وقتی عدالت قربانی مصلحت می‌شودکمیته انضباطی با این سابقه درخشان سپاهان جای حرف دارد؟

0 94
وقتی عدالت قربانی مصلحت می‌شودکمیته انضباطی با این سابقه درخشان سپاهان جای حرف دارد؟

باشگاه پرسپولیس بعد از بازی مقابل سپاهان از چند بازیکن این تیم شکایت کرد که محمد محبی ازجمله این نفرات بود. بالاخره بعد از گذشت یک ماه کمیته انضباطی به این پرونده رسیدگی کرد و مطابق انتظار بازهم با باشگاه سپاهان مماشات کرد.

در رای صادره از سوی کمیته انضباطی فدراسیون فوتبال آمده است: با توجه به مستندات و گزارش‌های مقامات رسمی مسابقه ۲ تیم سپاهان و پرسپولیس و مشاهده مستندات تصویری وجود و همچنین عدم وجود هرگونه گزارشی مبنی بر تخلف محمد محبی، بازیکن تیم سپاهان از سوی مقامات رسمی مسابقه و به لحاظ دفاعیات ایشان، شکایت باشگاه پرسپولیس از بازیکن مذکور را وارد ندانسته و وفق ماده ۹۵ مقررات انضباطی رای به برائت محمد محبی را صادر و ابلاغ می‌کند.
برخلاف ادعای کمیته انضباطی محبی در فیلم‌ها و تصاویر به‌جای مانده از بازی در متن درگیری‌ها بود و حتی می‌توان گفت استارت تنش را زد. دریکی از این فیلم‌ها که اتفاقا توسط باشگاه سپاهان منتشر شد کمال کامیابی نیا با ابراز تاسف نسبت به رفتار سپاهانی‌ها می‌گوید:تیمشان ۲۰ نفر بزرگ‌تر دارد، این همش داره حرف می‌زند و مشخص است که منظور هافبک پرسپولیس یکی از بازیکنان جوان تیم حریف است که به روایت خبرنگاران حاضر درصحنه این فرد محمد محبی بوده است. این بازیکن در پایان بازی با صدایی بلند به کامیابی نیا گفته است چرا این‌قدر وقت تلف می‌کنید و کمال نیز به محمد محبی جواب داد وقتی تیمت این همه بزرگ‌تر دارد، تو نباید حرف بزنی. در ادامه کمال کامیابی نیا با اشاره به حاج صفی می‌گوید وقتی بزرگ‌ترهای تیم در زمین هستند یک بازیکن کم سن و سال نباید به خودش اجازه دهد به بزرگ‌ترهای تیم حریف حمله کند. مشابه همین ادعا را سرمربی سپاهآن‌هم در کنفرانس خبری مطرح کرده و مدعی شده بود که از نیمکت پرسپولیس دستور دادند که بازیکنان این تیم خود را عمدا روی زمین انداخته تا وقت بازی را تلف کنند! بماند که سپاهانی‌ها آمده بودند تا فقط پرسپولیسی‌ها را برای بازی حساس دربی مصدوم کنند که در این راه هم تا حدود زیادی موفق بودند و عالیشاه بازی حساس با استقلال را از دست داد و نعمتی نیز همچنان از ناحیه کتف مصدوم است. بعد از این همه خشونت، حریف را به وقت تلف کردن متهم کنی خیلی حرف است. از آن تلخ‌تر این است که متهمان اصلی قسر در بروند و تیم میهمان نقره‌داغ شود.
در ادامه فیلم مذکور امیری وارد صحنه می‌شود و به فیلمبردار سپاهان می‌گوید فیلم نگیر برادر، اما این شخص روی کار خود پافشاری می‌کند تا ماجرا ادامه پیدا کند و به جنجال تبدیل شود. یعنی قبل از شروع همه این اتفاقات در ابتدا محبی با کامیابی نیا دچار درگیری لفظی شده بود که در فیلم دیگری یکی از کمک داوران را در حالی که این بازیکن را به خروج از زمین مشایعت می‌کند نشان می‌دهد. حالا اینکه کمیته انضباطی چطور متوجه درگیری سعید آقایی با فیلمبردار سپاهان شده یا در آن شلوغی رفتارهای سیدجلال و کنعانی زادگان را می‌بیند، اما متوجه محمد محبی نمی‌شود که از ابتدا تا انتهای در متن درگیری‌ها حاضر بود؟ تا این پرسش به وجود آید که چرا کمیته انضباطی این‌قدر با سپاهانی‌ها مماشات می‌کند؟ هر بار که پای این تیم وسط باشد یا با تاخیر زیاد حکم می‌دهد یا هیچ جریمه‌ای که باید، در نظر گرفته نمی‌شود؟همین فصل قبل باوجودی که این علنا و بدون دلیل از حضور در زمین امتناع کرد یک هفته زمان سپری شد تا کمیته انضباطی رای به بازنده اعلام کردن این تیم با نتیجه ۳ به صفر مقابل تیم پرسپولیس دهد و جالب‌تر اینکه به سپاهانی فرصت داد که بتوانند به کمیته استیناف اعتراض کنند. آن‌هم سر چنین موضوعی که جای بحث و دفاع را حتی برای مدیران این باشگاه نگذاشت و خود اعتراف کردند که دنبال لغو بازی بودند. ۲ فصل قبل این کمیته آن‌قدر با تاخیر به پرونده درگیری هواداران سپاهان با پرسپولیسی‌ها در آزادی رسیدگی کرد که در جام حذفی آن اتفاقات تلخ رخ داد و تعداد زیادی از هواداران مجروح و زخمی شدند و به اتومبیل خبرنگاران خسارت زده شد و کمیته انضباطی درحرکتی تاریخی رای این ۲ بازی را باهم صادر کرد که در جریان چند و چون آن قرار گرفتید. چیزی که بیش از همه باعث تعجب اهالی فوتبال شد این بود که کمیته انضباطی, تماشاگران تیم سپاهان  را فقط ۱۰۰ میلیون تومان جریمه نقدی کرد؛ این حکم بابت پرتاب اشیا محترقه، سر دادن شعار و درگیری با نیروی انتظامی بود. یعنی به اتفاقاتی که بیرون از زمین رخ داد هیچ رسیدگی نشد؛ در حالی که یک هوادار پرسپولیس چشم خود را دست داد و خسارات زیادی به خبرنگاران وارد آمد و با آن ۲۵ نفر که در این رابطه دستگیر شدند همان برخوردی شد که با ۲ هواداری که اخیرا به اتوبوس نارنجک زده بودند. خودتان شاهد بدید که پرسپولیس چقدر پیگیر این ماجرا بود و حتی توانست هویت خاطیان را کشف کند و مستندات خوبی در اختیار کمیته انضباطی، ولی بازهم عدالت قربانی مصلحت شد. مسوولین مربوطه به‌جای اینکه دنبال ریشه‌یابی  قضیه باشند با محرومیت خاطیان از حضور در ورزشگاه به‌نوعی فقط از خود رفع مسوولیت کردند.

رابطه هواداران پرسپولیس و سپاهان مدت‌هاست که شکرآب است و هر بار که ۲ تیم بازی دارند شاهد تنش روی سکوها بودیم  و بیرون از زمین بودیم. در تهران به نسبت این تنش‌ها کمتر بوده. و چیزی در سال‌های اخیر به‌کرات تکرار شده فحاشی و حمله هواداران سپاهانی به کاروان پرسپولیس قبل و بعد از بازی‌ها بوده است, با سنگ، ترقه و نارنجک دست‌ساز و هرچه که دم دست‌شان رسیده است.
تیم پرسپولیس آذرماه سال  ۹۷ وقتی برای بازی با سپاهان به فرودگاه اصفهان رسید و قصد داشت با اتوبوس راهی محل اقامت خود شد و موردحمله افراد ناشناس قرار گرفت و سنگ‌هایی  بود که به شیشه برخورد کرد .بعد از بازی هم این سنگ‌اندازی‌ها تکرار شد اما کمیته انضباطی فقط سپاهانی‌ها را به جریمه نقدی محکوم کرد.  جالب اینکه بعد از این اتفاق باشگاه سپاهان طلبکار هم شد و بیانیه داد که خسارت وارد شده به اتوبوس تیم حریف که کیلومترها دورتر از شهر اصفهان اتفاق افتاده چه ربطی به ما دارد ؟ و فدراسیون برای قهرمان کردن یک تیم با ضربه زدن به رقیبش تلاش می‌کند. به خاطر این جوسازی‌ها برخوردی صورت نگرفت  تا هر بار این داستان مهندسی نتایج تکرار و تکرار شود و هواداران جسارت این را پیدا کنند که بازهم به اتوبوس سرخ‌ها حمله کنند. به‌طوری‌که اسفند سال بعد وقتی کاروان تیم فوتبال پرسپولیس قصد ترک ورزشگاه نقش‌جهان اصفهان را داشت، تعدادی از هواداران سپاهان به اتوبوس این تیم سنگ پرانی کردند. در این حین یکی از سنگ‌ها به شیشه انتهای اتوبوس برخورد کرد و باعث شد این شیشه تخریب شود. این اتفاق در حضور نیروی انتظامی رخ داد.
بعد از شکست سپاهان در نیمه‌نهایی حذفی مقابل پرسپولیس و زمانی که اتوبوس تیم پرسپولیس برای سوارشدن اعضای این تیم وارد ورزشگاه نقش‌جهان شد، شیشه‌های این اتوبوس با پرتاب سنگ توسط برخی از تماشاگران منتسب به سپاهان شکسته شد که بازهم نیروی انتظامی که وظیفه محافظت از سرخ‌ها را داشت بد عمل کرد و نتوانست نظم را برقرار کند. حتی فصل قبل هم که سپاهانی‌ها حاضر نشدند در زمین حاضر شوند موقع خروج سرخ‌ها به اعضای این تیم با سنگ حمله شد. و همین سکوت در قبال سنگ‌پرانی‌ها و شیشه شکستن‌ها ، کار را به‌جایی رساند که هوادار سپاهان نارنجک دستش بگیرد و روی پل آن حمله را تدارک ببیند که می‌توانست یک فاجعه انسانی را رقم بزند. ولی ظاهرا کمیته انضباطی تا کسی جانش را از دست ندهد به عمق فاجعه پی نخواهد برد. هواداران سپاهان با چنین سبقه درخشانی همواره مورد حمایت بودند، در حالی که حتی اگر از این موضوع بگذریم. بازهم دلیل برای اینکه ثابت کند افرادی که نارنجک زدند طرفدار سپاهانی بودند کافی بود. نکته اینجاست هیچ‌وقت سپاهان مسوولیت رفتار خود را گردن نگرفته و حتی منکر آن شده که آن‌ها منسب به خود هستند.

 

 

اخبار و مطالب مرتبط

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.