نارنجک زدن به اتوبوس پرسپولیس به قصد آسیب رساندن، آقای سهیل مهدی حد خشونت در قانون فدراسیون و سازمان لیگ کجاست؟شیطنت نوجوانانه، تحلیل کودکانه

0 99

میلاد اعظمی – خبرنگار: در حالی که نزدیک به یک ماه از حمله به اتوبوس پرسپولیس با نارنجک دستی در اصفهان توسط چند هوادار سپاهان می‌گذرد اما هنوز کمیته انضباطی و ارکان قضایی فدراسیون فوتبال رای خود را در مورد این پرونده عجیب‌وغریب صادر نکردند بلافاصله پس از این حمله به اتوبوس پرسپولیس و توسط نهادهای مربوط اعلام شد که ۲ نفر از هواداران سپاهان در این ماجرا حضور داشتند و آن‌ها هم بازداشت‌شده بودند. به خاطر همین پیش‌بینی می‌شد که فدراسیون فوتبال هم خیلی سریع به این به این پرونده ورود به کند اما این اتفاق تا الان رخ نداده و رایی صادر نشده.
از این عجیب‌تر اظهارنظر روز سه‌شنبه سهیل مهدی مسوول برگزاری سازمان مسابقات سازمان لیگ در مورد این پرونده است. سهیل مهدی در خصوص این ماجرا گفت: «حمله به اتوبوس پرسپولیس یک شیطنت نوجوانانه از سوی ۲ پسر زیر ۱۸ سال از حومه اصفهان بود که درنهایت ابراز ندامت کردند.»
همین یک جمله که سهیل مهدی در مورد این پرونده گفت را می‌توان از چند بعد بسیار مهم موردبررسی قرار داد، که در این گزارش هم این کار را می‌خواهیم انجام بدهیم تا خود شما به نتیجه برسید.

اظهارنظر مهدی تاثیرگذار است؟
مساله بسیار مهم این است که آیا اساساً اظهارنظر سهیل مهدی به‌عنوان یکی از ارکان سازمان لیگ در این پرونده تاثیرگذار است یا خیر؟ پرونده حمله نارنجکی به اتوبوس پرسپولیس اگر قرار باشد از طریق مراجع غیر فوتبالی پیگیری نشود فقط و فقط باید از طریق مراجع قضایی فدراسیون فوتبال پیگیری شود. حالا سوال این است که سهیل مهدی به‌عنوان مسوول برگزاری مسابقات سازمان لیگ اصلا می‌تواند در این مورد اظهارنظر بکند یا خیر؟ و اصولاً اظهارنظر او می‌تواند مهم باشد یا نه؟

مهدی زمینه‌سازی کرد؟
صحبت‌های عجیب مهدی را از یک منظر دیگر هم می‌شود بررسی کرد و آن این است که آیا حرف‌هایی که او در مورد این پرونده زد یک زمینه‌سازی برای اعلام رای نهایی است؟ یعنی آیا قرار است به قول معروف با این بهانه که افراد نارنجک‌انداز زیر ۱۸ سال بودند و البته طرفدار سپاهان نبودند این مورد را ماست‌مالی کرد؟ شاید سهیل مهدی مامور بوده که این حرف را بزند تا زمینه را برای اعلام رای نهایی که احتمالاً به سود سپاهان و به ضرر پرسپولیس باشد آماده کند.
مورد دیگر این است که سهیل مهدی به‌عنوان سخنگوی فدراسیون و کمیته انضباطی منصوب‌شده که در مورد چنین مساله مهمی چنین نظر عجیبی می‌دهد؟ اگر او سخنگوی فدراسیون شده که باید به حال فدراسیون تاسف خورد. سهیل مهدی به چه حقی از لفظ دو پسر زیر ۱۸ سال استفاده می‌کند تا همه‌چیز را عادی جلوه بدهد؟ آیا این رفتار و صحبت‌های سهیل مهدی مجوز این را به بقیه طرفداران فوتبال در شهرهای دیگر می‌دهد که هر کاری که دلشان می‌خواهد با تیم‌های میهمان بکنند؟
به‌جای اینکه یک برخورد قهری درست و پیشگیرانه انجام بگیرد چرا با این مسئله به این مهمی این‌طور برخورد می‌شود؟ اگر قضیه برعکس بود و این اتفاق از سمت هواداران پرسپولیس هم رخ می‌داد بازهم چنین اظهارنظرهای می‌شد یا همان لحظه و به‌صورت شبانه رای علیه پرسپولیس صادر می‌شد و الان هم نیمی از محرومیتش را گذرانده بود؟

چرا همیشه سپاهانی‌ها به پرسپولیس ضربه می‌زنند؟
مسئله دیگر این است که اصلا چرا باید با این جمله که حمله به اتوبوس پرسپولیس کار دو پسر زیر ۱۸ سال بوده همه‌چیز را ساده‌انگاری کرد؟ آیا آن زمانی که سرباز احمدی چشم‌هایش را از دست داد یا آن روزی که هواداران پرسپولیس را با زنجیر در ورزشگاه نقش‌جهان زدند؟ یا آن وقتی‌که اتومبیل خبرنگار تهرانی را در آن ورزشگاه آتش زدند، یا به اتوبوس پرسپولیس سنگ پرتاب کردند هم پای پسرهای زیر ۱۸ سال در میان بوده. در حالی که مشخص است هدف از حمله با نارنجک دستی به اتوبوس پرسپولیس آسیب زدن به کاروان پرسپولیس بوده چرا باید به این صورت و به این شکل مسئله را توجیه کرد؟

حمله‌کنندگان به اتوبوس پرسپولیس سپاهانی نبودند!
مورد عجیب دیگر این است که سهیل مهدی عملاً و علنا در صحبت‌های خود این‌طور القا می‌کند که آن ۲ نفری که به اتوبوس پرسپولیس حمله کردن سپاهانی نبودند. او با اعلام اینکه ۲ پسر ۱۸ ساله از حومه اصفهان این کار را کردند و سپاهانی نبودند می‌خواهد تقصیر را از گردن باشگاه سپاهان بردارد. البته سهیل مهدی فکر اینجا را نکرده بود که تصاویری از همین دو نفر که قطعاً بالای ۱۸ سال هم سن دارند در جمع لیدرها و هواداران سپاهان با لباس سپاهان منتشرشده که نشان می‌دهد آن‌ها سال‌هاست طرفدار سپاهان هستند. حالا چه دلیلی دارد که سهیل مهدی بخواهد خواسته یا ناخواسته با این صحبت‌هایش بار را از روی دوش باشگاه سپاهان بردارد؟ ا… و اعلم!

اگر این اتفاق برای خودتان رخ می‌داد این‌طور حرف می‌زدید؟
حالا از سهیل مهدی یک سوال داریم. اگر خدایی نکرده این اتفاق یعنی پرتاب نارنجک دستی توسط به قول خودش دو فرد زیر ۱۸ سال برای خودش و خانواده خودش اتفاق می‌افتاد آیا بازهم این‌طور با مسئله برخورد می‌کرد یا زمین و زمان را به هم می‌دوخت تا از حد خودش و خانواده‌اش دفاع کند؟ اگر کسی از پرسپولیسی‌ها در آن حمله دچار آسیب می‌شد یا مثلا یک تکه از شیشه به چشمش برخورد می‌کرد بازهم سهیل مهدی حرف از پسرهای زیر ۱۸ ساله می‌زد که از کار خودشان پشیمان هستند؟ یعنی همین‌که آن ۲ نفر حمله کنند به اتوبوس پرسپولیس اظهار ندامت کردند یعنی پرونده تعطیل است و دیگر پیگیری نشود؟!

برای متخلفان زیر ۱۸ سال هم قانون وجود دارد
احتمالا سهیل مهدی نمی‌داند که در کشور ما برای مجرمان و متخلفان زیر ۱۸ سال هم قانون وجود دارد. این‌طور نیست که یک نفر چون زیر ۱۸ سال است یک خلافی را انجام بدهد و قانون دیگر با او کاری نداشته باشد. همین الان افراد زیر ۱۸ سال که به هر دلیل و هر طریقی خلاف انجام می‌دهند به کانون اصلاح و تربیت می‌روند تا آنجا محکومیت خود را بگذراند و البته اصلاح شوند. حالا سهیل مهدی چرا اصرار دارد که افراد نارنجک‌انداز زیر ۱۸ سال بودند؟ آقای مهدی مملکت قانون دارد و در قانون آن به‌صراحت ذکرشده که اگر کسی که زیر ۱۸ سال باشد و خلافی انجام بدهد چطور باید با او برخورد شود.

پرسپولیس از اول امیدی نداشت!
واقعیت این است که پرسپولیسی‌ها از همان اول هم امیدی نداشتند که در این پرونده بسیار عجیب‌وغریب و خطرناک این فدراسیون فوتبال و کمیته‌هایش از حقوق آن‌ها دفاع کند. وقتی با این شدت به کاروان پرسپولیس با نارنجک دستی حمله می‌شود و پس از گذشت نزدیک به یک ماه هیچ حکمی از سوی کمیته انضباطی صادر نمی‌شود یا هیچ حرفی زده نمی‌شود، این مساله را به پرسپولیسی‌ها القا می‌کند که قرار نیست که حق آن‌ها داده شود. شاید اگر تیم غیر از سپاهان پشت این قضیه بود و در آن‌طرف تیم غیر از پرسپولیس موردحمله با نارنجک دستی قرار گرفته بود تا الان هم احکام صادرشده بود و هم با متخلفان برخورد درست و قانونی شده بود.

 

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.