عربشاهی: بدون سر و صدا نمی‌شود بازیکن گرفت؛ صدایش زود درمی‌آیدعزیزی غزال تیزپایی بود که فراموش شده بود

0 82

ضیاء عربشاهی دل پری از خیلی اتفاقات دارد. اول از همه مرگ علیرضا عزیزی و اینکه این بازیکن بزرگ، آن‌طور که باید و شاید مورد تکریم قرار نگرفته و در تنهایی سال‌های واپسین عمرش را سپری کرده است، او را به‌شدت ناراحت کرده و از سوی دیگر همچنان از صدور احکام جدید تیم‌های پایه برای برخی پیشکسوتان دلگیر است.

پیشکسوتی که بیش از یک دهه در پرسپولیس بازی کرده، معتقد است که نباید مدیریت آکادمی باشگاه از محمد پنجعلی گرفته شود.

گفت‌وگوی روزنامه پرسپولیس با این پیشکسوت را در زیر می‌خوانید:

-درگذشت علیرضا عزیزی خبر بد این روزهای فوتبال‌مان است.

از درگذشتش خیلی ناراحت شدم. او یکی از خوب‌های تیم‌ملی بود، یکی از خوب‌های باشگاه هما، پرسپولیس و بانک ملی. هر جا که رفت، خوب بود. او اولین فوتبالیستی بود که به او غزال تیزپا می‌گفتند. من خوب یادم هست، در تیم هما بازی می‌کرد که گزارشگر این لقب را به او داد.

-اما متأسفانه هرگز جایگاهی در حد اسم‌ورسمش در فوتبال ایران نداشت.

واقع من تأسف می‌خورم برای آدم‌هایی که این‌همه شلوغ می‌کنند، یا کسانی که متولی ورزش هستند چرا این آدم‌ها را نمی‌بینند. چرا به آن‌ها توجه نمی‌کنند. آیا این آقایان واقع احساس دارند؟ انسانیت دارند؟ واقع نمی‌دانم دارند یا نه. یک عده فقط شعار می‌دهند و نقاب به‌صورت دارند. ما در این مملکت افرادی را داشتیم که مخلصانه برای مملکت زحمت می‌کشند، شهید و جانباز داده‌ایم که جان‌شان را برای مردم و مملکت داده‌اند یک عده هم نقاب به‌صورت می‌زنند و هر کاری که دل‌شان می‌خواهد می‌کنند. آقای وزیر که آنجا نشستی، آیا در این مدت وزارت یک‌قدم برای قهرمانان ملی سابق برداشتی؟ خدا رحمت کند حمید خان جاسمیان را، او واقع دق کرد. بازیکن ملی کشور باشی و در مسافرخانه سکونت داشته باشی. این چیزها برای ما که همه‌اش می‌گوییم کشوری مسلمان هستیم، خیلی بد است. اینجا باید خودمان را نشان دهیم. علیرضا عزیزی فوتبالیست قابلی بود، پیشکسوت من بود. یادم نمی‌رود که من بچه بودم او چقدر بزرگ بود. خیلی مظلومانه فوت کرد. امیدوارم روحش شاد باشد. من از باشگاه پرسپولیس هم ناراحتم. کاری که انجام دادند، اصلا قابل پذیرش نبود.

-در رابطه با علیرضا عزیزی؟

نه، الان نگاه کنید آکادمی پرسپولیس دست چه کسی هست؟ تیم‌های پایه ما را دست چه کسانی داده‌اند؟ سرجمع حساب کنید تمام این آدم‌هایی که به‌تازگی مسوولیت گرفته‌اند، سال حضورشان در پرسپولیس به ۱۰ سال نمی‌رسد. آیا پرسپولیس پیشکسوت و بازیکن ملی ندارد؟ چرا باید قبلی‌ها را بیرون کنند و کنار بگذارند و یک خارجی بیاید؟ امثال محمد پنجعلی عمر فوتبالش را کلا در پرسپولیس گذرانده، کاپیتان تیم‌ملی و بازیکن آسیا بوده. این‌ها با برنامه و واسطه کردن نماینده مجلس خودشان را بر کرسی نشانده اند، این کارها بد است و نشان از کوچک بودن برخی آدم‌ها دارد. آن‌هایی که قبلا بودند، بهترین فوتبالیست‌های دهه ۶۰ و دهه ۷۰ بودند و دیگرکسی روی دست‌شان نیامد.

-بالاخره گلات قهرمانی هم اتفاق افتاد.

من که بارها و بارها در مصاحبه‌هایم گفتم این اتفاق رخ می‌دهد. شایستگی تیم پرسپولیس از قبل مشخص بود. این تیم باشخصیت لیاقت قهرمانی را داشت. همان‌طور که ما قبلا هم تجربه قهرمانی‌های متوالی را در دهه ۶۰ داشتیم.

-در لیگ تهران را می‌گویید؟

بله، آن زمان لیگ تهران قوی‌ترین تیم‌ها را در خود داشت. آن‌قدر فوتبالیست خوب بودند که یک سرو گردن از تیم‌هایی اکنون در لیگ برتر می‌بینیم بالاتر بودند. پرسپولیس طی سال‌های ۶۴ تا ۶۹ قهرمان شد. من ۱۴ سال در پرسپولیس بودم، آن زمان هم پرسپولیس تیمی رویایی بود.

-یعنی می‌گویید آن تیم از این تیمی که گلات کرد، بهتر بود؟

اصلا با هم قابل قیاس نیستند. آن تیم در زمان خودش و این تیم در زمان خودش. زمان فوتبال ما با فوتبال امروز فرق داشت. مگر فوتبال امروز را می‌شود با فوتبال قدیم مقایسه کرد؟ قبلا ستاره‌ها فوتبال بازی می‌کردند، ستاره بودند که نتایج را رقم می‌زنند، کجا رفتند آن ستاره‌های بزرگ و نامی برزیل، آرژانتین و…؟ امروز فوتبال را یک تیم بازی می‌کند. یعنی باید تیم خوبی باشی تا نتیجه بگیری و اسم‌ها در زمین بازی نمی‌کنند. شما امروز غیر از رونالدو و مسی ۵ تا چهره خیلی شاخص فوتبال دنیا را نام ببرد. واقع کار سختی است. سبک فوتبال عوض‌شده، همه هم‌سطح شده‌اند. اصلا فوتبال دنیا خیلی نزدیک شده است.

-می‌شود تیم قهرمان را برای فصل بعد حفظ کرد و به تقویت پرسپولیس هم امید داشت؟

با رفتن کنعانی زادگان و احتمال خداحافظی سید جلال حسینی همین الان می‌گویم مشکل دفاع وسط داریم. باشگاه باید بتواند بازیکنانی بیاورد که در حد و قواره پرسپولیس و ۲ بازیکنی که جدا شدند، باشد.

-دیدم ابراهیم شکوری گفته بود داریم بی‌سروصدا کارمان را کرده و بازیکن می‌گیریم.

در دنیای امروز با این‌همه رسانه و فضای مجازی بی‌سروصدا نمی‌شود بازیکن گرفت. این حرف‌ها با کلمات بازی کردن است. بازیکن جایی برود ۱۰ جا صحبت می‌کند. من که فکر نمی‌کنم این‌طوری باشد. دارد فرافکنی می‌کند. من ناراحتم. متأسفانه باندی آمده که می‌خواهد همه پیشکسوتان دهه ۶۰ را کنار بگذارد. روی دست آن بازیکنان نمی‌آیند. ما نمی‌گذاریم این اتفاق بیافتد، آنجا خانه ماست. بازیکنی که سابقه حضورش در پرسپولیس ۶ ماه و یک سال است، مال پرسپولیس نیست که بخواهد همه‌چیز را دست بگیرد. صاحبان اصلی پرسپولیس، هواداران و پیشکسوتانی هستند که با عشق آمدند. آقایی که امروز برای تیم پایه پول خرج می‌کنی آیا سال گذشته به آقای پنجعلی هم بودجه دادی؟ سال قبلش دادی؟ آن‌ها زمین برای تمرین نداشتند، در این شرایط چه توقعی از مدیر آکادمی وجود دارد، چه‌کار می‌تواند بکند.

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.