از گم شدن پنالتی پرسپولیس تا هوچیگری آبی‌هایک ایمیل هم به ای‌اف‌سی بزنید!

0 43

شیوا دورانگر – خبرنگار: استقلال دوباره دربی را باخت و بهانه‌گیری را شروع کرد. از نظر آبی‌ها، کمیته انضباطی، داور مسابقه و وزیر ارتباطات و خلاصه هر کسی که در برگزاری این بازی نقش داشته و نداشته در باخت این تیم مقصر بوده است، الا مربیان استقلال.

حتی صالح مصطفوی، دستیار مجیدی برخلاف نظرات کارشناس معتقد است تیمش نمایش خوبی داشته، برای همه دقایق بازی و موقعیت‌هایی که ایجاد شد، برنامه داشته و از نظر تاکتیکی تیم موفق زمین بوده است! اما جز آن صحنه‌ای که استقلال روی ضربه کرنر دروازه پرسپولیس را تهدید کرد و فرجی توپ را از خط بیرون کشید، در جریان بازی آیا موقعیت خاصی برای گلزنی داشت؟ طبق آمار سایت ۱۱ هر ۲ تیم در این بازی ۳ موقعیت گل داشتند که پرسپولیس یکی از فرصت‌هایش را روی اشتباه رشید مظاهری و همچنین وریا غفوری به گل تبدیل کرد.
مربی استقلال در ادامه صحبت‌هایش به اشتباهات داور پرداخت و مدعی شد که اگر تیمش دقیقه ۴ گل می‌زد، روند کار تغییر می‌کرد که روز گذشته به طور مفصل به آن پرداختیم و اشاره کردیم که در دربی‌های قبل که استقلال زود به گل رسید نتوانست آن را حفظ کند و اصولا در دربی زود گل زدن تضمین‌کننده برد نیست و علاوه بر موارد فنی، شرایط روحی تعیین‌کننده است.
به بحث اصلی برگردیم یعنی صحنه داوری بازی. استقلالی‌ها خطای امیری روی قایدی را پنالتی می‌دانند که بسیاری از کارشناسان آن را تایید کردند. اما جالب است که آنها هیچ به روی خود نمی‌آورند که باید دقایقی از بازی را ۱۰ نفره دنبال می‌کردند. استقلالی‌ها آنقدر سر صحنه پنالتی شلوغ کردند که رسانه‌ها و کارشناسان از سایر صحنه‌های مشکوک بازی غافل شدند و اگر هوشیاری باشگاه پرسپولیس نبود صحنه‌ حساس در دقیقه ۱۳ در محوطه جریمه استقلال مغفول می‌ماند. اینطور که نوذر رودنیل می‌گوید خطا روی محمدحسین کنعانی‌زادگان که با کشیدن پیراهن همراه شد، کاملا آشکار است و در این صحنه باید اعلام پنالتی می‌شد. با این تفاسیر حالا هر ۲ تیم یک پنالتی طلبکار هستند و اشتباه داور به ضرر استقلال بی‌اثر شد. حالا باید دید آنها دیگر چه بهانه‌ای دارند؟
البته اگر به استقلالی‌هاست که چند صباح دیگر این پنالتی پرسپولیس را هم مثل آن پنالتی که در دربی جام حذفی رخ داد سانسور می‌کنند! صحبت‌های مصطفوی را بخوانید تا بهتر در جریان آنچه گفتیم قرار بگیرید. این مربی گفته است: در دربی جام حذفی که با پرسپولیس داشتیم، زمانی که یک بر صفر جلو بودیم، خطای پنالتی روی فرشید اسماعیلی گرفته نمی‌شود! او در حالی نیمی از واقعیت را تحریف کرده که در آن بازی یک پنالتی هم باید برای پرسپولیس به زعم کارشناسان اعلام می‌شد. مصطفوی از واژه کنایه‌آمیز برای نام نهادن روی پرسپولیس استفاده کرده و جوری می‌پرسد یک تیم خاص تا کی می‌خواهد از داوری نفع ببرد که انگار نه انگار همین استقلال نبود که در دربی‌های قبل صاحب پنالتی‌های مفت شد و بارها از ۱۰ نفره شدن فرار کرد. فقط در همین چند فصلی که پرسپولیس پشت سر هم قهرمان شد، شاهد اشتباهات زیادی به ضرر این تیم در دربی‌ها بودیم. اگر ۵ دوره اخیر را مرور کنید خواهید دید تنها در ۲ دربی تیم استقلال از داوری ضرر کرده است که هر بار این اشتباهات در نتیجه پایانی بی تاثیر بوده است که در ادامه خواهید دید:

لیگ شانزدهم؛ گل مردود سیدجلال به استقلال
فغانی هر ۲ دربی را در این فصل قضاوت کرد. او در جریان تساوی ۲ تیم در بازی رفت قضاوت بی‌نقصی داشت و در مهمترین صحنه بازی گل پرسپولیس را به درستی آفساید اعلام کرد اما در برگشت یک اشتباه به سود پرسپولیس داشت و باید گل دوم پرسپولیس را به دلیل خطای جلال حسینی روی مدافع استقلال مردود اعلام می‌کرد. البته این اشتباه تاثیری در نتیجه بازی نداشت و استقلال ۳ بر ۲ پیروز شد.

لیگ هفدهم؛هندی که پنالتی گرفته نشد
بیژن حیدری در بازی رفت یک پنالتی برای سرخپوشان گرفت که کارشناسان به درستی آن صحه گذاشته و عنوان کردند مدافع تیم استقلال روی علیپور خطا کرده است. در بازی برگشت که استقلال با تک گل وریا غفوری پیروز شد، باز هم مدافع استقلال مرتکب خطای پنالتی شد که فغانی اعتقادی به آن نداشت، اما خوشرو کارشناس داوری، هند مجید حسینی را پنالتی دانسته بود.

 

لیگ هجدهم؛ پنالتی پرسپولیس سوخت
در دربی رفت رودنیل، مظفری و نصیرزاده و چند کارشناس دیگر متفق‌القول بر این باور بودند که پژمان منتظری روی علی علیپور نیز مرتکب خطای پنالتی شده است اما فغانی مانند چند دربی قبل باز هم از کنار خطاهای استقلالی‌ها گذشت.
در دور برگشت یک پنالتی نصیب استقلال شد که کارشناسان به درستی تصمیم خورشیدی در اعلام خطای کامیابی‌نیا صحه گذاشتند.

لیگ نوزدهم؛ پنالتی اشتباه برای استقلال
پرسپولیس در شرایطی بازی رفت را با سود خود به پایان برد که چیزی نمانده بود اشتباه بنیادی‌فر کار دست این تیم دهد. این داور در دقایق ابتدایی یک پنالتی به سود استقلال گرفت که همه کارشناسان آن را اشتباه دانسته و گفتند شجاعیان بیرون از محوطه جریمه زمین خورده و خلیل‌زاده هیچ برخوردی با این بازیکن نداشت. در بازی برگشت استقلالی‌ها اعتراض داشتند که گل دوم و تساوی پرسپولیس در شرایط آفساید به ثمر رسیده اما همه کارشناسان از جمله مظفری‌زاده، سلیمانی و جهانبازی تصمیم حیدری را صحیح دانسته و اعلام کردند هر ۲ گل پرسپولیس در شرایط سالم به ثمر رسید. برخی نیز معتقد بودند داور این بازی لحظاتی قبل از به ثمر رسیدن گل اول استقلال در اعلام خطای انصاری روی غفوری مرتکب اشتباه شده بود.

لیگ بیستم؛استقلال از ۱۰ نفره شدن گریخت
در بازی رفت که با تساوی ۲ بر ۲ به پایان رسید، استقلالی‌ها اعتراض زیادی داشتند که وحید امیری در محوطه جریمه خودی مرتکب هند و پنالتی شده است، اما همه کارشناسان متفق‌القول اذعان کردند دست این بازیکن در حالت عادی قرار داشت و پنالتی نبود. همچنین عارف غلامی را که در ابتدای نیمه دوم مانع از تک به تک شدن با دروازه‌بان استقلال شده بود مستحق اخراج دانستند. بازی برگشت ۲ تیم همین چند روز قبل برگزار شد که ۲ صحنه بحث‌برانگیز داشت. اولی خطای امیری روی قایدی بود که اغلب کارشناسان داوری آن را پنالتی تشخیص دادند و دومی دادن اخطار دوم به سیاوش یزدانی و ۱۰ نفره شدن استقلال. البته جمال هورن رییس کمیته داوران شهر لندن در برنامه هت تریک بر این باور بود که خطایی روی قایدی صورت نگرفته است و این بازیکن به خاطر فریب داور باید کارت زرد می‌گرفته است. همانطور که در بالا اشاره شد صحنه‌ای هم در محوطه جریمه استقلال رخ داد که از چشم رسانه‌ها پنهان ماند و باشگاه پرسپولیس آن را در اختیار کارشناسان قرار داد که مشخص شد روی کنعانی خطا صورت گرفته و این تیم هم مثل استقلالی‌ها یک پنالتی از داور طلبکار است.

جام حذفی؛ پنالتی‌های سوخته
قضاوت بازی نیمه نهایی جام حذفی در فصل قبل را پیام حیدری بر عهده داشت که طبق نظرات کارشناسان یک پنالتی باید برای هر ۲ تیم می‌گرفت و در ضربات پنالتی باید خطای حسینی را هنگام ضربه نوراللهی و اوساگونا اعلام و رای به تکرار پنالتی می‌داد. استقلال این بازی را در ضربات پنالتی پیروز شده بود.
مصطفوی در ادامه صحبت‌هایش به اتفاقات بازی پرسپولیس و سپاهان اشاره داشته و کمیته انضباطی را به جانبداری از سرخپوشان متهم کرد و گفت آنها می‌خواستند پرسپولیس با بازیکنان کامل در دربی شرکت کند!
در ابتدا باید گفت در ماجراهای وسط زمین تا حدود زیادی بزرگنمایی شد و در فیلم‌ها و تصاویر چیزی که نشان دهد بازیکنان پرسپولیس به حریف فحاشی کردند یا درگیری فیزیکی داشتند وجود ندارد و ناظر بازی هم این را تایید کرد. همین حالا آقایی، سیدجلال و کنعانی فراخوانده شدند به کمیته انضباطی که رفتار غیراخلاقی نداشتند و حضور آقایی در ممانعت از گرفتن فیلم توسط فیلمبردار اصفهان ملموس بود که اگر محرومیتی برای این بازیکن داشت، او اصلا در دربی بازی نکرد. پرسپولیس خودش در جریان این حواشی قربانی شد و تکرار مکررات است اگر درباره آنچه بر این تیم گذشت حرف بزنیم و امیدواریم کمیته انضباطی برخلاف گذشته خیلی دقیق ماجرا را بررسی کند که دیگر اتفاقاتی که هواداران سپاهان رقم زدند در اصفهان تکرار نشود.
جالب اینجاست که فصل قبل کمیته انضباطی احکام پرسپولیس و سپاهان را در لیگ و حذفی را بعد از مدت‌ها تاخیر و در یک روز اعلام کرد! در حالی که به طور مثال در همین فصل که پرسپولیسی‌ها در دربی، در اهواز جلوی فولاد و تراکتور در تبریز مرتکب خطایی شدند بلافاصله با واکنش کمیته انضباطی و اخلاق مواجه و بازیکنانی نظیر شجاع خلیل‌زاده، فرشاد احمدزاده و بیرانوند را تا زمان رسیدگی با دستور موقت از حضور در زمین محروم کردند. این در حالی است که استقلالی‌ها هنوز چند پرونده باز از فصل قبل دارند. از درگیری‌های چند باره در فرودگاه تا درگیری با داور. به راستی حکم تعلیقی عارف غلامی که فدراسیون وعده اجرایش را داده بود چرا اجرا نشد؟ مگر این بازیکن فصل قبل با دست به سینه زاهدی‌فر نکوبید؟ پیام صادقیان به خاطر همین رفتار ۶ ماه محروم شد.
هل دادن مامور سلفی‌بگیر از سوی بیرانوند یک کار بی‌اخلاقی تلقی شده و محرومیت دارد اما درگیری بازیکنان استقلال با ماموران انتظامی بدون جریمه می‌ماند؟ برخلاف هوچیگری رقیب، پرسپولیس همیشه فوری و به شدیدترین شکل ممکن تنبیه شده است.
البته هدف از این صحبت‌ها حمایت از بی‌اخلاقی نیست و موضوع تبعیض‌هایی است که صورت گرفته و مظلومیت پرسپولیسی که به جرم بزرگی و پرهوادار بودن همیشه زیر ذره‌بین است ولی حریفانش معرکه راه انداخته‌اند که به این تیم لطف می‌شود!اما به راستی کدام یک یکی از آن احکام ۲۴ ساعته و محرومیت‌های موقت که شامل امثال خانزاده، صادقیان، شجاع، سوشا و دیگران شد، شامل حال استقلالی‌ها شده است؟ در همین فصل اخیر کمیته انضباطی محمود فکری را بعد از فحاشی به نکونام بعد از یک هفته محروم کرد، در حالی که همه چیز واضح و مشخص بود. اما حالا استقلالی‌ها توقع دارند در کمتر از ۵ روز به اتفاقات اصفهان رسیدگی شود! و بهانه می‌اورند که کمیته انضباطی خواسته پرسپولیس با تیم کاملش در دربی بازی کند. اما مگر نه این است که گل‌محمدی بدون آقایی و عالیشاه که از نفرات تاثیرگذار بودند، تیمش را به زمین فرستاد؟ از کمال و سیامک هم به خاطر مصدومیت یک نیمه بازی گرفت. ظاهرا استقلالی‌ها تیم خودشان را با پرسپولیس اشتباه گرفته‌اند که به خاطر رساندن نفرات مصدومشان به دربی، این بازی را در دور رفت به تعویق انداختند.
یک توصیه هم به استقلالی‌ها داریم. حالا که بای فرجی و آل کثیر به کمیته انضباطی و اخلاق شکایت کردند، یک ایمیل هم به ای اف سی بزنند، بالاخره کار از محکم‌کاری عیب نمی‌کند! بالاخره فرجی نباید جلوی مشت غلامپور قرار می‌گرفت. احتمالا برای همین است که استقلالی‌ها سر در گم مانده‌اند که مشکل این ۲ بازیکن اخلاقی بوده یا انضباطی و تصمیم گرفتند به هر ۲ نهاد شکایت کنند!

انتهای پیام/

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.