استقلالی‌ها در آستانه دربی به انتخاب احتمالی فغانی به‌عنوان داور اعتراض کردندطنز تلخ نارضایتی همیشگی آبی‌ها

0 78

شیوا دورانگر – خبرنگار: در فاصله ۵ روز تا دربی حساس جام حذفی گمانه زنی‌ها درباره انتخاب داور شروع شده است.

علیرضا فغانی، موعود بنیادی فر و بیژن حیدری گزینه‌هایی هستند که نام‌شان برای قضاوت این بازی در رسانه‌ها مطرح است. در این میان به نظر می‌رسد شانس فغانی از ۲ داور دیگر بیشتر باشد. بعد از اینکه رییس فدراسیون فوتبال اعلام کرد قصد دارند از این داور بین‌المللی و باتجربه که ۲ سالی می‌شود در لیگ استرالیا سوت می‌زند در چند بازی آخر لیگ و جام حذفی استفاده کنند، روز گذشته حسن کامرانی فر هم خبر از حضور فغانی در دربی داد و  عنوان کرد در حال انجام رایزنی‌هایی برای حضور وی در ایران برای قضاوت بازی پرسپولیس و استقلال در جام حذفی هستند و نظر خود او به‌عنوان رییس دپارتمان داوری این است که فغانی داوری این دیدار حساس را عهده‌دار شود. او در ادامه افزود: فعلا صحبت‌ها ادامه دارد و این انتخاب هنوز به‌صورت رسمی اعلام نشده است. اما اگر اتفاق خاصی رخ ندهد به‌احتمال فراوان علیرضا فغانی برای قضاوت دربی حذفی به ایران خواهد آمد. پس از مطرح‌شدن نام فغانی برای قضاوت دربی، برخی هواداران استقلال در فضای مجازی علیه این داور سرشناس هجمه گرفته و به بهانه اینکه این داور قبلاً برای آموزش داوری در دانشگاه پرسپولیس فعالیت داشته است به طرفداری از رقیب متهم می‌کنند. این ادعا در حالی مطرح می‌شود که فغانی مدت کوتاهی در طراحی دروس با این دانشگاه کمک کرد و از این موضوع سال‌ها گذشته است. اما از جایی که استقلالی‌ها عادت دارند از کاه، کوه بسازند با بزرگ‌نمایی سعی دارند ماجرا را جور دیگری نشان دهند تا مثل همه سال‌هایی که فغانی در لیگ برتر سوت می‌زد با زیرکی کاری کنند تا این داور به نفعشان سوت بزند که متاسفانه در این راه موفق هم بودند.

علیرضا فغانی تا قبل از مهاجرت به استرالیا در ۶ دربی سوت زد که پرسپولیس فقط یک‌بار با قضاوت این داور پیروز شد و ۲ شکست و ۴ تساوی را کسب کرد. بررسی قضاوت‌هایی که این داور مطرح برای سرخابی‌ها انجام داده مشخص می‌شود این داور حتی به سود استقلال اشتباهات تأثیرگذاری در دربی‌ها داشته است که در ادامه به آن خواهیم پرداخت:

اخراج اولادی و معجزه زاید

علیرضا فغانی اولین بار در دور برگشت لیگ یازدهم دیدار دربی را سوت زد. او در این بازی پرسپولیس را در حالی که با ۲ گل از حریفش عقب بود در نیمه دوم ۱۰ نفره کرد. البته اخراج مهرداد اولادی به‌درستی توسط این داور اخراج شد. پرسپولیس در یک بازی دراماتیک توانست نتیجه را توسط ایمون زاید برگرداند و در ۹ دقیقه دست به کامبک بزند.

کارت زرد و دیگر هیچ!

جدال رفت تیم‌های پرسپولیس و استقلال را در این فصل برعهده داشت و در حضور ۱۰۰ هزار تماشاگر حاضر در آزادی توانست کم‌اشتباه سوت بزند. البته این بازی کم حادثه و بدون گل به پایان رسید و بازی خشن نفرات ۲ تیم ۵ کارت زرد برای آن‌ها داشت.

گلی که آفساید شد

سومین دربی که فغانی سوت زد بدون گل به پایان رسید. این بازی که از دور رفت لیگ شانزدهم برگزار شد فقط یک صحنه مهم داشت و آن‌هم گلی بود که پرسپولیس در دقایق پایانی زد و به‌درستی از سوی فغانی آفساید تشخیص داده شد تا ۲ تیم با تقسیم امتیازات میدان را ترک کنند.

از اخراج رحمتی تا گل سید جلال

فغانی در دربی برگشت این فصل هم قضاوت کرد.او برخلاف بازی رفت در این دیدار قضاوت سخت و پرتنشی را پشت سرگذشت و بارها مجبور شد دست به جیب شود. درگیری سید جلال و مهدی رحمتی در دقایق پایانی که با اخراج دروازه‌بان استقلال همراه بود از اتفاقات مهم این بازی بود که به‌درستی انجام گرفت. تنها اشتباه این داور روی گل دوم پرسپولیس بود که باید خطای جلال حسینی روی مدافع استقلال را اعلام و این گل را مردود اعلام می‌کرد. البته این اشتباه تاثیری در نتیجه بازی نداشت و استقلال ۳ بر ۲ پیروز شد.

پنالتی پرسپولیس سوخت

در دربی رفت لیگ هفدهم که استقلال با تک گل وریا غفوری پیروز شد، رودنیل، مظفری و نصیرزاده و چند کارشناس دیگر متفق‌القول اعلام کردند که پژمان منتظری روی علی علیپور مرتکب خطای پنالتی شده است، اما فغانی و کمک‌هایش اعتقادی بر این موضوع نداشتند تا پرسپولیس که برای قهرمانی فقط به یک امتیاز نیاز داشت، دست‌خالی زمین را ترک کند. در صورت کسب این اتفاق سرخ‌ها ۶ هفته مانده به پایان لیگ می‌توانستند در دربی جام را بالای سر ببرند. ضمن اینکه آرمین سهرابیان باید با کارت زرد دوم جریمه و از زمین بازی اخراج می‌شد.

استقلال از ۱۰ نفره شدن گریخت

ششمین و آخرین قضاوت فغانی در دربی‌ها به فصل هجدهم بازمی‌گردد؛ جایی که ۲ تیم با قضاوت این داور به یک تساوی سرد صفر بر صفر رسیدند. تساوی که فغانی در رقم خوردنش بی تاثیر نبود و اگر در دقیقه ۵۸ برخورد توپ به دست مجید حسینی را به زعم کارشناسان پنالتی گرفته بود چه‌بسا نتیجه جور دیگری رقم می‌خورد و پرسپولیس برنده از میدان خارج می‌شد. استقلال در این بازی هم از ده نفر شدن گریخت و به گفته کارشناسان فغانی باید جپاروف را اخراج می‌کرد.

همان‌طور که مشاهده کردید استقلال با قضاوت فغانی از یک شکست در دربی نجات یافتند و حداقل در یک دیدار دیگر باید با رقیب سنتی امتیازات را تقسیم می‌کردند اما از جایی که پرسپولیسی‌ها مثل رقیبشان اهل سر و صدا نیستند این اشتباهات کمتر به چشم آمده است.

علیرضا فغانی حتی سابقا به خاطر اشتباهاتش علیه پرسپولیس طعم محرومیت را هم چشیده بود. این داور در بازی رفت لیگ پانزدهم با اشتباهات فاحش خود موجب شکست سرخ‌ها برابر ذوب‌آهن شده بود. نادیده گرفتن پنالتی روی امید عالیشاه، عدم اخراج گلر حریف و تقدیم یک پنالتی عجیب به ذوب‌آهن از جمله اشتباهات این داور بود و هنوز که هنوز است برای همه سوال است که چرا این داور باتجربه برخورد توپ به بدن مدافع پرسپولیس را هند تشخیص شد! اشتباهاتی از این دست باعث شد تا پرسپولیس آن سال از دست‌یابی به جام محروم بماند . حتی در فصلی که گذشت این اشتباهات در دربی باعث کنار رفتن پرسپولیس از جام حذفی شد. اما استقلالی‌ها با نادیده گرفتن همه موهبت‌های داوران در این سال‌ها به خود همواره جوری وانمود می‌کنند که در دربی زخم‌خورده هستند. به‌طور مثال در هر ۲ دربی رفت و برگشت امسال سوت‌ها بیشتر از آنکه به ضرر این تیم باشد به سود آن‌ها جریان داشت. در بازی رفت یک فرصت صد در صد گل از سرخ‌ها گرفته شد و آبی‌ها ۱۰ نفره نشدند. در آخرین بازی ۲ تیم یک پنالتی برای هر ۲ تیم گرفته نشد و بازهم مدافع تیم آبی‌پوش اخراج نشد. اما استقلالی‌ها با نادیده گرفتن نظرات کارشناسان مبنی بر خطای پنالتی نادری روی سید جلال فقط از آن صحنه بحث‌برانگیز دقایق ابتدایی حرف می‌زنند و به شکلی روی این پنالتی مانور می‌دهند که انگار اگر به گل می‌رسیدند بردشان تضمین‌شده بود. حال که بارها در دربی‌ها به اشتباه برای آن‌ها پنالتی گرفته‌شده و در گل کردن این ناتوان بودند؛ یک‌بار توپ را به اسمان فرستادند و بار دیگر به آغوش بیرانوند. به‌راستی اگر داوری مشابه خطایی که داور از خلیل زاده در پشت محوطه جریمه خطای پنالتی گرفت را تقدیم پرسپولیس می‌کرد آن‌ها چه واکنشی به این موضوع نشان می‌دادند؟ شک نکنید هر بار که نام این داور برای قضاوت بازی‌های استقلال مطرح می‌شد از آن دستاویزی می‌ساختند برای فشار به کمیته داوران.کاری که این روزها زیاد انجامش می‌دهند و به نتیجه هم رسیده‌اند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.