ترابیان: این حرف‌ها فرار از اشتباه استوقتی قوی هستی باخت را هم گردن می‌گیری

0 52

دربی را پرسپولیس برد و همانطور که پیش‌بینی می‌شد، همچون روال سال‌های اخیر، استقلالی‌ها در پذیرش شکست، حرفه‌ای عمل نکردند. کری‌خوانی وزیر جوان باز هم واکنش تند و البته این بار بی‌ادبانه سرمربی استقلال را به همراه داشت.

از سوی مقامات فنی استقلال هیچ اظهارنظری مبنی بر پذیرش شکست اتفاق نیفتاد و باز هم موارد غیرفنی از سوی آنها در شکستشان پررنگ شد.

در خصوص اتفاقات این دیدار با رضا ترابیان صحبت کردیم. مردی که دوره فوتبالش را با کمترین حاشیه پشت سر گذاشت، در تیم ملی بازی کرد، لژیونر شد و در پرسپولیس هم سزاوارانه جزو بهترین‌ها بود. گفت‌وگوی روزنامه پرسپولیس با این پیشکسوت خوش‌اخلاق را در زیر می‌خوانید:

-دربی به سود شاگردان یحیی گل‌محمدی تمام شد. عملکرد 2 تیم را چطور دیدید؟

من فکر می‌کنم۸۰ درصد دربی‌ها کیفیت لازم را از نظر تاکتیکی ندارند. دلیلش هم حساسیت زیادی است که در این بازی ایجاد می‌شود. سوت‌های بيش از حد داور معمولا این مسابقه را از جریان و کیفیت می‌اندازد. داور دربی برای اینکه بازی را کنترل کند، زیاد سوت می‌زند و هر 2 تیم معمولا در مقایسه با سایر بازی‌هایشان بازی کم‌کیفیت‌تری را ارائه می‌کنند. به هر شکل، از نظر نتیجه پرسپولیس در مجموع بهتر کار کرد و توانست 3امتیاز را بگیرد و به صدر برود. به همین دلیل من فکر می‌کنم به خواسته‌اش رسید. تک‌موقعیت گیرش آمد و آن را تبدیل به گل کرد.

-خوب بود که این گل با مشارکت مغانلو و آل کثیر اتفاق افتاد و 2 مهاجم در گل نقش داشتند.

بله خیلی اتفاق خوبی بود. هر دو خوب عمل کردند و گل هم با مشارکت هر دو اتفاق افتاد.

-فرهاد مجیدی بعد از بازی گفته بود که استقلال خیلی بهتر از پرسپولیس کار کرده و مستحق برد در این بازی بوده. واقعا اینطور بود؟

به نظر من بازی استقلال هیچ کیفیتی نداشت. با بازی‌هایی که در لیگ قهرمانان از این تیم دیدیم در دربی هیچ حرفی برای گفتن نداشت. همانطور که گفتم پرسپولیس هم کیفیت همیشگی را نداشت ولی مسئله این است که این تیم خوب یاد گرفته حتی زمانی که خوب بازی نمی‌کند باز هم امتیاز لازم را بگیرد و به تیم‌های مدعی امتیاز ندهد و نبازد. بچه‌ها به پختگی لازم رسیده‌اند و فکر می‌کنم اگر بخواهیم یک جورهایی نمره بدهیم، نمره خط دفاعی و حمله پرسپولیس بهتر بود تا میانه زمین. هافبک‌ها از نظر تاکتیکی خیلی موفق نبودند؛ البته در نیمه دوم با تعویض‌هایی که اتفاق افتاد شرایط بهتر شد.

رضا ترابیان: پرسپولیس مقابل سپاهان دلچسپ بازی نکرد/ زمان دربی برای پرسپولیس ایده‌آل نیست

-و درگیری آخر بازی؟

داوری شاید در کل بد نبود اما برای اینکه اولین بار بود دربی سنگین را سوت می‌زد، سوت‌های بی‌موردش زیاد بود. در خیلی موارد می‌توانست بازی را ادامه دهد كه اینقدر تشنج ایجاد نشود و روی اعصاب بازیکن نرود. اگر بازی در حضور تماشاگر بود به این راحتی نمی‌توانست آن را دربیاورد. با حضور تماشاگر آنقدر التهاب و هیجان بازی بالا می‌رود که کنترلش با اینگونه اشتباهات سخت می‌شود.

-جالب اینجا بود که غلامپور هم به وسط معرکه دوید و بعد از بازی دیدم گفته بود که احساس کرده دارند فرهاد مجیدی را می‌زنند!

غلامپور آدم باتجربه‌ای است، باید خودش را کنترل کند و بعد بقیه را کنترل کند؛ ولی متاسفانه زیادی او را هیجان می‌گیرد و کارهای عجیب و غریب می‌کند.

-اما نکته پررنگ بازی جمعه‌شب، اظهار نظر فرهاد مجیدی و توهینی بود که به وزیر ارتباطات کرد.

من در کل می‌خواهم راجع به موضوعی صحبت کنم و کاری به یحیی و فرهاد مجیدی ندارم. کسانی که به عنوان مربی به این 2 تیم می‌آیند باید بدانند که اینجا حواشی زیاد است و در عین حال هواداران میلیونی کنار 2 تیم هستند. رسانه‌ها توجه ویژه‌ای به سرخابی‌ها دارند، بنابراین کسانی که در کادر فنی قرار می‌گیرند باید خیلی بزرگ باشند و علاوه بر قدرت بر مسائل فنی، شخصیت بالایی داشته باشند. خوبی ندارد سرمربیان 2 تیم بعد از بازی چنین رفتاری را از خود نشان دهند و این مسائل را به عنوان دلیل شکست مطرح کنند. این حرف‌ها برای فرار از عملکرد خودشان، تعویض‌ها یا چیدمان اشتباه بود. آنها باید آنقدر خودشان را قوی کنند که نبازند و از نظر روانی و فنی روی بازی تسلط داشته باشند. در لیگ قهرمانان آسیا تیمت قوی بود و صعود کردی، همانطور که پرسپولیس هم صعود کرد. این بحث‌ها حاشیه‌ای و اشتباه است. مگر تیم‌های عربی سال گذشته آن بساط را برای پرسپولیس درست نکردند؟ آن همه حاشیه ايجاد و بعد هم آل کثیر را محروم کردند، اما پرسپولیس آنقدر خوب بود که کسی نتوانست جلویش را بگیرد و آن همه شکایت النصر هم فایده‌ای نداشت. باید آنقدر قوی باشی که وقتی باخت می‌آوری، آن را گردن بگیری.

-اما فرهاد مجیدی در دوره قبلی هم که سرمربی استقلال شده بود، هیچ‌وقت شکست را از نظر فنی به گردن نگرفت.

وقتی باخت را گردن بگیری این بزرگی‌ات را نشان می‌دهد. چه ایرادی دارد که سرمربی بگوید اشتباه کرده؟ ما تیم ملی بودیم، با کویت بازی داشتیم. روز قبل از بازی تمرین 2 ساعته خیلی سنگینی برای ما گذاشتند و فردایش 3 گل از کویت خوردیم، در حالی که آنها روز قبل از بازی نیم ساعت تمرین سبک انجام داده بودند، بعد از بازی مرحوم پورحیدری به همه خسته نباشید گفت و این که همه در زمین عالی بودید و باخت گردن من است. گفت كه بروید استراحت کنید و من جواب می‌دهم. این مربی بزرگی‌اش را نشان داد و من برخوردش یادم مانده. خب یک بار هم که شده مربی باخت را گردن بگیرد. این را فقط برای فرهاد مجیدی نمی‌گویم، برای همه مربیان می‌گویم. افشین قطبی خیلی رفتار خوبی بعد از شکست داشت و ادبیات جدیدی را وارد فضای فوتبال ما کرد. بعد از بازی به تیم برنده تبریک می‌گفت و باخت را گردن می‌گرفت. قطبی خیلی چیزها از نظر رفتاری به فوتبال ما یاد داد. الان وزیر می‌آید برای پرسپولیس قیچی می‌زند و پرس می‌کند؟ مغانلو وسط 3 تا بازیکن شما چرخیده، خب این مشکل دفاع است که نتوانسته پرس کند، دروازه‌بان بد دفع کرده و در برگشت توپ دفاع را آل کثیر وارد دروازه کرده، این چه ربطی به سیاسیون دارد؟

-البته این عدم پذیرش اشتباهات فنی، به همه تیم‌ها برمی‌گردد و از هر سویی اتفاق بیفتد قابل پذیرش نیست.

بله سال قبل حذفی را به استقلال باختیم. من خودم آن روز به یحیی گفتم که بد مصاحبه کرده و نباید بعد از باخت مسائل مدیریتی را وسط می‌کشید. یحیی تعویضش اشتباه بود و به او گفتم خوب بود می‌گفتی که بچه‌ها عالی بودند.

– سرمربی پرسپولیس تغییر روش داد و کمتر بعد از آن دیدیم که این مسائل را مطرح کند اما در آن سو سال‌هاست که با بهانه‌های واهی مواجه هستیم.

باید بروند خودشان را قوی کنند که دنبال بهانه نگردند. وقتی سوت می‌خورد همه چیز در زمین دست خودت است. از بیرون هم هر کاری هم كه کرده باشند وقتی بازیکن مصمم باشد، خوب کار می‌کند. خوب بود استقلال هم بعد از باخت می‌گفت که اشتباه کرده و در بازی‌های بعدی جبران می‌کنند. این حرف‌ها به تماشاگر هم سرایت پیدا می‌کند.

انتهای پیام/

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.