یزدانی باید دو بار اخراج می شد، پنالتی و آفساید استباه اکبریان به ضرر پرسپولیسحالا چه تیمی زیان کرد؟

0 14

شیوا دورانگر – خبرنگار: با گذشت چند روز از دربی پایتخت بحث درباره این بازی و حاشیه‌هایش هنوز داغ است.

دوشنبه شب در برنامه فوتبال برتر به طور مفصل به داوری این بازی پرداخته شد که برخلاف فرافکنی روزهای اخیر استقلالی‌ها معلوم شد این تیم مثل بازی رفت از داوری سود برده است. در بررسی صحنه‌های بحث برانگیز و مشکوک داوری این مسابقه توسط سعید مظفری زاده، احمد صالحی و یدالله جهانبازی به پنالتی روی سیدجلال، آفساید اشتباه به ضرر پرسپولیس و اعدام اخراج سیاوش یزدانی اشاره و سه کارشناس داوری اعلام کردند اکبریان باید خطای مدافع پرسپولیس روی قایدی را هم پنالتی می‌گرفت.

سه اشتباه تاثیرگذار اکبریان به ضرر پرسپولیس

استقلالی‌ها در روزهای گذشته آنچنان روی این صحنه مانور دادند و پنالتی‌شان را بزرگ کردند که سایر اتفاقات بازی در میان هیاهوها گم شد و با وجود اینکه در همان روز مسابقه کارشناس داوری به این اشاره کرده بود که یزدانی باید یک کارت زرد دیگر می‌گرفت، اما حتی مجری برنامه فوتبال برتر هم اشاره ای به اخراج مدافع استقلال نکرد! جالب اینجاست دوشنبه شب وقتی صحنه‌های بازی دقیقتر مورد بررسی قرار گرفت مشخص شد سیاوش یزدانی نه یکبار، بلکه چندین بار باید از داور کارت زرد می‌گرفت، ولی اکبریان بعد از خطاهای متعدد این بازیکن تازه در دقیقه ۹۰ کارت زرد را مقابل دیدگانش گرفت. این داور در تصمیمی عجیب برخورد ضربه دست وریا غفوری به صورت مهدی ترابی را در شرایطی که نزدیک به صحنه بود خطا نگرفت. در حالیکه کارشناسان رفتار کاپیتان استقلال را مستحق گرفتن اخطار دانستند. علاوه بر دو بازیکنی که گفتیم عارف غلامی هم باید بخاطر اعتراضش به داوری کارت زرد می‌گرفت. نادیده گرفتن این همه خطا و اخطار از سوی اکبریان، ریشه در اعتراضاتی دارد که استقلالی‌ها قبل از سوت بازی و در جریان مسابقه به این داور داشتند و به هدفشان رسیدند و موفق شدند وی را تا حدی تحت فشار قرار دهند که جرات نکند به بازیکنان این تیم کارت نشان دهد.

روی صحنه ای که آفساید مهدی عبدی اعلام شد به وضوع مشخص بود که کمک داور تمرکز لازم را برای بررسی صحنه ندارد،در حالیکه جایگیری خوبی لب خط داشت و تشخیص اینکه مهاجم پرسپولیس از پشت دو مدافع استقلال صاحب توپ شده سخت نبود. اگر این اشتباه رخ نمی‌داد عبدی با مظاهری تک به تک می‌شد و بنابراین می‌شود گفت یک موقعیت صد در صد گل از پرسپولیس گرفته شد. در بازی رفت هم عارف غلامی با خطا روی عبدی شانس تک به تک شدن را از عبدی گرفته بود که داور آن مسابقه هم از اخراج مدافع استقلال چشم پوشی کرد تا آبی‌ها ۱۰ نفره نشوند.

حمله استقلالی‌ها به کارشناس داوری

دیگر صحنه‌ جنجالی دربی که از چشم‌ها دور ماند، کشیدن پیراهن سیدجلال توسط نادری در محوطه جریمه استقلال بود که سعید مظفری‌زاده و چند داور دیگر در برنامه فوتبال برتر آن را پنالتی تشخیص دادند. صالحی و جهانبازی اما این صحنه را پنالتی ندانستند. نکته جالب اینجاست مشابه چنین صحنه ای در بازی پیکان و سایپا هم اتفاق بوده که همین دو کارشناس در اظهار نظری متفاوت رای به اعلام پنالتی دادند! این اتفاق یادآور مصاحبه جنجالی چند سال پیش احمد صالحی بود که سر و صدای زیادی کرد. این کارشناس که آن زمان به قضاوت مشغول بود در واکنش به توپی که به سر رضاییان خورده بود و به اشتباه هند و پنالتی علیه پرسپولیس گرفت اظهار کرده بود: در آن صحنه مرتکب اشتباه نشدم، رامین رضاییان به نیت هند کردن دست خود را بالا برد و من هم تشخیص دادم که توپ به دستش برخورد کرده است! کمیته انضباطی بعد از این بازی صالحی را بخاطر این اشتباه چند جلسه محروم کرد.

جالبتر اینکه در روزهای گذشته از برخی کارشناسان داوری که درباره خطای نادری روی سیدجلال پرسش می‌شد از پاسخگویی طفره می‌رفتند که بنظر می‌رسید ملاحضاتی در این خصوص دارند! البته این بدان معنی نیست که در سلامت کارشناسان شک وارد کنیم و اگر نظرات با هم فرق دارند به نوع تشخیص هر فرد بر می‌گردد. کما اینکه برخی کارشناسان از جمله جمال هورن به عنوان کسی که تعلق خاطری به فوتبال و تیم‌های باشگاهی ما ندارد عدم اعلام پنالتی روی قایدی را درست دانست و بخاطر همین موضوع از سوی طرفداران استقلال مورد توهین‌های نژادپرستانه قرار گرفت.

پرسپولیس باز هم مظلوم واقع شد

به اصل موضوع برگردیم. همانطور که اشاره شد بررسی اتفاقات دربی مشخص کرد استقلال بیشتر از آنکه در این بازی از داوری ضرر کرده باشد، نفعی برده است. ولی جالب اینجاست که استقلالی‌ها کماکان در حال اعتراض هستند و مدیرعامل این باشگاه حتی وقتی دقایقی از نظرات کارشناسان نگذشته است روی خط همان برنامه دوباره اعلام می‌کند سر تیمش را در دربی بریدند! احمد مددی از پنالتی استقلال گفته و به این اعتراض می‌کند که چرا اکبریان را با وجود اشتباهش برای استقلال داور دربی گذاشتند. دو فصل قبل این داور به اشتباه گل سالم استقلال را در آبادان مردود اعلام کرد،حالا مسوولین این تیم همین را پیراهن عثمان کرده‌اند. اگر اینطور باشد هیچ داوری نباید در لیگ قضاوت کند چون همه آن‌ها حداقل یکبار به ضرر هر تیمی سوت زدند. اما ملاک انتخاب یک داور نه اشتباهات گذشته او، که آمادگی‌اش در طول فصل است. اگر غیر این باشد که همین اکبریان هم در لیگ پانزدهم بخاطر اشتباهاتش به سود استقلال در اهواز محروم شده بود، پس پرسپولیسی‌ها باید جبهه بگیرند؟

وقتی استقلالی‌ها اخلاق را هم باختند

البته این رفتارها مربوط به امروز و دیروز نیست و استقلالی‌ها هر بار سر دربی این بساط را راه می‌اندازند. یا درخواست تغییر داور را دارند یا علیه آن‌ها بیانیه می‌دهند. به حرف استقلالی‌ها باشد هیچکدام از داوران بین المللی ایران از جمله بیژن حیدری و موعود بنیادی فر شایسته قضاوت در دربی نیستند، چون در گذشته یکبار به سود این تیم اشتباه کرده‌اند! و جالب است که مربی همین تیم از فرهنگ دم می‌زند و می‌گوید راه ما از نظر اخلاقی از دیگر باشگاه جداست!

فیلم‌ها و تصاویر دربی به خوبی بیانگر فرهنگ دوباشگاه است ; جایی که از روی نیمکت استقلال به سیاوش یزدانی می‌گفتند مهدی عبدی را به عمد بزنند و یا توپ را موقع مصدومیت بازیکنان پرسپولیس به بیرون نفرستند. باقری پرسپولیسی‌ها می‌شود سردمدار مبارزه با بی اخلاقی، غلامپور استقلالی‌ها آتش بیار معرکه. اگر علی شجاعی، مربی دروازه بان‌های استقلال را مهار نمیکرد معلوم نبود به غیر از فرجی چند نفر دیگر را با مشت مورد نوازش قرار می‌داد.

آنچه مسلم است نیمکت استقلال عامل تنش در بازی بود، ولی مدیرعامل این باشگاه به جای برخورد با مربی تیمش با فرافکنی سعی دارد اذعان عمومی را منحرف کند و گفته است اگر به اتفاقات اصفهان رسیدگی می‌شد در دربی درگیری ایجاد نمی‌شد!

تاخیر در اعلام رای دربی بخاطر بازی استقلال و ذوب؟

اگر دربی به خشونت و اعتراض کشیده مهمترین آن بیانیه ای بود که استقلال قبل از بازی صادر کرد. در اصفهان هم چیزی که نشان دهد پرسپولیسی‌ها بی اخلاقی کردند وجود ندارد که بخواهد باعث محرومیت بازیکنان این تیم شود. اما تصاویری از دربی به جای مانده که داریوش شجاعیان را در حال حمله به بازیکن استقلال نشان می‌دهد و یک بازیکن با دست به صورت کنعانی زادگان می‌کوبد، اما نه این بازیکن و نه احمد موسوی که از داور کارت قرمز گرفت به کمیته انضباطی احضار نشد که این جای تعجب دارد.

همانطور که در جریان هستید دربی روز جمعه بود و کمیته انضباطی روز سه شنبه خاطیان را فراخواند، یعنی بعد از گذشت ۴ روز پرونده این بازی به جریان افتاد. با منطق مدیرعامل استقلال به این بازی هم باید ۲۴ ساعته رسیدگی می‌شد. اما چرا این اتفاق نیفتاد؟ روز گذشته منصور قنبرزاده اعلام کرد تا روز پنجشنبه درباره اتفاقات بازی پرسپولیس – سپاهان و پرسپولیس – استقلال تصمیم نهایی گرفته می‌شود. که با این تفاسیر باید سوال استقلالی‌ها را از خودشان پرسید; آیا رای دربی را به این خاطر عقب انداختند که این تیم با نفرات کامل در بازی حساس حذفی مقابل ذوب بازی کند؟ شواهد که می‌گوید به نفع پرسپولیس بود اگر زودتر پرونده هر دو بازی به جریان می‌افتاد،چرا که اگر بازیکنی محروم می‌شد، این دوران را در بازی مقابل شاهین بندر عامری می‌گذراند، نه در یک بازی حساس لیگ برتری.

انتهای پیام/

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.