برنامه‌ریز سازمان لیگ نمی‌دانست فوتبال ۹۰ دقیقه است و تداخل به‌وجود می‌آید؟شاهکاری که هیچ‌کس گردن نمی‌گیرد

0 87

ابراهیم فتاحی – خبرنگار: برای بازی با اعصاب و روان مردم به‌ویژه اگر هوادار پرسپولیس باشند نباید هیچ فرصتی را از دست داد. اصلا حق ما همین است وقتی در این چند سال این‌قدر مسرور و خوشحال از قهرمانی‌ها بوده‌ایم، باید در کنار تمام حرص‌های که به خاطر انواع مشکلات خوردیم. از فرصت‌هایی مثل برنامه پخش بازی استفاده شود.

اصلا چه معنی دارد جماعتی از مردم همین‌طور برای خودشان خوش و خرم باشند. هرکسی باید مسوولیت خودش را انجام بدهد. وزارت ورزش و فدراسیون فوتبال و سازمان لیگ یک‌جور. صدا و سیما هم هر طوری که می‌تواند.

از صبح دیروز چند میلیون بییننده تلویزیونی بازی‌های پرسپولیس حرص خوردند تا آیا یک اطلاع رسانی خشک و خالی بشود یا نه.

خدا را شکر مدت‌هاست که هر کس در هرجایی هر کاری از دستش برمی‌آید برای بر هم ریختن آرامش پرسپولیس و هوادارانش انجام می‌دهد. این زمان‌بندی بازی‌ها کم بود حالا داستان پخش آن‌هم مزید بر غلت شده است. اگر بنا بر عدالت باشد که بازی‌های پرسپولیس فارغ از حساسیت و اهمیت خود مسابقه باید همیشه در اولویت باشد. این را به خاطر این‌که پرسپولیسی هستیم نمی‌گوییم.  این را گفتیم چون هواداران پرسپولیس اکثریت مخاطبان تلویزیون را تشکیل می‌دهند. البته باید حقوق اقلیت‌ها هم دیده شود ولی نه دیگر به بهای نادیده گرفتن حق اکثریت.

*سهم مراد دل استقلال و سپاهان در اجحاف تلویزیون ملی بر پرسپولیس؟

در بازار انحصاری تلویزیون ایران، شبکه سوم، شبکه اول در پخش برنامه‌های ورزشی است. از این رو جایگزین شدن پخش بازی استقلال به‌جای بازی پرسپولیس، از سوی هوادار پرسپولیس توهین و تضییع حق تلقی می‌شود و حرف پر بیراهی نیست. البته وقتی عملکرد برنامه اش مثل فوتبال برتر و میثاقی درحرکت بین ۳ تیم پرسپولیس، استقلال و سپاهان پر نفوذ را می‌بینیم، دستگیرمان مسی شود که چه توقعی باید داشته باشیم.

صدا و سیما با چه فرمولی بازی استقلال و سایپا را بر بازی پرسپولیس و آلومینیوم اراک ارجح می‌داند؟ بازی تیم پرمخاطب‌تر چگونه بر بازی تیم پرطرفدارتر ارجح دانسته شد؟ بازی تیم سوم و پانزدهم جدول چگونه اهمیت بیشتری نسبت به بازی صدرنشین با تیم ششم پیدا کرد که در صورت قهرمانی دوگانه پرسپولیس در این فصل، برای سهمیه شانس دارد؟ مسابقه‌ای که در آن بحث تعیین قهرمان وجود دارد، مهم‌تر است یا بازی تیمی که به دنبال سهمیه است؟ در مقابل چنین مواردی که نمی‌توان توجیه غیرعقلانی هرکس زودتر بازی داشت را مطرح کرد!

در این ماجرا مُراد دل سپاهان کجای ماجرا قرار می‌گیرد؟ سپاهانی که به نظر ارتباط و نفوذ زیادی دارد و از این جهت مسوولانش در گفتگو با مسوولان پرسپولیس حتی کری می‌خوانند که در فضای رسانه حریف آن‌ها نمی‌شوند و گویی پر بیراه نمی‌گویند و البته معلوم است که پرسپولیس برای خودش اصولی دارد که از آن ها نمی‌گذرد، وگرنه…!

*توجیه‌های شاخدار و متناقض سازمان لیگ

دیروز بحث‌های زیادی در این باره مطرح شد. سهیل مهدی که در کل مصاحبه نمی‌کند مگر از این‌که از دل آن چند تا گاف و چون و چرا بیرون بیاید! گویا صدا و سیما نامه‌نگاری کرده بود که برنامه بازی‌های پرسپولیس و استقلال ازنظر ساعت به شکلی شود که هر ۲ بازی را کامل از شبکه سوم پخش کنند. عجبا که شبکه سه اصرار دارد که بازی با استقلال را از دست بدهد. البته با چهره‌هایی که در بخش‌های ورزشی حضور دارند از خیابانی و میثاقی تا خیلی‌های دیگر در مسوولیت‌ها، این اصلا عجیب نیست. از سوی دیگر ما که هلاک استدلال‌های سهیل مهدی هستیم. چه قدر آنجا نگران حال استقلال هستند. به‌ویژه که ممکن است گرمای هوا پوست فرهاد جان را هم خراب کند. فرمودند اگر بازی را جلو و به ساعت ۱۹ می‌انداختند بازیکنان حساس استقلال باید مسافت چند متری جلوی در هتل تا اتوبوس را در گرمای ساعت ۱۵ طی می‌کردند و بعد هم فرهاد دل‌ها باید تیمش را در گرمای ساعت ۱۸ گرم می‌کرد. البته بگذریم که وقتی بازی در ساعت ۱۹ باشد تیم حوالی ساعت ۱۷ باید هتل را ترک کند و ندانستن این، خودش شاهکاری است.

از طرفی نگارنده همین مطلب روز پنجشنبه تازه بعد از یک سال هوس کرد دوباره بدود. ساعت ۱۴ به پارک لاله رفتم و بعد از یک سال ورزش نکردن ۵ کیلومتر دویدم که سربلایی هم داشت و نمردم.

از سوی دیگر دمای هوی تهران بین ساعت ۱۹ تا ۲۰ تغییر ندارد. بین ساعت ۲۱ و ۲۲ به عنوان زمان پایان بازی هم فقط یک درجه اختلاف دما وجود دارد. البته موضوع آفتاب  می‌تواند در میان باشد که در آزادی از ساعت ۱۹، سایه به زمین می‌افتد.

مطلب دیگری که مطرح شد ترددهای شبانه بود. خوب اگر فدراسیون این قدر مرخص است که به‌واسطه شورای تامین نمی‌تواند برای کمتر از صد تا خودرو مجوز تردد بگیرد که ما خودمان و فوتبال را به خدا می‌سپاریم. از سوی دیگر این سوال پیش می‌آید تکلیف آن بازی‌هایی که ساعت منع تردد در آن لحاظ نشد، چه می‌شود. این تناقض، غیر از دروغ را نشان می‌دهد؟ راستی مگر همین بازی با پرسپولیس بعد از شروع ساعت منع تردد به پایان نمی‌رسد؟

*حرکت شبکه ۳ برخلاف خواسته اکثریت مخاطبان

از این‌ها بگذریم و به صدا و سیمای کشورمان برمی‌گردد که خیلی از اوقات عادت کرده است مردم طرفی بروند و خودش طرف دیگر.

نمونه آشکارش این‌که حق فوتبال و تیم مردم را نمی‌دهد. بازی تیم محبوب مخاطبانش را پخش می‌کند و پولش را نمی‌دهد. تازه منّت سر فوتبال و هوادار دارد که بازی‌ها را پخش می‌کند. تازه پخش کردنش هم گاهی این‌جوری می‌شود. یا آن‌طور می‌شود که با پخش بازی پرسپولیس پول درمی‌آورد و بعد برای تولید برنامه‌ها به عواملی پول پرداخت می‌کند که گاهی خواسته یا ناخواسته توی کار پرسپولیس می‌روند.

این وسط معلوم نیست مشکل شبکه سوم با پرطرفدارها چیست؟ مشکل  از فروغی ناشی می‌شود یا کلا سیاست‌گذاری صدا و سیما این‌طور است. حالا ما پرسپولیسی‌ها هم کم از عادل فردوسی‌پور نکشیدیم ولی حداقل مثل این یکی نبود. حداقل سعی می‌کرد ظاهر قضیه حفظ شود. یا شاد هم واقعا تلاش می‌کرد که عادل باشد.

حالا به نظر می‌رسد پرطرفدارها در شبکه سوم به مشکل می‌خورند. حالا می‌خواهد عادل فردوسی‌پور، مزدک میرزایی و مهران مدیری باشد یا پرسپولیس. به‌راستی در حوزه ورزش، مشکل شبکه سوم با خواسته‌های مردم چیست؟ بالاخره این هم برای خودش سوالی است که چرا باید این‌طور بشود؟

 

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.