باشگاه اماراتي جور باشگاه ايرانيان دوبي را کشيدرفتار عجيب با کمال

0 18

امیرعباس زمانیان – خبرنگار: درحالی‌که کمال برای حضور در کمپ ایرانیان دوبی و ریکاوری دچار مشکل شده، مسوولان باشگاه اماراتی با آغوش باز از او حمایت کرده‌اند!

حدود 3 ماه از غیبت کمال کامیابی‌نیا می‌گذرد و تیم‌ملی فوتبال ایران نیز امشب در مصافی حساس، در ادامه پروسه صعود به جام جهانی ۲۰۲۲، مقابل عراق صف‌آرایی می‌کند. اما هافبک دفاعی ارتش سرخ که در اردوی تیم‌ملی برای حضور در منامه، مصدومیتش تشدید شد و بازی‌های آخر فصل پرسپولیس را از دست داد، با چالشی عجیب و خجالت‌آور روبه‌رو شده است.

ظاهراً مصدومیت، سوغاتِ بازیکنان پرسپولیس از حضور در اردوهای تیم‌ملی است. بازیکنان تاثیر گذاری که در اکثر دیدارهای لیگ قهرمانان، لیگ برتر و جام حذفی، در میان یازده نفر ترکیب اصلی هستند و در این شرایط پرفشار، باید جورِ بی‌تدبیری در فدراسیون فوتبال و تیم‌ملی فوتبال ایران را نیز بپردازند. مقصودمان از این مطلب، نه انتقاد به عملکرد فنی تیم‌ملی است و نه استثنا قائل شدن برای دعوت از بازیکنان پرسپولیس در اردوهای تیم‌ملی.

کمال در سرزمین عجایب

پس از اینکه کمال کامیابی‌نیا در اردوی کیش و پس از آن حضور تیم‌ملی در منامه مصدومیتش تشدید شد، برای اجتناب از عمل جراحی، با هزینه شخصی به امارات رفت تا به بهترین نحو، مشغول ریکاوری در کمپ ایرانیان دوبی شود. او که 3 دیدار پایانی پرسپولیس در لیگ بیستم را به همین دلیل از دست داد و در بازی مقابل استقلال تاجیکستان نیز غایب است، امیدوار بود با فراهم شدن بهترین شرایط، آماده حضور مجدد در ترکیب پرسپولیس از ابتدای فصل جدید باشد. اما با این حال، هافبک جنگنده ارتش سرخ با شرایطی عجیب‌وغریب در این اردوگاه مواجه شده است.

موضوعی که باعث شد، دوباره و بیش‌ازپیش، روند رو به رشدِ غرق شدن در باتلاق ناکارآمدیِ فوتبال ایران را شاهد باشیم. کمال به دوبی رفت، مشغول بازپروری جسمانی شد و در جدیدترین دستورالعمل، باید در فضای باز، حرکات کششی را انجام دهد که به همین دلیل، حضور در زمین چمن باشگاه ایرانیان دوبی، محل مناسبی برای انجام این کار به نظر می‌رسید.

تمرین در کنار آکادمی فوتبال ABC

برای حضور در زمین چمن باشگاه ایرانیان دبی، کمال کامیابی نیا پس از جلب رضایت عبدالعلی چنگیز، بازیکن سابق تیم‌ملی فوتبال ایران و استقلال تهران در دهه شصت که هم‌اکنون مسوول این آکادمی است، قصد داشت در همان تایمی که زمین چمن مذکور در اختیار آکادمی پشذزپ است، در کنار زمین حاضر باشد و مشغول اجرای تمرینات اصلاحی شود. تمریناتی که بدون شک فضای زیادی را نیز اشغال نمی‌کنند و صدالبته که باعث اخلال در برگزاری تمرینات این آکادمی نیز نمی‌شوند. نه‌تنها باعث اخلال در برگزاری تمرینات نمی‌شوند، بلکه بازیکنان حاضر در آکادمی که رویای پوشیدن پیراهن تیم‌ملی فوتبال ایران در آینده‌ای نه‌چندان دور را در سر می‌پرورانند، با تماشای تمرینات یک بازیکن ملی‌پوش که سابقه 5 مرتبه قهرمانی در لیگ برتر فوتبال ایران، 4 مرتبه قهرمانی سوپر کاپ، یک قهرمانی جام حذفی و 2 مرتبه حضور در فینال لیگ قهرمانان آسیا را در کارنامه دارد، به وجد آمده و روحیه مضاعفی می‌گیرند.

ممانعت از حضور کمال در کمپ

با اعلام این تصمیم، کمال کامیابی نیا که قصد داشت در محوطه‌ای با فضای باز، تمریناتش را ادامه دهد، ناگهان با این جمله از ريیس باشگاه ایرانیان دوبی روبه‌رو شد که: «برای حضور در کنار زمین، باید قرارداد شخصی منعقد شود!» حال سوال اینجاست: اگر آکادمی ABC قرارداد استفاده از زمین چمن باشگاه ایرانیان دبی را با مسوولان این کمپ منعقد کرده است، دیگر چه فرقی می‌کند عبدالعلی چنگیز و شاگردانش به چه نحوی از این فضا استفاده کنند؟

مورد مبهم دیگر این است که آیا عبدالعلی چنگیز به‌عنوان مسوول این آکادمی فوتبال، مذاکره‌ای در این رابطه با ريیس باشگاه ایرانیان دبی داشته است یا خیر؟ اگر جواب مثبت باشد، قطعاً انگشت اتهام به سمت ريیس باشگاه ایرانیان دبی است که به‌عنوان یکی از کارمندان جمهوری اسلامی ایران در کشور امارات حضور دارد و این‌گونه در پروسه رفع مصدومیت یکی از سربازان تیم‌ملی فوتبال کشورش، مانع‌تراشی کرده.

کمپ ایرانیان مگر متعلق به ایرانیان نیست؟

زمین باشگاه ایرانیان دبی در سال ۱۳۵۳ هجری شمسی توسط حاکم وقت دبی، برای استفاده اتباع ایرانی و ایرانیان مقیم امارات به دولت وقت ایران اهدا شد و قطعات همجوار زمین اهدایی، به‌منظور فعالیت مشابه در اختیار کشور‌هایی نظیر نروژ، سوئد، هندوستان، سودان، اردن، مصر و پاکستان قرار گرفت. پس از انقلاب و به دلیل اینکه رسیدگی به وضعیت اسناد علوی که برعهده بنیاد مستضعفان گذاشته شد، این مجموعه نیز تحت تملک بنیاد مستضعفان درآمد و این بنیاد، همواره موضع‌گیری‌های ضدونقیضی درباره موارد مطرح‌شده دراین‌باره داشته است.

به‌هرحال، واضح و مبرهن این است که باشگاه ایرانیان دوبی در خاک امارات، زیر نظر جمهوری اسلامی ایران است و حتی مسوولان این کمپ ازجمله ريیس و کارمندانش نیز از طرف جمهوری اسلامی ایران انتخاب و برای ارائه خدمات راهی امارات می‌شوند. بنابراین، مگر کمال کامیابی نیا بازیکن تیم‌ملی فوتبال ایران نبود و مگر این بازیکن در جریان اردوهای تیم‌ملی فوتبال کشورش دچار مصدومیت نشد؟ پس چرا باید برای حضور در زمین چمن این مجموعه، آن‌هم در شرایطی که نیازی به بستن قرارداد و رزرو سانس جداگانه نبوده است، دچار مشکل شود؟ اگر تا به اینجا، از رخداد چنین موضوعی تعجب کرده‌اید، قطعاً تا پایان متن، دیدگاهتان راجع روانه شدن سیل بازیکنان ایرانی به تیم‌های فوتبال حاشیه خلیج‌فارس تغییر خواهد کرد.

فدراسیون فوتبال ایران، صرفاً جهت خالی نبودن عریضه

در این میان، منفعل ماندن فدراسیون فوتبال جمهوری اسلامی ایران نیز جای بحث دارد. ظاهراً پروپاگاندای آقای ريیس به تمامی موضوعات خرد و کلانِ فوتبال ایران ارجحیت دارد! به‌هرحال، نمی‌توان از اشتیاق بالای او و هیات همراه برای حضور در رختکن تیم، پس از کسب پیروزی‌ها و فیلمبرداری از نمای بسته آقای همه‌کاره صرف‌نظر کرد. احتمالاً باید ممنون دارِ آقایان باشیم که این اوضاع، شلخته، بی‌نظم و به‌هم‌ریخته تیم‌ملی را سبب شده‌اند.

آیا بازیکن یک تیم‌ملی فوتبال که با پیراهن تیم‌ملی کشورش مصدوم شده و باید تحت درمان قرار گیرد، با هزینه شخصی راهیِ امارات می‌شود تا دوران نقاهت را پشت سر بگذارد؟ آیا همیشه باشگاه باید جورِ مصدومیت بازیکنانش در اردوهای تیم‌ملی را بکشد؟ نه آقایان، این آش آن‌قدر شور شده که حتی نمی‌توان آن را مزه مزه کرد.

آغوشِ بازِ اماراتی‌ها برای پذیرایی

در این میان، کمال که خودش هم علاقمند است زودتر به مستطیل سبز بازگردد، با احمد نوراللهی تماس گرفته و نظر او را در این رابطه جویا می‌شود. احمد با ابراز تاسف نسبت به این پیشامد، قولِ درخواست از مدیران شباب الاهلی دوبی را به کمال می‌دهد و در کمال تعجب (البته برای ما ایرانی‌ها!)، حمدان، مدیر فوتبال باشگاه الاهلی امارات اعلام می‌کند کمال کامیابی نیا می‌تواند برای انجام تمریناتش، هر زمان از شبانه‌روز که خواست، در زمین چمن شماره ۲ این باشگاه حاضر شود و حتی در صورت نیاز، این اجازه را دارد که از امکانات سخت‌افزاری کمپ تمرینی این باشگاه همچون سونا، جکوزی، سالن بدنسازی و … نیز استفاده کند.

اصلاً نیازی نیست تا یادآوری کنیم احمد نوراللهی، هنوز مدت زمان حضورش در این باشگاه اماراتی از یک ماه نیز تجاوز نکرده است؛ اما مسوولان باشگاه جدیدش، این‌گونه به درخواستِ او پاسخ می‌دهند. هرچه که باشد، باشگاه شباب الاهلی امارات، تعهدی برای ارائه خدمات به کمال کامیابی نیا یا به عبارتی بهتر «دوستِ بازیکنِ تحتِ قراردادش» ندارد. آیا برخی، هنوز هم معتقدند حضور بازیکنان ایرانی در فوتبال حاشیه خلیج‌فارس، خیانت به آینده خودشان است؟

اردوهای تیم‌ملی، ضربه بر پیکر ارتش سرخ

به‌عنوان آخرین نوشته‌ها، بی‌ارتباط نیست که بگوییم اردوهای تیم‌ملی، به‌جز ضرر و زیان برای تیم فوتبال پرسپولیس چیزی ندارد. از دورانِ حاکمیت 8 ساله کارلوس کیروش بر تیم‌ملی فوتبال ایران گذر کرده‌ایم؛ اما هنوز هم بازیکنانِ پرسپولیس تحت عنوان «گردان» به اردوهای تیم‌ملی می‌روند و تحت عنوان «نفر» به تیم خودشان باز می‌گردند. وحید امیری، سیامک نعمتی، کمال کامیابی نیا و حالا هم میلاد سرلک. هرچند مصدومیت در بازه زمانیِ فیفا دی، جزو جدانشدنی از فوتبال حرفه‌ای است؛ اما کجای دنیا بازیکن تیم‌ملی فوتبال، برای رفع مصدومیتش دست به دامان رفقایش در تیم‌های کشور همسایه می‌شود؟

اینکه ابتدا کریم باقری را تحت عنوان «دستیار موقت» به تیم‌ملی بفرستند، سپس درخواست امضای قراردادی بلندمدت به او بدهند، شرط و شروط برایش بگذارند و سپس آنالیزورِ پرسپولیس را به اردوگاه تیم‌ملی بخوانند تا بازی‌های سوریه، لبنان و عراق را آنالیز کنند، چیزی جز ضربه زدن به این تیم نخواهد داشت. پرسپولیس یک هفته دیگر با استقلال تاجیکستان بازی دارد و شرایطش هم اصلاً خوب نیست. چه فاز مدیریتی، چه در فاز تیم فوتبال.

اینکه امارات صرفاً به خاطر درخواست دوستانه احمد نوراللهی، حاضر می‌شود حداکثر امکانات مورد نیاز را به بازیکن تیم‌ملی فوتبال ایران بدهد، با وجود اینکه ایران یکی از حریفان مستقیم این کشور در راه رسیدن به جام‌جهانی ۲۰۲۲ قطر خواهد بود، چیزی جز «حرفه‌ای گری» نیست. آن‌ها نه ادعای 5 ستاره بودنِ فدراسیونشان را دارند و نه … بگذریم! شبیه به این شرایط در تیم‌ملی فوتبال ایران را، هیچ کجای دنیا نخواهید دید. باور کنید شرایطی که آقایان رقم زده‌اند، نوبر است، نوبر …

 

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.