سریال هندی – مالزیایینابودگر ۲۰۱۹ با ورژن ۲۰۲۱

0 15

ابراهیم فتاحی – خبرنگار: تا این جا که شرایط برای پرسپولیس خوب پیش نرفته است. این که چه مقدار طرف هندی مقصر است و چه میزان باید باشگاه و فدراسیون فوتبال ایران را در بروز هر مشکل مقصر بدانیم، به راحتی قابل قضاوت نیست. یک طرفه نمی‌شود به قاضی رفت و مساله این است که همین یک طرف هم تمام جزئیات را نگفته و همه حرفش را نزده است، پس نمی‌توان یک ارزیابی دقیق داشت ولی واقعا شکی نیست که طرف هندی هم ظرفیت‌های لازم را برای میزبانی از این سطح رقابت‌ها نداشته است و کاستی‌ها حتی سخت‌افزاری قابل کتمان نیست، هر چند که حاشیه‌های اخیر در بخش نرم‌افزاری به وجود آمد. حالا هرقدر هم که گوآ یک منطقه توریستی شناخته شده در سطح بین‌المللی باشد که در آن بتوان از آسپا و سبزی آب‌های آن که در واقع دریای پارس نام داشته است و البته خیلی چیزهای دیگر بشود، لذت برد، فرقی در اصل این ماجرا نمی‌کند.
در این بین، البته نباید عملکرد نسبتا ضعیف‌تر کنفدراسیون نسبت به گذشته را نادیده گرفت تا حدی که وارد فاز برگزاری مسابقات به هر شکل ممکن شده‎اند و البته این به معنای فقدان کاستی‌ها در این سو هم نیست ولی به هر حال قبلاز این دیده‌ایم اگر کنفدراسیون و میزبان، کار خود را به خوبی انجام بدهند، مشکلاتی به این شکل که اکنون وجود دارد، پدیدار نمی‌شد.

*هندی‌ها، اقدام پرسپولیس را تلافی می‌کنند؟
بعد از جنجالی که بر سر مشکل پروازی برای کاروان پرسپولیس حادث شد، باشگاه پرسپولیس، بیانیه‌ای صادر و در آن به شدت از طرف هندی انتقاد کرد. پرسپولیس حتی این وضعیت را مصداق کارشکنی دانست که موضوعی فراتر از عدم توانایی در اجرای میزبانی از سوی فدراسیون فوتبال هند و باشگاه گوآ بود.

مقام‌های پرسپولیس در این ارتباط حتی خبر از ارسال اعتراض رسمی خود برای کنفدراسیون دادند و از فدراسیون فوتبال هم خواستند مراتب اعتراض به نحوه انتخاب میزبان را به اطلاع کنفدراسیون فوتبال آسیا برسانند.
حالا با واکنش هندی‌ها، به نظر می‌رسد که موضوع ابعاد تازه‌تری پیدا کند. جدای از این که آن‌ها اتهام مطرح شده را نپذیرفته‌اند و متقابلا طرف ایرانی را هم متهم به اشتباه کرده‌اند. از سوی دیگر این سوال و بیم وجود دارد که آیا با طرح شدن این مسایل از سوی پرسپولیس، آیا هندی‌ها، همکاری لازم را در آن‌جا با پرسپولیس خواهند داشت. اهمیت موضوع از آن جهت است که گوآ شاید امکانات تفریحی زیادی داشته باشد ولی امکانات ورزشی آن برای این سطح از کار دارای محدودیت است که در ادامه به آن اشاره خواهیم داشت.

*سریال هندی به جای فیلم هندی
فیلم هندی که روز شنبه روی پرده رفت، دیروز هم ادامه داشت. در این ارتباط خبرنگار روزنامه تایمز آو ایندیا به پیگیری موضوع و ادعای مطرح شده از سوی پرسپولیس پرداخت که به خوبی نشان می‌دهد رسانه‌های داخلی ایران و مسایل تیم پرسپولیس در هند با وسواس دنبال می‌شود و واقعیت مطلب هم این است که تنها تیم در قواره مدعی در این گروه، پرسپولیس است.
رسانه هندی در پیگیری خود که در خبرگزاری مهر انعکاس داشت سراغ مقامی در فدراسیون فوتبال هند می‌رود.

*مقام فوتبال هند: ارسال مدارک تاخیر داشت، پرسپولیس می‌دانست امکان پرواز نیست
در خبر منتشر شده البته این مقام معرفی نمی‌شود. وی مدعی می‌شود؛ اصلا قرار نبوده پرسپولیس ظهر روز شنبه عازم این کشور شود و از پیش مجوزی برای این پرواز چارتر صادر نشده است. این موضوعی است که پرسپولیس و فدراسیون فوتبال ایران هم در جریانش قرار داشته‌اند.
او می‌گوید: «از آن‌جا که پرسپولیس پرواز چارتر داشت برای فرود در هند نیاز به مجوزهای ویژه داشت. این مجوز تنها زمانی صادر می‌شود که اسلات (ظرفیت) فرود وجود داشته باشد.»
عضو فدراسیون فوتبال هندوستان ادامه می‌دهد: «به ما اعلام کردند که تاخیری در ارسال مدارک وجود داشته و به باشگاه به طور شفاف اطلاع داده شد که هیچ ظرفیتی (برای فرود) تا یکشنبه در دسترس نیست. از آن‌ها خواسته شد تا پرواز را مجددا زمان‌بندی کنند.»
این منبع خبری در ادامه به درخواست عجیب پرسپولیس در زمان عجیب‌تر پرداخت و گفت: «بعد از نیمه شب بود که باشگاه پرسپولیس مسوولان فدراسیون هند را از خواب بیدار کرد و از آن‌ها خواست تا با مقامات مربوطه صحبت کنند و مجوز لازم را بگیرند. باوجود دانستن این‌که آن‌ها اجازه فرود ندارند، پرواز دوباره‌ای برایشان رزرو شد. در نیمه شب با چه کسی می‌توانستیم تماس بگیریم؟ پرسپولیس فدراسیون هند را مقصر می‌داند در حالی که ما نقشی در این موضوع نداریم.»

*مقصر تاخیر در ارسال مدارک چه کسی بود؟
در این اظهارات نکاتی وجود دارد که قابل اغماض نیست و در زمان خودش باید مورد بررسی قرار بگیرد تا ابتدا مشخص شود صحت دارد یا نه و اگر دارد، مقصر کیست؟
بحث تاخیر در ارسال مدارک مطرح شده که باید معلوم شود با فرض صحت دلیل و عاملش که بود. مساله این است 2سال و نیم قبل هم پرسپولیس اگر پرواز مستقیم به ژاپن داشت، شاید با یک تساوی در آن‌جا قهرمانی نصیب پرسپولیس می‌شد. اصولا شکل سفر پرسپولیس که بسیاری با حماقت به آن حسادت کردند، پاشنه آشیل پرسپولیس بود. بعد از هم کمتر کسی خبر دارد که تیم برای بازگشت با چه مشکلاتی روبه رو شد که خستگی را رقم زد.

این تاخیر در ارسال مدارک از سوی چه کسی بود، شرکت هواپیمایی، فدراسیون یا به دلیل تاخیر در تامین منابع مالی بود؟
همچنین در شرایطی که هنوز مجوز پرواز صادر نشده بود، چرا برنامه‌ریزی به شکلی بود که گویی مجوز در اختیار است؟

*غافلگیر شدن هندی‌ها توجیه ندارد
در این بین البته توضیحاتی که ارائه شده، طرف هندی را تبرئه نمی‌کند. با فرض این که از این طرف هم تاخیری بوده است، کاملا عجیب به نظر می‌رسد که میزبان برای روز شنبه 3ظرفیت خالی جهت ورود 3هواپیما در نظر نگرفته باشد.
قوانین برگزاری مسابقات می‌گوید هر یک از تیم‌ها حق دارد حداقل ۴ روز قبل از مسابقه به شهر میزبان گروه سفر کند. پس کشور و فدراسیونی که میزبانی را با تمام کاستی‌ها خواسته و به دست آورده است باید هماهنگی لازم را با نیروی دریایی و فرودگاه دابولیم انجام می‌داد و آمادگی لازم را می‌داشت. غافلگیری آن‌ها حتی در صورت کاستی از این سو قابل توجیه نیست.

*نقض حرف مسوول فدراسیون هند از طرف مدیر فرودگاه
همچنین در مطلب روزنامه هندی، تناقض‌هایی نیز در اظهارات مقام‌های هندی دیده می‌شود که جالب توجه است از جمله این که «گاگا مالیک» مدیر فرودگاه گوا در گفت‌وگو با این روزنامه تایید کرد؛ قرار بوده است پرواز پرسپولیس شنبه شب بر زمین بنشیند و تیم الریان هم یکشنبه وارد هند شود.
پس این فرودگاه برای شنبه شب منتظر این پرواز بود و نه بامداد یکشنبه. حالا چه اتفاقی افتاده است که این وضعیت را برای پرسپولیس به وجود آوردند؟

*رفتار مشکوک کنفدراسیون
و اما باید به بحث عملکرد کنفدراسیون فوتبال آسیا هم بپردازیم. تعرف را کنار بگذاریم عملکرد کنفدراسیون فوتبال آسیا در سال ۲۰۱۹ را پیش رو داریم. پس از آن‌که پرسپولیس در ۲۰۱۷ در جمع ۴ تیم برتر حاضر شد و در سال ۲۰۱۸ هم به فینال رسید و اصلا عجیب نبود در ۲۰۱۹ قهرمان شود. در نهایت با پنبه سر پرسپولیس بریده شد. اشتباهات داوری که مرتب قرار بود تکرار نشود ولی به شکلی ادامه پیدا کرد که پرسپولیس، حتی از گروه صعود نکند. واقعیت امر این که وقتی پرسپولیس در ۲۰۲۰ دوباره به فینال رسیدف نگارنده برای ۲۰۲۱ اصلا انتظار شرایط بهتر از این را نداشت. الان هم اصلا تعجب نمی‌کنیم که در کل خواسته‌های پرسپولیس را با زبان بازی و نامه‌نگاری‌ها بی‌نتیجه نادیده نگیرند. البته بعضی مسایل برای همه گروه‌ها است ولی کنفدراسیون در حال نادیده گرفتن بعضی بدیهیات است. در این دوره رقابت‌ها 3تیم از 5تیمی که در جایگاه دوم هر یک از مناطق قرار می‌گیرد، به یک هشتم؛ صعود می‌کند. به این ترتیب نه‌تنها باید بازی‌های روز پایانی هر گروه همزمان باشد بلکه برای جلوگیری از هر تبانی و اعمال نظری تمام بازی‌های روزهای آخر تمام گروه‌ها همزمان برگزار گردد تا امکان مهندسی نتایج به پایین‌ترین حد، کاهش یابد ولی کنفدراسیون حتی استنانداردهای سال‌های گذشته را هم رعایت نکرده است تا گوآ با یک ورزشگاه در ایالت امکان میزبانی پیدا کند.

*تاخیر داروخانه جهان در تعیین جواب یک تست ساده
این رفتارها کامل مشکوک است. شاید با یک سریال هندی مالزیایی روبه رو باشیم. فدراسیون فوتبال هند، گوا و کنفدراسیون حتی نتوانسته‌اند یا نخواسته‌اند شرایط استفاده اختصاصی از استخر و سالن بدنسازی را تامین کنند. در شرایطی که با پیشرفت‌های صورت گرفته، در حال حاضر جواب تست PCRبرای تشخیص کرونا، امروزه ظرف چند ساعت مشخص می‌شود پرسپولیس دیروز به دلیل تاخیر در این امر یک جلسه تمرینی دیگر را هم از دست داد!

انتهای پیام/

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.