امیدی به تغییر میزبانی بحرین نیستفرصتی که سوخت، حمایت تنها راهکار

0 43

بعد از ۲۰ سال بار دیگر گذر تیم‌ملی فوتبال ایران برای رسیدن به جام‌جهانی به منامه افتاد و نگرانی از تکرار همان نتیجه تلخ و عدم صعود ملی‌پوشان میروسلاو بلاژوویچ در انتخابی جام‌جهانی ۲۰۰۲ حالا برای شاگردان دراگان اسکوچیچ هم وجود دارد.
به گزارش پرسپولیس نیوز، با اعلام AFC ادامه رقابت‌های مرحله دوم انتخابی جام جهانی ۲۰۲۲ قطر و جام ملت‌های ۲۰۲۳ چین به واسطه شیوع ویروس کرونا باید به صورت متمرکز در یک کشور به انجام برسد و روز جمعه اسامی کشورهای میزبان برای گروه‌های هشتگانه مشخص شد. در گروه ایران قرعه به نام بحرین افتاد و همان ابتدا به جز اتهام تبانی نسبت به واگذاری این میزبانی، انتقاداتی هم نسبت به فدراسیون فوتبال مطرح شد که حیدر بهاروند به عنوان سرپرست سابق فدراسیون فوتبال و برخی دیگر از ارکان سابق به عنوان متولیان مشکلات تمام‌نشدنی به جا مانده از فدراسیون مهدی تاج را همچنان در کنار خود دارد. همان‌هایی که طی مدت سرپرستی در فدراسیون فوتبال اقدام مطلوبی برای کسب رضایت رییس بحرینی AFC انجام ندادند تا اکنون به استناد همان اقدامات، زبان قوی برای اعتراض داشته باشند. هرچند که همان ابتدا هم از شیخ سلمان، رییس بحرینی کنفدراسیون فوتبال آسیا به‌عنوان اهرم قدرت برای کسب این میزبانی سرنوشت‌ساز و حیاتی یاد می‌شد و بحرین محتمل‌ترین گزینه میزبانی مسابقات گروه ایران بود.

* امیدی به تغییر میزبانی نیست

در این میان البته انتظار از پیگیری‌ها به شدت بالاست هرچند که جامعه فوتبال و البته اعضای جدید فدراسیون هم چندان به عملکرد و سیاست‌های رابطه بین‌المللی تیم سابق مطمئن نیستند و خروجی جلسه دیروز آن‌ها هم با وجود تمام تلاشی که برای تغییر انجام خواهد شد، چیزی جز ناامیدی نسبت به تغییری میزبانی در بحرین نبود. در این باره خداداد افشاریان، عضو هیات رییسه فوتبال گفته «اولین موضوع ما از زمان شروع به کار در فدراسیون فوتبال،‌ تیم ملی بود. رایزنی بزرگی از سوی آقای عزیزی خادم با وزیر امور خارجه، ورزش و رییس کمیته ملی المپیک انجام شد. رای روز جمعه مبنی بر میزبانی بحرین شوک بزرگی به فدراسیون فوتبال بود. به علت حساسیت‌های زیاد این موضوع، دوستان در فدراسیون گرد هم آمدند. به این سمت رفتیم که تا حد ممکن رایزنی کنیم و اتفاق خوبی را رقم بزنیم.» وی تاکید کرده «این موضوع را سیاسی و فوتبالی دنبال می‌کنیم. تمام راه‌ها را می‌رویم که روزی پشیمان نشویم که چرا این راه‌ها را نرفتیم. البته شاید نتوانیم میزبانی را عوض کنیم اما طوری عمل کنیم که حداقل طلبکار بمانیم و فردا روز کمتر به ما ایراد بگیرند.» افشاریان همچنین درباره نتیجه جلسه دیروز در فدراسیون فوتبال بیان کرده « همه بر این اشراف داشتیم که باید همه راه‌ها را سریع و اورژانسی برویم و آقای عزیزی خادم در حال رایزنی با نهادهای سیاسی از جمله سفرای کشورهای مختلف است.» هر چند افشاریان به عقیده شخصی خودش امید چندانی به تغییر میزبان این گروه از بحرین به ایران ندارد.

* واکنش تند سرمربی

در این باره حتی دراگان اسکوچیچ، سرمربی تیم ملی فوتبال ایران هم واکنش تندی نشان داده و نوشته «وقتی با آقای «شین من گیل» رییس کمیته مسابقات کنفدراسیون آسیا در روز ۲۶ بهمن ویدئو کنفرانس داشتیم مستقیماً به ایشان خاطرنشان کردم که به عقیده من تمام تصمیمات از قبل گرفته شده و این کنفرانس تنها به حالتی تشریفاتی و فرمالیته برگزار شده است و من فایده‌ای در آن نمی بینم. در ظاهر آن‌ها نظرات ما را خواستند اما شک ندارم که همه چیز از قبل مشخص شده بود چرا که وقتی صحبت از انجام بازی‌ها در فروردین یا تعویق آن‌ها به خرداد بود ناگهان پیامی روی صفحه مانیتور ظاهر شد که تعویق بازی‌ها قطعی شده، چیزی که بیشتر تعجبم را برانگیخت زمانی بود که موضوع جلسه درباره تعویق بازی‌ها از فروردین به خرداد بود و بدون هیچ مقدمه‌ای نماینده بحرین شروع به صحبت از میزبانی کرد که کاملاً باعث حیرت زدگی من شد. گذشته از این‌ها برایم قابل هضم نیست که چرا مسابقات حدود یک سال به تعویق افتاده‌اند، وقتی صحبت از صحت و سلامت انسان‌ها باشد قطعاً حفظ سلامت افراد و رعایت پروتکل‌ها برایم بالاترین اولویت است اما ویروس کرونا دیگر موضوعی جدید نیست و فکر می‌کنم که AFC تجربیاتی در زمینه برگزاری مسابقات پیدا کرده. من مصرانه از نمایندگان AFC خواستم تا از برگزاری رقابت‌های مختلف در اروپا الگوبرداری کنند و پاسخ آن‌ها به من چنین بود «شما متوجه تنوع قاره آسیا نیستید. حالا با این تصمیم کاملاً متوجه تنوع در طرز برخورد شده‌ام، خلاف عرف. در نظر من AFC می‌بایست راهکاری پیدا می‌کرد که به نفع همه باشد و نه یک تیم و تصمیمی سازگار با روح ورزش می‌گرفت. اما در نهایت، تمام تیم‌ها باید با ما مواجه شوند و ما هم بدون شک حضوری قدرتمندانه خواهیم داشت و بر این موقعیت فائق خواهیم آمد.»

* کرسی بین‌المللی در خدمت مردم نه فرد

علی جوادی، مدیر روابط عمومی فدراسیون فوتبال که در جلسه دیروز به عنوان سخنگوی رسمی فدراسیون معرفی شد هم پس از انتخاب بحرین به عنوان میزبان، انتقادی پنهان از فرصت سوزی‌های مدیران قبلی داشته و گفته «متأسفانه بعد از برگزاری انتخابات فدراسیون ما تنها ۲ روز زمان برای این ماجرا که بحرینی‌ها ۶ ماه روی آن برنامه‌ریزی پنهانی داشتند، در اختیار داشتیم نامه‌ای ارسال و اعلام کردیم می‌خواهیم میزبان باشیم AFC به فاصله ۲۴ ساعت پاسخ داد که نمی‌توانید به دلیل تبلیغات محیطی، قوانین گمرکی و تحریم‌ها میزبان باشید. سپس ما بلافاصله مجدداً نامه‌ای ارسال کردیم و گفتیم این مسایل مربوط به میزبانی دور اول انتخابی جام‌جهانی نمی‌شود.» او درباره این که آیا مهدی تاج، نایب رییس ایرانی AFC کاری انجام داده گفته «خواهشم این است که این سوال را از آن کرسی آسیایی بپرسید که چه اقدامی شده یا نشده، ضرورت دارد از ارتباطات بین‌المللی برخوردار باشیم و این ارتباطات در خدمت فوتبال ایران باشند. اگر قرار باشد کرسی بین‌المللی در خدمت فرد باشد و نه در خدمت مردم و وطن، آن کرسی را نداشته باشیم خیلی بهتر است. امیدواریم چشم بر همه توانایی‌های فوتبال ایران نبندند. ما جایگاه بسیار مهمی در قاره آسیا داریم و باید کرسی‌های بین‌المللی در خدمت فوتبال ایران باشند.»

* حمایت اولویت شود

فارغ از ضعف‌های مدیریتی که چالش عجیب فدراسیون فوتبال حداقل تا پیش از انتخاب عزیزی خادم بود و حالا جامعه فوتبال انتظار بیشتری از انتخاب اول مجمع و فدراسیون جدید دارند، مشخص بود بحرین به واسطه جایگاه نسبتا خوبی که در جدول گروه داشته، بخت اول کسب کسب میزبانی ۴ بازی باقی‌مانده گروه است. اتفاقی که در نهایت رخ داد و شیخ سلمان، میزبانی را به کشورش هدیه داد تا بحرینی‌ها بیش از پیش به صعود از گروه امیدوار باشند. البته اگر تمام تیم‌های حاضر در یک گروه به میزبانِ انتخاب شده اعتراض می‌کردند امکان تغییر کشور میزبان وجود دارد اما به نظر نمی‌رسد که همه تیم‌های حاضر در گروه ایران معترض به میزبانی بحرین شوند. به عنوان مثال عراق یکی از کشورهایی است که احتمالا با مخالفت ایران هم‌رای نخواهد بود چرا که تیم ملی کشورمان، جدی‌ترین رقیب آن‌ها به شمار می‌رود. عراقی‌ها دیداری هم با بحرین ندارند و به جز بازی با ایران در روز آخر، ۲ دیدار راحت با هنگ‌کنگ و کامبوج شرایط برایشان تسهیل شده است. با این اوصاف ملی‌پوشان باید خود را برای حدود ۲ هفته سخت و سرنوشت‌ساز در آب و هوای به شدت گرم بحرین آماده کنند و بحرینی‌ها هم احتمالا نهایت استفاده برای سخت کردن اوضاع اسکوچیچ و شاگردانش به کار خواهند بست.
تیم ملی ایران در این رقابت‌ها با یک بازی کمتر و ۶ امتیاز در رده سوم گروه سوم قرار دارد و برای صعود بدون اما و اگر به مرحله نهایی انتخابی جام جهانی باید هر چهار دیدار خود را با برد پشت سر بگذارد. (کسب ۱۰ امتیاز هم می‌تواند ما را به دور سوم برساند.) امتیازی که البته کسب آن در منامه برای ایران قطعا سخت‌ خواهد بود و در این میان آنچه بیش از همه مورد نیاز است، حمایت تمام و کمال فدراسیون خادم از شاگردان اسکوچیچ است که با اطمینان و قدرت بیشتری در این رقابت‌ها حاضر شوند. اتفاقی که جامعه فوتبال ایران به شدت به آن نیاز دارد و امیدوار به این جواز صعود.

انتهای پیام/

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.