بررسی پرسپولیس در مورد نیمکت‌های اجاره‌ای؛ اصل بقاء ۵ مربی در فوتبال ایرانتراکتور و ماشین‌سازی، بی‌ثبات‌ترین تیم‌های لیگ برتر

0 75

مریم سرخوش – خبرنگار: لیگ بیستم را باید فصل موفق تیم‌هایی دانست که تک مربی بودند و ثبات در کادر فنی‌شان را حفظ کردند.

به گزارش پرسپولیس نیوز، پرسپولیس، سپاهان، گل‌گهر سیرجان، فولاد، پیکان، مس رفسنجان، پدیده مشهد و صنعت نفت آبادان تیم‌های تک مربی لیگ بیستم بودند و رده‌های اول تا دهم جدول رده‌بندی (به‌جز استقلال و تراکتور) را به خود اختصاص دادند. البته به‌جز تراکتور (۴ تغییر در کادر فنی) که در رده چهارم لیگ برتر ایستاد و اکنون چشم به نتایج جام حذفی دوخته‌ تا درصورت قهرمانی استقلال در جام حذفی، سهمیه پلی‌آف لیگ قهرمانان آسیا کسب کنند، تیم‌هایی که بیشترین تغییر را در کادر فنی خود شاهد بودند رتبه‌های پایین جدول را به خود اختصاص دادند و نتوانستند از امتیاز شوک تغییر مربیان بهره ببرند. در این میان نساجی هم تنها تیمی بود که معجزه بقا در لیگ برتر را با سومین تغییر مربی تجربه کرد و عملکردی خلاف تیم‌های بدون ثبات روی نیمکت فنی داشت.

مربیان استقلالی لیگ بیستم دوبرابر پرسپولیسی‌ها

* تبریزی‌ها رکورددار تغییر

فوتبال تبریز در فصل گذشته رکورددار تغییر کادر فنی است و ۸ مربی هدایت این تیم‌ها را بر عهده داشتند. سرخپوشان تبریزی لیگ برتر را با منصوریان آغاز کردند اما کسب تنها ۶ امتیاز در هفته پنجم لیگ و جایگاه دوازدهم موجب شد که مدیران تراکتور عطای حضور این مربی را به لقایش ببخشند. هرچند که زمزمه‌هایی از بازگشت دوباره ساکت الهامی (مربی که جام قهرمانی حذفی را به این تیم هدیه داد) شنیده می‌شد اما مسعود شجاعی هدایت موقت این تیم را بر عهده گرفت تا تراکتور پس از چند ماه بررسی گزینه‌های موجود هدایت این تیم را به رسول خطیبی واگذار کنند. خطیبی بعد از حضور موفقی که در تیم آلومینیوم اراک داشت، در پایان نیم‌فصل اول لیگ برتر ۱۴۰۰-۹۹ به یک‌باره این تیم را ترک کرده و راهی تبریز شد تا هدایت تراکتوری‌ها را به عهده بگیرد، هرچند که حضورش ۵ ماه به طول انجامید و پس از فشاری که متحمل شد تصمیم به استعفا گرفت تا ماموریتش نیمه تمام بماند. فیروز کریمی هم در حالی‌ آخرین مربی این فصل تراکتور لقب گرفت که در یک مقطع کوتاه به کادر فنی تراکتور اضافه شد اما این تیم را ترک کرد و در بازگشت دوباره به تبریزی همراه سرخپوشان تبریزی فصل را با رده چهارمی به پایان رساند.

دیگر نماینده فوتبال تبریز اما نتوانست با تاکتیک تغییر مربیان بقایش در لیگ برتر را حفظ کند. آن‌ها فصل پرحاشیه‌ای را به دلیل چالش‌های مدیریتی پشت سر گذاشتند و برای کسب نتیجه دست به هر کاری زدند، ازجمله تغییر ۴ مربی در یک‌فصل. سبزپوشان تبریزی هدایت تیم‌شان را ابتدای فصل به وحید بیاتلو سپردند اما شروع خوبی با او نداشتند و این مربی جوان خیلی زود تصمیم به کناره‌گیری گرفت. در ادامه نوبت به سعید اخباری رسید ولی او هم فرصت کمی در این تیم داشت و مدیران باشگاه سراغ مهدی پاشازاده رفتند که سرنوشت ۲ مربی قبلی برای او تکرار شد و خیلی زود قید حضور در ماشین‌سازی را زد. پس از استعفای پاشازاده اوضاع بی‌سروسامانی در اردوی ماشین‌سازی حاکم شد تا درنهایت علیرضا اکبرپور هدایت سبزها را در هفته‌های پایانی در اختیار بگیرد، هرچند سقوط ماشین‌سازی پیش از حضور اکبرپور هم قطعی به نظر می‌رسید و در پایان فصل آن‌ها با ۱۴ امتیاز از لیگ برتر خداحافظی کردند.

تغییر به امید کسب نتیجه

سقوط سایپا از اتفاقات تلخ لیگ بیستم بود با وجودی که آن‌ها به امید کسب نتیجه تغییرات زیادی در کادر فنی تیم‌شان رقم زدند. آن‌ها در فصل ۸۵-۸۶ به همراه علی دایی قهرمانی خاطره‌انگیزی را با علی دایی تجربه کردند اما فصل بیستم سومین سقوط آن‌ها به لیگ دسته اول را برایشان رقم زد. در فصل جاری مسابقات لیگ برتر آن‌ها تغییرات عدیده‌ای را روی نیمکت فنی‌شان تجربه کردند و حتی در سه هفته پایانی لیگ هم دست از تغییر مربی برنداشتند. فصل بیستم برای این تیم با ابراهیم صادقی آغاز شد اما با توجه به شرایط نه‌چندان خوبشان در جدول فراز کمالوند را به‌عنوانی دومین مربی رونمایی کردند. البته کمالوند هم حضور طولانی‌مدتی در این تیم نداشت و پس از ۲ بار استعفا، درنهایت کناره‌گیری کرد. در پایان هم سعید اخباری سرمربی سابق ماشین‌سازی تبریز به‌عنوان سرمربی جدید این تیم معرفی شد اما شانس با آن‌ها یار نبود و درنهایت با ۲۳ امتیاز و با تفاضل گل کمتر نسبت به ذوب‌آهن و بعد از ماشین‌سازی از لیگ برتر خداحافظی کردند. ذوب‌آهنی که کارشناسان اصفهانی بقایش را نتیجه تغییر سرمربی این تیم عنوان می‌کنند و معتقدند حضور مجتبی حسینی در اصفهان موجب شد دومین نماینده فوتبال اصفهان به لیگ یک سقوط نکند. البته که حضور حسینی در اصفهان برای دیگر همسایه جدولی اصفهانی‌ها گران تمام شد و زمانی که این مربی عطای حضور در نفت را به لقایش بخشید مشکلاتی جدیدی برای نفت مسجدسلیمان رقم خورد. نفت در آن برهه با گزینه‌های بسیاری برای جایگزینی حسینی مذاکره داشت، از درخشان گرفته تا مربیان بومی چون بهروز مکوندی اما درنهایت هدایت تیم به داریوش یزدی رسید. یزدی هم کار خود را خوب شروع کرد اما به دلیل مشکلاتی که برای او در این تیم پیش آمد و البته گله‌ برخی پیشکسوتان از این‌که برخی بازیکنان نفت برای یزدی بازی نکردند، این مربی خیلی زود نیمکت نفت را ترک کرد و فکری سرمربی نیم‌فصل اول استقلال تهران، سرمربی نفت شد. البته فکری پس از شکست تیمش مقابل صنعت نفت آبادان با اعتراض هواداران هم مواجه شد اما مسئولان این باشگاه فکری را حفظ کردند چراکه در صورت جدایی او نه‌تنها مشکلی حل نمی‌شد، بلکه شاید وضعیت بسیار بدتری هم برای این تیم رقم می‌خورد. به هر صورت نفتی‌ها با فکری فصل را هرچند کم امتیاز اما با بقا پشت سر گذاشتند.

ساکت الهامی بعد از استعفا از نساجی به مس رفسنجان می‌رود؟

* معجزه در نساجی

شاید بهترین تغییر کادر فنی فصل در نساجی رقم خورده باشد. آن‌ها که سه تغییر را تجربه کردند اما با ورود ساکت الهامی درهای خوشبختی به رویشان باز شد و توانستند در ۱۰ مسابقه ۱۹ امتیاز کسب کند و بقایشان در لیگ را رقم بزنند. حد فاصله هفته هفدهم تا بیست و هفتم لیگ بیستم برای تماشاگران نساجی مازندران متفاوت از تمام سالیان اخیر بود؛ ۱۰ هفته‌ای که تا قبل از آن کمتر امیدی به ماندن در لیگ داشتند، اما در فاصله سه هفته به پایان فصل جشن بقا در قائم‌شهر گرفتند. نساجی تیم ۳۳ امتیاز و دوازدهم لیگ بیستم لقب گرفت و حالا انتظار می‌رود که با بقای این مربی نساجی روزهای بهتری را در فصل بیست و یکم پیش رو داشته باشد.

تغییر در کادر فنی‌ تیم‌های لیگ برتری از ابتدا تا پایان فصل بیستم

اسامی تیم‌ها اسامی مربیان 
پرسپولیس یحیی گل‌محمدی
سپاهان محرم نوید‌کیا
استقلال محمود فکری و فرهاد مجیدی
تراکتور علیرضا منصوریان، مسعود شجاعی، رسول خطیبی و فیروز کریمی
گل گهر سیرجان امیر قلعه‌نویی
فولاد جواد نکونام
پیکان مهدی تارتار
مس رفسنجان محمد ربیعی
پدیده مشهد مهدی رحمتی
صنعت نفت آبادان سیروس پورموسوی
آلومینیوم اراک رسول خطیبی و علی منصوریان
نساجی مازندران وحید فاضلی، مجید جلالی و ساکت الهامی
نفت‌ مسجدسلیمان مجتبی حسینی، داریوش یزدی و محمود فکری
ذوب‌آهن رحمان رضایی و مجتبی حسینی
سایپا ابراهیم صادقی، فراز کمالوند و سعید اخباری
ماشین‌سازی  وحید بیاتلو، سعید اخباری، مهدی پاشازاده و علیرضا اکبرپور

* تبریزی‌ها با ۴ مربی رکورددار تغییر در نیمکت فنی لیگ بیستم هستند.

* پرسپولیس، سپاهان، گل‌گهر سیرجان، فولاد، پیکان، مس رفسنجان، پدیده مشهد، صنعت نفت آبادان تیم‌های تک مربی لیگ بیستم بودند که نتایج بهتری هم نسبت به سایر رقبا گرفتند و لیگ را با حضور در رده‌های بالایی جدول به پایان رساندند.

* در جمع بالانشینان جدول رده‌بندی تراکتور تبریز تنها تیم ۴ مربی لیگ بود که فصل را با علیرضا منصوریان آغاز کرد اما پرونده مسابقات را همراه با فیروز کریمی در رده چهارم بست.

* از دیگر تیم‌های بالای جدول استقلال فصل را با محمود فکری آغاز کرد اما رتبه سوم دستاورد این تیم با تغییر مربی در حضور فرهاد مجیدی بود.

* سایپا با وجود ۳ تغییر و ماشین‌سازی هم با ۴ تغییر در نیمکت فنی نتوانستند امتیاز لازم برای تمدید مجوز حضور در لیگ برتر را بگیرند.

مربیان تکراری لیگ بیستم

اسامی تیم‌ها اسامی مربیان 
محمود فکری استقلال و نفت مسجدسلیمان
علیرضا منصوریان تراکتور و آلومینیوم اراک
رسول خطیبی تراکتور و آلومینیوم اراک
سعید اخباری سایپا و ماشین‌سازی تبریز
مجتبی حسینی نفت مسجدسلیمان و ذوب‌‌آهن

* سعید اخباری سرمربی سایپا که سومین مربی این تیم در فصل گذشته بود تنها مربی است که تجربه حضور در ۲ تیم سقوط‌کننده لیگ یعنی سایپا و ماشین‌سازی را داشت.

* علیرضا منصوریان و رسول خطیبی هم ۲ مربی لیگ برتری بودند که حضور روی نیمکت دو تیم را به‌صورت مشترک تجربه کردند. منصوریان فصل را با تراکتور آغاز کرد و در پایان فصل مربی آلومینیوم اراک بود. اما خطیبی مربی اول فصل اراکی‌ها، حضورش در تراکتور به پایان فصل نرسید.

* مجتبی حسینی و محمود فکری دو مربی بودند که هدایت نفت مسجدسلیمان را به ترتیب در ابتدا و انتهای فصل بر عهده داشتند.

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.