نه روی ضعف لیگ تاجیکستان حساب کنید نه روی فرهنگ و زبان مشترکتجربه گوا تکرار نشود

0 100

ابراهیم فتاحی – خبرنگار: وقتی اعلام شد، پرسپولیس برای مرحله یک‌هشتم پایانی لیگ قهرمانان آسیا ۲۰۲۱ به مصاف استقلال تاجیکستان خواهد رفت برای بسیاری خبری خوشحال‌کننده به‌حساب می‌آمد. در میان کارشناسان و هواداران پرسپولیس جدای از این‌که انجام یک بازی آن‌هم در خانه حریف نمی‌تواند خوب باشد خود بازی با تیمی از لیگ تاجیکستان که اولین حضور در لیگ قهرمانان را تجربه می‌کند، یک فرصت خوب تلقی می‌شد درحالی‌که همین تیم به عنوان سرگروه به این مرحله راه پیدا کرده بود. نکته‌ای که کمتر کسی به آن توجه کرد.

*خطر مسمومیت برای فکر و روان پرسپولیس
حالا با نزدیک شدن به این بازی، پای مسایل دیگری هم به میان آمده است که هرگونه ساده‌انگاری این بازی را می‌تواند خطرناک و تبدیل به تیر خلاص در شقیقه پرسپولیس بدل کند. مساله فقط این نیست که کادر فنی و بازیکنان چگونه فکر می‌کنند. مربیان پرسپولیس آن‌قدر تجربه اندوخته‌اند که نه در شعار بلکه از سر اعتقاد، باور داشته باشند دست‌کم گرفتن هر حریفی می‌تواند منجر به شکست شود. مساله این است که اگر این نگاه نزد افکار عمومی نداشته باشد، باور غلط خود را از قبل پیروز انگاشتن به‌واسطه دوستان و آشنایان و سپس از طریق رسانه و هواداران در قالب شبکه‌های اجتماعی در ضمیر ناخودآگاه بازیکنان لانه می‌کند و این فکر و روان آن‌ها را مسموم خواهد کرد.

*قدرتمندتر از زمانی که الهلال را نقره‌داغ کردند

این روزها شاهد هستیم که همه از کار سخت استقلال سخن می‌گویند که باید به مصاف الهلال عربستان برود درحالی‌که پرسپولیس اول باید بر ذهن خودش را غلبه کند و بعد مقابل تیمی قرار بگیرد که همین الهلال را در مرحله گروهی نقره‌داغ کرده بود. الشباب الاهلی را هم همین‌طور و آلمالیق، نماینده فوتبال ازبکستان را هم یک‌بار برد و روز آخر هم در حالی شکست خورد که دیگر خاطرش از راهیابی به مرحله بعد آسوده بود. استقلال در تاجیکستآن‌هم تیمی حکومتی و دولتی به‌حساب می‌آید که همه ملی‌پوشان بزرگسال و جوان را که می‌خواهد، می‌تواند جذب کند. شاید این وسط تنها برگ برنده این باشد که هر تیمی برای پیشرفت بیشتر نیاز به رقیبان سخت‌تر دارد که آن را به چالش بکشند و لیگ تاجیکستان چنین ویژگی ندارد ولی به‌هرحال تحت این شرایط هم آن‌ها در مرحله گروهی، سورپرایز این دوره لیگ قهرمانان شدند.
بررسی عملکرد این تیم در بازی‌های لیگ تاجیکستان قبل و بعد از مرحله گروهی نشان می‌دهد که آن‌ها حالا بهتر، قدرتمندتر و با اعتماد به نفس بیشتر از آن زمان در میادین حضور دارند.

*انگیزه زیاد با استرس کم

حریف پرسپولیس یک برگ برنده دیگر هم علاوه بر میزبانی دارد. آن‌ها تا همین‌جا کاری کردند که در تاجیکستان انتظارش نمی‌رفت. این مساله به آن‌ها کمک می‌کند، استرس کمتری داشته باشند چون شکست در این مرحله آن‌هم برابر نایب‌قهرمان دوره گذشته قبل بازی‌ها اتفاقی نیست که به خاطرش شماتت شوند. این می‌تواند به آن کمک کند به‌ویژه که انگیزه زیادی هم پیداکرده‌اند تا با پیروزی در این مسابقه، به آسیا نشان دهند که یک اتفاق نبودند.

*بهترین پرسپولیس به دوشنبه نمی‌رود، بهترین استقلال برای قهرمان ایران

برای آن‌ها برگ برنده‌های دیگری هم وجود دارد. یکی از آن بازی در زمینی که پرسپولیس به آن عادت ندارد ولی آن‌ها سال‌هاست که خو گرفته‌اند. تاثیر این مساله به‌ویژه در ۳۰ دقیقه پایانی خیلی زیاد است. چون بازیکنان پرسپولیس باید با این زمین خو بگیرند هرچند انتظار می‌رود که قانون تمرین در زمین مسابقه، این بار اجرا شود.
اما نکته مهم‌تر در شرایط مسابقه بودن استقلال تاجیکستان است. سال قبل پرسپولیس از آخرین بازی داخلی خود تا شروع تمرین برای مرحله گروهی و متمرکز لیگ قهرمانان ۲۰۲۰، فاصله زیادی نداشت و تیم‌های دیگر هم شرایط مشابهی داشتند. این بار پرسپولیس عملا فرایند تعطیلات پایان فصل را کاملا پشت سر گذاشت و رسما از شرایط مسابقه خارج شده است. این در حالی است که حریف تاجیک کاملا در کوران مسابقه و در اوج آمادگی است. ۱۰ روز قبل از بازی با پرسپولیس هم بازی رسمی دارند و بعد از آن‌هم زمان کافی برای ریکاوری.
در سال‌های گذشته همیشه به یاد داریم که در شروع فصل بازی‌ها کیفیت پایین دارند و همیشه گفته می‌شد چند بازی لازم است تا تیم‌ها جا بیفتند. حالا شروع پرسپولیس با همین بازی است. ناگفته پیداست که با هیچ فرمولی ما بهترین پرسپولیس را در زمین نخواهیم دید ولی بهترین استقلال دوشنبه که امکان دیدنش است در آن بازی حضور دارد.

* تجربه گوا تکرار نشود

حالا به همه این‌ها اتفاقات روزهای اخیر را هم اضافه کنیم که آمارش را آنالیزور پرسپولیس داد. البته قبل از آن باید به اقدام جالب باشگاه در جار زدن این مساله و هوشیار و حساس کردن تاجیک‌ها اشاره کرد که شاید متاثر تعارفات در مناسبات بین تیم و باشگاه رخ داد.
این سفر نشان داد که شاید نباید خیلی هم روی تعلقات فرهنگی، گذشته مشترک تاریخی و هم‌زبانی حساب کنیم. در واقع نباید روی هیچ‌چیز حساب کرد غیر از توانایی‌های خود و حالا هم که این حرف‌وحدیث‌ها پیش آمد، اصلا معلوم نیست پرسپولیس در ورود به آن کشور با چه شرایطی روبرو شود. این مساله در مقطع کنونی باید بیشتر مورد توجه قرار بگیرد که یکسری مسایل سیاسی هم پیش آمده است. در واقع مساله حساس‌تر از آن است که آنالیزور تیم هرقدر هم تحت‌فشار بوده است تصمیم بگیرد در صفحه شخصی خود واکنشی نشان دهد که می‌تواند تمام تبعاتش برای پرسپولیس باشد. توجیه نشدن افراد جای سوال دارد و البته عدم رسیدگی به این موضوع نیز.
یاد سفر به گوا افتادیم که هنگام سفر، به خاطر مشکلی که برای پرواز پیش آمد و معلوم نبود همه‌اش تقصیر طرف هندی بوده باشد، شرایطی را به وجود آوردیم که ازیک‌طرف نتیجه‌اش شد آن مطلب احساسی و نسنجیده و از سوی دیگر لجبازی هندی‌ها که ناراحت شده بودند و درنهایت کار به پاچه‌خواری مسوولان کاروان پرسپولیس کشید.
مساله این است که خودنمایی در شبکه‌های اجتماعی به اشکال گوناگون جا و مکان خودش را دارد. کنفدراسیون فوتبال آسیا هرقدر هم بخواهد فشار بیاورد، میزبان اگر بخواهد اذیت کند کار خودش را می‌کند پس نباید دست به تحریک زد آن‌هم زمانی که طرف مقابل خیالش راحت است که سفر برگشتی در کار نیست.

 

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.