VAR چند ماه آینده به ورزشگاه بین‌المللی بصره می‌رسد؛همچنان دور از ایران!

0 109

روز گذشته ماهر حسان خبرنگار عراقی خبر داد که تکنولوژی کمک‌داور ویدئویی قبل از آغاز مرحله نهایی مسابقات انتخابی جام‌جهانی در ورزشگاه بین‌المللی بصره آماده استفاده می‌شود.

به گزارش پرسپولیس نیور، جدا از همسایگی، عراق یکی از رقبای ایران در مرحله نهایی مقدماتی جام جهانی ۲۰۲۲ است، از این رو خبرهای فوتبالی‌اش به‌صورت مستقیم و غیرمستقیم در فوتبال ایران تاثیر دارد.

جدا از شرایط سیاسی ۲ کشور، عراق یکی از حریفان جدی ایران در آسیاست که فوتبال ۲ کشور در بیشتر اوقات به هم گره خورده و تیمی که با کارلوس کیروش، کره جنوبی را هر بار تحقیر می‌کرد، اما مقابل عراق تن به شکست در جام ملت‌ها داد و از دور رقابت‌ها حذف شد.

به دلیل سبقه سیاسی، همیشه دیدار ۲ تیم از حساسیت زیادی برخوردار است، حالا در حالی که پیش از این گفته می‌شد AFC این کشور را از میزبانی در انتخابی جام جهانی محروم کرده ولی فدراسیون فوتبال عراق با تجهیز فوری ورزشگاه بصره به VAR  قصد دارد این محرومیت را بردارد و از ایران و دیگر رقبا میزبانی کند. این در شرایطی است که کنفدراسیون فوتبال آسیا ضمن آنکه تاکید به برگزاری مرحله پایانی مقدماتی جام‌جهانی به‌صورت رفت و برگشتی دارد، اما هنوز در مورد متمرکز بودن یا نبودن آن تصمیم قطعی نگرفته است. عراق در این شرایط تلاش می‌کند که بتواند میزبانی بازی‌های خودش را داشته باشد.

نکته جالب اینجاست فوتبال ایران که جدا از رقابت در سطح تیم‌ملی، در وجه باشگاهی و کیفی و کمی بسیار بالاتر از فوتبال عراق است، هنوز در اما و اگر استفاده از تکنولوژی VAR است.

***

اما استفاده از تکنولوژی VAR چقدر در اولویت فدراسیون شهاب‌الدین عزیزی خادم است؟ استفاده از آن چقدر هزینه دارد، فدراسیون ایران که در انتظار تصمیم دادگاه CAS در خصوص پرونده میلیاردی مارس ویلموتس است، چقدر توان تامین هزینه‌های استفاده از آن را دارد؟ آیا تحریم‌ها مانع بزرگی در راستای استفاده از آن در فوتبال ایران نیست؟

برای پاسخ به این سوالات، کافی است مصاحبه‌های شهاب‌الدین عزیزی خادم را از ابتدای حضورش در فدراسیون فوتبال بررسی کنیم. او در این باره چندین مرتبه صحبت کرده است.

روز ۲۷ اسفند ۹۹، درحالی‌که کمتر از سه هفته از آغاز ریاستش بر فوتبال گذشته بود، طی مصاحبه‌ای درباره استفاده از سیستم VAR عنوان کرد: «پیاده‌سازی این سیستم در فوتبال کشور نزدیک به ۳ میلیون دلار هزینه دارد و ما از شرکت‌های معتبر زیر نظر فیفا برای پیاده‌سازی این مهم استفاده خواهیم کرد.»

البته در آن‌وقت هنوز عزیزی خادم صحبت جنجالی‌اش در مورد اینکه فدراسیون او زیر بار غرامت ویلموتس نخواهد رفت را عنوان نکرده بود. زمانی که انتخابات فدراسیون فوتبال برگزار شد فوتبال ایران درگیر با غرامت ۲۰۰ میلیاردی (مجموع قرارداد ویلموتس و دستیارانش) بود و طبیعتا هرکسی ریاست فدراسیون را برعهده می‌گرفت، می‌دانست که باید این چالش را از سر فوتبال ایران باز کند.

ضمن اینکه در همان وقت نیز مشکلات و دغدغه‌های زیادی وجود داشت که رئیس بعدی می‌بایست برایشان برنامه داشته باشد. یکی از آن‌ها طبیعتا VAR بود. تکنولوژی جدید چند سال اخیر فوتبال دنیا، که در فینال لیگ قهرمانان آسیا نیز مورد استفاده قرار گرفت و حالا کم‌کم در سراسر دنیا در حال راه‌اندازی است.

با توجه به بالا بودن میزان اعتراضات در فوتبال ایران و هجمه علیه داوران، در کشورمان بیش از هر کشور دیگری استفاده از VAR بتواند فرهنگ جدیدی را به فوتبال ملی و باشگاهی‌مان بدهد.

فرهنگی که در آن، به نظر داور درست یا غلط احترام گذاشته و صرفا یک نفر که کاپیتان تیم هست، در مواقع لزوم که اشتباهی صورت گرفته، از داور درخواست بازبینی کند.

روز هفدهم تیرماه ۱۴۰۰ عزیزی خادم که برای افتتاحیه آکادمی گل گهر به سیرجان رفته بود وقتی بار دیگر درباره زمان استفاده از کمک‌داور ویدئویی در لیگ برتر فوتبال ایران مورد سوال قرار گرفت به نکته قابل تاملی اشاره کرد که استفاده از VAR در ابتدا جزو برنامه‌های شماره یک فدراسیونش نبوده اما حالا به اولویت فدراسیون فوتبال تبدیل شده است.

وی در این مصاحبه در مورد زمان احتمالی راه‌اندازی VAR در کشور گفت: «امیدواریم در نیم‌فصل دوم سال آینده از آن استفاده کنیم. موانعی همچون تکنولوژی و تحریم‌ها وجود دارد که باید بگویم مشکلی ازلحاظ مالی در این زمینه‌ها نداریم بلکه نوع ورود این تجهیزات با توجه به تحریم‌ها مشکل است. کارگروه فنی در این زمینه گذاشته‌ایم که به ما گزارش می‌دهند تا VAR وارد شود. من هیچ مانعی در این زمینه برای استفاده باشگاه‌ها نمی‌بینم و اتفاقا آن را امری ضروری می‌دانم.»

به این ترتیب عزیزی خادم می‌گوید مشکل مالی برای خریداری تجهیزات لازم وجود ندارد و صرفا تحریم‌ها و ورود آن‌ها به ایران کار را سخت می‌کند.

با توجه به محتمل بودن برداشته شدن تحریم‌ها، و البته اینکه همیشه راهی برای دور زدن تحریم‌ها وجود دارد، به نظر می‌رسد فوتبال ایران طبق وعده رئیس جوان فدراسیون باید در نیمه دوم فصل آینده صاحب تکنولوژی VAR شود.

 

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.