سرنوشت دست نيافتني‌ترين ركورد لیگ در اختيار پرسپوليس استطلا در مشت ماست

0 16
سرنوشت دست نيافتني‌ترين ركورد لیگ در اختيار پرسپوليس استطلا در مشت ماست

مهتاب لطفیان – خبرنگار: تساوی سپاهان باعث شد تا یحیی و شاگردانش سرنوشت قهرمانی را به دست بگیرند.
سپاهان که مثل بازی آینده‌اش در لیگ برتر، 2 روز بعد از پرسپولیس پرونده هفته بیست و چهارم را مقابل فولاد می‌بست امیدوار بود تا با شکست فولاد بتواند صدر جدول را به دست بیاورد اما این‌گونه نشد و حالا با 2 امتیاز اختلاف نسبت به سرخپوشان درجایگاه دوم قرار گرفتند.
حالا 6 مسابقه حساس فاصله میان پرسپولیس و تصاحب اولین گلات جام فوتبال در لیگ ایران است.
ابتدا 6 دیدار آینده پرسپولیس در لیگ و نتیجه دیدار رفت با این تیم‌ها را مرور می‌کنیم؛
هفته ۲۵: گل گهر سیرجان (تهران)؛ پیروزی ۵ بر صفر پرسپولیس
هفته ۲۶: فولاد (اهواز)؛ پیروزی ۲ بر یک پرسپولیس
هفته ۲۷: آلومینیوم اراک (تهران)؛ شکست ۲ بر یک پرسپولیس
هفته ۲۸: ماشین‌سازی (تبریز)؛ پیروزی ۲ بر یک پرسپولیس
هفته ۲۹: تراکتور (تهران)؛ پیروزی یک‌بر صفر پرسپولیس
هفته ۳۰: پیکان (تهران)؛ پیروزی یک‌بر صفر پرسپولیس
و سپاهان جدی‌ترین تعقیب‌کننده ما در جدول هم دیدارهای نسبتا حساسی پیش رو دارد؛
هفته ۲۵: ماشین‌سازی (اصفهان)؛ تساوی ۳-۳
هفته ۲۶: پیکان (تهران)؛ پیروزی ۲ بر یک سپاهان
هفته ۲۷: صنعت نفت آبادان (اصفهان)؛ پیروزی ۲ بر یک سپاهان
هفته ۲۸: شهر خودرو (مشهد)؛ شکست ۳ بر یک سپاهان
هفته ۲۹: ذوب‌آهن (اصفهان)؛ پیروزی ۳ بر یک سپاهان
هفته ۳۰: استقلال (تهران)؛ پیروزی ۲ بر صفر سپاهان
همان‌طور که می‌بینیم ماشین‌سازی و پیکان حریفان مشترک پرسپولیس و سپاهان هستند؛ البته فولادی‌ها نیز باید سه‌شنبه آینده در اهواز میزبان پرسپولیس باشند تا آن‌ها تاثیر مهمی در معرفی قهرمان لیگ داشته باشند. مشخصا پرسپولیسی‌ها بازی‌های دشوارتری نسبت به رقیبشان دارند، اما نکته مهم این است که تیم‌هایی، چون تراکتور، صنعت نفت، گل گهر و البته پدیده تیم‌هایی هستند که به‌خوبی می‌توانند سرنوشت 2 تیم بالای جدول را مشخص کنند و به همین خاطر می‌توان شاهد اتفاقات بسیاری در هفته‌های پایانی بود.
اما تمام این‌ها روی کاغذ و احتمالات بسیار فوتبال آن‌هم در ایران به‌حساب می‌آید مهم‌ترین موضوع این است که دیگر شاگردان یحیی بدون توجه به تمام اتفاقات پیرامون لیگ و تیم می‌توانند سرنوشت یکی از مهم‌ترین رکوردهای لیگ فوتبال ایران را به سود خود رقم بزنند.
پرسپولیس حالا باید بروی تمام حاشیه‌ها چشم و گوش بسته باشد حتی اتفاقاتی که خودی‌ها با ناآگاهی برای تیم به وجود می آورند. همان‌طور که روزهای گذشته هم نوشتیم اتفاقات زیادی خارج از زمین فوتبال در حال رقم خوردن است برخی برای نفع بردن تیم خود و برخی هم که دست‌شان از جام کوتاه شده است به سود مدعیان دیگر به‌جز پرسپولیس. حاشیه‌سازی‌های مجازی، خط دهی رنگی و مصاحبه‌هایی که تمرکز تیم ما را نشانه گرفته و متاسفانه یکی، دو بازیکن هم به‌راحتی وارد بازی آن‌ها می‌شوند.
حالا دیگر نباید برای ما مهم باشد فلان بازیکن تمدید کرده یا فلانی چه پیشنهاداتی دارد، فلان سرمربی همیشه ناکام رقیب چه علیه تیم و کادر و … می‌گوید تا در صدد پاسخگویی برآییم، پیشکسوتان داستان دار تیم رقیب چه در مورد پرسپولیس می‌گویند و چرا دارند به تمام روش‌های ضد اخلاقی برای بر هم زدن تمرکز در هفته‌های پایانی ، روی خوش نشان می‌دهند. حالا خودمانیم و خودمان.
پنجمین جام قهرمانی که حاصل برنامه‌ریزی صحیح و ثبات فکری در بین بازیکنان و مربیان و حتی مدیران است از برانکو و مدیریت آن زمان تا یحیی و سمیعی. آنچه در اتفاقات استقلال به‌شدت سیاه نمایی شد تغییرات متعدد مدیرعامل و هیات مدیره بود در حالی که یک نگاهی به پرسپولیس بیندازیم و ببینیم پس از گرشاسبی چند مدیرعامل در تیم جابجا شدند؟
از شهریور ۱۳۹۸ یعنی کمتر از دو سال قبل تاکنون عرب، انصاری‌فرد، رسول پناه و سمیعی بر روی صندلی مدیرعاملی تیم قرار گرفتند که بعید است کسی آن‌ها تايید کند و این بلبشو در حوزه مدیریت به چشم نیاید در حیطه سکانداری تیم نیز بعد از برانکو ، کالدرون و یحیی به تیم آمدند و تعداد زیادی بازیکن جابجا شدند اما آنچه در تمام طول این دو سال پس از رفتن برانکو به چشم آمد خط فکری ، ثبات و شخصیتی است که بازیکن با آن همراه می‌شود . روحیه سیری‌ناپذیر کسب جام و پیروزی که موجب حضور دوباره در فینال لیگ قهرمانان آن‌هم به فاصله ۳سال و قهرمانی لیگ نوزدهم شد، گویای این مطلب است. آیا آنجا هم وزیر و معاون وزیر حضور داشتند؟
پاسخ یقینا خیر است؛ آن‌هایی که چشم به دهان یکدیگر دوخته و این صحبت‌های نخ‌نما را تکرار می‌کنند هرگز نگاه دقیقی به نحوه بازی پرسپولیس و روحیه بازیکنانش نداشته‌اند. گاهی حتی باید به میزان دانش فنی آن‌ها شک کرد که چطور چنین موفقیت‌هایی را طی سال‌های طولانی تنها به وزیر ارتباط می‌دهند!
بارسلونای زمان گواردیولا را به خاطر دارید؟ گویی که پیروزی در ساق‌های بازیکنان جاری بود و تنها برای یک‌چیز می‌دویدند. تاثیری که مدیریت و دانش فنی گواردیولا روی بارسلونا طی سال‌های طولانی داشت موجبات موفقیت در تیم‌ملی آن‌ها را نیز تضمین کرد، مشابه اتفاقی که در زمان برانکو رخ داد و تا به امروز حتی با وجود تغییرات فراوان در پرسپولیس قابل لمس است.
واقعیت این است فوتبال ایران و قطب‌های آن به انقلاب نیاز داشتند و سرخپوشان آن را با برانکو تجربه کردند؛ به او زمان دادند، صبوری کردند و پاسخش شد چیزی که به آن شخصیت قهرمانی می‌گویند.
شاید تیم‌های دیگر باید نگاهی به ثبات نیمکت‌شان، میزان حمایتی که از بازیکنان و مربی‌های‌شان داشتند، بکنند.
هواداران تراکتور،سپاهان یا استقلال بپرسند طی این سال‌ها چقدر حامی تیم‌های‌شان بودند و انتقادات منطقی داشتند؟فشارهای آن‌ها چه تاثیراتی در تغییرات تیم‌های‌شان داشته و آیا توانسته‌اند از هر تغییر فرصتی برای آینده بسازند یا با فراری دادن افراد، بهانه‌جویی و فرافکنی به دنبال راهی میانبر برای رسیدن به موفقیت بودند؟

 

 

اخبار و مطالب مرتبط

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.