سپاهان باز هم با اشتباهات داوری از شکست گریختآقای خلعتبری این آفساید خنده‌دارتر نبود

0 92
سپاهان باز هم با اشتباهات داوری از شکست گریختآقای خلعتبری این آفساید خنده‌دارتر نبود

شیوا دورانگر – خبرنگار: پرسپولیس در رفسنجان با یک هند بازی را برد. یک نوجوان ۱۵ ساله هم پنالتی گل گهر را تشخیص می‌داد. اشتباهات داوری در دو بازی ۴ امتیاز به پرسپولیس هدیه داد, و… آنچه خواندید گوشه‌ای از صحبت‌های بازیکنان سپاهان بعد از واگذاری صدر به رقیب است. با این داستان‌های عامه‌پسند بیگانه نیستیم. اولین بار نیست رقیبان پرسپولیس با فرافکنی و هجمه به این تیم دنبال توجیه ناکامی‌های خود هستند. آن‌قدر در این سال‌ها حرف و سخن کذب و بی‌حساب شنیده‌ایم که اگر روزی رقیبان به پرسپولیس اتهام نبندند باید تعجب کرد. قسمت جالب ماجرا اینجاست تا همین ۲ هفته قبل که خود در صدر جدول بودند خبری از این حرف‌ها نبود. نه داوری‌ها اشکال داشت, نه برنامه‌ریزی لیگ, نه وزیر کار را برای پرسپولیس در می‌آورد, ولی به‌محض اینکه خطر از دست دادن قهرمانی جدی شد سپاهان نیز به‌مانند استقلال بهانه‌گیری را شروع کرد. خوشبختانه در عصری زندگی می‌کنیم که به‌واسطه اینترنت مردم از همه اخبار آگاهی پیدا می‌کنند و اگر آن سر دنیا هم اتفاقی بیفتد در جریان همه جزییات آن قرار می‌گیرند. دیگر مثل قدیم نیست که بتوان به‌راحتی سر ملت را شیره مالید و داستان‌های تخیلی به خوردشان داد. به لطف فضای مجازی هیچ واقعیتی از چشم دیگران پنهان نمی‌ماند. حالا امثال امید نورافکن و یاسین سلمانی هرچقدر سعی کنند این را به هواداران فوتبال بقبولانند که مهدی عبدی با دست به مس رفسنجان گل زده است, بی‌فایده است زیرا مردم آن‌قدری فوتبال می‌فهمند که متوجه باشند وقتی توپ به دست بخورد مسیر خود را عوض می‌کند و عبدی به تایید اکثر کارشناسان توپ را با سینه کنترل کرد و یک گل سالم به ثمر رساند. حتی
برخی از کارشناسانی که در نگاه اول این گل را هند تشخیص داده بودند با بررسی دقیق آن اشتباه خود را اصلاح کردند و رای به‌درستی کار داور دادند. و همان‌طور که گفته شد این اتفاقات از دید مردم پنهان نمانده است. و قطعا آن‌ها در جریان این هم قرارگرفته‌اند که گلی پرسپولیس از گل گهر دریافت کرد را کارشناسان مردود دانستند.
حالا اینکه چرا سپاهانی‌ها دلسوز گل گهر شده‌اند و درباره پنالتی این تیم حرف می‌زنند را باید از خود آن‌ها پرسید. ولی خوب است کسی اگر در نقش وکیل مدافع دیگران ظاهر می‌شود تبحر این کار را داشته باشد نه اینکه جوری حرف بزند که سواد خود را هم زیر سوال ببرد. به‌هرحال بازیکنان سپاهان بهتر می‌توانند توضیح دهند که چطور وقتی بازی با نتیجه ۳ بر یک تمام شده است با یک پنالتی می‌شد بازی را مساوی کرد؟ شاید هم جدیدا قانونی آمده است که هر گلی از روی نقطه پنالتی در فوتبال زده شود را دوتا حساب کنند! وگرنه به فرض گل شدن پنالتی گل گهر نتیجه درنهایت ۳ بر ۲ می‌شد نه اینکه به‌زعم یاسین سلمانی با پنالتی گل گهر ۲ امتیاز از پرسپولیس کسر شود. کاری هم به این نداریم که چرا بازیکنان سپاهان از ضربه ایستگاهی که منجر به گل تیم گل گهر شد چیزی نگفتند. واقعا هم انتظار چنین کاری را از آن‌ها نداریم به‌هرحال رقیب هستند, ولی منطق و وجدان حکم می‌کند حداقل اگر نیمی از واقعیت را سانسور می‌کنند دیگر با فرافکنی جو را برعلیه پرسپولیس متشنج نکنند
در هر مسابقه‌ای ممکن است داور اشتباه کند و به سود یا ضرر یک تیم حتی روی نتیجه تاثیر بگذارد. مثل اتفاقی که این هفته در بازی سپاهان و پیکان رخ داد و تیم نویدکیا با گل آفساید از شکست فرار کرد
گرچه به قول کاپیتان پیکان یک گل مشکوک به آفساید دارید و یک گلی که خیلی آفساید است. شما گلی که استقلال زد و داور نگرفت را نگاه کنید. تشخیص آن واقعا سخت بود و دیدید که کارشناسان همه به نظر کمک‌داور احترام گذاشتند اما در این دیدار ، اگر یک رهگذر از کنار ورزشگاه رد می‌شد هم می‌توانست متوجه شود که آفساید است ولی داوران به‌راحتی از آن رد شدند. به‌راستی حالا کدام خنده‌دارتر آقای خلعتبری پنالتی گل گهر یا آفساید چندم‌تری همبازیان شما؟
اگر قرار باشد پرسپولیسی‌ها به سبک سپاهانی‌ها به ماجرا نگاه کنند باید به داور اتهام بزنند که وقتی چند بازیکن این تیم در آفساید بودند حتما داور و کمکش عمدا خود را به ندیدن زده‌اند. ولی پرسپولیسی‌ها آن‌قدر حرفه‌ای هستند که مانند رقبا دنبال خراب کردن نام داوران نباشند و در زمین توانایی خود را نشان دهند.کاش رقبا هم به‌جای فرافکنی دنبال رفع ایرادات خود بودند نه اینکه دنبال مقصر برای ناکامی خود باشند. سپاهان جایی صدر را از دست داد که به فولاد امتیاز داد. بنابراین کسی که صدرنشینی را به پرسپولیس هدیه داد خود آن‌ها بودند نه داوران. بماند که برای رسیدن به صدر چه مسیری را طی کردند. از بردهای پرگل مشکوک که صدای مربیان حریف را هم درآورد تا سوت‌های اشتباهی که برای این تیم نواخته شد. ولی سپاهانی‌ها مثل خیلی از تیم‌ها وقتی پای منافع خود وسط باشد دم از حرفه‌ای گری و احترام به داور می‌زنند و عکس آن‌که پیش بیاید زمین و زمان را به هم می‌ریزند و حتی برای رقیبان پرسپولیس داعیه دلسوزتر از مادر می‌شوند. مطهری حرف قشنگی زد, تیم‌های دیگر هم یاد بگیرند درباره خودشان صحبت کنند . مثل پرسپولیسی‌ها که همیشه نگاهشان به تیم خودشان است. اگر قرار بود پرسپولیس هم در کار سپاهان سر می‌کشید تا الان ۱۰ بار باید به داورها اعتراض می‌کرد اما می‌بینیم حتی بعد از آن فاجعه داوری در دور رفت مقابل ماشین‌سازی که سپاهان با اشتباهات داوری توانست نتیجه را برگرداند سرخ‌ها کلامی نگفتند. بعد از بازی اخیر هم مطهری بدون اینکه سعی کند در نقش کارشناس داوری ظاهر شود فقط از خبرنگارها خواست پیگیر اشتباهی باشند که رخ داده است. که حرف درستی بود و در هیاهوی جنگ سرخابی‌ها آنچه در این فصل پنهان ماند سوت‌های اشتباهی بود که به سود سپاهان نواخته شد. اما امروز کسی یادش نمی‌آید که وقتی نیم‌فصل تمام شد و سود و زیان تیم‌ها از تصمیمات داوری توسط حیدر سلیمانی بررسی شد سپاهان بعد از نفت آبادان به همراه استقلال و تراکتور بیشترین بهره را از این اشتباهات برده و ۴ امتیاز از داوری سود کردند.که در ادامه با نگاهی به داوری بازی‌های این تیم خواهید دید این تیم در ادامه فصل هم از این اشتباهات بهره کافی را برده است. قضاوت با خودتان.
هفته ۲: سپاهان ۱ – آلومینیوم صفر
گل سپاهان در شرایط کاملا آفساید به ثمر رسید و باید مردود می‌شد.
هفته ۳: تراکتور صفر – سپاهان ۱
داور به اشتباه حمله سپاهان را در موقعیت تک به تک آفساید گرفت.
هفته ۶: سپاهان ۴ – نساجی صفر
سجاد شهباز زاده با خطا روی مدافع گل چهارم تیمش را زد و داور باید این گل را مردود می‌کرد.
هفته ۱۰: ماشین‌سازی ۳ – سپاهان ۳
خطای منجر به گل دوم سپاهان خطا نبود. از ۵ پنالتی گرفته شده در این دیدار، ۴ خطای آن به‌درستی اعلام شد و تنها پنالتی دوم سپاهان له زعم کارشناسان اشتباه بود.
هفته ۱۴: ذوب‌آهن ۱- سپاهان ۳
مدافع سپاهان روی بازیکن حریف مرتکب خطای پنالتی شد اما داور دستور به ادامه بازی داد.
هفته ۲۲: سپاهان ۱- پرسپولیس ۱
یک پنالتی باید برای هر ۲ تیم گرفته می‌شد.
هفته ۲۳: مس ۱ – سپاهان ۵
در زمان به ثمر رسیدن گل سلمانی روی مدافع حریف خطا صورت گرفت.
هفته ۲۵: سپاهان ۱ – ماشین‌سازی صفر
گل دوم سپاهان خطا نبود و به اشتباه مردود شد
هفته ۲۶: پیکان ۱ – سپاهان ۱
سپاهان در شرایط آفساید دروازه حریف را باز کرد و داور باید این گل را مردود می‌کرد.
حالا کدام تیم بیشتر از داوری سود برده است؟ پرسپولیس یا سپاهان. حق با یاسین سلمانی است اشتباهات داوری خیلی در معادلات جدول و سرنوشت تیم‌ها اثر می‌گذارد و باید فکر عاجلی برای این موضوع شود چرا که اشتباهات داوری در ایران بیش از حد استاندارد است. مثلا اگر فردا روزی سرنوشت قهرمانی را تفاضل گل مشخص کند تکلیف این همه پنالتی‌هایی که حریفان سپاهان می‌توانستند گل کنند یا گل‌های نادرستی که این تیم زد چه خواهد شد؟

 

 

اخبار و مطالب مرتبط

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.