محرومیت ایران از کمک مالی فیفا در دوران کرونا

0 44

فدراسیون فوتبال ایران در دوران کرونا نتوانسته از کمک مالی فیفا بهره‌مند شود و از کمک یک میلیون و ۵۰۰ هزار دلاری فدراسیون جهانی محروم مانده است.

به گزارش پرسپولیس نیوز، ایسنا نوشت: مهم‌ترین بخش منابع مالی فدراسیون فوتبال ایران به کمک‌ها و پاداش‌های فیفا و AFC بابت برنامه‌های اجرایی و مسابقات مختلف مربوط می‌شود که در چندین سال گذشته به علت تشدید تحریم‌های وزارت خزانه‌داری آمریکا علیه ایران، از دسترس خارج شده است.

در واقع یکی از دلایل مهم ناکامی فدراسیون در همکاری با مارک ویلموتس و پرداخت نشدن دستمزد این سرمربی، موافقت نکردن بانک‌های سوئیسی برای همکاری با شخصیت‌های حقیقی یا حقوقی ایرانی بود.

به دلیل همین مشکلات، از چندین سال قبل به این سمت، هیچ پولی به حساب‌های ایرانی منتقل نشده و یا حتی فدراسیون فوتبال نتوانسته این مبالغ را به حساب شخص سوم یا طلبکاران خود منتقل کند.

در گزارشی که اخیرا فدراسیون جهانی فوتبال از وضعیت کمک‌ها به فدراسیون‌های عضو ارائه کرده، فدراسیون فوتبال ایران در بدترین وضعیت از این حیث قرار گرفته است.

سال گذشته و در پی شیوع ویروس کرونا و کاهش درآمدهای فوتبالی، فیفا اعلام کرد به هر یک از فدراسیون‌های عضو یک میلیون و ۵۰۰ هزار دلار (۳۵ میلیارد تومان) کمک خواهد کرد ولی همان زمان هم این سوال وجود داشت که آیا ایران می‌تواند – با وجود تحریم‌ها – از این مبالغ سهم ببرد یا خیر.

اکنون در گزارش فیفا اعلام شده که فدراسیون فوتبال فقط ۶ درصد از این حیث دریافتی داشته که معادل ۹۰ هزار دلار (۲ میلیارد تومان) است. این در حالی است که اکثر کشورها تا ۶۶ درصد از این کمک مالی بهره‌مند شده‌اند.

همچنین فدراسیون فوتبال از محل کمک‌های مالی پروژه فوروارد هم دریافتی چندان زیادی نداشته است. این فدراسیون از ۴ میلیون دلار (۹۳ میلیارد تومان) نخست فقط ۶۶ درصد معادل ۲ میلیون و ۶۴۰ هزار دلار (۶۱ میلیارد و ۴۶۰ میلیون تومان) و از ۲ میلیون دلار دوم صرفا ۶ درصد معادل ۱۲۰ هزار دلار (۲ میلیارد و ۸۰۰ میلیون تومان) بهره‌مند شده است در حالی که اکثر کشورها تمام کمک مالی خود را دریافت کرده‌اند.

بر اساس گزارشی که فیفا چندین ماه قبل اعلام کرد، فدراسیون جهانی فوتبال مبلغی در حدود ۶.۳ میلیون دلار (۱۴۶ میلیارد و ۶۶۴ میلیون تومان) به فدراسیون فوتبال ایران بدهکار است.

انتهای پیام

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.