وقتی کرونا بهانه‌ای برای پوشش ضعف‌ها می‌شودگاف‌های سازمان لیگ تمامی ندارد

0 54

شیوا دورانگر – خبرنگار: لیگ برتر یکی از بی‌نظم‌ترین فصول خود را پشت سر می‌گذارد. در حالی که ۲۲ هفته گذشته است، هنوز تیم‌ها نمی‌دانند تا چه زمانی باید مسابقه دهند و هر هفته باید گوش به زنگ اعلام برنامه هفته بعد باشند.

برخی تیم‌ها چند بازی معوقه دارند و این باعث شده تا شرایط یکسان نباشد و یک تیم استراحت بیشتری داشته باشد و دیگری مسابقاتش فشرده‌تر باشد. بخش زیادی از این بی‌نظمی به دلیل شیوع کرونا بوده و قسمتی هم ناشی از تداخل با لیگ قهرمانان آسیا. ولی این همیشه مشکل نیست و سازمان لیگ در مدیریت تیم‌ها و برنامه‌ریزی بازی‌ها نیز ضعف‌های آشکاری داشته که در هفته‌های اخیر بیشتر از قبل نمایان شد. به طور مثال همین 2 هفته قبل، برنامه ۵ مسابقه معوقه از هفته‌های بیستم و بیست و یکم اعلام شد و در حالی که قرار بود این بازی‌ها در روزهای ۳۱ و ۴ خرداد برگزار شود، روز شنبه خبر آمد که این بازی‌ها به خاطر اردوی تیم ملی مجددا لغو شده و زمان آن متعاقبا اعلام می‌شود!

لغو چندباره بازی‌های لیگ
همانطور که می‌دانید قرار بود تیم ملی 5 خرداد اردوی خود را در کمپ تیم‌های ملی آغاز کند که با درخواست اسکوچیچ این اردو یک روز زودتر آغاز خواهد شد. پرسشی که در اینجا مطرح می‌شود این است که دیدار صنعت نفت آبادان – استقلال و سایپا – فولاد خوزستان به چه دلیلی لغو شد؟ این 2 بازی که قرار بود ۳۱ اردیبهشت برگزار شوند و به گفته سهیل مهدی، بازی‌ها هم تا سوم خرداد ادامه دارد. ضمن این که بازی‌های چهارم خرداد می‌توانست یک روز عقب بیفتد یا ملی‌پوشان تیم‌هايی که در این روز بازی داشتند یک روز دیرتر به اردوی تیم ملی بروند. به هرحال همانطور که سازمان لیگ از سرمربیان تیم‌ها انتظار همکاری دارند، باید از سرمربی تیم ملی هم توقع داشته باشند که شرایط لیگ و تیم‌ها را درک کند. الان با این تغییری که به وجود آمد لیگ دچار چالش شد و فشار مضاعفی هم به تیم‌هایی وارد خواهد آمد که در لیگ قهرمانان حاضر هستند که این می‌تواند به خود تیم ملی هم لطمه بزند.

گاف تکراری سازمان لیگ در اعلام برنامه بازی‌ها
جالب اینجاست که سازمان لیگ قبل از لغو بازی‌های معوقه لیگ برتر، برنامه 4 مسابقه باقی مانده از مرحله یک هشتم نهایی جام حذفی را اعلام کرده بود که طبق آن استقلال روز ۲۹ اردیبهشت باید به مصاف ذوب آهن برود. یعنی این تیم 2 روز بعد از انجام بازی با نفت در آبادان در آزادی از ذوبی‌ها میزبانی می‌کرد! حالا باید دید که سازمان لیگ به خاطر این گاف بزرگی که در برنامه‌ریزی بازی‌های استقلال داده، معوقه‌های لیگ را لغو کرده یا واقعا همانطور که سهیل مهدی می‌گوید این تصمیم به خاطر اردوی تیم ملی گرفته شده است. موضوع اینجاست که این اشتباهات مسبوق به سابقه است و سازمان لیگ همین چند ماه قبل هم دچار این اشتباه شده بود. ماجرا از این قرار است که سازمان لیگ اعلام می‌کند که تیم نساجی در تاریخ 16 فروردین در مسجد سلیمان به مصاف نفت مسجد سلیمان برود و 3 روز بعد در تاریخ 19 فروردین یک بازی در تهران برای این تیم با پرسپولیس در نظر می‌گیرد. یعنی این تیم در فاصله 3 روز باید در بازی‌های هفته نوزدهم و بیستم به میدان می‌رفت که سازمان لیگ ساعاتی بعد، این اشتباه خود را با تغییراتی که در برنامه به وجود آورد تصحیح کرد. شاید اگر سرپرست سازمان لیگ آنقدری که تلاش به دیده شدن در رسانه‌ها دارد و به دنبال تقابل با پرسپولیسی‌هاست، قدری روی کارش تمرکز می‌کرد، این همه گاف نمی‌داد.

وعده‌های ناتمام برای سوپرجام
وعده‌های جناب سرپرست برای برگزاری سوپرجام همچنان ادامه دارد و سهیل مهدی در آخرین مصاحبه‌اش خبر از برگزاری این بازی پس از بازگشت تیم ملی فوتبال از رقابت‌های انتخابی جام جهانی داده است. یعنی این بازی اواخر خرداد برگزار خواهد شد. در واقع پرسپولیس و تراکتور قبل از این بازی مهم، بیش از 2 هفته ملی‌پوشان خود را نخواهند داشت. با توجه به اینکه پرسپولیس ملی‌پوشان بیشتری نسبت به رقیب دارد، لطمه بیشتری از این موضوع می‌بیند. در واقع سازمان لیگ بدترین زمان را برای برگزاری این بازی انتخاب کرده است. از جایی که این بازی، جدالی بین قهرمان لیگ و جام حذفی دوره قبل است، بايد قبل از شروع لیگ انجام می‌گرفت. البته در ابتدا قرار بود این بازی روز پنجم آبان، یعنی ۵ روز پیش از شروع لیگ بیستم برگزار شود اما سازمان لیگ این بازی را لغو و اعلام کرد كه این مسابقه در نیم فصل انجام می‌شود. در چند روز گذشته این شایعه مطرح بود که قرار است بازی سوپر جام از تقویم فوتبال ایران حذف شود که سرپرست سازمان لیگ ضمن تکذیب این موضوع بیان کرد كه امسال هم به خاطر شرایط کرونا، مسابقات تیم ملی، فشردگی مسابقات و حضور پرسپولیس در لیگ قهرمانان آسیا و تعداد بالای مسابقات معوقه تاکنون برگزاری این بازی فراهم نشده است.

وقتی کرونا بهانه قرار می‌گیرد
کرونا نه تنها ایران که همه دنیا را تحت تاثیر خود قرار داده است و همانطور که در ابتدا اشاره شد، بخش زیادی از مشکلات فوتبالمان از همین مسئله نشات گرفته است.اما دلیل تاخیر در سوپرجام این نیست و اگر این بازی قبل از شروع فصل لغو شد به درخواست باشگاه تراکتور بود و مصاحبه‌های مسوولین این تیم در آرشیو رسانه‌ها موجود است. واقعیت این است که تراکتور آن زمان شرایط خوبی در لیگ نداشت و در طول فصل نتایج خوبی نگرفت و کادر فنی‌اش را هم تغییر داد. اگر سوپرجام ابتدای فصل یا همانطور که صحبتش بود بین 2 نیم‌فصل برگزار می‌شد، این تیم با توجه به شرایط بحرانی که داشت به طور قطع بازنده می‌شد. پس به جای اینکه سازمان لیگ توپ را در زمین پرسپولیس انداخته و حضور این تیم در لیگ قهرمانان آسیا را بهانه قرار دهد همه واقعیت را آنطور که هست به مردم بگوید. این نمی‌شود که همیشه پرسپولیس را سپر بلای بقیه کنند. به طور مثال این هفته بازی‌های هر 3 نماینده ایران با 2 روز تاخیر برگزار شد، اما انگشت اتهام همه به سمت پرسپولیس نشانه رفت که به خاطر حضور این تیم در قرنطینه این تصمیم گرفته شده است که البته بیراه هم نیست. اما سوال اینجاست كه بازی 2 تیم دیگر چرا لغو شد؟ آیا بازی‌های استقلال و تراکتور را هم پرسپولیسی‌ها دستورش را صادر کرده بودند؟ مگر غیر از این است که استقلالی‌ها هم برای عقب انداختن بازی ذوب آهن به سازمان لیگ درخواست داده بودند؟ حتی در دور رفت که دربی به درخواست استقلال عقب افتاد، تقصیرها گردن پرسپولیس افتاد که به خاطر برگزاری بازی‌های معوقه‌اش، تقویم لیگ زیر و رو شد. در حالی که پرسپولیس موافق این تصمیم نبود و این خواسته رقیب بود. حتی اگر به حرف آنها بود لیگ باید 2 هفته تعطیل می‌شد تا پرسپولیس معوقه‌های بعد از دربی را هم انجام دهد! اگر از عدم مدیریت سازمان لیگ در کنترل تیم‌ها سخن گفتیم، اشاره به همین چیزها بود. وقتی می‌گوییم سازمان لیگ در برنامه‌ریزی ضعف دارد و سعی دارد برای اشتباهات شریک جرم پیدا کند به خاطر این است که از اول فصل برنامه لیگ از هفته اول قطره‌چکانی دنبال می‌شود؛ وگرنه پرسپولیس که بعد از هفته چهارم به قطر رفت تا در فینال آسیا شرکت کند و تیم ملی هم از زمان شروع فصل جدید یک اردو بیشتر نداشته است.

انتهای پیام/

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.