یک بام و دوهوای آبی‌ها و مجیدی در لیگ برتر و جام حذفی؛ حالا فوتبال پاکِ پاک استبرد ها مال استقلال، باخت‌‌ها برای داوران!

0 62
یک بام و دوهوای آبی‌ها و مجیدی در لیگ برتر و جام حذفی؛ حالا فوتبال پاکِ پاک استبرد ها مال استقلال، باخت‌‌ها برای داوران!

شیوا دورانگر – خبرنگار: شاگردان فرهاد مجیدی پنجشنبه گذشته در یک دیدار جنجالی با نتیجه ۲ بر یک از سد گل‌گهر گذشتند تا برای دومین فصل متوالی با اشتباهات داوری به فینال جام حذفی برسند. در این بازی که به قضاوت وحید کاظمی برگزار شد تیم استقلال در حالی‌که با یک گل از حریفش عقب بود با یک پنالتی مشکوک به بازی بازگشت و توانست در ۱۰ دقیقه کامبک بزند. بعد از این بازی کادر فنی و بازیکنان گل گهر اعتراض زیادی به داوری داشتند و معتقد بودند تیم‌شان برای چهارمین بازی متوالی با اشتباهات سریالی داوران مغلوب استقلال شده است که با نگاهی بر داوری‌های بازی‌های ۲ فصل اخیر متوجه خواهیم شد ادعای مسوولین این تیم چندان بیراه نبوده و اشتباهاتی در بازی‌های ۲ تیم به ضرر سیرجانی‌ها صورت گرفته است.
در دور رفت لیگ نوزدهم گل گهر در شرایطی ۲ بر یک به حریفش باخت که گل دوم را روی خطا دریافت کرد و داور باید این گل را مردود و به مهاجم استقلال به خاطر خطا روی دروازه‌بان کارت زرد می‌داد. در فصل جاری هم کارشناسان هر ۳ پنالتی که محمدرضا اکبریان برای ۲ تیم گرفت را درست دانستند اما در بازی برگشت یک پنالتی برای تیم قلعه‌نویی باید گرفته می‌شد. اما به بازی اخیر ۲ تیم در جام حذفی برسیم، جایی که همه کارشناسان متفق‌القول اذعان داشتند توپ به دست بازیکن گل گهر برخورد نکرده و داور به اشتباه برای استقلال در دقیقه ۷۰ پنالتی گرفته است. وریا غفوری این ضربه را به گل تبدیل کرد تا بازی به تساوی کشیده شود و شیرازه تیم گل گهر که به دنبال زدن گل دوم بود از همه پاشیده شود‌. استقلالی‌ها دقایقی بعد روی ضد حمله از روی پنالتی به گل دوم دست‌یافت و توانست بازی را به سود خود به پایان برساند تا امیر قلعه‌نویی در پایان بازی حسابی از فدراسیون و داوران شاکی باشد.
قلعه‌نویی: از دقیقه یک فهمیدم در بازی امروز چه خبر است!
سرمربی تیم فوتبال گل‌گهر در ابتدا با کنایه به مربیان حریف گفت: ما هم می‌توانستیم وقتی یک بر صفر جلو بودیم، خیلی کارها انجام بدهیم اما هم لقمه و هم نطفه ما سالم است و مثل خیلی‌ها نیستیم که این نان‌ها را خورده باشیم. او در ادامه افزود‌:چطور وقتی می‌برید، همه‌چیز تاکتیکی است اما یک بازی را می‌بازید، اسم امیر قلعه‌نویی را می‌آورید؟ من از دقیقه یک فهمیدم در این بازی چه خبر است! نمی‌دانیم از این ظلم به چه کسی پناه ببریم. حرف هم که می‌زنیم ما را محروم می‌کنند.همه را به خدا واگذار می‌کنیم چون هیچ راهی دیگر نداریم.
مجیدی: نشان دادم برای برد دانش مربیگری تاثیرگذار است
صحبت‌های قلعه‌نویی واکنش سرمربی استقلال را در پی داشت و مجیدی در خصوص اینکه قلعه‌نویی بعد از بازی اعلام کرده تیمش با کمکِ داور در ۴ بازی مقابل این تیم پیروز شده است گفت:من نظری در مورد صحبت‌های آقای قلعه‌نویی ندارم ولی برای بردن علاوه بر عشق و صداقتِ مربیگری نشان دادم علم مربیگری هم تاثیرگذار است!
مجیدی علاوه بر اینکه مربی سابق خود را بی‌صداقتی متهم کرد، دانش و علم مربیگری قلعه‌نویی را که دو برابر او تجربه و افتخار دارد زیر سوال برد. جالب اینجاست این مربی جوان با اینکه چند صباحی بیشتر نیست وارد عرصه مربیگری شده اما در همین مدت کوتاه بسیار پرحاشیه ظاهرشده و مسابقه‌ای نیست که در کنار زمین یا در کنفرانس خبری به خاطر داوری‌ها گردوخاک به پا نکند و حتی سیاستمداران و مسوولین فدراسیون را به توطئه علیه تیمش محکوم نکند. خیلی از آن روزها دور نشده‌ایم و تا همین چند هفته قبل که مسابقات لیگ در جریان بود مجیدی باور داشت اشتباهات داوری علیه تیمش برنامه‌ریزی‌شده و هدفمند است و باعث کوتاه ماندن دستش از جام شده،حال چه شده که او ۱۸۰ درجه تغییر موضع داده و می‌گوید علم روز فوتبال در نتیجه تاثیر دارد؟ اگر مجیدی خود را تا این حد بزرگ و با دانش می‌داند باید این‌قدر تبحر داشته باشد که اجازه ندهد اشتباهات داور مانع از اجرای تاکتیک‌هایش و از پیروزی تیمش جلوگیری کند، اما می‌بینیم که این مربی در همین فصل علاوه بر اینکه اصرار عجیبی به دور زدن قانون و آوردن یک دستیار بادانش خارجی در کنار خود داشت، در هر مسابقه با دلیل و بی‌دلیل به داوران حمله می‌کند. این نمی‌شود که بردها را حاصل تفکرات و زحمت خود بدانیم و برای شکست‌ها دنبال مقصر باشیم. فرض بگیریم جای استقلال و گل گهر عوض می‌شد و آن توپی که از شاکری هند گرفته شد در محوطه جریمه استقلال رخ می‌داد و این تیم بازی را که پیش بود با اشتباهات داور واگذار می‌کرد آنگاه چه اتفاقی می‌افتاد؟ آیا مربیان این تیم ساکت می‌ماندند و مثل چند بازی اخیر به داوران احترام می‌گذاشتند‌؟ با تصویری که این مربی از خود به‌جای گذاشته هست شک هنوز سوت پایان بازی زده نشده اعتراض‌ها را استارت می‌زد. اما حالا از علم مربیگری و نقش تعویض‌هایش در بردهایش می‌گوید و به‌نوعی قهرمانی اخیرش در جام حذفی را حاصل شایستگی‌های تیمش بداند. این مربی قبل از این هم در اتفاقی مشابه گفته بود تیم بازنده در مورد برنده حرف می‌زند، ولی تیم برنده دنبال موفقیت‌های بعدی است! به زعم مجیدی و استقلالی‌ها ، پرسپولیس و قهرمانی‌هایش مساله‌دار است، اما اینکه ۲ فصل است تیم‌شان با اشتباهات داوری به فینال می‌رسد را نادیده گرفته و جوری دم از سلامت و پاکی کاپ جام حذفی حرف می‌زنند که یکی نداند تصور می‌کند این جام را در کشور یا قاره‌ای دیگری برگزار می‌کنند! و یا لیگ برتر را حکومت برگزار و حذفی هم یک جام تورنمنت بین‌المللی است! بس که استقلالی‌ها قهرمانی‌ها رقیب‌شان را به دولت و حکومت ربط داده‌اند. اما باور کنید جام حذفی را همان فدراسیونی برگزار می‌کنند که مسوول برگزاری لیگ برتر است. این داوران هم همان‌ها هستند و مثل تیم‌ها و بازیکنان ممکن است یک روز در اوج باشند و یک روز دور از فرم آمادگی. اما استقلالی‌ها عادت کرده‌اند در مقابل قضاوت داوران سلیقه‌ای رفتار کنند‌ و فقط زمان‌هایی که داوری به نفع‌شان باشد تمکین کنند. آن‌ها هر وقت به پرسپولیس باختن به‌جای پذیرش شکست به داور حمله می‌کردند اما مثل بازی اخیر ۲ تیم در جام حذفی وقتی اشتباهات به سودشان باشد قاضی میدان را در حد کسب تندیس هم ستایش می‌کنند. البته هرکسی هم جای استقلالی‌ها باشد بعد از آن همه خوش خدمتی مرید فغانی می‌شد.
همان‌طور که گفته شد در فصل قبل جام حذفی نیز در بازی نیمه‌نهایی تیم استقلال روی اشتباهات پیام حیدری توانست پرسپولیس را شکست دهد. در این بازی یک پنالتی برای سرخ‌ها گرفته نشد و طبق نظر کارشناسان در ضربات پنالتی داور باید ۲ بار به خاطر جلو آمدن حسینی رای به تکرار ضربه می‌داد.قبل از این بازی سه بار داور دربی تغییر یافت و کرمانشاهی آنجایی بود که یکی از گزینه‌های قضاوت بود در نقل‌قولی جنجالی از بهاروند گفته بود از بالا دستور گرفته‌اند تا داور بازی را عوض کنند! و در ادامه پرسیده بود این بالا چه کسی است؟ حتماً وزارت ورزش است. آیا وزارت ورزش به دنبال بردن تیمی است؟نکته اینجاست که استقلال در مرحله یک‌چهارم نهایی حذفی با اشتباهات داوری توانست سپاهان را روی پنالتی عجیبی که بنیادی فر از مصلح گرفت شکست دهد و بعد از بازی کارشناسان متفق‌القول اذعان داشتند و هیچ خطایی از سوی بازیکن سپاهان صورت نگرفت.‌ قائدی به خاطر فریب داور باید جریمه می‌شد. و همان اتفاقات به‌نوعی دوباره در یک‌چهارم و نیمه‌نهایی جام حذفی تکرار شد و بازهم تیم گل محمدی و قلعه‌نویی قربانی اشتباهات داوری مقابل استقلال شدند و از جام حذفی کنار رفتند.
سرمربی تیم فوتبال استقلال در بخشی از حرف‌هایش در خصوص اینکه تیمش سال گذشته هم به فینال رسید و به نظر می‌رسد که او سال بعد هم در این تیم حضور دارد گفت:من به گذشته هیچ زمان فکر نمی‌کنم ولی در مورد آینده بازهم می‌گویم از مدیران استقلال خواهش می‌کنم نگذارند حتی یک بازیکن از این تیم جدا شود.اگر این بازیکنان حفظ شوند و ۲-۳ بازیکن به این تیم اضافه شوند استقلال را مدعی اول قهرمانی در فصل آینده می‌دانم و مطمئن باشید در آسیا هم نتیجه می‌گیریم.
مجیدی در حالی خواهان حفظ همه بازیکنانش شده که تا همین چند هفته قبل معتقد بود تیمش همگون نیست و برای اینکه فکری را زیر سوال ببرد مدعی بود دلال‌ها این تیم را بسته‌اند. حالا چه شده که کیفیت بازیکنان این تیم این‌قدر بالا رفته است که می‌توانند استقلال را قهرمان کنند؟ چرا دیگر خبری از حمله به مدیریت نیست و همه‌چیز گل‌وبلبل است؟

اخبار و مطالب مرتبط

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.