نگاهی به سوپر جام و قهرمانی پرسپولیسخطیبی اسیر تفکرات گل‌محمدی

0 54
نگاهی به سوپر جام و قهرمانی پرسپولیسخطیبی اسیر تفکرات گل‌محمدی

امین اسرار – خبرنگار: سرانجام پس از مدت‌ها انتظار بازی سوپر جام ایران میان پرسپولیس قهرمان لیگ برتر و تراکتور قهرمان جام حذفی برگزار شد. دیداری که یکشنبه ساعت ۱۹:۵۰ برگزار شد و در انتها شاگردان یحیی گل محمدی با برتری یک‌بر صفر و با گل عیسی آل‌کثیر موفق شدند سوپر جام ایران را برای چهارمین بار بالای سر ببرند.
در این مطلب قصد داریم بازی روز يكشنبه را ازنظر فنی بررسی کنیم.
*تغییرات در میانه میدان تراکتور
شاگردان خطیبی در حالی پا به چمن ورزشگاه آزادی گذاشتند که با همان سیستم همیشگی ۴۲۳۱ بازی را شروع کردند، با این تفاوت که رزاق پور مدافع چپ تراکتور در پست هافبک دفاعی به‌جای اکبر ایمانی قرار گرفت. نکته جالب پست هافبک دفاعی تراکتور حضور بوحمدان در کنار رزاق‌پور بود هرچند که این مدافع میانی در بازی‌های گذشته نیز در این پست بازی کرده بود.
شاید دلیل این 2 تغییر مشکل فاصله طولی خطوط تراکتور در زمان عقب‌نشینی و همچنین مهار هافبک‌های پرسپولیس در زمان استفاده از کانال‌های طولی بود.
*دفاع فشرده و بازی بسته تنها حربه خطیبی مقابل پرسپولیس
تفکرات دفاعی شاگردان خطیبی در نیمه نخست بازی موجب مهار شاگردان گل‌محمدی شده بود. در جریان بازی به‌محض استفاده از خط طولی زمین توسط شیری و آقایی 2 مدافع کناری پرسپولیس در یک‌سوم دفاعی حریف یکی از هافبک‌های دفاعی تراکتور در فاصله میان مدافع کناری و میانی قرار می‌گرفت تا پرسپولیسی‌ها نتوانند از کانال‌های طولی استفاده کنند.
تراکتور با آگاهی از نقش مدافعان پرسپولیس در حملات با استقرار فشرده در میانه زمین در تلاش بودند مدافعان بازیساز پرسپولیس را تحت‌فشار قرار بدهد
*بازی ترکیبی راهکار پرسپولیس برای عبور از دفاع اتوبوسی تراکتور
پرسپولیس برای عبور از خط دفاعی پرتعداد تراکتور در یک‌سوم دفاعی در هرکدام از کانال‌های طولی زمین از 4 بازیکن برخلاف بازی‌های دیگر استفاده کرد. در سمت راست مهدی شیری سرلک، عالیشاه، پهلوان و در سمت چپ، آقایی، ترابی، نوراللهی و آل‌کثیر با یک استقرار لوزی شکل درصدد عبور از دفاع فشرده تراکتور بودند. حضور زوج عالیشاه و آل‌کثیر در خط حمله هم دلیل بر همین امر بود چرا که عالیشاه نسبت به مغانلو در اجرای بازی‌های ترکیبی مهارت بیشتری دارد.
*شوتزنی و سرعت دادن به بازی تیر خلاص یحیی بر پیکره تراکتور
یکی دیگر از اهداف تاکتیکی گل محمدی برای رسیدن به گل استفاده از شوت از راه دور بود، جایی که هافبک‌های دفاعی تراکتور برای مهار کانال‌های طولی فضای خود جلوی مدافعان را رها می‌کردند تا بهترین فضا برای شوت زدنی را برای بازیکنان پرسپولیس فراهم کردند.
*مهم‌ترین هدف پرسپولیس برای رسیدن به گل سرعت دادن به بازی بود
با دستور کادر فنی پرسپولیس، بازیکنان با آگاهی از فاصله طولی تراکتور در زمان عقب‌نشینی بلافاصله بعد از توپ‌گیری از حریف با کمترین ضرب و با سرعت، توپ را به یک‌سوم دفاعی تراکتور منتقل می‌کردند. گل آل‌کثیر هم حاصل توپ‌گیری و ضد حمله سریع پرسپولیسی‌ها بود در زمانی که مدافع راست تراکتور فخرالدینی در حمله حضور داشت و 2 هافبک دفاعی تراکتور نیز در میانه زمین حضور داشتند.
*دفاع متزلزل و پراشتباه تراکتور
پرسپولیس در جریان بازی می‌توانست به گل‌های بیشتری هم برسد همان‌طور که پیش‌بینی‌شده بود مدافعان بازیساز تراکتور بازهم مرتکب اشتباه فردی شدند خط تهاجمی پرسپولیس از همان دقایق ابتدایی بازی با تحت‌فشار قرار دادن مدافعان تراکتور در تلاش بود آن‌ها را به‌اشتباه وادار کند که در چند صحنه موفق به توپ‌گیری از مدافعان شدند، اما هرزمانی که مهاجمان پرسپولیس این مدافعان بازیساز را رها می‌کردند خانزاده و محمدی با پاس‌های طولی بین خطوط پرسپولیس چندین موقعیت را در یک‌سوم دفاعی این تیم به وجود آوردند. حضور رزاق‌پور تیکدری قادری و نریمان جهان در میانه زمین تراکتور موجب افزایش ایجاد مثلث‌های تهاجمی در این تیم شده بود اما تفکر تراکتور موجب تکمیل شدن این تاکتیک نشد.
*پرسپولیس مدل یحیی استاد جدال‌های نیمه دوم
اگر به نیمه‌های دوم بازی پرسپولیس در هفته‌های گذشته توجه کنیم تفاوت‌های این تیم را در نیمه اول و دوم متوجه می‌شویم. حریفان پرسپولیس در ابتدای بازی با تحلیل مناسب یا این تیم را تحت‌فشار قرار داده و یا با تفکرات دفاعی موجب عدم گلزنی می‌شوند اما اگر حریفان پرسپولیس در نیمه نخست نتوانند به گلی برسند این تیم در نیمه دوم با تنوع تاکتیکی و تفکرات کادر فنی راه‌حلی مناسب را برای عبور از حریفان پیدا می‌کند. با توجه به بررسی تاکتیکی بازی 2 تیم و آمار انتهای بازی مشخص شد که تراکتور در هیچ پارامتری بر پرسپولیس برتری نداشت.
*چرا خطیبی ضعف‌های فنی‌ خود توجیه‌ می‌کند
امیدواریم روزی مربیان ما چه به لحاظ فنی چه به لحاظ شخصیتی به سطحی برسند که توان قبول شکست را داشته باشند و در روز شکست به‌واسطه مصاحبه‌های پوچ و شوهای رسانه‌ای برای دلبری از طرفداران خود شرمنده نبوده و دنبال بهانه‌تراشی در توجیه ضعف‌های خود نباشند.

اخبار و مطالب مرتبط

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.