کمک دولتی به فدراسیونی که شعارش منع دخالت و استقلال از دولت است؛دست در جیب مردم

0 39

چندی پیش بود که کمک ۱۰ میلیاردی وزارت ورزش یا به عبارتی دولت، به فدراسیون فوتبال رسانه‌ای شد. همان‌ وقت هم نوشتیم که فوتبال ایران هرجا که به سودش بوده رشته‌ای دولتی و هر جا به ضررش، مستقل و خصوصی بوده است.
به گزارش پرسپولیس نیوز، فیفا نیز در این مسیر همان سویه‌ای را در پیش گرفته که فدراسیون ایران می‌خواهد. وزیر و ريیس کمیته ملی المپیک نباید نقشی در انتخابات فدراسیون داشته باشند اما دولت و وزارت ورزش موظفند به فوتبال کمک کنند، سر بزنگاه جریمه‌هایش را بپردازند.

***

روز گذشته معاون توسعه مدیریت و منابع وزارت ورزش و جوانان اعلام کرد: «با پیگیری‌های وزیر ورزش و رییس فدراسیون فوتبال علاوه بر ۱۰ میلیارد تومان قبلی، ۲۰ میلیارد تومان اعتبار جدید هم به حساب فدراسیون واریز شد.»
ژاله فرامرزیان در این باره بیشتر توضیح داد: «براساس درخواست و پیگیری‌های مسعود سلطانی‌فر و عزیزی خادم و موافقت نوبخت رییس سازمان برنامه و بودجه، در راستای تامین نیازهای تیم ملی فوتبال ایران برای حضور مقتدرانه در مرحله دوم بازی‌های مقدماتی جام‌جهانی در بحرین، علاوه بر ۱۰ میلیارد تومانی که طی 2 هفته گذشته پرداخت شده بود، مبلغ ۲۰ میلیارد تومان اعتبار جدید به این فدراسیون پرداخت شد.»
در این خصوص البته اختلافاتی هم ایجاد شده بود، موضوع بر سر رقم اختصاص داده شده، بود. اما حالا عزیزی خادم هم تایید می‌کند که ۲۰ میلیارد دیگر به حساب فدراسیون واریز شده است.
ريیس فدراسیون فوتبال در این باره می‌گوید: «بعد از صحبتی که ما با آقای نوبخت ريیس سازمان مدیريت و برنامه و بودجه داشتیم، این پول به حساب واریز شده و در اختیار فدراسیون قرار می‌گیرد. جا دارد از آقای نوبخت تشکر کنیم.
برخلاف دوره‌ای که ریاست فدراسیون فوتبال را مهدی تاج برعهده داشت و سپس حیدر بهاروند به سرپرستی رسید، چندین نماینده مجلس علیه اتفاقات عجیب و غریبی که درخصوص اختیاراتی که به کیروش داده شده بود و البته ارقامی که او جدا از قراردادش از اسپانسرینگ و بازی‌های تدارکاتی به جیب می زد، مواضعی داشتند و البته انتقادات آنها با فاش شدن فاجعه قراردادی مارک ویلموتس اوج گرفت، حالا اغلب حامی فدراسیون هستند.
کمک دولت به فوتبال البته فقط ۳۰ میلیارد تومان نیست، این‌طور که مهدی علی نژاد گفته، کمک به تیم ملی فوتبال ۵۲ میلیاردی است.
معاون قهرمانی وزارت ورزش در این باره تاکید کرده: «فدراسیون فوتبال عازم مسابقات کسب سهمیه جام‌جهانی است و باید کمک کنیم تا تیم در فضای آرام اعزام شود. وزیر هم برای دیدار با ملی‌پوشان و بدرقه تیم به کیش رفت. ۲۰ میلیارد گرفته شد که ۱۰ میلیارد واریز شد و در یکی، دو روز آینده ۱۰ میلیارد دوم واریز می‌شود. طبق رایزنی وزیر با نوبخت، قرار شد مبلغی خارج از اعتبارات بودجه دریافت کند و عدد و رقم آن را وزیر می‌گوید و تلاش می‌کنیم در یکی، دو روز واریز شود . تمام هدف ما این است تیم ملی بدون مشکل مالی اعزام شود و فکر می‌کنم با این مبالغ به تدارکات تیم ملی کمک شود.

***

در عین حال ريیس فراکسیون ورزش مجلس شورای اسلامی هم تایید می‌کند که این کمک ۵۲ میلیاردی است و تاکید دارد که این پول جای دیگری غیر از آماده سازی فوتبال خرج نشود.
محمدمهدی فروردین البته به اختلاف ۳۲ میلیاردی وزارت ورزش و فدراسیون فوتبال در بحث کمک‌های مالی سازمان برنامه و بودجه برای آماده‌سازی تیم کلی فوتبال و فوتسال هم اشاره کرده: «با توجه به رایزنی شخص ريیس فدراسیون، سازمان برنامه و بودجه این کمک را انجام داد. نمایندگان مجلس هم در کمیسیون تلفیق این رایزنی را انجام دادند. فوتبال با توجه به مخاطبان زیاد دغدغه است و انتظار ما این است وزیر ورزش این حق را به فدراسیون فوتبال بدهد و جای دیگر این پول را هزینه نکند. ۲۰ میلیارد تا امروز داده شده و ۳۲ میلیارد دیگر هم حق فدراسیون فوتبال است. بازیکنان خیلی زحمت کشیدند و هنوز پاداش‌های آنها پرداخت نشده است.»

حالا سوالاتی در این خصوص مطرح است. فوتبال در راه آماده‌سازی مقدماتی جام‌جهانی ۵۲ میلیارد از دولت می‌گیرد، درحالی‌که فلسفه تنظیم اساسنامه جدید این بود که فدراسیون نهادی مستقل است و دولت حق دخالت در آن را ندارد.
اگر قرار است فوتبال غیردولتی باشد که وزیر و ريیس کمیته ملی المپیک و دولتی‌ها در آن هیچ‌گونه دخل و تصرفی نداشته باشند، اگر گفته می‌شود که فوتبال درآمدزاست و به هیچ کمک دولتی نیاز ندارد که بخواهد به دولت پاسخگو باشد، چرا امروز ۵۲ میلیارد به فدراسیون تعلق می‌گیرد؟
آن‌ هم در آستانه المپیک که خیلی از رشته های ورزشی به دلیل کسری بودجه نتوانسته‌اند مسابقه بین‌المللی تدارک ببینند. چندی پیش که از سوی مجلس ۲۰ میلیارد تومان به ورزش اول کشور (کشتی) و چند فدراسیون دیگر کمک‌های چند میلیاردی شد، صدای خیلی ها درآمد.
کل بودجه اختصاصی از سوی مجلس به ۱۰ رشته ورزشی که اغلبش را رشته‌های المپیکی تشکیل می‌دادند، چیزی نزدیک به بودجه‌ای است که دولت به فوتبال کمک کرده، به نهادی که خود را غیردولتی می‌داند.
تصویب کمک ۵۲ میلیاردی به فوتبال در هفته‌های پایانی دولت هم جای تامل دارد. شاید ريیس فدراسیونی که همسو با دولت باشد، پولی را بابت کمک به صعود تیم ملی به جام‌جهانی وارد خزانه فدراسیون فوتبال می‌کند.
از اینکه فوتبال و هر رشته ورزشی دیگری بودجه خوبی از دولت بگیرند، در جای خود باعث خوشحالی است، اما این روزها را به یاد داشته باشیم که فردا روزی که فوتبال باز هم می‌خواست نظارت دولتی را از سر خود باز کند، صحبت از نهاد مستقل و خصوصی نکند.
فدراسیونی که استقلال دارد، دستش نباید در جیب دولت، شما بخوانید مردم، باشد. بودجه دولتی، از دارایی‌های کشور و متعلق به مردم تامین می‌شود.
خوب است که فوتبال لااقل جدای از نمایش مضحک فیفا و AFC، خودش بداند که وابسته به کمک‌های دولتی است یا اگر این را نمی‌خواهد بپذیرد، از کمک‌های دولتی به نفع رشته‌های المپیکی که برای ما مدال‌آور و افتخارآفرین هستند، انصراف دهد.

انتهای پیام/

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.