این چند روز را به‌خاطر پرسپولیس پشت یحیی و شاگردانش باشید۲ هفته سرنوشت ساز

0 93
این چند روز را به‌خاطر پرسپولیس پشت یحیی و شاگردانش باشید۲ هفته سرنوشت ساز

شیوا دورانگر – خبرنگار: انتظارها از پرسپولیس در دربی نمایش هجومی‌تری بود، اما این تیم نتوانست بازی همیشگی‌اش را ارائه کند و در ضربات پنالتی نتیجه را به رقیب سنتی واگذار کرد. همین شکست کافی بود تا دوباره عده‌ای فرصت را غنیمت شمرده و یحیی و شاگردانش را به باد انتقاد بگیرند.

حتما تصور می‌کنید این عده که از آن‌ها حرف می‌زنیم دشمنان تیم هستند. برخلاف تصور باید بگوییم متاسفانه بخش کثیری از این افراد پرسپولیسی بوده و در پوشش یک حامی دلسوز به بدترین شکل درحال تخریب روحیه سرخپوشان هستند. آن‌قدری که برخی خودی‌ها منتظر زمین خوردن یحیی و تیمش بودند، رقیبان پرسپولیس نبودند. وگرنه باخت در ضربات پنالتی نباید آن‌قدر پررنگ جلوه داده شود، آن‌هم وقتی تیمت هنوز شانس اول قهرمانی در لیگ است. در نظر داشته باشید که پرسپولیس تنها تیمی بود که در این فصل با همه مشکلات فنی و مدیریتی توانست ثباتش را حفظ کند و کم نوسان ظاهر شود. این تیم فقط ۲ باخت در طول تمام تورنمنت‌ها داشت. یک باخت تشریفاتی در لیگ قهرمانان آسیا مقابل الوحده امارات و یک شکست مقابل آلومینیوم اراک در لیگ که البته این یکی هم بی‌تأثیر از اشتباهات داوری نبود. صعود مقتدرانه از گروه و صدرنشینی در لیگ برتر که این موقعیت را به پرسپولیسی‌ها داده تا همچنان برای قهرمانی در ۲ جام شانس داشته باشند، اما ظاهراً موفقیت‌های تکراری شاگردان گل‌محمدی دل یک عده‌ای را زده است و شاید هم برای این همه یکنواختی هوس روزهایی را کرده‌اند که به خاطر ناکامی‌های زیاد از یک برد ذوق زده می‌شدند!
اشتباهات کادر فنی و بازیکنان به‌جای خود محفوظ است و در اینکه تیم بد بازی کرد هیچ شکی وجود ندارد. پرسپولیس اگر در دربی یک نمایش توأم بااحتیاط و کم موقعیت را ارائه داد دلیل آن فقط ترس از شکست بود. چیزی که بر تفکر مربیان استقلال هم حاکم بود. به‌نوعی هر ۲ تیم مجبور به ارائه چنین فوتبالی بودند. حداقل با شناختی که از گل محمدی وجود دارد این را با قاطعیت می‌توان گفت که او مربی است که اولویتش ارائه فوتبال تهاجمی است. که این مساله را در بازی‌های اخیر ۲ تیم به وضوح دیدیم. از وقتی گل‌محمدی هدایت تیم را برعهده گرفته است در ۵ دربی حاضر بوده است که با ۴ برد و یک تساوی بوده است. به‌جز بازی اخیر تمام مساوی‌های ۲ تیم پرگل بوده است. همین ۲ ماه پیش در جریان بازی توانست استقلال را ببرد و روی هم رفته تو این چند بازی به استقلال ۷ گل زده است که در تاریخ دربی‌ها کم‌سابقه می‌باشد. در نیمه‌نهایی پارسال حتی گل‌محمدی تیمش را با یک هافبک دفاعی به زمین فرستاد و بازی باخته را جبران کرد و در حالی که ثانیه‌های تا برد فاصله نداشت نتیجه را از دست داد. آن روز هم پرسپولیس در ضربات پنالتی باخت و بعد از بازی خیلی‌ها این ایراد را از گل‌محمدی گرفتند که اگر محتاط بود نتیجه را حفظ می‌کرد.
واقعیت اما این است که سرمربی پرسپولیس در آن لحظه بهترین تصمیم را با توجه به شرایط موجود گرفته است. در بازی نیمه‌نهایی کادر فنی فارغ از هر دغدغه‌ای فقط دنبال حضور در فینال بود، ولی در بازی اخیر این دل‌مشغولی را هم داشت که تیمش را بدون تلفات به ۳ بازی حساس پیش رو در لیگ برساند. که متاسفانه این‌گونه نشد و هم سرلک اسیر دید و هم تیم یک ماراتن سخت ۱۲۰ دقیقه‌ای را مجبور شد پشت سر بگذارد تا از آنچه بود خسته‌تر شود. در نظر بگیرید پرسپولیس تنها بدون وقفه در ماه‌های اخیر در تورنمنت‌های مختلف بازی کرده است. در نیم‌فصل اول به خاطر اینکه به فینال آسیا رسید بازی‌هایش در لیگ فشرده شد. بماند که هر ۳ روز یک‌بار در لیگ قهرمانان آسیا بازی کرد. در نیم‌فصل دوم اوضاع بدتر هم شد و ملی‌پوشان پرتعداد پرسپولیس حتی فرصت استراحت را هم نداشتند و چند بازیکن کلیدی تیم در اردوی تیم‌ملی مصدوم شدند و هنوز که هنوز کامیابی نیا بهبود پیدا نکرده است و سیامک نعمتی و امیری هم هفته‌ها نتوانستند این تیم را همراهی کنند.
پرسپولیس بعد از اینکه از هند بازگشت چند روزی در قرنطینه بود و بدون انجام تمرین تاکتیکی مقابل سپاهان قرار گرفت و توانست این را علی‌رغم همه حاشیه‌سازی‌های رقیب در نقش‌جهان متوقف کند. از اتفاقات بعد از آن‌هم که خبر دارید و جریمه‌ها و محرومیت‌هایی که کمیته انضباطی به ناحق برای بازیکنان تیم در ۲ بازی با سپاهان و استقلال در نظر گرفت. پرسپولیس باوجود همه خستگی‌ها، محرومیت‌ها، مصدومیت‌ها و مشکلات مالی توانسته است خود را همچنان مدعی نشان دهد و شانس اول قهرمانی باشد. اما می‌بینیم که با یک باخت همه تلاش یک‌ساله کادر فنی و بازیکنان را زیر سوال بردند که این جای تأسف دارد. در نظر بگیرید سپاهان باوجود شرایط بهتر نسبت پرسپولیس در این هفته‌های آخر از نفس افتاده و هم در لیگ امتیاز از دست داد و هم در جام حذفی به فولاد باخت.
این در حالی که نویدکیا یکی از پر مهره‌ترین تیم‌های لیگ را دارد و هیچ‌کدام از چالش و مشکلاتی را که گل محمدی با مدیریت در طول فصل داشت تجربه کرد. تیم او حتی در آسیا هم نبود و به آن صورت ملی‌پوش نداشت تا با فراغ بال و استراحت کافی بازیکنانش را در لیگ به میدان بفرستد. اما همین تیم قافیه را به تیم خسته پرسپولیس تا اینجا باخته است و منتظر غفلت این تیم ایستاده تا صدر را تصاحب کند.
قطعا کادر فنی و بازیکنان پرسپولیس بهتر از هرکسی متوجه شرایط هستند و این فرصت را به رقیب نخواهند داد که قهرمانی را از چنگ‌شان دربیاورند. بنابراین بهتر است برخی‌ها به‌جای طرح شایعات بی‌اساس از این دست که نوراللهی از زدن پنالتی طفره رفته و فلان بازیکن چون بازی نکرده است، از باخت تیم خوشحال شده، قصد بهم زدن تمرکز سرخ‌ها را داشته باشند.هیچ اتفاقی نمی‌تواند اتحاد پرسپولیسی‌ها را از بین ببرد و اراده سرخ‌ها را برای قهرمانی کاهش داد. این‌ها همان بازیکنانی هستند که بعد از شکست در نیمه‌نهایی حذفی و باوجود اینکه شانس کمی برای صعود از گروه داشتند دست خالی تا فینال آسیا رفتند. حتی همدستی رقیبان با عربستانی‌ها و کارشکنی ‌ای ال سی هم نتوانست خللی در انگیزه و باور سرخ‌ها ایجاد کند. و در حال حاضر تنها چیزی که می‌تواند باعث زمین خوردن این تیم شود دودستگی‌هاست.
پرسپولیس در حال حاضر در حساس‌ترین برهه خودش قرار دارد و کوچک‌ترین اشتباهی می‌تواند به قیمت یک جام تمام شود. روی سخن‌مان با پیشکسوتان و رسانه‌های حامی پرسپولیس است اگر انتقادی هم به کادر فنی و بازیکنان دارید آن را به زمان دیگری موکول کنید و این چند روز باقی‌مانده را مثل هواداران به چیزی جز حمایت از تیم فکر کنید.

 

 

اخبار و مطالب مرتبط

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.