100 هزار دلار دیگر به‌حساب بدهی‌های پرسپولیس اضافه شدپرونده‌های عجیب آقای مدیر تمامی ندارد

0 104
100 هزار دلار دیگر به‌حساب بدهی‌های پرسپولیس اضافه شدپرونده‌های عجیب آقای مدیر تمامی ندارد

استوکس، کالدرون و حالا اوساگونا ؛ شاهکارهایی که ادامه دارد و وزیری که اسرار مبهم‌ترین انتصاب مدیرعاملی در پرسپولیس را خاک کرد و رفت.

پرسپولیس که حداقل برای این دوره، برنامه‌ای نداشت ولی بازهم خدا رو شکر که حتی با فراهم شدن امکان حضور خارجی‌ها در ایران هم پرسپولیس نمی‌تواند بازیکن خارجی جدیدی به خدمت بگیرد.
مساله این است که در تمام سال‌های گذشته به نظر پرسپولیس گاهی دچار اشتباه شده و بازیکن خارجی به خدمت گرفته که دردی از دردهایش را دوا کند و در اکثر موارد، خارجی‌ها به دردی بی‌درمان بدل شدند که البته این هم نه ایراد ایشان بلکه قدرت دلال‌ها در فوتبال ایران و ضعف عملکرد مدیران و مربیان بوده است. بازیکنانی که کارآیی نداشتند و همیشه چند برابر قیمت واقعی خود پول گرفته‌اند. یک نمونه‌اش همین بودیمیر مصدوم بود که در خواب هم چنان رقمی را نمی‌دید.
*درگیری که قرارداد کالدرون و اوساگونا را گردن پرسپولیس انداخت
و اما یکی از زخم‌های کهنه که دیروز سر باز کرد، مربوط به اوساگونا، مهاجم نیجریه‌ای بود که باتدبیر دلال‌ها و سوءتدبیر مدیران باشگاه اعم از هیات مدیره و مدیرعامل و عدم وحدت رویه ایشان در موضوع گابریل کالدرون، برای پرسپولیس گران تمام شد. این درحالی بود که همان شرایط حاکم بر فضای کاری هیات مدیره و مدیرعامل در ماجرای کالدرون هم باعث فعال شدن بخش دوم قرارداد او فقط برای یک بازی شد که البته شاید در آن عمدی بود تا بعضی از منافع آن بهره‌مند شوند.
کریستین اوساگونا بعد از یک دوره ناموفق چندساله و بعد از یک دوره بد در ام‌صلال در سال 2019 به ذوب‌آهن پیوست و آنجا تا حدودی احیا شد. سال بعد به کره رفت و بعد یک مرحله سقوط با تیمش در نیم‌فصل هم‌زمان موردتوجه فولاد اهواز و پرسپولیس قرار گرفت.
*تدبیر دلال‌ها، جوسازی فضای مجازی، تایید گل‌محمدی
در آن مقطع، پرسپولیس در وضعیت خاصی به دنبال بازیکن بود. از یک‌سو در خود باشگاه تکلیف روشن نبود و هرکسی به یک سمتی می‌کشید. همین مساله فرآیند روشن شدن وضعیت کالدرون را طولانی کرد. باشگاه قصد جذب بازیکن برای تقویت تیم را هم داشت. بعدها مسلم شد که واقعا آن اصرار ضرورتی نداشت چون هیچ‌یک از 2 بازیکن خارجی که جذب شدند به کار نیامدند و پرسپولیس هم با شکستن رکورد تاریخ لیگ برتر، قهرمان شد. از یک‌جایی به بعد بیشتر به نظر می‌رسید باشگاه برای رضایت هواداران در شبکه‌های اجتماعی دنبال بازیکن است. البته انصافا چند اسم خوب هم مطرح شد ولی مسوولان وقت باشگاه اعلام کردند، کالدرون، آن‌قدر همه را سرکار گذاشت که گزینه‌ها پریدند. پرسپولیس در آخرین لحظات سراغ استوکس و اوساگونا رفت. در واقع پرسپولیس تحت فشار افکار عمومی و تدبیر دلال‌ها در مدیریت مسایل اصرار به جذب بازیکن داشت و بالاخره در شرایطی که یحیی گل‌محمدی هنوز سرمربی پرسپولیس نشده بود، با نظر مساعد او استوکس و اوساگونا جذب شدند. البته جذب این 2 بازیکن با نظر یحیی، مطلبی بود که از سوی مقام‌های رسمی باشگاه به شکل رسمی اعلام شد. این در حالی بود که حداقل در مورد استوکس انواع هشدارها به باشگاه داده شد که او با وجود قابلیت فنی بالا، به دلیل غیرقابل‌کنترل بودن کارش به‌جایی کشیده است که به لیگ ایران بیاید و او که باشگاه‌های اروپایی قید مدیریت کردنش را زدند، توسط باشگاه‌های ایرانی هم قابل‌کنترل نخواهد بود.
*از ادعای فولادی‌ها تا بدبیاری و از دست دادن بازی‌ها به خاطر کرونا
اوساگونا به ایران آمد و چند روزی هم بر سر دوراهی فولاد خوزستان و پرسپولیس بود تا این‌که بالاخره در آخرین روز نقل و انتقالات کار یکسره شد.
در این زمان بود که آذری مدیرعامل فولاد اعلام کرد، اوساگونا مشکل پزشکی کوچکی داشت که به سبب آن جذبش نکرده‌اند، مسوولان پرسپولیس هم به شکل غیررسمی گفتند که فولادی‌ها برای کمرنگ کردن ناکامی خود در جذب این بازیکنان، آن مساله را مطرح کرده اند. اوساگونا البته درنهایت برای پرسپولیس 7 بازی انجام داد. وقتی در پی پاندمی کرونا، لیگ تعطیل شد در حالی رفت که 4 بازی انجام داده بود. پرسپولیس اوایل خرداد 99 تمرینات را شروع کرد. اوایل تیرماه هم بازی‌ها شروع شد. اوساگونا در پایان هفته اول مرداد توانست خود را به تهران برساند درحالی‌که 5 بازی انجام‌شده و 4 بازی باقی‌مانده بود. یک‌جورهایی او و پرسپولیس هم بد آوردند و پایان این بدبیاری‌ها همان پنالتی بود که در دربی جام حذفی از دست داد.
*از کارگزار تا اوساگونا و به چهارمیخ کشیده شدن استوکس!
و اما آنچه که اکنون با رسیدن حکم فیفا بسیار داغ شده است در کنار همه این‌ها موضوع قرارداد این بازیکن و کم و کیف ماجراست.
با حکم فیفا و با احتساب سود 5 درصدی سالانه، پرسپولیس باید رقمی معادل 100 هزار یورو به وی پرداخت کند تازه اگر قرار باشد، پول او را در همین مدت تعیین‌شده بدهند. انجام این کار کمی بعید و سخت است چون پرسپولیس جلوتر از او باید مطالبات کالدرون و دستیارش را پرداخت کند. این در حالی است که باید دید سرانجام شکایت استوکس و شکایت متقابل پرسپولیس برجای‌مانده از ماجراهای آن دوره آنچه می‌شود و البته اعلام شده بود که قرارداد استوکس شرایطی دارد که اگر بخواهد خودسرانه کاری انجام دهد، به زمین چهارمیخ می‌شود و البته آنچه تا اینجا مشاهده شد به چهارمیخ کشیده شدن او توسط زنان بوده است که بخشی از آن با پول پرسپولیس بود تا ببینیم در ادامه چه می‌شود. البته همه این‌ها می‌رود کنار همین قرارداد کارگزاری که پرسپولیس هر روز اعلام می‌کند این همکاری به پایان رسیده است ولی هنوز از خبر نهایی اقاله این قرارداد خبری نیست و البته برای این ماجرا باید سراغ وزارت‌نشینان و آقازاده‌های‌شان هم رفت و همه چیز به پرسپولیس ختم نمی‌شود.
*150 هزار دلار برای یک نیم‌فصل
و اما قرارداد اوساگونا با چه رقمی بسته شد که الان باید 100 هزار دلار پرداخت شود؟ به نظر الان دلیلی وجود ندارد که باشگاه نخواهد ریز ارقام را اعلام کند. مساله هم کمی پیچیده شد. به‌هرحال او یک تعداد بازی‌ها و تمرینات را به دلیل فورس ماژور نبود و خود پرسپولیس هم نتوانست شرایط بازگشت او را فراهم کند.
از سوی دیگر درباره رقم قرارداد او 2 بحث وجود داشت. بعضی صحبت از 300 هزار دلار و 150 هزار دلار مطرح شد. در مقطعی که پرسپولیس به دنبال جذب او بود ارزش وی در ترانسفر مارکت 350 هزار دلار و بسیار کمتر از جرج براندائو بود که قبل از وی در پرسپولیس حضور داشت و ترانسفر مارکت هم معمولا ارزش چنین بازیکنانی را خیلی بالاتر از رقم واقعی می‌زند. او هم با قراردادی آمد که گفتند برای نیم‌فصل است و درصورتی‌که پرسپولیس می‌خواست برای یک‌فصل قابل تمدید بود. ازاین‌رو او وقتی می‌خواست به عراق برود مجبور بود با پرسپولیس به توافق برسد و همین هم باعث شد تا بخشی از مطالبه خود را ببخشد که معادل ده هزار دلار بود، منوط به آن‌که مطالبات او تا تاریخ مشخصی پرداخت شود که البته این اتفاق نیفتاد و این به معنای از درجه اعتبار ساقط شدن آن توافقنامه بود. به‌هرحال به نظر می‌رسد با توجه به تایید بعضی مقام‌های امروز پرسپولیس، رقم قرارداد او همان 150 هزار دلار برای یک نیم‌فصل بود.
*دلالی‌های 20 درصدی
درباره قرارداد اوساگونا با پرسپولیس، حرف‌وحدیث دیگری هم وجود دارد که در بعضی قراردادهای دیگر ازجمله قرارداد کالدرون دیده می‌شود. مساله‌ای که عنوان شد سهم دلال از قرارداد بود. هرچند سهم دلال و مدیربرنامه با خود بازیکن است و با توجه به توافق طرفین می‌تواند کم یا زیاد بشود، ولی عرف آن ده درصد است و این در حالی است که در مورد قرارداد اوساگونا و پرسپولیس صحبت از 20 در صد می‌شود. البته اگر پرداخت آن از تعهدات خود بازیکن باشد ضرری متوجه پرسپولیس نیست ولی اگر این‌طور باشد. البته از سوی دیگر اگر بازیکنی 20 درصد حق عمل به‌واسطه بدهد معنایش می‌تواند روی زمین ماندن بازیکن یا گرفتن مبلغ خارج از عرف از باشگاه باشد. البته در مورد ماجرای کالدرون شرایط به شکل دیگری است. گفته می‌شود سهم واسطه‌گری در آن قرارداد توسط پرسپولیس تعهد شده است و این رقم جزو بدهی‌های باشگاه است که در این صورت سوالات جدی مطرح می‌شود که روی چه حسابی این مساله تعهد شده است؟ آیا این مساله مربوط به زمان قرارداد است یا این‌که بعدها ایجاد شد. در این صورت باید بررسی شود عواملی از باشگاه به‌ویژه اعضایی در هیات مدیره که باید چنین مواردی را تایید کنند در آن سهیم نباشند.

 

 

اخبار و مطالب مرتبط

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.