرایط بنطر می‌رسد کار در ادامه فصل برای استقلال سخت شود.
البته بخشی از این اتفاق‌ها را باید از مدیرانی دید که با افزایش بی رویه دستمزد‌ها باعث هرج و مرج در تیم‌ها شدند از مدیران فدراسیون گرفته که با وضع قانون من در اوردی منع حضور مربیان و بازیکنان خارجی باعث بالا رفتن دستمزد بازیکنان لیگ شدند و اجازه داند که مربیان فاقد تجربه و بی‌کارنامه در لیگ وارد شوند تا مدیران غیرمتخصصی چون زنوزی و سعادتمند و دیگرانی که از روی چشم و هم چشمی فله ای بازیکن خریدند و با تصمیمات غیر کارشناسی رقم قرارداد یک بازیکن معمولی را 3-2 برابر قیمت واقعی‌اش کردند. اخراج‌ها و انتصاب‌های بی‌حساب و کتاب مربیان هم که چیزی نگوییم بهتر است.

اخبار و مطالب مرتبط

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.