بعد از خرمزی نوبت به کمالوند رسید تا بازیکنانش را متهم به کم‌کاری کندکمیته اخلاق کجایی، دقیقا کجایی؟

0 84

شیوا دورانگر – خبرنگار: در پایان دیدار تیم‌های فوتبال سایپا و استقلال که با برتری ۲ بر صفر آبی‌پوشان همراه بود ، فراز کمالوند در ادعایی جنجالی دروازه‌بان تیمش را به کم‌کاری متهم کرد و گفت برخی از بیرون باشگاه به بازیکنانش خط می‌دهند. سرمربی سایپا ضمن مشکوک خواندن برخی اتفاقات در تیمش به صحنه پنالتی استقلال اشاره کرد و گفت: من به ملکی گفتم به سمت چپ بپر و گل خوردی پای من، آن‌وقت می‌پرد سمت دیگری و یک کار دیگر می‌کند! اصلا نمی‌فهمم چرا این کار را کرد.ان‌شاءا… اتفاقات این بازی را به مدیریت باشگاه خبر می‌دهم. در نگاه اول این‌طور برداشت می‌شود که دروازه‌بان سایپا خواسته است از روی حس و تجربه‌اش مسیر توپ را تشخیص دهد و به خاطر سرپیچی از دستور مربی‌اش در هنگام پنالتی مورد غضب قرار گرفته است. اما جنس صحبت‌های کمالوند به‌گونه‌ای است که به شائبه تبانی دامن می‌زند. حالا این صحبت‌ها یا از روی عصبانیت و ناشی از فشار شکست بوده است، یا کمالوند همان‌طور که گفته است واقعا چیزهایی در سایپا دیده که او را به رفتار بازیکنانش مشکوک کرده است. در هر صورت طرح چنین موضوعاتی در این هفته‌های پایانی حساسیت‌برانگیز است و تحقیق و بررسی دستگاه‌های نظارتی را می‌طلبد.

این اولین بار نیست که چنین مسایلی مطرح می‌شود و در هفته‌های گذشته نیز برخی دیگر از مربیان صحبت‌های مشابه با این را مطرح کرده بودند که هرگز پیگیری نشد. در حالی که این ادعاها نه از جانب یک فرد عادی که مقامات ارشد باشگاه‌ها مطرح‌شده بود و جا داشت که حداقل کمیته اخلاق این افراد را فراخوانده و از آن‌ها بابت حرف‌هایی که در رسانه‌ها زدند مدرک می‌خواست. که در ادامه به چند نمونه از آن اشاره می‌کنیم.

خرمزی:گل‌هایی که آلومینیوم خورد مشکوک بود

فقط دو هفته از نیم‌فصل دوم گذشته بود که مربی آلومینیوم مدعی شد بازیکنانش مقابل سپاهان کم‌کاری کرده‌اند. این اتفاق در پی شکست عجیب ۶ بر یک اراکی‌ها در ورزشگاه خانگی‌شان رخ داد و خرمزی که بعد از رفتن خطیبی به‌طور موقت هدایت این تیم را در دست داشت با غیرطبیعی خواندن نتیجه بازی تیمش گفته بود: مقصر این باخت من نبودم و به خاطر شیطنت‌هایی بود که در تیم رخ داد. من نمی‌توانم از کسی اسم ببرم ولی تیمم از نظر روحی و روانی تا دیشب خوب بود ولی پس از مطرح شدن صحبت‌ فروش تیم، شرایط تیم به هم خورد. باخت در این‌ بازی اصلا فنی نبود. یک عده از بازیکنان از جان و دل مایه گذاشتند ولی خیلی‌های‌شان راه می‌رفتند. شیطنت‌ها از شب گذشته شروع شد و من این موضوع را به رییس هیات مدیره گفتم.

شکست عجیب مس مقابل سپاهان

پس از شکست ۵ بر صفر تیم مس رفسنجان در هفته بیست و سوم لیگ برتر بار دیگر شایعه تبانی بازیکنان روی صحنه گل‌های تیم سپاهان در رسانه‌ها مطرح شد و اشتباهات عجیب دروازه‌بان و مدافعان مس و در راس آن‌ها حسن جعفری که در مقابل تیم سابقش پاس گل داد سوژه کاربران فضای مجازی شد. این حرف‌وحدیث‌ها واکنش باشگاه مس را در پی داشت و آن‌ها وجود هرگونه تبانی یا شرط‌بندی را در این مسابقه رد کردند.معاون باشگاه مس رفسنجان اشتباهات فردی باعث را عامل باخت تیمش عنوان کرد به بازیکنان خود اعتقاد دارند و انگ تبانی به آن‌ها نمی‌چسبد. علیزاده با بیان اینکه کارخانه فولاد مبارکه سپاهان زیر نظر صنایع مس است،اما آن‌ها وجدان خود را نمی‌فروشند و با جان و دل بازی می‌کنند و در ادامه از کمیته انضباطی خواسته بود تا به این مسئله ورود کرده و اگر بازیکن و تیمی تخلفی کرده با آن‌ها برخورد کند.

دریافت رشوه ۶۰ میلیونی

همین چند روز قبل هم یکی از روزنامه‌های ورزشی ادعا کرد یک بازیکن لیگ برتری به ازای دریافت ۶۰ میلیون تومان به بازیکنان حریف راه داده تا تیمش بازنده شود. این‌طور که شنیده می‌شود این بازیکن در بین دونیمه از سوی سرمربی تیمش تعویض می‌شود و در سرویس بهداشتی ورزشگاه با شخصی تماس گرفته و به وی می‌گوید من را برای نیمه دوم از ترکیب بیرون گذاشتند و دیگر نمی‌توانم برای شما کاری انجام دهم! سرپرست تیم به شکل اتفاقی این صحبت‌ها را می‌شنود و با بازیکن درگیر می‌شود. که در ادامه با تحقیقات باشگاه مشخص می‌شود تنها بازیکن فوق نبوده که دست به این کار زده بلکه به‌غیر از او ۲ بازیکن دیگر هم بودند که قرار بوده در قبال دریافت مبلغی مقابل تیم حریف کم‌کاری کنند. گویا این ۳ بازیکن ۱۲۰ میلیون گرفته بودند که یک بازیکن ۶۰ میلیون و ۲ بازیکن دیگر نفری ۳۰ میلیون پول دریافت کرده بودند!

یک‌بار دیگر صحبت‌های خرمزی و کمالوند را بخوانید. نمی‌فهمم چرا دروازه‌بان به حرفم گوش نکرد. به تیم مشکوکم. به خاطر شیطنت بازیکنان باختیم، خیلی از بازیکنان در بازی راه می‌رفتند… ساده‌انگارانه است اگر تصور کنیم کمیته اخلاق این صحبت‌ها را نشنیده باشد.

وقتی آن‌ها مدعی هستند حتی فضای مجازی را هم رصد می‌کنند و بارها در همین فصل اعضای تیم پرسپولیس را به خاطر پست‌های انتقادی در شبکه‌های اجتماعی بازخواست کرده‌اند، غیرممکن است که کنفرانس مربیان را دنبال نکرده باشند. مگر اینکه صلاح در نشنیدن باشد! وگرنه اولویت اصلی مسوولین محترم این کمیته باید نظارت روی مسایلی از این دست باشد نه پرداختن به مدل مو و لباس بازیکنان. جالب اینجاست که جناب سهیل مهدی با خوش‌خیالی می‌گوید شأن تیم‌های لیگ برتری ما بیشتر از هر چیز بوده و توان فنی مربیان نباید به‌گونه‌ای باشد که چنین موضوعاتی را شاهد باشیم. اما با حلوا حلوا کردن دهان شیرین نمی‌شود و متاسفانه هر چقدر سعی کنیم شرایط را عادی جلوه دهید اما این اتفاقات رخ داده است و کار به جایی رسیده است که خود مربیان نسبت به بازیکنانشان بدبین شده‌اند. بنابراین به جای بازی با کلمات بهتر است در این هفته‌ها که لیگ به اوج حساسیت خود نزدیک شده است فدراسیون با دقت بیشتری پیگیر بازی‌ها باشد. بیشترین شائبه‌ای که در فضای مجازی مطرح است به برخی نتایج در لیگ مربوط است و طرفداران فوتبال می‌پرسند چرا برخی تیم‌های صنعتی که نتایج خوبی در لیگ امسال داشتند و بالانشین جدول هستند در مقابل برخی همتایان خود در حد یک تیم محلی ظاهر می‌شوند؟ البته ما با این صحبت‌ها موافق نیستیم و قصد اتهام زدن به هیچ تیم و بازیکنی را نداریم، ولی بهتر نیست فدراسیون در این هفته‌ها که تک امتیازات برای تیم‌ها تعیین‌کننده است نظارت جدی‌تری روی لیگ داشته باشد و صحبت‌هایی که مطرح‌شده را بررسی کند تا مانع از ادامه برخی حرف‌وحدیث‌ها در هفته‌های آینده شود؟

 

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.