استقلال باز هم در مسیر سال‌های گذشته؛ فشار رسانه‌ای به داوران اوج گرفتسیاست نخ نما

0 101
استقلال باز هم در مسیر سال‌های گذشته؛ فشار رسانه‌ای به داوران اوج گرفتسیاست نخ نما

شیوا دورانگر – خبرنگار: کمیته داوران روز گذشته اسامی داوران قضاوت کننده در دیدارهای هفته بیست و پنجم لیگ برتر فوتبال را اعلام کرد و ۲ باشگاه در اقدامی عجیب و سوال برانگیز به داور بازی خود اعتراض کردند. استقلال از انتخاب سیدعلی برای قضاوت بازی با آلومینیوم ابراز نارضایتی کرد و تیم پدیده هم به اینکه حمید حاج ملک را به عنوان داور بازی با سایپا گذاشتند شاکی شد! این اولین بار نیست که شاهد چنین اتفاقی هستیم و تحت‌فشار قرار دادن داور قبل از بازی، سیاست نخ‌نما شده مربیان ناکام است؛ مربیانی که برای فرار از شکست به هر ریسمانی چنگ می‌زنند و هر بار یک نفر را سپر بلای خود می‌کنند. از خودی و غیرخودی تا نخودی‌ها! برای درک بهتر این موضوع فقط کافی است کمی به ذهن خود فشار بیاورید و اتفاقاتی که همین اواخر قبل از بازی‌های استقلال رخ داده را مرور کنید. یک روز وزیر و معاونانش در کنفرانس خبری مورد حمله سرمربی استقلال قرار می‌گیرند، روزی دیگر مدیران این باشگاه و حالا هم قرعه به نام سیدعلی افتاده است تا بهانه قرار بگیرد. آن‌هم به خاطر اینکه قبلا فرهاد مجیدی را از زمین اخراج کرده است.
ماجرا از این قرار است که سیدعلی، فصل قبل در جریان بازی برگشت استقلال و فولاد، بعد از اینکه علی کریمی را به علت درگیری با بازیکن حریف با کارت قرمز جریمه کرد با اعتراض تند مجیدی رو به رو شده و این مربی را اخراج کرد. در دقایق پایانی بازی هم عارف غلامی به خاطر اعتراضش کارت قرمز گرفت. استقلال این بازی را با نتیجه دو بر یک به فولاد باخت و بعد از بازی مجیدی حسابی از خجالت سیدعلی درآمد و به این داور اتهام تبانی با نکونام را زد. گرچه که خلاف ادعای مجیدی به اثبات رسید و مشخص شد این داور به تیم استقلال لطف هم کرده است و یک پنالتی برای فولاد نگرفته است. این عین چیزی است که کارشناسان داوری اذعان داشتند و حتی تایید کردند تمام تصمیمات داور درست و به‌موقع بوده است. و هم علی کریمی به خاطر ضربه با آرنج به‌صورت بازیکن فولاد باید اخراج می‌شد و هم غلامی به خاطر اعتراض زننده‌اش به داور، کارت زرد دوم را. با گذشت یک سال از این اتفاق و علی‌رغم نظرات کارشناسان داوری مبنی بر تایید تصمیمات سیدعلی اما شاهدیم که استقلالی‌ها بی‌دلیل سعی دارند علیه این داور جوسازی کنند و همان‌طور که اشاره شد هیچ به روی مبارک خود نمی‌آورند که روزبه چشمی در این بازی مرتکب هند پنالتی شد و سیدعلی به آن‌ها لطف کرد که شکست سنگین‌تری مقابل فولاد متحمل نشدند. وگرنه تنها گناه این داور اجرای قانون بوده است.
البته وارونه کردن حقایق عادت استقلالی‌هاست. آن‌ها در همین هفته‌هایی که گذشت باوجود اینکه از داوری سود بردند نقش قربانی را به خود گرفتند و با هوچی‌گری ناکامی‌های خود را گردن داور انداختند که نمونه‌اش را بعد از باخت به پرسپولیس و ذوب‌آهن شاهد بودیم، که چطور فقط اشتباهاتی را که به ضررشان بود را بولد کردند و از پنالتی روی قائدی در دربی و اخراج نشدن بازیکن ذوب‌آهن گفتند. در حالی‌که در جریان دربی یک پنالتی هم برای پرسپولیس گرفته نشد و یک موقعیت آشکار گل با اشتباه داور از عبدی سلب شد یا پنالتی ذوب‌آهن مقابل این تیم اعلام نشد. البته این اشتباهات قابل پیش‌بینی می‌آمد، چراکه آبی‌ها قبل از دربی تلاش زیادی انجام دادند که روی داور بازی تاثیر بگذارند و با بیانیه نویسی کاری کردند که بازی به جنجال بکشد. این بار فقط کمی متمدنانه‌تر رفتار کرده و به‌جای جاروجنجال کنار زمین و بیانیه نویسی، رسما به فدراسیون نامه زده‌اند؛ درواقع نفس عمل همان است و استقلال مثل آن بچه لوس و لجباز است که همیشه دنبال ارفاق است و زبانش به شکایت دراز است. ازنظر آبی‌ها هیچ داوری صلاحیت قضاوت برای آن‌ها را ندارد. محمدرضا اکبریان در حد قضاوت دربی نیست، وحید کاظمی نباید برای این تیم مقابل سپاهان سوت بزند، محمدحسین زاهدی فر داوری نیست که در حد بازی این تیم با فولاد باشد و…لابد انتظار دارند از مریخ برای آن‌ها داور بیاورند! البته فدراسیون هم در این زمینه بی‌تقصیر نیست. اگر آن روزی که استقلال به انتخاب کاظمی برای قضاوت یک‌چهارم نهایی حذفی اعتراض کرد، این داور را تغییر نمی‌دادند و برای بازی استقلال و شهر خودرو نمی‌گذاشتند، کار به‌جایی نمی‌رسید که باشگاه استقلال در همین شروع فصل و بعد از گذشت فقط ۲ هفته از لیگ بیستم به سازمان لیگ نامه بزند که چرا زاهدی فر نباید دیدار استقلال و فولاد را سوت بزند. وقتی این اعتراض‌ها به جواب می‌رسد چراکه هر بار تکرار نشود. هر تیمی هم به‌جای استقلال بود بعد از اینکه می‌دید داوری که برای بازی استقلال و سپاهان انتخاب کرده‌اند با یک پنالتی کذایی کار را درآورده است شهامت می‌یافت با افکار عمومی بازی کند و قدرتش را به فدراسیون دیکته کند. و جالب‌تر اینکه با هوچی‌گری فضا را به سمتی بردند که انگار آن‌ها قربانی شده‌اند نه تیم‌های مقابل. به‌راستی در این شرایط چطور انتظار داریم داوران تمرکز داشته باشند و با آرامش سوت بزنند؟ وقتی برخی تیم‌ها نمی‌گذارند یک آب خوش از گلوی داوران پایین برود. آن‌هم در این مقطع که لیگ به هفته‌های پایانی خود نزدیک شده است و قضاوت‌ها در نتایج بسیار تأثیرگذار است. یک سوت اشتباه می‌تواند جای را در بالا و پایین جدول عوض کند.
سال قبل استقلال با این فشارها توانست در هفته‌های آخر امتیاز مهمی را کسب کند؛ امتیازاتی که باعث کسب سهمیه این تیم شد. از زدن گل آفساید به ذوب‌آهن در هفته بیستم تا آن پنالتی عجیب برای این تیم مقابل دیگر تیم اصفهانی در هفته بیست و هفتم. در بازی هفته بیست و هشتم مقابل شهر خودرو هم که طبق نظرات کارشناسان گل اول استقلال در شرایط آفساید به ثمر رسیده و قبل از گل دوم هم روی بازیکن حریف پشت محوطه جریمه استقلال خطا رخ داد که وحید کاظمی نگرفت تا در ادامه همین داور به اشتباه برای استقلال پنالتی بگیرد و بازی درنهایت ۲ بر ۲ تمام شود. فقط همین چند امتیاز کمک زیادی به دومی استقلال کرد و باعث شد این تیم با ۲ اختلاف امتیاز نسبت به فولاد سهمیه مستقیم آسیا را بگیرد. بماند با بررسی تمامی بازی‌های لیگ نوزدهم توسط حیدر سلیمانی پیشکسوت داوری مشخص شد که استقلال بیشترین سود را از داوری برده بود. این تیم در ۵ بازی از اشتباهات داوران در طول فصل بهره برده او در کل ۳ امتیاز سود کرد. فقط امیدواریم که ماجرای فصل قبل دوباره تکرار نشود و هجمه‌های اخیر استقلالی‌ها روی ادامه لیگ و مهم‌تر از همه دربی پیش رو در جام حذفی تاثیر نگذارد. چون در همین چند هفته همه سوت‌ها به سود آبی‌ها نواخته شده است. در بازی اخیر استقلال و گل گهر یک پنالتی برای تیم قلعه‌نویی گرفته نشد و گل نخست آبی‌ها روی اشتباه داور در اعلام ضربه ایستگاهی به ثمر رسید. در جریان برتری مقابل ذوب‌آهن هم گل نخست استقلال با خطا به دست آمد و از پنالتی برای نفت آبادان گرفته نشد. البته این بار استقلالی‌ها آن‌قدر جو را به خاطر مردود شدن گل قائدی متشنج کردند که همه فراموش کردند نفتی‌ها هم در این بازی از داوری زیان‌دیده‌اند. از دربی و اتفاقاتش هم که گفتیم.

 

 

اخبار و مطالب مرتبط

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.