واکنش نوبخت به کمک ۱۰ میلیاردی دولت به فدراسیونی که ادعای استقلال مالی دارد؛هزینه ۲۰۰ میلیاردی برای آزادی در نفس آخر

0 23
واکنش نوبخت به کمک ۱۰ میلیاردی دولت به فدراسیونی که ادعای استقلال مالی دارد؛هزینه ۲۰۰ میلیاردی برای آزادی در نفس آخر

در دهه‌های گذشته اغلب مسابقات ملی و بین‌المللی ورزش ایران در مجموعه ورزشی آزادی برگزار شده است.

هرچند در این سال‌ها رشته‌های مختلف تلاش کرده‌اند که سالن‌ها و ورزشگاه‌های دیگری را نیز در سطح پایتخت و همچنین کلانشهرها دایر کنند، اما همچنان آزادی بزرگ‌ترین و ملی‌ترین ورزشگاه ایران است که همه رشته‌های ورزشی ازآن ذینفع هستند.
چندین فدراسیون ورزشی در آزادی مستقر هستند و در کنار خانه های کشتی و هتل المپیک و آکادمی فوتبال، سالن چند منظوره ۱۲ هزار نفری آزادی نیز از مسابقات مختلف میزبانی می‌کند؛ اما همچنان وقتی نام ورزشگاه آزادی می‌آید، فوتبال و مسابقات لیگ برتر بیش از همه در اذهان تداعی می‌شود.
2 سال پیش، زمانی‌که پرسپولیس به فینال لیگ قهرمانان آسیا رسیده بود، به خاطر ایراداتی که AFC از ورزشگاه ملی ایران گرفت، ۱۵ میلیارد تومان هزینه بازسازی و رفع اشکالات مدنظر کنفدراسیون فوتبال آسیا شد تا ورزشگاه ۱۰۰ هزار نفری آزادی نونوار شود.
همان روزها کشف چندین سرویس بهداشتی نو و البته بدون استفاده در این مجموعه ورزشی نشان داد که آزادی چه بضاعت‌هایی دارد که حتی برخی از آنها طی مدیریت‌های مختلفی که این مجموعه برخود تجربه کرده است، مورد استفاده قرارنگرفته و از یادها رفته‌ است.
روزگذشته که محمدباقر نوبخت معاون ريیس‌جمهور در مجموعه ورزشی آزادی حضور یافت، وعده‌‍ای بزرگ در آخرین نفس‌های دولت روحانی داد که اگر اجرایی شود اتفاقی خوب برای ورزش کشور خواهد بود.
ريیس سازمان برنامه و بودجه در دیدار با روسای فدراسیون‌های ورزشی گفت: «با توجه به درخواست مسعود سلطانی‌فر وزیر ورزش و جوانان، مبلغ ۲۰۰ میلیارد تومان مازاد بر سقف تعیین شده برای تجهیز و نوسازی مجموعه آزادی پرداخت می‌کنیم.»
هرچند نوبخت برای دیدار با رشته های المپیکی و شنیدن صدای روسای فدراسیون‌های غیرفوتبالی به آزادی رفته بود، اما از وعده ۲۰۰ میلیاردی او قطعا فوتبال هم نفع خواهد بود.
فوتبالی که کلیه مسابقات ملی‌اش که در تهران برگزار می‌شود را در آزادی به انجام می‌رساند.

ویژه‌تر از قولی که نوبخت به ورزشی‌ها بابت کمک به مرمت مجموعه ورزشی آزادی داده، این است که این اتفاق در ماه‌های پایانی دولت رخ داده است. ماه‌های پایانی و یا به تعبیری در روزهای واپسین دولت. آن‌هم در شرایطی که صلاحیت کاندیدای ریاست جمهوری قرار است به زودی اعلام شود. یعنی باید دید این وعده ۲۰۰ میلیاردی قرار است در همین دولتِ رو به انتها محقق شود و یا اینکه تعهدی است که دولت فعلی برای دولت جدید ایجاد می‌کند که البته در این صورت نمی‌شود امیدی به آن داشت.
معاون ريیس‌جمهور در نشست با روسای فدراسیون‌های المپیکی به موضوعات جالب دیگری هم اشاره کرد، به رابطه عاطفی‌اش با مدیران ورزشی: «این سومین حضور در کمتر از ۸ ماه گذشته من در بین خانواده بزرگ ورزش است‌. نیاز به استدلال فلسفی برای این 3بار حضور نیست اگر به روابط عاطفی بین من و صالحی‌امیری و سلطانی‌فر اشاره شود نشان می‌دهد که دولت نخ تسبیح دوستی بین ما نیست و از مدت‌ها قبل این رفاقت وجود دارد. وقتی غرور ملی همه آحاد مردم با امتیاز آوری ورزشکاران فراهم شود، این شادمانی فراموش نشدنی خواهد بود. به همان دلیلی که شما برای شادی مردم تلاش می‌کنید من هم به همین دلیل اینجا هستم و تا آخرین روز حضورم بر سر این پیمان هستم.»
نوبخت که چند هفته مانده به المپیک با روسای فدراسیون های المپیکی دیدار کرد البته می‌داند که از نظر امکانات و حمایت‌ها همچنان در وضعیت ایده آل که هیچ، در شرایط معمولی هم نیستیم: «ما در عرصه‌ای قرار می‌گیریم که قابل مقایسه با رقبا نیست. بچه‌ها و رزمندگان ما در ۳ خرداد سال ۶۱ با چه توان مالی حضور یافتند؟ توان تجهیزات ما در مقابل دشمنی که دنیا به آن کمک می‌کرد چقدر بود؟ ولی در نهایت ما پیروز شدیم. شما با همین اندک‌ها، بچه‌ها را به میادینی می فرستید که مردم چشم به راه موفقیت در آن هستند. باید با کم بودن منابع اولویت بندی کرد و شما نیز اولویت ما هستید. هیچ انگیزه‌ای جز همین اولویت برای حضور نداشتم.»
معاون ريیس‌جمهوری با اشاره به اینکه پولی از طرف دولت به حساب والیبال واریز شده، به نوعی این رقم را برای دلجویی از این فدراسیون دانست که به‌حق از عدم اختصاص بودجه مجلس به والیبال انتقاد کرده بود: «با 2 بودجه از ورزش حمایت می‌کنیم. یکی اعداد و ارقامی است که مصوب شده و با آن شما را حمایت می‌کنیم. نسبت به ردیف‌هایی که دارید صددرصد پرداخت را خواهیم داشت. بخش دیگر ظرفیت قانونی‌ است که در اختیار ماست و می توانیم اولویت بندی و کمک کنیم و از این ظرفیت‌ها نیز برای کمک به ورزش استفاده می‌کنم. با توجه به درخواست سلطانی‌فر ۲۰۰ میلیارد تومان مازاد بر سقف تعیین شده برای تجهیز و نوسازی مجموعه آزادی پرداخت می‌کنیم. روز گذشته نیز مبلغ ناچیزی را برای فدراسیون والیبال واریز کردیم.»
اما واکنش ريیس سازمان برنامه و بودجه به کمک ۱۰ میلیونی دولت به فدراسیون فوتبالی که پیش از این مدعی استقلال و عدم استفاده از بودجه دولتی بود: «با توجه به ضرورت‌هایی که وجود داشت و تیم ملی فوتبال مسابقات را در پیش دارد، نمی‌توانستیم زمان را برای کمک مالی به این رشته تا این جلسه از دست بدهیم و کمک را انجام دادیم.»

انتهای پیام/

اخبار و مطالب مرتبط

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.