وقتی کیروش هنوز عامل دودستگی بین هواداران تیم‌ملی استکارلوس را فراموش کنید

0 27
وقتی کیروش هنوز عامل دودستگی بین هواداران تیم‌ملی استکارلوس را فراموش کنید

میلاد اعظمی – خبرنگار: کارلوس کیروش سیاستی عجیب و البته نخ‌نما شده در تیم‌ملی فوتبال کشورمان اجرا می‌کرد. او معتقد به سیاست «تفرقه بینداز و حکومت کن بود.» این را می‌شود از اتفاقات و جوی که در زمان حضور کیروش در تیم‌ملی وجود داشت و شرایط فعلی کاملاً متوجه شد.
کیروش که در ابتدای حضور در ایران خیلی با تیم‌های باشگاهی و هواداران آن‌ها وارد چالش نمی‌شد وقتی متوجه شد که پرسپولیس از تیم‌ملی مدل او محبوب‌تر است و البته برانکو نسبت به او محبوبیت فراوان‌تری دارد نتوانست خودش را کنترل کند و علنا به جنگ با پرسپولیس و برانکو رفت.
در همان اوایل حضور کیروش در تیم‌ملی و حتی تا 4 سال ابتدایی هواداران پرسپولیس پشت او بودند و تیم‌ملی را حمایت می‌کردند اما برخوردهای عجیب کیروش با علی کریمی و بعد از آن با برانکو و پرسپولیسی‌ها کاری کرد تا در ۴ سال دوم هواداران پرسپولیس مقابل کیروش باشند، مساله‌ای که در ظاهر به مذاق کیروش خوش نمی‌آمد اما در باطن چیز دیگری بود.
محبوبیت فراوان و بیش از حد پرسپولیس و برانکو در ایران در مقابل محبوبیت معمولی کی روش و تیم‌ملی باعث شد تا سرمربی تیم‌ملی دست به نفاق بزند و بخواهد بین تیم‌ملی و هواداران پرسپولیس فاصله ایجاد کند. برای اجرایی شدن این نقشه چه چیزی و چه کسی بهتر است قسمتی از هواداران استقلال؟ کی روش به‌خوبی از شرایط هواداران پرسپولیس و استقلال آگاه بود با صحبت‌های علیه پرسپولیس و برانکو استقلالی‌ها را به سمت خودش کشید تا شاید بتواند از آن‌ها سوءاستفاده کنند و محبوبیت خودش و تیمش را بیشتر کند اما در این پروژه کاملاً شکست خورد.
کیروش نمی‌دانست که میزان محبوبیت پرسپولیس و استقلال در کشور ما بسیار متفاوت است و پرسپولیسی‌ها خیلی خیلی بیشتر از استقلالی‌ها در ایران طرفدار دارند، به خاطر همین بود که سیاست تفرقه بینداز و حکومت کن او خیلی به کار نیامد.
کیروش اما پا را فراتر گذاشت و با خبرنگاران پرسپولیسی هم وارد جنگ و جدال شد و کاملاً شمشیر را برای پرسپولیسی‌ها از رو بست، هرچند درنهایت بازنده بزرگ خودش بود. به قول یکی از نزدیکان کی روش، او آرزو داشت یک بار در ورزشگاه پُر آزادی مثل برانکو با تشویق ایسلندی هواداران روبرو شود اما هیچ‌وقت این اتفاق رخ نداد، چون حتی همان هواداران استقلالی که پشت او بودن به خاطر لجاجت با پرسپولیس بود نه محبوبیتی که بین استقلالی‌ها داشت.
بعد از افتضاح کیروش در جام ملت‌های امارات و شکست سنگین مقابل ژاپن در نیمه‌نهایی کار کیروش با تیم‌ملی بعد از ۸ سال تمام شد تا سکان هدایت تیم‌ملی به ویلموتس برسد. هرچند ویلموتس جز شکست و جز بدبختی چیزی برای تیم‌ملی نداشت اما نفر بعدی یعنی اسکوچیچ شرایط دیگری را تجربه کرد. اسکوچیچ در شرایطی هدایت تیم‌ملی را برعهده گرفت که از همان ابتدا مخالفت طرفداران کیروش را روبروی خود می‌دید.
کیروشی ها از همان ابتدا با مطرح کردن این مساله که اسکوچیچ برای هدایت تیم‌ملی مربی کوچکی است دوباره همان سیاست سرمربی اسبق تیم‌ملی را در پیش گرفتند، یعنی ایجاد تفرقه در تیم‌ملی و ایجاد دودستگی بین مردم برای حمایت از تیم‌ملی. با شروع ادامه مسابقات انتخابی جام‌جهانی در بحرین این تحرکات حتی بیشتر هم شد. پس از پیروزی ایران مقابل هنگ‌کنگ ناگهان صحبت‌ها و تحرکات خیل عظیمی از هواداران استقلال علیه تیم‌ملی و البته علیه اسکوچیچ شروع شد. آن‌ها از لیست تیم‌ملی تا ترکیب تیم‌ملی برای بازی با هنگ‌کنگ و همه‌چیز انتقاد کردند تا شاید بتوانند فشار روی سرمربی تیم‌ملی بگذارد.
پیش از بازی حساس دوشنبه‌شب ایران و بحرین شاهد این بودیم که عمده هواداران استقلال در فضای مجازی به شکل عجیبی آرزوی شکست تیم‌ملی را داشتند و دلیل‌شآن‌هم حمایت از کیروش بود. آن‌ها دوست نداشتند تیم‌ملی تحت هدایت اسکوچیچ در منامه بحرین را شکست بدهد، کاری که کیروش پرمدعا هیچ‌وقت نتوانست از پس آن بربیاید. به زبان ساده‌تر یعنی اینکه کیروشی ها و عمده هواداران استقلال که در زمان کی روش نماد تعصب به تیم‌ملی بودند و پرسپولیسی‌ها را به وطن‌فروشی متهم می‌کردند، حتی حاضر بودند تیم‌ملی مقابل بحرین شکست بخورد اما سرمربی جانشین کیروش در تیم‌ملی موفق نشود و تیم‌ملی به جام‌جهانی نرود تا آن‌ها سال‌ها این نکته را بگویند که تیم‌ملی با کیروش به جام جهانی صعود کرد و بدون او ناکام ماند.
اتفاقاً از زمان آمدن اسکوچیچ به تیم‌ملی حتی شاهد این هستیم که اکثر پرسپولیسی‌ها دوباره حمایت خود را از تیم‌ملی اعلام کردند، هر چت در همان زمانی که کیروش به عنوان سرمربی تیم‌ملی عملا به جنگ با پرسپولیسی‌ها رفت هواداران پرسپولیس پشت تیم کشورشان بودند، اما این بار کیروشی وجود نداشت تا تفرقه بیاندازد و به خاطر همین هواداران پرسپولیس هم با تمام وجود پشت تیم‌ملی ایستادند. این مساله را میشود قبل و بعد از بازی با بحرین در فضای مجازی کاملاً مشاهده کرد.
نکته مهم این است که خیلی از هواداران پرسپولیس که در زمان کیروش حداقل در فضای مجازی از تیم‌ملی حمایت نمی‌کردند که دلیل آن‌هم نفرت افکنی و تفرقه‌افکنی کیروش بود، بغض چندساله خود را پس از بازی با بحرین شکستند و با تمام وجود از تیم‌ملی کشورشان حمایت کردند. درست نقطه مقابل اکثریت هواداران استقلال و برخی تیم‌های دیگر که منتظر باخت تیم‌ملی بودن تا به‌واسطه آن از سرمربی شکست‌خورده تیم‌ملی ایران و سرمربی اخراجی تیم‌ملی کلمبیا حمایت بکنند.
واقعیت این است که تا پیش از آمدن کیروش به تیم‌ملی در زمان‌هایی که تیم‌ملی سرمربی پرسپولیسی و استقلالی هم داشت همه مردم به‌صورت یکپارچه از تیم‌ملی حمایت می‌کردند و فارغ از رنگ‌ها تیم‌ملی کشورشان برای آن‌ها مهم بود، اما با آمدن عامل نفاقی مثل کیروش به تیم‌ملی فوتبال کشورمان دودستگی عجیبی بین هواداران در مورد تیم‌ملی وجود داشت. دودستگی که تا امروز هم ادامه دارد و تعداد زیادی از هواداران استقلال و تیم‌های دیگر حالا میراث دار آن هستند.
شاید بهتر است آن دسته از هوادارانی که به اسم حمایت از کیروش منتظره ناکامی و شکست اسکوچیچ و تیم‌ملی هستند دست از این رفتار خود بردارند و به حمایت از تیم‌ملی و پردازند تا تیم‌ملی کشورمان بتواند درنهایت به جام جهانی صعود کند. البته اگر این افراد دنبال این نیستند که مثلاً صعود به جام جهانی را فقط به نام کیروش ببینند و تیم‌ملی را به خاطر کیروش دوست داشته باشند. ما باید بدانیم دیگر کسی به اسم کیروش در تیم‌ملی ما فعالیت نمی‌کند و نباید با اسم رمز او بین هواداران تیم‌ملی نفاق و دودستگی وجود داشته باشد.

سیطره ناتمام کیروش بر لیگ ایران

اخبار و مطالب مرتبط

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.