افاضلی: اسکوچیچ برخلاف ویلموتس که توریست بود، همه‌جا ساکش را می‌برداین بدترین برنامه‌ریزی لیگ در دنیاست

0 11

مرضیه دارابی – حبرنگار: بازی‌های لیگ برتر تعطیل شده و این روزها همه‌جا صحبت از تیم ملی است. تیمی که با هدایت مارک ویلموتس شانس صعودش به مرحله بعدی مقدماتی جام‌جهانی به حداقل رسیده است و اکنون با اسکوچیچ در کیش تمرین می‌کند.
این تیم برای صعود به ۴ برد در ۴ بازی احتیاج دارد. در عین حال که بازیکنان باکیفیتی ترکیب تیم ملی را تشکیل می‌دهند، اما مشخصا شرایط برای صعود بسیار سخت است.

درهمین رابطه با هومن افاضلی مربی و کارشناس فوتبال صحبت کردیم. او در مورد برنامه‌ریزی سازمان لیگ فوتبال هم حرف‌های جالبی دارد. گفت‌ وگوی روزنامه پرسپولیس با افاضلی را در زیر می خوانید:

-این روزها همه‌ جا صحبت از شانس صعود تیم ملی فوتبال به‌ مرحله بعدی است. این‌طور که پیداست انصراف کره شمالی هم وضعیت ما را سخت‌تر کرده.

حقیقت این است قبل از آن هم بسیار شرایط سختی بود و متاسفانه به‌ خاطر اهمالی که در دوره ویلموتس صورت گرفته خودمان را در شرایط بسیار بدی قرار دادیم و حالا با وجود اینکه تیم‌مان پتانسیل فوق‌العاده‌ای دارد و الان هم در شرایط خوبی هست، وضعیت تیمی بهتری پیدا کرده که اگر این را از اول داشت شرایطش امروز متفاوت می‌شد، اما شانس‌مان کم است. ما کاری کردیم تیم‌مان در شرایط بدی قرار بگیرد.

رسمی؛ هومن افاضلی سرمربی پارس جنوبی شد

-با این توضیحات، شانس صعودمان چقدر هست؟

به‌ خاطر کیفیت و پتانسیل تیم ملی ما این شانس را داریم هر ۴ تا بازی را ببریم و این برمی‌گردد به مسايل ذهنی بازیکنان. باید آنها را در شرایطی قرار داد که همه سختی‌ها را پشت سر بگذارند. ممکن است در بحرین هر وضعیتی برای‌مان درست کنند، این احتمال وجود دارد که مسايل حاشیه‌ای سازماندهی شده را شاهد باشیم که شرایط تیم ما را به هم بریزند. به‌همین دلیل به عقیده من در این اردوی اخیر خیلی شاید خیلی لازم نباشد روی مسايل تاکتیکی کار کرد، بلکه مساله اصلی، ذهنی است. با وجود این حرف‌ها، تیم ما صاحب کیفیت است و شانس صعود هم داریم.

-چقدر می‌شود امید داشت که با اسکوچیچ به این مهم برسیم؟

اسکوچیچ چند تا پوئن مثبت در مقایسه با مربی قبلی دارد، یکی اینکه فوتبال ما را می‌شناسد چون در رده باشگاهی کار کرده، دیگر آنکه قبلا در این منطقه کار کرده و در عربستان هم حضور داشته و فوتبال منطقه را هم می‌شناسد. ویلموتس هیچ کدام از این 2فاکتور را نداشت. درعین حال او مربی منضبطی هم هست برخلاف ویلموتس که توریست بود، این مربی همه جا ساکش را می‌برد و کار می‌کند. من فکر می‌کنم این‌ها به تیم ملی ما کمک می‌کند.‌‌

-عزیزی خادم روز گذشته در مصاحبه‌ای عنوان کرده بود که از تیم ملی حمایت لازم نمی‌شود. شما هم این‌طور فکر می‌کنید؟

او چون مسوول فدراسیون است، دوست دارد از تیم ملی حمایت بشود و این طبیعی است. من این مصاحبه را نخواندم و نمی‌دانم حمایتی که عنوان کرده از نظر کارشناسان، مردم و اهالی فوتبال است یا حمایتی که باید از طریق سازمان‌های بالادستی از جمله وزارت ورزش و دولت صورت بگیرد. نمی‌دانم منظورش دقیقا چی هست. به‌هرحال ما همین یک تیم ملی را داریم و هر کسی می‌تواند کمک می‌کند.

-خبرنگاران زیادی راهی اردوی کیش شدند، اما شاهد بازی تدارکاتی خاصی برای تیم ملی در آستانه این بازی‌های مهم نبودیم.

من فکر می‌کنم تیم ملی جوری که سرمربی برنامه داده، برایش برنامه‌ریزی شده است. من تجربه اردوی کیش را با تیم المپیک و بزرگسالان داشتم. با تیم ملی بزرگسالان زمان برانکو و دایی در کیش اردو زدیم و فکر می‌کنم آنجا برای اردو جای مناسبی هست. این چیزی هست که مربی تیم ملی خواسته و فراهم شده است.
-حالا دیگر 2سال از فاجعه قرارداد با ویلموتس می‌گذرد. فوتبال‌مان را 2 سال بعد از این اتفاق تلخ چطور می‌بینید؟

دو، سه روز بعد از آنکه ویلموتس آمد من با رادیو صحبت کردم که خیلی هم به مذاق دوستان فدراسیون‌نشین خوش نیامد. همه اینها را گفتم که او صاحب آن کیفیت لازم نیست و سبقه خوبی هم ندارد و هرجا رفته حضورش کوتاه بوده، تنها جایی که حضور داشته، بلژیک است که آن هم کار او نبوده، تاکید کردم که استناد به رنکینگ فیفا چیز بی ارزشی هست و ارزش مربی‌ها براساس رنک فیفا مشخص نمی‌شود ولی دوستان پیغام دادند که علیه تیم ملی صحبت می‌کنی. من این روز را می‌دیدم که گفتم تیم ما با او به جایی نمی‌رسد و نرسید و این فاجعه را برای فوتبال ما درست کردند. گاهی وقت‌ها آدم ها فکر می‌کنند که تصمیم درستی گرفته‌اند ولی چون تخصص ندارند و یا آن کار را به اندازه کافی بلد نیستند، لطمات جبران ناپذیری وارد می‌شود.

-به لیگ برگردیم. رقابت در آن بالای جدول را چطور ارزیابی می‌کنید؟

چیزی که می‌بینم برخلاف همیشه هیچ سازماندهی درستی در برنامه‌های لیگ برتر دیده نمی‌شود. این هفته مسابقه برگزار می‌شود و می‌بینی بازی 3 هفته پیش هم هست و بازی آن هفته نیست. چنین برنامه‌ریزی‌ای را هیچ جای دنیا نمی‌بینیم. آن کسی که برنامه‌ریزی می‌کند باید آدمی کنارش باشد که برنامه‌ریزی لیگ را بلد باشد. من تعجب می‌کنم آدم‌هایی مثل بهاروند که خودش فوتبالیست بوده، ريیس هیات و مربی بوده و یا کشوری که تجربه بازی کردن و مدیرعاملی دارد، در سازمان لیگ هستند و چرا این‌طور برنامه‌ریزی می‌شود.

-شانس کدام تیم را برای قهرمانی بیشتر می‌دانید؟

فقط 2تیم پرسپولیس و سپاهان از نظر من شانس قهرمانی دارند و رقابت خیلی نزدیکی بین آنها وجود دارد. این‌که کدام یک قهرمان می‌شوند برمی‌گردد به این‌که این فاصله ایجاد شده در مسابقات به‌خاطر تیم ملی را چطور می‌گذرانند.

-از بازیکنان لیگ کسی بود که از نظرتان از دید سرمربی تیم ملی دور مانده باشد؟

سرمربی تیم ملی هرجوری لیست بدهد یک عده جا می‌مانند. من خودم سال‌ها در تیم المیپک لیست نوشتم و در نوشتن لیست تیم بزرگسالان هم مشارکت داشتم. هیچ‌وقت نشده همه بگویند این لیست خوب بود. من فکر می‌کنم این تیم خیلی خوب است البته بازیکنان دیگری در حد دو سه نفر بودند که از نظر من می‌شد جایگزین‌شان کرد، ولی درمجموع این همان تیمی است که باید باشد.

انتهای پیام/

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.