استقلال و سپاهان طبق روال سال‌های گذشته به دنبال خالی کردن پرسپولیس از ستاره هستندترفند نخ‌نما شده رقبا برای متوقف کردن سرخ‌ها

0 134
استقلال و سپاهان طبق روال سال‌های گذشته به دنبال خالی کردن پرسپولیس از ستاره هستندترفند نخ‌نما شده رقبا برای متوقف کردن سرخ‌ها

شیوا دورانگر – خبرنگار: مثل هر فصل شاهد رقابت شدید تیم‌ها در بازار نقل و انتقالات هستیم; رقابتی که بی‌شباهت به میدان جنگ نیست و باشگاه‌های متمول لیگ سعی می‌کنند با رقم‌های وسوسه کننده و نجومی ستاره‌های لیگ را به هر قیمتی جذب کنند. برخی‌ها هم آن‌قدر هول و دستپاچه هستند که برای جذب یک‌مهره معمولی حاضرند خداتومان هزینه کنند تا فقط رقیب‌شان نتواند خود را تقویت کند! و حتی شده نفرات کلیدی رقبا را جدا می‌کنند در حالی که بعضا دیدیم نیازی هم به جذب آن بازیکن نداشتند.
اصولا تیم‌ها در فصل نقل و انتقالات بر اساس نیاز یارگیری می‌کنند و مربیان سعی می‌کنند در پست‌هایی که نیاز به تقویت دارند بازیکن جذب کنند‌، اما چند فصلی است که می‌بینیم رقبای پرسپولیس تیم خود را ول کرده‌اند و دنبال لیست سرخ‌ها هستند تا هر بازیکنی را که سرمربی این تیم می‌خواهد جذب کنند یا دست‌کم با رقم‌های نجومی وسوسه کنند تا جلوی این انتقال را بگیرند. به‌طور مثال در همین فصلی که گذشت باشگاه پرسپولیس برای جذب دانیال اسماعیلی فر که سابقه شاگردی گل‌محمدی را در گذشته دارد، مکاتباتی داشت و حتی به توافق رسید، اما باشگاه سپاهان با پرداخت رقم‌های نجومی و حواله فولاد توانست این مدافع را از تصمیمش منصرف کند یا باشگاه استقلال با پیشنهاد وسوسه کننده سراغ نفرات کلیدی پرسپولیس ازجمله سیامک نعمتی و محمد نادری رفته و گرچه موفق شدند یکی از این دو مدافع را با پرداخت رقمی بالغ بر 10 میلیارد تومان جذب کنند اما هیچ‌کدام از این ترفندها و بریزوبپاش‌ها نه به رقبای پرسپولیس برای کسب جام کمک کرد، نه توانست مانعی بر سر راه قهرمانی این تیم ایجاد کند. و همان‌طور که شاهد بودید تیم گل محمدی در بسیاری از بازی‌ها بدون مدافع چپ و راست ذخیره مقابل حریفان قرار گرفت و توانست حتی در روزهایی که سعید آقایی درگیر بیماری کرونا بود و سیامک نعمتی مصدوم، نتیجه بگیرد و همچون فصول قبل با کمترین گل خورده قهرمان شود.
حالا هم شنیده می‌شود سپاهان با باشگاه سانتاکلارا بر سر انتقال شهریار مغانلو به توافق رسیده است و این مهاجم را در ازای معاوضه با محمد محبی و پرداخت رقمی چشمگیر زردپوش کند. از آن‌طرف بعد از اینکه خبر رسید پرسپولیس به دنبال جذب رضا اسدی و رضا دهقانی است حالا استقلالی‌ها هم در پی شکار این بازیکنان هستند.
گرچه این طبیعی است که در لیست تیم‌ها نفرات مشترک وجود داشته باشد اما وقتی یک اتفاق هی تکرار و تکرار می‌شود شبهه برانگیز می‌شود. چون تا جایی که یادمان رقبای پرسپولیس خصوصا استقلالی‌ها در فصول قبل این روال را دنبال کرده‌اند. چه آن زمانی که برانکو سرمربی پرسپولیس چه بعدها که کالدرون آمد. و حتی اگر به خاطر داشته باشید در برخی از فصول جنگ شدیدی سر بازیکنان جریان گرفت که ازجمله به ماجرای وحید امیری و کاوه رضایی می‌توان اشاره کرد که برای جذب اولی حتی علیرضا منصوریان سرمربی وقت استقلال شخصا وارد عمل شد و در زمانی که بازیکنان حق خروج از تمرین تیم کیروش را نداشتند به اردوی تیم‌ملی رفت تا امیری را راضی به پوشیدن پیراهن استقلال کند که درنهایت این بازیکن سرخپوش شد. گرچه که در جذب دومی، برنده باشگاه استقلال بود و رضایی را که هر روز در یک باشگاه بود با رقم درشت‌تر جذب کرد. از گادوین منشا، شایان مصلح، داریوش شجاعیان و ده ها بازیکن دیگر می‌توان نوشت که در حوصله این بحث نمی‌گنجد. اما به‌راستی این‌همه چشم و هم‌چشمی و کارشکنی علیه پرسپولیس آیا سودی هم برای رقبا داشته است؟گیریم که مغانلو هم از پرسپولیس گرفته شد یا نفرات مورد نظر این تیم را هایجک کردند آیا خواهند توانست ناکامی‌های فصول گذشته را جبران و مانع از تکرار موفقیت پرسپولیس در فصل پیش رو شوند؟
آن‌همه ریخت‌وپاش و پول‌های زیرمیزی چه سودی برای رقبا داشت؟ جمع‌کردن یک ،دو جین ستاره کنار هم و تضعیف پرسپولیس چطور؟ شاید نیمی از راه قهرمانی در نقل و انتقالات طی می‌شود اما فقط خریدن بازیکن بزرگ و اسمی تضمین‌کننده قهرمانی نیست که اگر قرار بود این اتفاق بیفتد تراکتور، استقلال و سپاهان باید در فصول قبل حداقل یک جام، می‌گرفتند. و واقعیت این است که یک تیم برای موفقیت علاوه بر بازیکن خوب و باکیفیت به مربی کاردان و بادانش نیاز دارد; مربی که بلد باشد از معمولی‌ها بازیکنی در خدمت تیم بسازد، نه اینکه همچون قلعه‌نویی، شفر و منصوریان از یک دو جین ستاره اسمی حتی بازی گرفتن بلد نباشد. در شطرنج مربیان لزوما آنی که مهره بهتری دارد برنده نیست و گاه پیش می‌آید یک مربی با چند مهره معمولی اما عاشق مثل ربیع خواه و ماهینی و چند جوان جویای تیم‌های قدرتمند آسیایی را مات می‌کند. نیاز به یادآوری دوباره نیست اگر بگویم در فصلی که گذشت وقتی استقلال و سپاهان دنبال اسم‌های دهان‌پرکن بود، گل محمدی با فکر و تعقل دنبال ترمیم نقاط ضعف تیمش بود و سراغ نفراتی رفت که از قبل محک زده بود و این شد که معمولی و امتحان پس داده‌ها توانستند جای خالی ستاره‌های جدا شده را برای پرسپولیس پرکنند و همه را در لیگ و آسیا انگشت به دهان بگذارند.

 

 

اخبار و مطالب مرتبط

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.