فنونی زاده: مقصر شکست دربی مجیدی و اشتباهاتش بودمغانلو خیلی زحمت کشید؛ اشتباهات داوری برای دو تیم مساوی بود

0 9
فنونی زاده: مقصر شکست دربی مجیدی و اشتباهاتش بودمغانلو خیلی زحمت کشید؛ اشتباهات داوری برای دو تیم مساوی بود

مرضیه دارابی – خبرنگار:  هرچقدر مهدی فنونی‌زاده از اردوگاه آبی اظهارنظرهای جنجالی و توهین آمیز دارد، مرتضی فنونی‌زاده هنوز خوش اخلاق است و نمی‌خواهد دل کسی را بشکند. آخر حرف‌هایش تاکید می‌کند که جوری ننویسی کسی ناراحت شود. از الفاظی هم استفاده می‌کند که به کسی توهین نشود. مهدی فنونی‌زاده قبل از دربی گفته بود استقلال بازی نکرده، دو هیچ از پرسپولیس جلوست! البته که از یک نظر هم خوب می‌گفت، استقلال در اتهام‌زنی و پرداختن به حاشیه، دو صفر که هیچ، شاید شش صفر هم از سرخ‌ها پیش افتاده و همچنان هم به اتهام‌زنی‌هایش ادامه می‌دهد.آنها اصل را فدای فرع کرده‌اند و همچنان نیز از دست‌های پنهانی می‌گویند که پرسپولیس تا ۴ سال قهرمان ایران کرده است!
با مرتضی فنونی‌زاده هم صحبت می‌شویم، آن هم در شرایطی که ۴ روز از دربی گذشته، هنوز حاشیه‌ها فروکش نکرده‌اند. گفت‌وگوی روزنامه پرسپولیس با این پیشکسوت باادب را در زیر می‌خوانید:

هرچند برادرتان معتقد بودند که استقلال قبل از دربی هم دو بر صفر از پرسپولیس پیش است اما این سرخپوشان بودند که سه امتیاز را از آن خود کردند.
بازی از نظر من جالب بود، البته ایران نبودم و بازی را زنده ندیدم، اما وقتی برگشتم تماشایش کردم. نگرانی ام قبل از دربی این بود که اولین قضاوت اکبریان در دربی است و این می‌تواند برایش استرس زا باشد. استرس هم کار داوری را خراب می‌کند. این را باید از دپارتمان داوری پرسید که چطور چنین بازی حساسی را به او داده، قضاوت شهرآورد همیشه استرس زاست. به نظرم بهتر بود اول چند بازی مهم دیگر را قضاوت می‌کرد و بعد به دربی می‌رسید.
استقلالی‌ها معتقد بودند که دقیقه سه برای آن‌ها پنالتی گرفته نشده.
اگر آن صحنه پنالتی بود، یکی هم روی کنعانی زادگان خطا کردند و داور می‌توانست آن را هم پنالتی بگیرد. توپی که برای آل‌کثیر انداختند و رویش خطا شد هم موقعیت تک به تک می‌شد. تازه پنالتی ۵۰-۵۰ هست و شاید دروازه بان بگیرد یا اینکه بازیکن توپ را بیرون بزند اما موقعیت تک به تک ۸۰ درصد گل زد. به نظر من در حق خوری هم دو تیم شرایط‌شان مساوی بود. اگر داور اشتباه کرد برای هر دو تیم بود. ما نیمه اول زیاد جالب نبودیم ولی رفته رفته پرسپولیس شکل واقعی پیدا کرد. نمی‌گویم استقلال بهتر بود ولی دو تیم تقریبا در حالت تساوی بودند که پرسپولیس از موقعیتش بهتر استفاده کرد و به گل رسید. با مهاجمینی که در هر دو سمت میدان بودند، باید این بازی بیشتر از این گل می‌داشت، اما خب فقط یک گل زده شد. من فقط به هواداران تبریک می‌گویم و به یحیی که جسارت به خرج داد و با دو فوروارد بازی کرد. این نقطه روشن تیم ما بود. اینکه هر دو فوروارد گلزن در زمین بودند خیلی خوب بود.
-که یکی ساخت و آن یکی هم گل زد.
مغانلو خیلی زحمت کشید حتی بیشتر از آل‌کثیر. درواقع کننده کار، او بود. توپ را زد، رشید مظاهری هم اشتباه کرد، گلر در سطح ملی باید بداند توپی که از مقابل زده می‌شود را باید به جهت مخالف دفع کرد اما او توپ را انداخت جلوی پای آل‌کثیر و مهاجم پرسپولیس هم از این موقعیت استفاده کرد.

بعد از بازی، مجیدی هیچ حرفی مبنی بر اینکه خودش اشتباهی داشته نگفت.
من زمانی هم که فرهاد مجیدی همیشه بازی می‌کرد هم نظرم این بود که حقش در تیم ملی خورده شده، او می‌توانست بالای ۳۰-۴۰ بازی ملی داشته باشد، اما در امر مربیگری بحثم چیز دیگری است. در یکی از مصاحبه‌ها وقتی در مورد استقلال از من پرسیدند، گفتم به من ربطی ندارد. ولی الان می‌گویم اگر من مربی آن‌ها بودم از دانشگر استفاده می‌کردم، حتی اگر مدتی در تمرینات نبوده، به نظرم با کج سلیقگی این بچه را دقیقه نود آورد. با احترامی که برای فرهاد و فرزاد مجیدی قائلم اما به نظرم اشتباهات مجیدی باعث باخت‌شان شد. بازیکنان‌شان کار خودشان را کردند، مقصر این باخت مجیدی بود. او که از علی پروین بالاتر نیست، کسی که به هیچ بازیکنی باج نمی‌داد، شاید شما خاطرتان نباشد، اما زمانی که مربی بود، زیاد از محمدحسن انصاری فرد خوشش نمی‌آمد و با هم اختلاف داشتند ولی همیشه محمد حسن یار اصلی‌اش در زمین بود. یک بار خبرنگاری از او در این رابطه پرسید که جواب داد من از بازیکنی در زمین استفاده کنم که در مستطیل سبز به درد تیمم بخورد. اگر هم اختلافی هست برای بیرون زمین است. او در زمین کارش را درست انجام می‌دهد و هوادار را خوشحال می‌کند.
توئیت کری خوانی وزیر واکنش‌های زیادی داشت. شما جزو کدام دسته هستید، کار وزیر را می‌پسندید؟
ما با آذری جهرمی فوتبال بازی کردیم، در تیم پیشکسوتان. فوتبالش هم نه در سطح حرفه ای، اما خوب است. اینکه اینقدر شهامت دارد و از علاقه‌اش به پرسپولیس می‌گوید خوب است، اینکه رجل سیاسی طرفدار تیمی باشند هم ایرادی ندارد، اما به این خاطر که آن‌ها وزیر این مملکت هستند و آنجا قرمز و آبی ندارد من کری خواندن را جالب نمی‌دانم. نمی‌گویم کار بدی کرده اما خب طرفداران استقلال هم زیادند، شاید فقط ده درصد از ما کمتر باشند، خوب نیست آن‌ها را آزرده خاطر کنیم. بحث طرفداری اشکالی ندارد اما کری خوانی را من برای رجل سیاسی نمی‌پسندم. مثلا منِ فوتبالی که در یکی از این دو تیم هم بازی کرده کرده ام در برنامه تلویزیونی گفتم اینها یک بازیکن ۱۴ کیلو و هفتصد گرمی دارند که پدر تیم را درمی آورد، حتی اسم بازیکن را هم نگفتم، این کری بین فوتبالی هاست.
شانس پرسپولیس را برای قهرمانی چقدر می‌دانید؟
من فکر می‌کنم استقلال تقریبا از گردونه رقابت حذف شده، مقصر هم کادرفنی‌شان هست که از بازیکنان خوبش در ترکیب استفاده نکرد. شاید گل محمدی در رختکن ۱۰ دقیقه راجع به فرشید اسماعیلی با احمد نوراللهی صحبت کرده اما بعد دیدیم فرشید اصلا در زمین نیست. به هرحال دربی تمام شد. نکته تاریک این بازی هم هوادارانی بودند که نتوانستند به ورزشگاه بیایند، دربی با هواداران خیلی بیشتر می‌چسبد.

انتهای پیام/

انتهای پیام/

اخبار و مطالب مرتبط

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.