درباره کاپیتان بدون جانشین پرسپولیسآقای افتخار

0 68
درباره کاپیتان بدون جانشین پرسپولیسآقای افتخار

میلاد اعظمی – خبرنگار: آقای افتخار، آقای جان آقای رکورد و … کاپیتان پرسپولیس را می‌شود به القاب مختلفی صدا کرد. واقعیت این است که سید جلال حسینی آن‌قدر در این سال‌ها برای پرسپولیس افتخارآفرینی کرده است که نمی‌شود عملکرد او را در پرسپولیس با یک یا 2 لقب و اسم بیان کرد. سید جلال مرد اول تمام موفقیت‌های پرسپولیس در سال‌های اخیر بوده و نقش غیرقابل انکاری در آقایی پرسپولیس در فوتبال ایران و آسیا داشته است.
سید جلال در این سال‌ها برای پرسپولیس فقط یک مدافع و کاپیتان نبوده، او نقش اساسی در تمام موفقیت‌های پرسپولیس داشته و به‌نوعی یک ستون محکم برای موفقیت‌های پرسپولیس بوده. حسینی یک روز به‌عنوان مدافع، یک روز به‌عنوان گلزن، یک روز به‌عنوان سخنگوی مشکلات پرسپولیس و یک روز به‌عنوان بزرگ‌تر که همه می‌توانند روی او حساب کنند در لباس سرخ نقش‌آفرینی کرده است. ‌حتی رقبا و دشمنان پرسپولیس هم نمی‌توانند در مورد نقش انکارناپذیر آقا سید پرسپولیسی‌ها در موفقیت‌های اخیر صحبت نکنند.
سید جلال آن‌قدر در این سال‌ها افتخارات فردی و گروهی با پرسپولیس به دست آورده که نمی‌شود از آن‌ها به‌سادگی گذشت ولی در اين مطلب قصد داریم فقط گوشه‌ای است تمام چیزهایی که سید جلال با پرسپولیس به دست آورد و به پرسپولیس اضافه کرد صحبت کنیم.
آقای جام
منهای 4 قهرمانی که سید جلال با سایپا و سپاهان در لیگ برتر آورده، کاپیتان پرسپولیس برای 5 فصل پیاپی به قهرمانی در لیگ برتر رسید تا جمع قهرمانی‌های صخره در لیگ برتر به عدد ۹ برسد، رکوردی جاودانه که به نظر نمی‌رسد حالا حالاها بازیکنی حتی به نزدیکی آن برسد.
غیر از ۵ قهرماني متوالی لیگ، سید جلال ۴ قهرمانی سوپر جام ایران و ۲ قهرمانی جام حذفی را هم با پرسپولیس کسب کرده تا بتوان او را آقای جام و قهرمانی در پرسپولیس نامید.
بدهی سنگین آسیا به سید جلال
بااینکه سید جلال حسینی در ایران به تمام جام‌ها و موفقیت‌ها رسیده است اما هنوز نتوانسته در لیگ قهرمانان آسیا به قهرمانی برسد. این در شرایطی است سید جلال در ۴ سال گذشته 2 بار با پرسپولیس به فینال لیگ قهرمانان آسیا رسیده اما هر 2 بار ناکام بوده است. به این ترتیب آسیا یک قهرمانی به سید جلال حسینی بدهکار است. مثل لیگ قهرمانان اروپا که یک قهرمانی به اسطوره‌ای مانند جیان لوئیجی بوفون بدهکار است. سید جلال حتی با تبم ملی هم به قهرمانی در آسیا دست پیدا نکرد. شاید این فصل آخرین فصلی باشد که سید جلال شانس رسیدن به قهرمانی آسیا را داشته باشد.
تعداد بازی‌ها و گل‌های سید جلال در پرسپولیس
سید جلال حسینی در 2 مقطع در پرسپولیس حضور داشت. حسینی که در همان فصل اول حضورش در پرسپولیس به کاپیتانی رسید در سال‌های ۹۱ تا ۹۳ ۵۷ بازی برای پرسپولیس انجام داد و ۲ گل زد. سید جلال از سال ۹۵ تا امروز هم پیراهن پرسپولیس را پوشیده که حاصل آن ۱۷۶ بازی و ۶ گل است.
ثبت رکوردی تاریخی پرسپولیس با سید جلال
سید جلال در ۵ فصل از حضورش در پرسپولیس توانست کنار دیگر بازیکنان ۵ مرتبه کمترین گل خورده را در لیگ ثبت کند. در فصل سیزدهم ۱۵، در فصل شانزدهم ۱۴، در فصل هفدهم ۱۵، در فصل نوزدهم ۱۷ و در فصل بیستم ۱۴ گل خورده با پرسپولیس به ثبت رساند. یعنی یک رکورد جاودانه و استثنایی که نقش بسزایی در گلات قهرمانی پرسپولیس و جام‌های مختلف داشته است. اتفاقا در همان فصلی که پرسپولیس با برانکو به نایب‌قهرمانی لیگ رسید، سید جلال در ترکیب پرسپولیس نبود، که شاید اگر بود الان پرسپولیس ششمین قهرمانی پیاپی لیگ را جشن گرفته بود.
کوه قابل‌اتکای بازیکنان
یکی از بزرگ‌ترین خصوصیات حسینی قابل‌اتکا بودن اوست. سید جلال به خاطر شخصیت کاریزماتیکی که دارد همیشه به یک کوه قابل‌اتکا برای همه بازیکنان و حتی مربیان پرسپولیس تبدیل شده است. در این سال‌ها در موقع مشکلی چه در داخل باشگاه پرسپولیس و چه خارج از باشگاه پرسپولیس پیش آمد، سید جلال حسینی تنها نقطه اتکای پرسپولیسی‌ها بوده. حسینی هم در داخل زمین و هم خارج از آن همیشه از حق پرسپولیسی‌ها دفاع کرده و اجازه نداده کسی حق تیمش و هم‌تیمی‌هایش را پایمال کند.
قابل ‌احترام مثل باقری
یکی دیگر از خصوصیات اخلاقی حسینی، قابل‌احترام بودن اوست. حسینی را شاید بشود تنها نفر نزدیک به کریم باقری از لحاظ اخلاق و رفتار دانست. حسینی آن‌قدر بزرگ است که حتی وقتی بعد از یکی از قهرمانی‌های پرسپولیس چند بازیکن این تیم با او در یک برنامه تلویزیونی شوخی کردند، همان شبانه مصاحبه‌ای کرد و علیه همه بازیکنان صحبت کرد تا همه بدانند جایگاه سید جلال به‌عنوان یک کاپیتان و بزرگ‌تر در پرسپولیس چیست. به خاطر همین اخلاق و رفتار است که خیلی‌ها معتقد هستند حسینی تنها کسی است که می‌تواند جا پای کریم باقری در کادر فنی پرسپولیس بگذارد.
آخرین فصل آقا جلال؟
شاید فصل آینده، آخرین فصل حضور سید جلال در پرسپولیس یا در میادین فوتبالی باشد. سید جلال به‌زودی ۴۰ ساله می‌شود و سخت است که یک بازیکن با این سن و سال بتواند در تمام بازی‌ها به زمین برود یا اصلا فوتبال حرفه‌ای بازی کند. سید جلال یک‌فصل دیگر با پرسپولیس قرارداد دارد و به خاطر همین احتمال 2 اتفاق وجود دارد. یا سید جلال بعد از قراردادش با پرسپولیس از فوتبال خداحافظی می‌کند و یا ممکن است بخواهد یک‌فصل در ملوان بندرانزلی تیمی که با آن به فوتبال ایران معرفی شد بازی کند و بعد کفش‌هایش را آویزان کند. به‌هرحال هر چه هست سید جلال به‌روزهای پایانی فوتبالش نزدیک می‌شود و این مساله را نمی‌شود کتمان کرد.

 

اخبار و مطالب مرتبط

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.