با جذب نعمتی پرونده انتقالاتی خط دفاع پرسپولیس بسته شد / دیوار چین

0 154
با جذب نعمتی پرونده انتقالاتی خط دفاع پرسپولیس بسته شددیوار چین

شیوا دورانگر – خبرنگار: علی نعمتی مدافع فصل گذشته تیم پدیده، سرانجام به پرسپولیس پیوست. این بازیکن پس از فسخ قرارداد با مشهدی‌ها و در حالی که روز دوشنبه با سرخپوشان به توافق رسیده بود، به دلیل خط‌خوردگی برگه فسخ قراردادش نتوانست قرارداد رسمی خود با پرسپولیس را امضا کند و درنهایت روز گذشته با قراردادی 3 ساله به این تیم اضافه شد تا بار دیگر شاگرد گل‌محمدی شود. وی بعد از علیرضا ابراهیمی و رضا دهقانی سومین خرید تیم سرخپوشان محسوب می‌شود.
علی نعمتی متولد 19 بهمن سال 1374 و اهل نیشابور است. این بازیکن که توانایی بازی در خطوط مختلف دفاعی را دارد، فوتبالش را از باشگاه پیشگامان استارت زده و با درخشش در پایه‌های پدیده توانست به تیم فوتبال بزرگسالان این باشگاه راه پیدا کند. و در اولین فصل حضورش در ۷ بازی با پیراهن پدیده در لیگ برتر به میدان رفت. نعمتی بعد از حضور گل محمدی توانست فرصت بازی در ترکیب اصلی را به دست آورد و ۲۸ بار در فصل هجدهم به میدان برود. این مدافع در فصل نوزدهم نیز در ۲۸ بازی حاضر بود و ۴ کارت زرد گرفت. در فصلی هم گذشت او از مردان ثابت خط میانی تیمش بود و یک پاس گل را در ۲۷ بازی به‌جای گذاشت و ۲ کارت زرد گرفت و یک‌بار هم از زمین اخراج شد.
نعمتی که ازجمله مدافعان سرعتی و بازیساز لیگ به شمار می‌رود در ابتدای فوتبالش در پست وینگر چپ بازی می‌کرد و سپس به مرکز خط دفاعی منتقل شد و بعدها با نظر گل محمدی در پست دفاع چپ تست شد که توانست موفق ظاهر شود و چنان در این پست بدرخشد که توجه برانکو ایوانکوویچ سرمربی وقت پرسپولیس را جلب کند. چه‌بسا اگر این مربی در ابتدای فصل نوزدهم این تیم را ترک نمی‌گفت نعمتی دو فصل قبل سرخپوش بود. البته هیچ بعید نبود آن زمان هم باشگاه پدیده با انتقال این بازیکن مخالفت کند زیرا زمانی که گل محمدی روی نیمکت پرسپولیس نشست و خواهان جذب شاگرد سابقش شد با درخواست وی مخالفت شد تا این طلسم سرانجام در لیگ بیست و یکم شکست شود.
گرچه که این انتظار طولانی با ضرر مالی برای نعمتی همراه بود،اما در عوض به تجربیات این مدافع جوان افزود و حالا او بازیکنی است که با ۴ فصل بازی در لیگ و حضور در لیگ قهرمانان آسیا شانس بیشتری برای قرار گرفتن در ترکیب قهرمان لیگ خواهد داشت. ناگفته نماند این بازیکن برای دریافت رضایتنامه‌اش از پدیده خانه‌اش را فروخت تا بتواند در پرسپولیس بازی کند.
او طبق آمار متریکا با دریافت نمره 6.94 جزو 5 بازیکن برتر تیمش در فصل گذشته بود. نعمتی 15 بار به‌عنوان دفاع چپ و 11 مرتبه هم در پست دفاع میانی بازی کرد و به‌طور میانگین در هر بازی 6.2 عملکرد دفاعی و 2.7 نبرد هوایی موفق داشت. او فعال‌ترین بازیکن تیمش بود و در هر بازی به‌طور متوسط 70 مرتبه توپ را لمس می‌کرد.
با توجه به جذب نعمتی و حضور ابراهیمی فهرست نفرات تیم در خط دفاعی تکمیل شد و بنابراین باید حضور عارف آقاسی را منتفی دانست.
گفتنی است از خط دفاع قهرمان فصل قبل لیگ، محمدحسین کنعانی زادگان جداشده و فرشاد فرجی که در نیم‌فصل دوم گذشته جذب‌شده بود جانشین این مدافع خواهد شد. فرجی توانایی بازی در پست دفاع راست را هم داراست. نکته‌ای که در مورد این بازیکن باید به آن اشاره کرد عملکرد درخشان این بازیکن در همین مدت کوتاه بوده و حالا هواداران امیدوارند دیگر شاگرد سابق یحیی هم بتواند در پرسپولیس موثر ظاهر شود. در نقل و انتقالات تابستانی لیگ نوزدهم نیز اغلب خریدهای گل‌محمدی را بازیکنانی شامل بودند که سابقه کار با وی را داشتند و در واقع این مربی با توجه به شناختی که از شاگردان سابقش داشت اقدام به جذب آن‌ها برای پرسپولیس کرد که این انتخاب‌ها تا به اینجا نمره قبولی گرفته‌اند.
همان‌طور که اشاره شد علیرضا ابراهیمی کاپیتان سابق گل گهر که تجربه بازی در دفاع میانی و چپ را دارد چند روز پیش با پرسپولیس قرارداد بست و مهدی شیری هم تمدید کرد تا خیال کادر فنی از بابت خط دفاعی آسوده شود. حالا تیم در هر پست یک مدافع ذخیره مطمئن خواهد داشت; در قلب دفاع سید جلال حسینی کاپیتان باتجربه مثل فصول قبل با بازوبند کاپیتانی تیم را رهبری کرد خواهد کرد و احتمالا فرشاد فرجی زوج این مدافع خواهد شد و علیرضا ابراهیمی ذخیره باشد. با آمدن نعمتی این فرصت به وحید امیری داده خواهد شد که به پست اصلی خودش برگردد و جنگ اصلی در سمت چپ برای قرار گرفتن در ترکیب بین آقایی و نعمتی است. سمت راست دفاعی پرسپولیس هم مانند فصول قبل در قبضه سیامک نعمتی و مهدی شیری می‌باشد. گرچه که احتمال آن می‌رود مربیان تیم با توجه جدایی نوراللهی از نعمتی خوش تکنیک و سرعتی به‌عنوان وینگر بازی بگیرند. باید دید پرسپولیس که در فصول قبل همواره صاحب بدترین خط دفاع لیگ بوده با تغییرات شکل گرفته می‌تواند دوباره عملکرد درخشان خود را تکرار کند و آیا شاگردان سابق یحیی می‌توانند جای خالی ستاره‌هایی چون کنعانی‌زادگان و خلیل زاده را پر کنند؟

 

اخبار و مطالب مرتبط

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.