ادعا و اعتراف تکان‌دهنده میلیچ؛ قراردادم را فسخ کرده بودمبازی با بازیکن غیرمجاز؟

0 62

ابراهیم فتاحی – خبرنگار: ایجاد حواشی برای پرسپولیس از سوی بعضی عوامل در استقلال که از روزهای قبل استارت خورد و چالش‌های روزهای گذشته انجامید تا درنهایت شروع‌کننده ماجرا در مقام مدعی و شاکی درآید حالا به جاهای قشنگی ختم شده است.
در همان مقطع، بعضی تحلیل‌ها بر این اصل استوار بود که استقلال با این تدبیر قصد کمرنگ کردن یا حتی پوشاندن مشکلات و حواشی خود را دارد. با گذشت چند روز، دیگر نمی‌توان بر آن تحلیل‌ها صحه نگذاشت. این همان مطلبی بود که سعی داشتیم آن را به یحیی گل‌محمدی نیز منتقل کنیم.
اصولا مطلب جدیدی نیست که بعضی تیم‌ها در این چند سال سعی کرده‌اند اشتباهات و ضعف‌های خود را به گردن این و آن بیندازند و در این میان پرداختن به پرسپولیس و طرح موضوعات موهوم و بی‌اساس، پای ثابت ماجرا بود. این وسط فقط پای استقلال در میان نبوده است. در سال‌های گذشته پیوسته شاهد این رفتار از بازیکنان، مربیان و مدیران مختلفی بوده‌ایم درحالی‌که هیچ‌گاه مصداق واضحی را هم مطرح نکردند، چه رسد به این‌که مستندی ارائه دهند.
استقلال در روزها و هفته‌های گذشته با چالش‌هایی هم روبه رو شده است که به نظر می‌رسد، برایش غنیمت است با ورود به بحث و جدل با پرسپولیس، آن را در نظر هواداران خود کمرنگ کند. از درگیری رسانه‌ای مدیرعامل و سرمربی گرفته تا ماجرای دیاباته و حالا میلیچ ازجمله همین موارد است.
استقلال اکنون به خاطر آنچه که واکنش سرمربی پرسپولیس به شروع ماجرا از سوی آن‌ها بود مورد شکایت قرار گرفته است و کمتر از 24 ساعت بعد از این اتفاق جنجال تازه‌ای برای استقلال به راه می‌افتد. صحبت‌های مددی درباره یحیی که به‌نوعی جانبداری از فرهاد مجیدی بود نیز در همان زمان نوعی دلجویی از سرمربی استقلال به نظر می‌رسید درحالی‌که قبل از آن به پر و پای هم پیچیده بودند و همین ماجرا مزید بر علت شد تا چالش‌های بعدی ایجاد شود و حالا گل‌محمدی است که مورد شکایت قرار گرفته است!
*با دیاباته قرارداد جدید نبندند، اجازه باز شدن پنجره را می‌دهد
یکی از حواشی روزهای اخیر برای استقلال ماجرای دیاباته است که با شکایت او حکم بسته شدن پنجره نقل و انتقالات استقلال صادر شد. شاید این اتفاق چند صباح دیگر به خاطر شکایت کالدرون برای پرسپولیس روی دهد ولی مساله این است که شیخ ، همین جا بازی می‌کند و این اتفاق به خاطر شکایت پیش از این او، روی داده بود. بازیکنی که سنگین‌ترین قرارداد فوتبال ایران را بست و از گام زدنش در مسابقات تا نحوه انجام یا به عبارت بهتر، عدم انجام درست بعضی تمرینات می‌توان به مسایلی درباره وضعیت یکی از پاهای او پی برد.
استقلالی‌ها از هواداران‌شان گرفته تا عوامل تیم و باشگاه در سال‌های گذشته سرشان در کار پرسپولیس بوده است و اسیر باور حرف‌هایی شدند که خود در ابتدا بر نادرستی آن‌ها اشراف داشتند. به همین دلیل هیچ‌گاه آرامش لازم برای اتخاذ مجموعه تدبیرهای درست را نداشته‌اند و بعضی مشکلات کنونی که دارند، ثمره همین رویکرد است.
حالا هم با یک وضعیت عجیب با دیاباته روبه رو هستند. با توجه به اخبار استقلال برای باز کردن پنجره نقل و انتقالات باید پرونده دیاباته و نبوشا، مربی اسبق خود را ببندند. حالا اگر دیاباته سخت بگیرد چه اتفاقی می‌افتد؟ آیا با شرایطی که وجود دارد در صورت بسته ماندن پنجره، می‌توانند بی‌خیال قرارداد جدید با دیاباته شوند یا ابتدا باید زیر بار قرارداد جدید با شرایط او بروند تا بعد از آن وی شکایت خود را پس بگیرد؟ این وجهی از موضوع است که در روزهای گذشته، کمتر کسی به آن توجه کرده است.

*چه کسی میلیچ را علیه دولت ایران شانتاژ کرد؟
استقلال هنوز در شوک خبری ماجرای دیاباته بود که دیروز ناگهان مصاحبه هروویه میلیچ با سایت کروات دالماتینسکی بیرون آمد. با سوژه‌ها، ابعاد قابل بررسی گوناگون و اعاها و اعتراف‌های جالبی که بعضی از آن‌ها حتی می‌تواند دردسرهای جدی به بار آورد.
هروویه میلیچ البته عنوان کرد که در ایران مصاحبه نکرده است چون نمی‌خواست بهمن روی سر استقلال آوار شود درحالی‌که عجیب است اگر از تکنولوژی‌های ارتباطی روز دنیا بی‌خبر باشد. او در جای جای مصاحبه خود تلاش می‌کند که رضایت هواداران استقلال را جلب کند و حتی به این منظور به طرح ادعاهای بی‌اساس روی می‌آورد و دولت ایران را متهم می‌کند که قصد تضعیف باشگاه استقلال را داشته است. از آن حرف‌هایی که عادی شده است افراد برای به خدمت گرفتن هواداران بعضی تیم‌ها مطرح می‌کنند. البته این ترجمه‌ای است که صورت گرفته است وگرنه او مشخصا از عبارت رییس‌جمهور استفاده می‌کند. سوال این است که چه کسانی این حرف‌ها را در گوش این بازیکن کرده‌اند که این طور بی‌مهابا آن را مطرح کرده است؟ آیا مدیرعامل استقلال و سرمربی آن نیز در این امر، نقشی دارند؟

*اعتراف صریح میلیچ به فسخ قرارداد و بازیکن غیرمجاز بودن
از دیگر مسایلی که او در مصاحبه خود مطرح کرد، اعتراف‌هایی درباره شرایط قراردادی او بود که پیش از این تکذیب می‌شد و دیروز بازتاب زیادی در فضای مجازی و رسانه‌های رسمی کشور داشت.
حالا از سازمان لیگ و استقلال با این چالش روبه رو هستند که این بازیکن کروات در واقع عنوان کرده است که آن‌ها حقیقت را کتمان کرده‌اند.
در وهله اول بعد از جدایی قبلی میلیچ از استقلال بود که خود استقلالی‌ها از مدیران گرفته تا محمود فکری اعلام کردند که او قراردادش را فسخ کرده است. در آن زمان اسنادی هم منتشر شد. فسخ قرارداد به معنای آن بود که میلیچ دیگر نمی‌توانست به استقلال برگردد، چون اصولا عقد قرارداد با بازیکنان خارجی که تحت قرار نبودند، ممنوع اعلام شده بود. در آن زمان، هواداران پرسپولیس حرص زیادی خوردند که وقتی میلیچ قرارداد خود را فسخ کرده چگونه دوباره به مسابقات برگشته است ولی عنوان می‌شد که او فسخ نکرده بود. بعد از تمام آن مصاحبه‌ها، چنین دفاعی از استقلال از سوی مقام‌های رسمی فوتبال، آدمی را یاد حکایتی می‌انداخت. این‌که عده‌ای برای مراسم تشییع فردی جمع می‌شوند. اعلام می‌شود که مرحوم وصیت کرده است که کسی سیاه نپوشد و حاضران می‌گویند؛ مرحوم غلط کرد، ما برایش سیاه می‌پوشیم. بعد از همه آن داستان‌ها حالا اظهارات اخیر میلیچ پرده از بعضی مسایل برداشته.
میلیچ در بخشی از مصاحبه اخیر خود چنین گفته است: « زمستان گذشته قراردادم را با این باشگاه فسخ کردم و تصمیم داشتم تابستان در کرواسی بمانم. مدتی بعد مربی سابق تیم دوباره برگشت و یکی از شروطش این بود که من دوباره به تیم برگردم.»
این اعتراف به تخلف آشکاری است که اتفاق افتاد و با فرض صحت او را در تمام این مدت تبدیل به بازیکنی غیرمجاز کرد.

*با اعتراف به فسخ، استقلال در کمیته‌های اخلاق و انضباطی مصونیت دارد؟
حالا با این صحبت میلیچ داستان جالب می‌شود. سوال این است که چرا فسخ قرارداد تکذیب و پنهان‌کاری شد. اگر وی بعدا برخلاف ابلاغ انجام شده، دوباره قرارداد بست که غیرقانونی و بازیکن غیرمجاز بوده است. اگر هم بعد ز فسخ، دوباره قرارداد نبسته است که بدتر.
جالب این‌که دیروز اعلام شد باشگاه استقلال از این بازیکن به خاطر اظهاراتش به کمیته انضباطی و اخلاق شکایت شده است. آیا حالا که کمیته انضباطی و اخلاق مرتب با شکایت‌های استقلال از این و آن روبه‌رو می‌شوند، این موضوع را بررسی می‌کنند که چه اتفاقی افتاده است و با فرض صحت ادعای خود بازیکن، چه روابط و مناسباتی ريال اجازه به وجود آمدن این شرایط را داد؟
آیا بررسی می‌کنند یا این‌که کمیته اخلاق فقط برای مواخذه معاون باشگاه پرسپولیس برای توئیتش و مدافع پرسپولیس به خاطر ویدیوهای خیابانی تشکیل می‌شود.
آیا قرار است همه‌چیز با این استدلال جمع شود که شاکی وجود ندارد و اگر شاکی پیدا شود بگویند زمان شکایت گذشته است؟

*واکنش کنفدراسیون چیست؟
کمتر از یک سال قبل بود که عده‌ای دوره افتادند تا با طرح مطالب کذب و دروغ، پرسپولیس را در آسیا دچار مشکل کنند و این مساله را به کنفدراسیون و تیم‌هایی که برابر پرسپولیس بازی کردند، منتقل نمودند که پرسپولیس با وجود بسته بودن پنجره، بازیکن گرفته است که دروغ بود. از میان تیم‌ها النصر به دام افتاد و خودش را مضحکه کرد. کنفدراسیون با شکایت آن‌ها همه جور برسی و استعلام را انجام داد و صحت رفتار پرسپولیس مسجل شد.
کار ما، حکایت عجیبی است. حالا معلوم شده است که اگر تیمی بازیکن مشکوک داشت همان استقلال بود. البته الان دیگر دست حریفان آسیایی استقلال به‌جایی بند نیست و دیگر زمان اعتراض گذشته است ولی اگر کنفدراسیون فوتبال آسیا به هر دلیل روی موضوع میلیچ و اعتراف او حساس شود قطعا برای وجهه فوتبال ایران خوب نخواهد بود هرچند که صرف این اعتراف، وقوع آن را دز مبحث حقوقی مسجل نمی‌کند.

*نزاع داخلی استقلال و ماجرای میلیچ
ماجرای میلیچ البته داستان‌های جانبی دیگری هم دارد. به عنوان مثال خبرگزاری تسنیم روز گذشته در مطلبی به این موضوع پرداخت که آیا عوامل داخلی در حال تحریک میلیچ هستند. آن‌ها در خود مطلب این موضوع را به درگیری‌های بین مجیدی و مددی ربط نمی‌دهند، اما در تیتر مطلب خود دو موضوع جداگانه را کنار هم گذاردند و این‌گونه زدند؛« سکوت کادر فنی استقلال در ماجرای میلیچ/ تحریک بازیکن کروات از ایران؟»
چنین تیتری کنایه آمیز و برای فرار از پیگیری‌های حقوقی هوشمندانه به نظر می‌رسد.

*بازهم دعوای شستا و فدراسیون بر سر ساختمان پرسپولیس، قبل از یک بازی مهم
و اما دیروز در فکر بودیم حالا که این داستان میلیچ برای استقلال به وجود آمد، قرار است چه حاشیه‌ای برای پرسپولیس ایجاد شود که شاید کمی از رنگ و لعاب آن ماجرا بکاهد. در همین فکرها بودیم که ناگهان بار دیگر خبری درباره شستا و ساختمان‌های فدراسیون فوتبال و باشگاه پرسپولیس آمد. این بار بحث بر سر پرداخت اجاره‌بهاست.
نکته حیرت‌آور این‌که جنجال خبری قبلی بر سر این موضوع قبل از بازی پرسپولیس با سپاهان روی داد و روی اعصاب پرسپولیس رفت و این بار قبل از دربی با آن روبرو شده‌ایم. البته شاید همه این‌ها اتفاقی است ولی اتفاق نامیمونی است. هرچند این بار پرسپولیسی‌ها خیلی ساده از کنار این موضوع گذشتند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.