هرآنچه باید از حریفِ پرسپولیس در یک‌هشتم نهایی لیگ قهرمانان آسیا بدانیدمانع سرخ، در قلبِ دوشنبه

0 46

امیرعباس زمانیان – خبرنگار: پرسپولیس پس از بر جای گذاشتنِ عملکردی کاملاً قابل قبول در دور گروهی لیگ قهرمانان آسیا ۲۰۲۱ و صعود به جمع شانزده تیم برتر این مسابقات به‌عنوان صدرنشین، خود را در مرحله یک‌هشتم نهایی این مسابقات می‌بیند و روز ۲۳ شهریورماه، میهمان استقلال تاجیکستان است.

استقلال تاجیکستان، شگفتی‌ساز این دوره از مسابقات بود. آن‌ها موفق شدند بالاتر از شباب الاهلی امارات، الهلال عربستان و آلمالیق، با ۱۰ امتیاز صعود کرده و به‌عنوان صدرنشین گروه، نام خودشان را بر سر زبان‌ها بیندازند. اوج کار این تیم، پیروزی پر گل مقابل الهلال عربستان در خاک ریاض بود. اتفاقی که اگر پرسپولیس نیز حریفش را دست‌کم بگیرد، آن‌را تجربه خواهد کرد.

استقلال دوشنبه، قهرمانِ چند دوره از لیگ برتر تاجیکستان، هیچ شباهتی به هم نامِ ایرانی‌اش ندارد. کاملاً در کشور تاجیکستان محبوب است و از قضا مدیرانِ محبوبی هم در راس کار باشگاهش دارد. این تیم برخلاف تصورات، سرخپوش است! شاید استقلال تاجیکستان هم این موضوع را خیلی وقت پیش درک کرده باشد که «برای قهرمان شدن، باید لباس سرخ را بر تن کنی…»

با توجه به سطح برگزاری بازی‌های فوتبال در تاجیکستان، اطلاعات خیلی گسترده‌ای از منظر آمار و آنالیزهای فنی برای تیم‌های تاجیک وجود ندارد. به همین خاطر بود که یحیی گل محمدی، هفته قبل آنالیزورِ تیمش را به دوشنبه فرستاد تا با زیر نظر گرفتن بازی‌های این تیم در لیگ داخلی، اطلاعات کسب کند. صدالبته که طبق پیش‌بینی‌ها، آنالیزور پرسپولیس نتوانست بدون مشکل، به هدفش برسد و حواشی خاصی گریبان گیرِ او شد که در نوع خود جالب‌توجه بود.

درهمین رابطه، مصاحبه‌ای با حمید قنبری، فوتبالیست ایرانی باتجربه حضور در فوتبال تاجیکستان تدارک دیده‌ایم که سابقه بیش از ۱۰ مرتبه تقابل با استقلال تاجیکستان را در کارنامه داشته و به همین سبب، با اکثرِ مدیران، بازیکنان و کادر فنی استقلال تاجیکستان نیز دوستیِ نزدیکی دارد. گزیده این مصاحبه را در «روزنامه هواداران پرسپولیس» می‌خوانید:

*استقلال، تیمی پر مهره در کمالِ ناباوری

استقلال تاجیکستان، تیم پر مهره‌ای است. ویتالی، سرمربی اوکراینی الاصلِ این تیم به کمکِ 2 بازیکنِ اوکراینیِ دیگر که یکی در قلب دفاع و دیگری در پست هافبک تدافعی بازی می‌کند، سبک بازیشان را تغییر داده و کاپیتان باتجربه‌ای نیز در اختیار دارند. علی شعر، پس از رفت و برگشتی که به زسکا مسکو روسیه داشت، کاملاً باتجربه‌تر از قبل به استقلال تاجیکستان بازگشت و در حال حاضر، ستاره این تیم به حساب می‌آید. علاوه بر این، هفته گذشته و درست قبل از اعلام لیستِ آسیایی تیم‌ها، استقلال تاجیکستان بازیکنی بلغاری الاصل را نیز به خدمت گرفت که قدرت بدنی فوق‌العاده‌ای دارد.

مهاجم هلندی این تیم اما بنا به دلایلی، برای فصل جدید با مسوولان استقلال تاجیکستان به توافق نرسیده و قراردادش تمدید نشد؛ اما برادرِ علی شعر در خط حمله، اکنون عهده‌دار وظیفه گلزنی است که به‌خوبی از عهده این مهم برآمده است. برخلاف تصور، استقلال تاجیکستان تیم پر مهره‌ای در اختیار دارد و بازیکنان خارجی نیز کاملاً یک سر و گردن از فوتبال آسیا بالاتر هستند. علی شعر نیز با شماره ۱۰، کاپیتان، مغز متفکر و طراحِ حملات استقلال است.

شاید بتوان اطلاع از دوضرب گیر بودنِ سنگربان استقلال تاجیکستان را برگ برنده پرسپولیس در این دیدار دانست. موضوعی که اگرچه از دیدِ اکثر رقیبان استقلال تاجیکستان پنهان مانده، اما به‌راحتی می‌توان او را با شوت‌های از راه دور و استفاده از ریباند، مغلوب کرد. بهترین نقطه برای طراحی حملات، کشاندنِ بازی به سمتِ بازیکنان بومی این تیم توسط پرسپولیس است. بازیکنان تاجیکستانی این تیم، چندان مهره‌های قابل اتکایی نیستند.

*در آرزوی تکرار پیروزی مقابل الهلال

شاید بتوان تاریخ حضور استقلال تاجیکستان در لیگ قهرمانان آسیا را به 2 بازه زمانی تقسیم کرد: یکی قبل از دیدار مقابل الهلال عربستان و دیگری بعد از آن. استقلال تاجیکستان پس از پیروزی مقابل الهلال که با نتیجه ۱-۴ همراه بود، اعتمادبه‌نفس بسیار بالایی پیداکرده و این مورد، در عینِ خطرناک بودن، می‌تواند برای این تیم نقطه‌ضعفی هم باشد.

پرسپولیس مقابل این تیم، هرگز نباید احساسی بازی کند. هرگز نباید فریبِ نامِ تیمِ مقابل را بخورد. دست‌کم گرفتن استقلال تاجیکستان، رویای ارتش سرخ را بر باد خواهد داد. بازیکنان قدرتی این تیم، هرچه بیشتر از زمان بازی می‌گذرد، بیشتر خودشان را پیداکرده و گل زدن به آن‌ها سخت‌تر می‌شود. اگر تیم حریف مقابل آن‌ها نیز به اصطلاح بالا بازی کند و کمربند خط دفاعی را روی میانه میدان متمرکز نگه دارد، قطعاً باب میل استقلال بازی خواهد کرد. گل زودهنگام، برنده این دیدار را مشخص می‌کند.

*ضربات ایستگاهی، نقطه‌ضعف، نقطه قوت

استقلال تاجیکستان، برنامه ویژه‌ای برای ضربات شروع مجدد دارد. جلو آمدن اوکراینی‌ها، قدِ بلند و فیزیکِ قدرتمندشان، درعین‌حال که نقطه قوتِ آن‌هاست، می‌تواند نقطه‌ضعف آن‌ها نیز باشد. مهاجمانی همچون مهدی عبدی یا حتی عیسی آل‌کثیر، فوتبال مبتنی بر ضد حمله را به‌خوبی در خط حمله پیاده می‌کنند و اگر پرسپولیس به‌درستی، موفق به دفع ضربات شروع مجدد حریف شود، این دو بازیکن تنها به چند ثانیه برای گلزنی نیاز خواهند داشت.

اما از طرف مقابل، همین سناریو ممکن است برای پرسپولیس نیز تکرار شود. استقلال تاجیکستان با تکیه بر سرعت بسیار بالای هافبک‌های کناری‌اش، هر تیمی را غافلگیر می‌کند. خواه تیمِ مقابل الهلال یا پرسپولیس باشد، خواه کوکتاژ یا استقلال خجند.

*این بازی، هیچ شباهتی به بازی‌های داخلی ندارد

حریفِ پرسپولیس، این روزها صدرنشین لیگ فوتبال تاجیکستان است و به هیچ‌یک از حریفانش نیز رحم نمی‌کند. آن‌ها در هفته‌ای که گذشت، کوکتاژ را با 7 گل، از دم تیغ گذراندند و در این فصل از لیگ فوتبال تاجیکستان، متحمل باخت نشده‌اند. با وجود اینکه چنین نتایجی در لیگ داخلی، اعتمادبه‌نفس مضاعفی به استقلال تاجیکستان داده است، اما نمی‌توان عملکرد این تیم در لیپگ داخلی را مبنای قضاوت قرار داد.

خودمانی بگویم، نکته به درد بخوری در بازی‌های داخلی این تیم مقابل اکثر تیم‌ها به چشم نمی‌آید. برای مثال کوکتاژ، تیمی بسیار پایین رده از نظر کیفی و شاید در حدِ لیگ دسته دوم فوتبال ایران باشد. نه اینکه استقلال رقیبِ بزرگی در تاجیکستان نداشته باشد، اما تیم‌هایی نظیر کوکتاژ و پاختاکور و …، عملکردِ استقلال را نشان نمی‌دهند. خجند، تیمی که موفق به متوقف کردن استقلال تاجیکستان شد، این فصل تنها رقیبِ قرمز پوشانِ دوشنبه بوده است.

استقلال به دلیل حضور در دور گروهی لیگ قهرمانان آسیا، خیلی دیر لیگ داخلی را آغاز کرد اما پس از حضور، هیچ بازی را نباخت و ناگهان با انجامِ دیدارهای عقب‌افتاده، به صدر جدول رسید. به همین دلیل، بعید به نظر می‌رسد حریفِ پرسپولیس تا قبل از بازیِ بزرگ، قصدِ استراحت دادن به بازیکنانش را داشته باشد.

استقلال در شرایطِ بازی است و پرسپولیس به‌جز بازی تدارکاتی، تا ۲۳ شهریور هیچ دیدار دیگری نخواهد داشت. این، نقطه‌ضعف بزرگی برای ماست. حتی نمی‌توان به خسته‌تر شدنِ بازیکنان استقلال هم امیدوار بود. آن‌ها بسیار تنومند، اکثراً با نژادِ روس و خستگی‌ناپذیرند.

*شک نکنید استادیوم پُر خواهد شد

برخلاف فوتبال ایران، فضای دوقطبی در فوتبال تاجیکستان وجود ندارد. این‌گونه نیست که رقیبانِ استقلال، در دیدارهای بین‌المللی به هواخواهی از تیم رقیب مشغول باشند. در تاجیکستان، بازی با پرسپولیس را افتخار بزرگی برای استقلال تاجیکستان می‌داند و همه دوست دارند در این دیدار بزرگ، نماینده کشورشان، تیمی باشد که در پایان به‌عنوان تیم پیروز از میدان خارج می‌شود.

آن‌ها بسیار مردمان ایران را دوست دارند اما این بازی، ماجرایش فرق می‌کند. استقلال نماینده تاجیکستان است و با توجه به کسب مجوز این کشور برای استفاده از صد درصد استادیوم ملی شهر دوشنبه، استادیوم را در روز بازی، مملو از تماشاگر خواهیم دید و جوِ بسیار سنگینِ این ورزشگاه، می‌تواند دردسرساز شود.

*آقازاده محبوب، مالکِ دوست‌داشتنی

نکته دیگری که راجع به استقلال تاجیکستان، جالب‌توجه به نظر می‌رسد، کادر مدیریتی این تیم است. مدیرعامل استقلال، رستم امام علی، فرزندِ ريیس جمهوری تاجیکستان است. او خودش تا چند سال پیش فوتبالیست مطرحی در کشور بود و اکنون نیز به کارهای مدیریتی روی آورده است. مردم نیز به همین سبب، استقلال تاجیکستان را دوست دارند.

امام علی رحمان، ريیس‌جمهور تاجیکستان آن‌قدر محبوب است که مردم از صمیم قلبشان او را دوست دارند و هیچ‌گاه از واژه‌های معمول برای توصیفش استفاده نمی‌کنند. بنابراین محبوبیتِ قرمز پوشانِ دوشنبه در تاجیکستان را خودتان تصور کنید …

***

استقلال تاجیکستان باخت اما صعود کرد/صعود تراکتور با شکست الهلال

استقلال تاجیکستان، شگفتی‌ساز این دوره از مسابقات بود. آن‌ها موفق شدند بالاتر از شباب الاهلی امارات، الهلال عربستان و آلمالیق، با ۱۰ امتیاز صعود کرده و به‌عنوان صدرنشین گروه، نام خودشان را بر سر زبان‌ها بیندازند. اوج کار این تیم، پیروزی پر گل مقابل الهلال عربستان در خاک ریاض بود. اتفاقی که اگر پرسپولیس نیز حریفش را دست‌کم بگیرد، آن‌را تجربه خواهد کرد.

استقلال دوشنبه، قهرمانِ چند دوره از لیگ برتر تاجیکستان، هیچ شباهتی به هم نامِ ایرانی‌اش ندارد. کاملاً در کشور تاجیکستان محبوب است و از قضا مدیرانِ محبوبی هم در راس کار باشگاهش دارد. این تیم برخلاف تصورات، سرخپوش است! شاید استقلال تاجیکستان هم این موضوع را خیلی وقت پیش درک کرده باشد که «برای قهرمان شدن، باید لباس سرخ را بر تن کنی…»

با توجه به سطح برگزاری بازی‌های فوتبال در تاجیکستان، اطلاعات خیلی گسترده‌ای از منظر آمار و آنالیزهای فنی برای تیم‌های تاجیک وجود ندارد. به همین خاطر بود که یحیی گل محمدی، هفته قبل آنالیزورِ تیمش را به دوشنبه فرستاد تا با زیر نظر گرفتن بازی‌های این تیم در لیگ داخلی، اطلاعات کسب کند. صدالبته که طبق پیش‌بینی‌ها، آنالیزور پرسپولیس نتوانست بدون مشکل، به هدفش برسد و حواشی خاصی گریبان گیرِ او شد که در نوع خود جالب‌توجه بود. در همین رابطه، مصاحبه‌ای با حمید قنبری، فوتبالیست ایرانی باتجربه حضور در فوتبال تاجیکستان تدارک دیده‌ایم که سابقه بیش از ۱۰ مرتبه تقابل با استقلال تاجیکستان را در کارنامه داشته و به همین سبب، با اکثرِ مدیران، بازیکنان و کادر فنی استقلال تاجیکستان نیز دوستیِ نزدیکی دارد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.