هر چه به هفته‌های پایانی لیگ و جام پنجم نزدیک می‌شویم حاشیه‌سازی‌‌ها علیه پرسپولیس گسترده‌تر می‌شودبازی علنی، خارج از زمین فوتبال

0 71
هر چه به هفته‌های پایانی لیگ و جام پنجم نزدیک می‌شویم حاشیه‌سازی‌‌ها علیه پرسپولیس گسترده‌تر می‌شودبازی علنی، خارج از زمین فوتبال

شیوا دورانگر – خبرنگار: گاهی اوقات نیاز نیست برای اثبات حقانیت خودت به دیگران خیلی تلاش کنی و بهتر است اجازه دهی حسودان و دشمنان چهره واقعی خود را نشان دهند، اینگونه حداقل اطرافیانت متوجه حاشیه سازی ها می شوند.

گرچه هواداران پرسپولیس با اتفاقاتی که در سالهای اخیر رخ داده به خوبی متوجه بسیاری از چیزها شده اند و خوب می دانند که برخی جریان سازی ها از کجا آب می خورد. واژه هایی مثل مهندسی نتایح، وزیر پرسپولیسی، تیم حکومتی و …از دل همین جریانی در آمد که یک سر آن رسانه بود; رسانه هایی که تریبون در اختیار رقیبان پرسپولیس قرار داده و گاهی حتی حرف دل خود را از زبان دیگران گفتند تا قهرمانی های مقتدرانه پرسپولیس را زیرسوال ببرند.
تا حالا چیزی به اسم القای رسانه ای به گوش تان خورده است؟ اگر با این کلمه بیگانه هستید عبارات بالا را یکبار دیگر بخوانید تا بهتر متوجه باشید که چطور برخی ها در این سالها افکار عمومی را با قلم مسموم خود مدیریت کردند. و هنوز که هنوز است از تلاش های خود برای متشنج کردن فضای این فوتبال دست نکشیده اند. به طور مثال روز جمعه پرسپولیس در کرمان با مس مسابقه داشت و توانست با یک گل این تیم را شکست دهد. در همین روز استقلال هم در آزادی با دیگر نماینده کرمان یعنی گل گهر بازی داشت و با دو گل به برتری رسید. در هر دو بازی شاهد اشتباهات داوری بودیم.
در جریان بازی پرسپولیس و مس رفسنجان در لحظات پایان نیمه اول شهریار مغانلو در آستانه ورود به محوطه جریمه سرنگون شد و ابتداد داور این صحنه را شبیه سازی تشخیص داد، اما بعد از مشورت با کمکش، تصمیم خود را عوض کرد و پشت محوطه جریمه اعلام خطا کرد و یک کارت زرد به مدافع مس نشان داد که کارشناسان به درستی نظر کمک داور مهر تایید زدند و اعلام کردند چون بازیکن مس یک موقعیت آشکار گل را از مغانلو گرفته است باید مستقیما با کارت قرمز جریمه می شد. اما صحنه ای که بخاطر آن علیه داور هجمه ایجاد شد گل پرسپولیس بود که برخی رسانه ها عنوان داشتند با خطا به ثمر رسیده و عبدی با دست توپ را کنترل کرده است.
مسابقه استقلال و گل گهر نیز چند صحنه مشکوک داشت‌ که مهمترین آن گل استقلال بود که کارشناسان معتقدند
داور به درستی تشخیص داد که توپ از خط رد شده است، اما خطایی که قبل از آن روی قایدی اعلام شد و منجر به ضربه ایستگاهی برای استقلال شد، خطا نبود و داور نباید آن را اعلام می کرد. همین توپ تبدیل به گل اول استقلال شد.
در ابتدای نیمه دوم هم یک صحنه مشکوک به پنالتی در محوطه جریمه استقلال رخ داد که اغلب کارشناسان بر این عقیده بودند که مدافع استقلال محمد آقاجانپور را از پشت شارژ کرده و داور می‌ بایست برای گل گهر پنالتی اعلام میکرد. البته روی این صحنه هم مثل گل عبدی بین کارشناسان اختلاف نظر وجود داشت. ولی آنچه بیشتر از همه در این این دو اتفاق نمود داشت تلاش رسانه ها برای کمرنگ کردن اشتباهات داور به سود استقلال و منحرف کردن افکار عمومی به سمت این موضوع بود که گل عبدی مردود بوده است. و نتیجه این تلاش ها که تا پاسی از شب ادامه داشت این بود که مسوولان مس کرمان به این نتیجه برسند که باید از داور شکایت کنند!
جالب اینجاست که در لحظه به ثمر رسیدن گل هیچکدام از بازیکنان و نیمکت نشینان مس به اینکه عبدی با دست توپ را کنترل کرده اعتراض نداشتند.  حتی محمد ربیعی هم در کنفرانس مطبوعاتی بعد از بازی اذعان کرد که روی یک غفلت گل را دریافت کرده اند و کوچکترین اعتراضی به داوری نداشت، اما همانطور که گفته شد انقدر برخی رسانه ها روی این مسئله مانور دادند که مسی ها را علیه داوری تحریک کردند.
موضوع این نیست که رسانه ها چرا به گل عبدی پرداخته اند و حتی اعتقاد داریم یک رسانه بی طرف باید بدون جانبداری هر انچه را که اتفاق افتاده است پوشش دهد و حق و حقیقت را بگوید، نه اینکه دروغ به خورد مردم دهد. از آن جالبتر عجله و شتاب برخی کارشناسان برای قضاوت است. جالب است که می شنوی فلان کارشناس با اذعان به اینکه تصویر خوب نیست، قاطعانه نظر داده است که عبدی از دستش استفاده کرده است!

البته اغلب کارشناسان به درستی گل عبدی صحه گذاردند. یکی از این کارشناسان علی دهقانی بود که به طور جامع لحظه رسیدن توپ به عبدی و کنترل کردن آن توسط این بازیکن را تشریح کرد که می تواند حتی یک کلاس درس آموزشی برای برخی کارشناسان باشد:
۱) در صحنه فریز شده توپ از سینه جدا شده و دست در امتداد شانه باز است.۲)توپ در حال فرود است و دست کماکان در امتداد شانه باز است. ۳)هنگام فرود، در تصویر توپ و دست در تقارن یکدیگر قرار می‌گیرند. و در ادامه افزود با قوانین آیرودینامیک باور اینکه توپ با آن شتاب پس از اصابت به سینه بجای اینکه به جلو بیفتد مسیر خود را در امتداد دست بازیکن ادامه بدهد سخت است.حتی باور اینکه سه مدافع مس و دروازه‌بان این تیم به همراه کمک داور دوم هیچ کدام هند بازیکن را ندیده باشند سخت است. زاویه دوربین باعث می‌شود فکر کنیم که لحظه فرود، توپ به کف دست بازیکن می‌خورد، که اگر این اتفاق رخ داده بود مسیر و شتاب توپ در فرود تغییر اساسی می‌کرد.در نتیجه گل کاملا سالم به ثمر رسید.
ولی متاسفانه اغلب رسانه ها بیشتر از انکه تلاش کنند تا تیمها را با قوانین و تکنیک ها داوری آشنا کنند، دنبال مچ گیری و فشار به داوران هستند تا ناکامی تیم های مورد علاقه خود را توجیه کنند. اصلا انگار همین فشار رسانه ای برای تیمها که هر جا که حس می کنند فشار هواداران زیاد می شود از رسانه می خواهند که ضعف های آن را پوشش بوده یا موفقیت های انها را بزرگ جلوه دهد.
قطعا هر چه به هفته های پایانی لیگ و جام پنجم نزدیک تر شویم این قبیل جوسازی ها علیه پرسپولیس و به نفع حریفان گسترده تر می شود. شک نکنید که حاشیه سازان از هر ترفندی برای ضربه زدن به این تیم استفاده خواهند کرد تا مانع از تکرار قهرمانی توسط سرخ ها شوند‌ و چون خوب فهمیده اند این تیم چند گام تا قهرمانی فاصله ندارد از الان بحث تبعیض بین سرخابی ها را راه انداخته اند.
حتی گاهی مجریان صدا و سیما چنان به حد افراطی شان این رسانه را تا حد یک رسانه هواداری پایین می آورند. چیزی که در جربان بازی استقلال و گل گهر به وضوح شاهدش بودیم و آنقدری که مجریان فوتبال برتر نگران و پیگیر مشکلات آبی ها هستند،متعصب ترین هواداران این تیم نیستند و مرثیه بر مظلومیت این تیم که اشک هر ببینده ای را در می آورد.
رفتار حرفه ای مسوولین استقلال بعد از بازی هم در نوع خودش کم سابقه بود. برخلاف هفته های قبل خبری از جنجال علیه وزارت ورزش و داوری نبود و همه چیز گل و بلبل بود تا این سوال پیش بیاید که چرا آبی ها هر وقت می برند و  و اشتباهات داوری به نفع انهاست حرف از مشکلات نمی زنند، اما روزی که در کسب نتیجه ناکام می مانند به عالم و آدم طلبکار هستند؟ این نمی شود که هر جا داور به نفع ما اشتباه کرد اسمش را خطای انسانی بگذاریم و هر جا به ضررمان سوت زد آن را به دست های پشت پرده ربط داده و شرافت داوران را زیر سوال ببریم؟ در همین بازی اخیر یک ضربه ایستگاهی اشتباه به نفع استقلال گرفته شد که خروجی آن یک گل برای این تیم بود، با فرض اینکه پنالتی گل گهر گل میشد این بازی می توانست مساوی تمام شود، اما اینگونه نشد تا گل گهر مثل بازی رفت با اشتباهات داوری مقابل استقلال بازنده باشد. اگر عکس این اتفاق افتاده بود مربیان استقلال تا حالا دستور قتل داور را هم صادر کرده بودند. البته وقتی امیرقلعه نویی مربی گل گهر ترجیح می دهد مقابل تیم سابقش موضع خنثی داشته باشد طبیعتا فشاری هم روی استقلال نمی آید. در حالت عادی باید شاهد جار و جتجال این مربی می بودیم اما او ترجیح می دهد پل های پشت سرش را خراب نکند و فریادها و تهمت هایش را برای روزی نگه دارد که با پرسپولیس بازی دارد!

اخبار و مطالب مرتبط

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.