تبدیل حرف‌های درگوشی به مصاحبه‌های تند و تیز؛ چرا گوش شنوایی نیست؟فساد اثبات ناشدنی

0 102
تبدیل حرف‌های درگوشی به مصاحبه‌های تند و تیز؛ چرا گوش شنوایی نیست؟فساد اثبات ناشدنی

آن‌هایی که دستی بر آتش لیگ برتر و لیگ یک دارند، سال‌هاست در هفته‌های پایانی از وجود تبانی و اتفاقات عجیب‌وغریب در مسابقات می‌گویند.به گزارش پرسپولیس نیوز، قبلا این صحبت‌ها به‌صورت حرف‌های درگوشی و امانتی بود، به این ترتیب که آقای مربی با همکارانش و یا خبرنگار صحبت‌های مهمی را در میان می‌گذاشت اما چون سند محکمه‌پسندی برای ادعاهایش نداشت، درخواست امانتداری می‌کرد، که این حرف‌ها بین خودمان بماند؛ اما حالا آن‌قدر این آش شور شده که آن حرف‌های درگوشی، به مصاحبه‌های تندوتیز تبدیل‌شده و برخی صراحتا از وجود تبانی صحبت می‌کنند.
این مساله شاید کمتر در لیگ برتر به خاطر نظارت ویژه‌ای که وجود دارد، اتفاق بیافتد اما در لیگ یک انگار خبرهای زیادی هست.
هر روز حرف‌های زیادی از سوی دست‌اندرکاران لیگ یک، مربیان و صاحبان تیم‌ها در این خصوص در رسانه‌ها مطرح می‌شود.
هفته‌های آخر هفته‌های سرنوشت سازی در بالا و پایین جدول است، جایی که یک تیم قهرمان می‌شود و ۲ تیم سقوط می‌کنند. در همه فصول مسابقات فوتبالی هم‌چنین پرونده‌هایی در کمیته اخلاق مطرح می‌شود، اما هیچ‌گاه احکام صادره و نتیجه بررسی‌ها طوری نبوده که جلوی اتفاقات آینده گرفته شود و حکم بازدارندگی لازم را ندارد.
در لیگ برتر فوتسال البته صدور یک رای قاطع در سال‌های گذشته منجر به این شد که حالا در کنار تمام حواشی عجیب‌وغریب لیگ این رشته، دیگر هیچ صحبت و اتهامی در خصوص تبانی مطرح نباشد. چند سال قبل، بعد از کش‌وقوس‌های فراوان، رای به قطعیت تبانی یکی از باشگاه‌ها داده شد و قهرمانی از آن‌ها پس گرفته شد.
شاید چنین حکمی در لیگ برتر فوتبال هم بتواند لااقل تا سال‌ها تیم‌ها را از هرگونه تخلف پشت پرده و وعده و وعید غیراخلاقی دور کند.

***

یکی از عمده‌ترین دلایلی که همیشه اتهام تبانی باقی‌مانده و با آن برخورد جدی صورت نمی‌گیرد، داشتن ادله کافی برای طرح چنین موضوعی است. یعنی صرف اینکه گل‌های یک تیم مشکوک باشد، معمولا مورد پذیرش کمیته بررسی‌کننده نیست. درحالی‌که گاهی تبانی آن‌قدر آشکارا صورت می‌گیرد که انکارش کار سختی است.
گاهی نیز البته تبانی و کارهای غیراخلاقی خیلی هم واضح و شفاف نیست. یک اشتباه کوچک کافی است تیمِ مورد نظر به آن چیزی که می‌خواهد برسد و فقط یک تماس بسنده می‌کند. یا یک وعده پاداش برای برد و باخت.
با خیلی از مربیان شاغل در لیگ یک که به‌عنوان پیشکسوت تماس گرفته و در مورد بازی‌های لیگ برتر و لیگ یک می‌پرسیم، به نکات این‌چنینی اشاره می‌کنند اما تاکید دارند که آن‌قدر کمیته نظارت‌کننده به دنبال سند و مدرک است، که طرح چنین موضوعاتی بیشتر می‌تواند به ضرر فرد تمام شود تا آن تیم و یا شخصی که تخلفی انجام داده‌اند.
چندی پیش بود که در پایان بازی نفت مسجدسلیمان – ذوب‌آهن، محمود فکری بعد از شکست ۳-۲ تیمش مقابل نماینده اصفهان، گفت: زورمان به مسایل پشت پرده فوتبال نمی‌رسد و از فوتبال پاک و هواداران تیم نفت مسجدسلیمان عذرخواهی می‌کنم.
او از کمیته اخلاق خواست که نیمه اول این بازی را بازبینی کند. او بدون اینکه از بازیکن خاصی نام ببرد اما خوردن ۳ گل از ذوب‌آهن را مشکوک دانست.
اینجور وقت‌ها هم البته این صحبت به میان می‌آید که بازیکن یک روز خوب دارد و یک روز بد! درنتیجه کم‌کاری‌اش را نمی‌شود به‌حساب تبانی و توصیه پذیری گذاشت.
بازهم تاکید می‌کنیم که به‌واسطه نظارت خیلی بیشتری که در لیگ برتر وجود دارد، احتمال تبانی در این رقابت‌ها خیلی کمتر از لیگ یک است که پخش زنده تلویزیونی که ندارد، هیچ؛ نظارت چندانی هم از سوی فدراسیون روی آن وجود ندارد.
قبلا رییس برگزاری لیگ یک، صراحتا از گزارش یک ناظر مبنی بر تبانی صحبت کرده بود. آنجا هم سرمربی تیم بازنده بازیکنانش را به کم‌کاری متهم کرده بود.
به هر شکل وقتی شکستی اتفاق می‌افتد، سرمربی تیم که همه بازیکنانش را می‌شناسد و روز خوب و بد آن‌ها را هم کم ندیده، بهتر از هر فرد و کارشناس دیگری متوجه حقایق می‌شود.
شاید در لیگ دو به مراتب اوضاع خیلی بدتر از لیگ یک هم باشد. به‌تازگی علیرضا منصوریان که بعد از دیدار تیمش تراکتورسازی، فوتبال ایران را به فساد متهم کرده و گفته بود با این وضعیت فوتبال تمام می‌شود، به کمیته اخلاق احضار شده است.
از سرمربی آلومینیوم‌سازی خواسته شده که اسناد و مدارک مورد ادعای خود را نیز به جلسه کمیته اخلاق بیاورد و تاکید شده که عدم حضور منصوریان در این جلسه مانع از برگزاری جلسه رسیدگی و اتخاذ تصمیم نخواهد شد.
همه می‌دانند که رسیدن به اسناد و مدارک تبانی کار بسیار بسیار دشواری است. چراکه کسانی که در این مسیر فعال هستند، تمام تلاش و هنر کارشان این است که کمتر ردی از خود باقی بگذارند.
بنابراین اگر قرار باشد به این شکل به پرونده‌های این‌چنینی رسیدگی شود، هر سال شاهد بیشتر شدن اتهامات و البته فساد در فوتبال‌مان خواهیم بود.
هرچند که این موضوع را هم رد نمی‌کنیم که برخی مربیان برای کاهش فشار روی خود به دلیل نتایج ضعیف، موضوعات این‌چنینی را مطرح می‌کنند، ولی در عین حال معتقدیم اگر از هر ۱۰ موردی مطرح شده، در یکی هم تخلف به‌راستی اتفاق افتاده باشد، کمیته اخلاق هرگز نباید از کنار آن ساده بگذرد.

اخبار و مطالب مرتبط

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.