پرسپولیس، امشب برای کسب سومین پیروزی به مصاف تیم سرسخت هندی می‌رودپرواز بر شانه‌های گارودا

0 17

امیر عباس زمانیان – خبرنگار: پرسپولیس پس از بازگشت فوق‌العاده برابر الریان قطر در دومین بازی دور گروهی، امشب برای کسب سومین پیروزی و بیشتر کردن فاصله با رقبا، به مصاف گوا خواهد رفت.

◊ لیگ قهرمانان آسیا 2021
◊ هفته سوم دور گروهی
◊ گروه E
◊ سه‌شنبه 31فروردین‌ماه 1400
◊ ساعت 21:30
◊ استادیوم فاتوردا هند

FC Goa-ISL Champs 2019-20

حریف امشب پرسپولیس، تا به این‌جای کار شگفتی‌ساز گروه E لقب گرفته و پس از پرسپولیسِ 6امتیازی، با 2امتیاز در رده دوم ایستاده است. یعنی بالاتر از الوحده امارات و الریان قطر که هرکدام با یک امتیاز، نتوانسته‌اند انتظارها را به خوبی برآورده کنند.
گوا، نماینده هند در این رقابت‌هاست و بر خلاف تصورات، شاید سر سخت‌ترین حریف پرسپولیس نیز به حساب بیاید. حریفی که می‌داند از بازی‌هایش چه می‌خواهد و تا به این‌جای کار نیز به هدفش رسیده است. به شدت بسته بازی می‌کند و به نظر راهی برای رسیدن به دروازه‌اش وجود ندارد.
موضوعی که شاید به ضرر پرسپولیس به پایان برسد. پرسپولیس تا به این‌جای کار، در دور بازی عملکرد نسبتا قابل قبولی از خود به نمایش گذاشته و هم برابر الوحده و هم برابر الریان، شاهد 2نیمه کاملا متفاوت از یکدیگر از طرف شاگردان یحیی گل‌محمدی بودیم. در برابر الوحده، یک نیمه قابل قبول و به تبع، به ثمر رساندن تک گل دیدار و سپس یک نیمه تدافعی و بدون در نظر داشتن ایجاد اختلاف بیشتر.
اما در برابر الریان، شرایط کاملا متفاوت بود. پرسپولیس یک نیمه کاملا بد را مقابل الریان در نیمه اول پشت سر گذاشت اما به محض ورود شاگردان گلمحمدی به مستطیل سبز در نیمه دوم، شاهد یک انقلاب تاکتیکی بودیم. پرسینگ شدید از بالا، افزایش سرعت انتقال توپ از دفاع به حمله و انتقال بازی به کناره‌ها، برای استفاده از قد بلند و قدرت بالای استفاده از پاس کات بک مهاجمی همچون شهریار مغانلو.
همان‌طور که گفته شد، پرسپولیس در نیمه اول یک بازی دور از انتظار را به نمایش گذاشت. سرخ‌ها در این نیمه کند عمل می‌کردند، فاصله بین خطوط زیاد بود، سرعت انتقال توپ بسیار کم بود، سانترهای پرسپولیس اثربخشی نداشتند، کرنرها به بدترین شکل ممکن زده می‌شدند حال این‌ها را اضافه کنید به پرس بازیکنان الریان و عملکرد خوب شجاع خلیل‌زاده در خط دفاع به خصوص از وقتی که پرسپولیس گل اول را خورد، روحیه بد نیز مزید بر علت شد تا ناامیدتر از همیشه سرخ‌ها راهی رختکن شوند.
در نیمه دوم اما همه چیز تغییر کرد. این بازی ما را به یاد دربی تهران انداخت. بازیکنان پرسپولیس در نیمه دوم فوق‌العاده عمل کردند، پس از جلو، حمایت از یار صاحب توپ، دادن سرعت به بازی و استفاده از فضاها باعث شد پرسپولیس خیلی زود در نیمه اول موقعیت‌سازی کند و برخلاف تمام بازی‌های پرسپولیس پیش از این بازی در این فصل، مهاجمان نیز توانستند موقعیت‌های به دست آمده را به گل تبدیل کنند و پرسپولیس در 10دقیقه 3گل بزند و خیال خودش را راحت کند. شاید فرق این بازی با خیلی از بازی‌های دیگر پرسپولیس همین نکته بود که این بار از موقعیت‌ها بهتر استفاده کردند.

اما یحیی یک اشتباه هم داشت که آن، تعویض زودهنگام شهریار مغانلو، بلافاصله پس از روشن شدن موتور گلزنی این بازیکن بود. اگر بخت با پرسپولیس یار بود و یحیی شهریار مغانلو را برای دادن استراحت به او، بیرون نمی‌کشید، پرسپولیس بیشتر نیز گل می‌زد. طبق آمار متریکا، پرسپولیس در این بازی 25شوت زد یعنی 5 برابر الریان و 13شوت سرخ‌ها در چهارچوب بود. یعنی بیش از 6 برابر تیم الریان. سرخ‌ها در حالی به این تعداد موقعیت رسیدند که میان پاس‌ها و درصد مالکیت 2تیم فاصله زیادی نیست. این یعنی این‌که پرسپولیس بهتر از حریفش موفق شده است از فضاها استفاده کند و با سرعت بیشتری بازی کرده است.
این بازی برای شهریار مغانلو بسیار دیدار مهمی شد. شاید دوران حضور مغانلو در پرسپولیس با این بازی تغییر کند. او در این بازی تنها در 60دقیقه 2گل زد تا از زیر فشارها خارج شود. نگاهی به آمار مغانلو بکنیم. او پیش از این، 6 برابر این مقدار که در زمین بود برای پرسپولیس توپ زده بود اما بیش از یک سوم آن بازی‌ها شوت زد. بیش از نیمی از آن بازی‌ها شوت‌هایش در چهارچوب بودند و در نهایت برای اولین بار 2گل زد. از این به بعد می‌توانیم شاهد یک مغانلوی آماده‌تر و بادقت‌تر باشیم. بازیکنی که دیگر زیر فشار نیست و روحیه بالاتری دارد.
اما صحبت از شجاع خلیل‌زاده شد و بد نیست که در این‌جا نیز به او بپردازیم. شجاع خلیل‌زاده در نیمه اول حسابی پرسپولیس را اذیت کرد. هم از نظر فنی، هم حسابی با حرکاتش با روحیه بازیکنان پرسپولیس بازی کرد. او در نیمه دوم نیز بهترین مهره خط دفاعی تیمش بود و اگر نبود شاید پرسپولیس بیشتر می‌توانست به گل برسد. شاید در مهم‌ترین صحنه، دقایق آخر بازی علی شجاعی در موقعیت تک به تک قرار داشت اما استارت فوق‌العاده شجاه خلیل‌زاده و تکل بی‌نظیرش مانع از گلزنی بازیکن پرسپولیس شد. شجاع در این بازی 22نبرد داشت که بیش از نیمی از آن‌ها را پیروز شد. 66درصد تکل‌هایش موفق بودند و 50درصد نبردهای هوایی را نیز برد. او همچنین 2بار قطع پاس کرد و 7بار نیز دفع توپ کرد.

رکوردی که بعد از ۴۲۴ روز در دیدار پرسپولیس و الریان شکسته شد
با نتایج به دست آماده، پرسپولیس شرایط بسیار خوبی در جدول دارد. این تیم هر 2بازی خود را برده است و با تیم دوم 4امتیاز فاصله دارد. یک پیروزی دیگر شاید خیال سرخ‌ها را از صدرنشینی هم راحت کند اما بازیکنان پرسپولیس نباید در باد این برد بخوابند و برابر تیم هندی که نشان داده است از سیستم دفاعی خوبی بهره می‌برد، باید بهترین بازی را انجام دهند و خیال خود را راحت کنند.

اگر قرار بر گرفتن مالکیت از تیم هندی باشد، قطعا شوتزنی یکی از استراتژی‌های اصلی کادر فنی خواهد بود اما اگر کادر فنی، چشم به باز کردن دفاع فشرده حریف در بازی امشب داشته باشد، شاید صرف نظر از اعداد و ارقام در بحث مالکیت، به سود ارتش سرخ به پایان برسد.

به هرحال، امشب سوت آغاز دیداری سرنوشت‌ساز برای پرسپولیس به صدا در خواهد آمد.