چند بازیکن از لیست اول یحیی جذب پرسپولیس شده‌اند؟جوی که دلال‌ها ساختند

0 96

نقل و انتقالات ادامه دارد با تمام حرف‌وحدیث‌هایی که می‌تواند یک‌شبه مدیر و سرمربی محبوب را سیبل کند یا برعکس.

به گزارش پرسپولیس نیوز، پرسپولیس این روزها تلاش می‌کند از تضعیف خود جلوگیری کند ولی این‌که اقدام‌های در حال انجام در این مسیر قرار دارد یا نه با تحلیل‌های گوناگون از سوی هواداران روبه‌رو است که با زدوخوردهای لفظی هم روبه‌رو است.

سوال این است که پرسپولیس در نقل و انتقالات ازنظر مهره‌ها به تیم بهتری بدل شده است یا تضعیف شد؟ همان‌طور که گفتیم نظرات مختلف است.

*قاسمی‌نژاد جو را علیه سمیعی به هم‌ریخت

وقتی قاسمی نژاد به استقلال رفت، جو علیه مدیران پرسپولیس به هم‌ریخت. هواداران زیادی عصبانی شدند و بعضی هم عنوان می‌کردند همان بهتر با آن سن و سال به پرسپولیس نیامد. به نظر می‌رسد قاسمی نژاد به‌عنوان آخرین قرارداد خود ترجیح داد دنبال پول باشد. قبل از رفتنش به استقلال هم در پرسپولیس اتفاق‌نظر درباره مناسب بودن او وجود نداشت. پرسپولیس همین حالا با تعداد زیاد بازیکنان کلیدی بالای ۳۰ سال روبه‌رو است. از طرفی مساله این است که وقتی دچار مشکل گلزنی بشوید دیگر مهم نیست که سن مهاجم چه قدر باشد، همین‌که گل بزند کافی است. همان‌طور که وقتی به گذشته برمی‌گردیم از صحبت‌های یحیی یاد می‌کنیم که این اواخر گفته بود که اگر گل‌های سید جلال نبود شاید قهرمانی هم در کار نبود. گل‌های سید جلال ۳۸ ساله. در آن زمان دیگر کسی فکر نمی‌کند که مثلا یک سال دیگر با تعداد بالای بازیکنانی که دیگر باید جدا شوند چه باید کرد؟

در مورد قاسمی نژاد یک مساله دیگر هم وجود داشت، این‌که او از پای میز مذاکره با پرسپولیس رفت که حتی مخالفان حضور این بازیکن را به انتقاد واداشت که چرا اجازه داده شد او و مدیربرنامه‌هایش از پرسپولیس استفاده کنند ولی خب از سوی دیگر نمی‌شود با بیم از این اتفاق، سراغ مذاکره با این و آن نرفت.

نکته دیگر این ماجرا آن بود که مطابق تمام این سال‌ها، هر بار که ۲ باشگاه دنبال جذب یک بازیکن بودند، استقلال، طرفی بوده که رقم بالاتر را پیشنهاد داده است. در این حالت، حرف آن‌هایی که از پرسپولیس حمایت بیشتری شده، احمقانه به نظر می‌رسد.

به‌هرحال رفتن قاسمی‌نژاد به استقلال درست بعد از قطعی شدن حضور شهریار، فشار روی مدیریت باشگاه را به شدت زیاد کرد نشان داد، فضای موجود چه قدر شکننده است.

*در دفاع بی‌دغدغه ولی بدون سید جلال؟

پرسپولیس در خط دفاع کار خود را انجام داد. بازیکنان دعوت‌شده انتخاب‌های شماره یک تا ۳ بودند. هواداران می‌گویند نفرات بهتری هم بودند ولی یحیی نفراتی را گرفت که از قبل هم از آن‌ها شناخت دارد و تعارف ندارد که اکثر بازیکنان پرسپولیس که در دو سال گذشته جذب شدند، طرف قرارداد باواسطه‌ای مشخص بودند. این مساله باعث اتهام‌هایی نسبت به او به‌ویژه در فصل گذشته شد. از سوی دیگر در این بازار، اعتماد کردن هم آسان نیست. به‌هرحال همه این موارد را باید در کنار هم دید و درنهایت مهم این است که نیاز تیم برطرف شود. خب در این ارتباط یحیی گل‌محمدی دست بالاتر را دارد.

به‌هرحال با جدایی کنعانی‌زادگان بیش از پر کردن جای او عمل کرده است. البته بعد از درخشش فرجی باید دید از ۳ مدافع جدید کدام‌یک می‌تواند مانند کنعانی‌زادگان، یا بهتر از او عمل کند. تا به اینجا درباره وضعیت خط دفاع انتقاد زیادی وجود دارد. هواداران هرچند متوجه شده‌اند خریدها در این بخش می‌تواند به معنای کنار رفتن تدریجی سیدجلال حسینی باشد ولی درباره‌اش صحبت نمی‌شود. ما در این باره صحبت می‌کنیم چون بحث جانشینی یک بازیکن استثنایی مثل او، یک بحث دیگری است. البته بدیهی است که بازیکنانی مثل سید جلال به‌صورت مرتب ظهور نمی‌کنند و باید منتظر بود تا سال‌ها مانند او را نه فقط در پرسپولیس که در دیگر تیم‌ها نبینیم و این را همه در جام‌جهانی سوریه متوجه شدیم.

البته شکی نیست بازیکنانی مثل سیدجلال هستند که باید خون پرسپولیسی را در رگ و پی بازیکنان جدید تزریق کنند چون در اینجا فقط فن فوتبال به کار نمی‌آید.

*مراقبت برای کنترل دلال‌ها بر تیم با تعدد بازیکن

یک مساله دیگر در مورد نقل و انتقالات پرسپولیس که پیرامون آن نقد مخالف و موافق وجود دارد، بازهم مربوط به این مساله می‌شود که تعداد زیادی از بازیکنان یک تیم با یک شبکه واسطه‌ای یا ایجنتی ارتباط داشته باشند. این نقد از جهت تاثیرگذاری افراد در خارج از مجموعه روی عملکرد تیم مربوط می‌شود. کسانی که نسبت به این مساله نقد دارند عنوان می‌کنند با توجه به این‌که این افراد مسوولیتی در قبال مجموعه‌ها ندارند، به مراقبت در این باره نیاز است. حتی گهگاه عنوان می‌شود دست‌کاری در نتایج نه طبق نظر مدیر یا مربی یک تیم بلکه از این کانال اتفاق می‌افتد. پرسپولیس در سال‌های گذشته تجاربی از این دست داشت. مثلا بازیکنی آفریقایی که از بازی در دربی طفره رفت. یا فردی که با مربیان تیم‌های دیگر سَر و سِر داشت و بازیکنان پرسپولیس، تحت‌الشعاع قرار داده بود.

*خریدهایی از لیست یک

و اما آخرین خرید پرسپولیس، رضا اسدی بود. خرید این بازیکن، فضای هواداری را آرام کرد و از تنش‌ها کاست. او در سنت پولتن و اتریش روزگار خوبی نداشت ولی خب ترابی و مغانلو هم در قطر و پرتغال، شرایط مشابهی داشتند. نعمتی، اسدی و ابراهیمی خریدهایی هستند که یحیی خیلی وقت بود که دنبال آن بود. خریدهایی از فهرست شماره یک یحیی که البته ترجیح می‌داد نوراللهی را از دست ندهد.

خرید اسدی و نعمتی به کاهش میانگین سنی ترکیب اصلی هم کمک می‌کند البته اول باید به ترکیب اصلی برسند.

*حالا نوبت گلزن و شروع‌کنندگان حمله است

روی کاغذ، پرسپولیس باید مهاجم بگیرد تا کم و کسرش جبران شود و این با توجه به رفتن مغانلو است. اما به نظر پرسپولیس بیش از یک بازیکن بخواهد. باید توجه کرد پرسپولیس ۲ گلزن از دست داده که هر ۲ در شروع به حمله نقش زیادی داشتند. اسدی هم وقتی در تراکتور بود، خوب گل می‌زد، اگر این اتفاق در پرسپولیس روی بدهد که جای نوراللهی پر می‌شود ولی در غیر این صورت پرسپولیس در کنار جذب مهاجمی با ویژگی‌های مغانلو، شاید مجبور به جست‌وجوی هافبکی در همین زمان یا در نیم‌فصل شود. البته بازیکنانی مثل سرلک و پهلوان را هم داریم.

*مربیانی که معادلات را تغییر می‌دهند

پرسپولیس یکسری بازیکن از دست داد. یکسری را هم تازه گرفت و یک تعدادی را هم از قبل داشت که بالاخره زیر سایه بودند.

طبعا بازیکنی مثل نوراللهی که در پرسپولیس ساخته شد ارزشش فراتر از آمار گل و پاس گلش است ولی این‌که پرسپولیس یا دیگر تیم‌ها در نقل و انتقالات برده‌اند و باخته‌اند الان معلوم نمی‌شود باید وارد مسابقات شد و دید. یادمان نرود که یک اتومبیل مسابقه هم دست یک راننده مبتدی به خودرویی معمولی بدل می‌شود، پس باید دید رانندگان لیگ که همان مربیان هستند با دارایی خود چه می‌کنند. همین‌جاست که معادلات زیادی تغییر می‌کند.

 

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.