باور نمی‌کنم اسکوچیچ گفته باشد بازی تدارکاتی نمی‌خواهد؛ از پای تخته صعود نمی‌کنیمپنجعلی: پرسپولیسی‌ها چشم بسته همدیگر را پیدا می‌کنند

0 16
باور نمی‌کنم اسکوچیچ گفته باشد بازی تدارکاتی نمی‌خواهد؛ از پای تخته صعود نمی‌کنیمپنجعلی: پرسپولیسی‌ها چشم بسته همدیگر را پیدا می‌کنند

مرضیه دارابی – خبرنگار: بعد از تعطیلی بازی‌های لیگ، لیست تیم‌ملی از سوی اسکوچیچ اعلام شد و بازیکنان مدنظر سرمربی کروات، به اردوی کیش عزیمت کردند.

آن‌ها ۴ بازی مهم و سرنوشت‌ساز با هنگ‌کنگ، بحرین، کامبوج و عراق در منامه دارند. در هر ۴ بازی باید پیروز شویم تا شانس صعود به مرحله بعدی مسابقات مقدماتی جام‌جهانی را داشته باشیم.
همه می‌دانند که اوضاع اصلا روبه راه نیست، یا بهتر است بگوییم تدارکات تیم مناسب بازی‌های سخت پیش رو نبوده است.
در این وضعیت با یکی از بهترین مدافعان تاریخ فوتبال ایران صحبت کردیم. محمدپنجعلی می‌گوید باور نمی‌کند اسکوچیچ بازی تدارکاتی برای تیمش در این وضعیت نخواسته باشد.
گفت‌وگوی روزنامه پرسپولیس با پیشکسوت سرخپوشان و تیم‌ملی فوتبال را در زیر می‌خوانید:

-با تیم‌ملی شروع کنیم، در منامه باید ۴ برد بیاوریم، حق هیچ اشتباهی مقابل میزبان و عراق را نداریم.
کار سخت است و این را همه می‌دانیم به‌خصوص که اصلا تیم‌ملی بازی تدارکاتی به آن شکل نداشته و اردوی مناسبی هم برگزار نشده است. متاسفانه در این وضعیت فقط تکیه و امید ما به همت بچه‌هاست و خلاقیت فردی‌شان. از مربی و کادر فنی هم نمی‌شود به آن شکل توقع داشت، مگر آنکه معجزه‌ای صورت بگیرد.
-عزیزی خادم درمصاحبه‌ای گفته بود که اسکوچیچ خودش بازی تدارکاتی نخواسته، این چه معنایی می‌دهد؟ مربی بله‌قربان‌گو یا با دانش فوق‌العاده پایین که نمی‌داند نقش بازی تدارکاتی در چنین وضعیتی چطور ارزیابی می‌شود!
مگر می‌شود یک تیم بدون بازی تدارکاتی به چنین کارزاری برود؟ اگر بازی نداشته باشد تاکتیک مدنظر کادر فنی چطور مرور می‌شود؟ بازیکن چطور با تفکرات کادر فنی آشنا می‌شود؟ تاکتیک را صرفا پای تخته و با گچ نمی‌شود به تیم یاد داد.
یعنی قرار است با تفکرات مربی پای تخته صعود کنیم؟
خیلی برای من عجیب و غریب است. هیچ مربی‌ای تا حالا این را نگفته، من هم باور نمی‌کنم که اسکوچیچ این را گفته باشد. نمی‌شود مربی حرفه‌ای چنین حرفی را بزند، شاید رییس فدراسیون غیرحرفه‌ای باشد، اما سرمربی یک تیم‌ملی نباید غیرحرفه‌ای باشد.
نکته جالب این است که فدراسیون فقط خبرنگار به اردوی کیش برده و الزامی برای بازی تدارکاتی ندانسته!
باید بازی می‌گذاشتند، بعد خبرنگار هم می‌رفت و اخبار مربوط به تیم‌ملی را برای مردم مخابره می‌کرد. اردویی که بازی تدارکاتی نداشته باشد انگیزه‌ای برای بازیکن به وجود نمی‌آورد.
دولت متعهد شده که ۵۲ میلیارد تومان برای کمک به صعود تیم‌ملی به فوتبال بدهد. نمی‌شد از این رقم قبل از صعود برای انجام بازی تدارکاتی استفاده کرد؟!
متاسفانه بازی نگذاشتند و این اصلا خوب نبود. این را هم به جرات بگویم اگر تیم‌ملی ان‌شاءا… صعود کرد، این فقط روی خلاقیت‌های فردی بازیکنان بود. ما تدارکات خوبی نداشتیم. چه می‌شد در اردوی کیش، از ۲ تیم خوب دعوت می‌کردند و بازی می‌کردیم یا اینکه تورنمنت چهارجانبه ترتیب می‌دادند.

محمد پنجعلی
یک موضوع دیگر هم این است که همین فوتبال تا قبل از انتخابات، بر طبل خصوصی بودن می‌کوبید، حالا چطور دولتی تلقی شده که از بودجه وزارت ورزش استفاده می‌کند؟
اصلا فوتبال خصوصی نیست، هیچ‌کسی نمی‌تواند این ادعا را داشته باشد. فوتبال دست دولت هست همه می‌دانیم. یک تیم یا وابسته به شرکت‌های دولتی است یا به وزارت ورزش مثل پرسپولیس و استقلال. ما فوتبال خصوصی نداریم.
فوتبال ما از بازی در منامه یا دیدار با تیم‌های عربی خاطره خوشی ندارد.
اما ما خاطره خوب داریم. المحرق را در فینال جام در جام در تهران بردیم و قهرمان آسیا شدیم. الان البته واقعیت این است که آن‌ها کار کردند و سخت می‌شود آن‌ها را از پیش رو برداشت. البته تیم‌های عربی آن استعداد و تکنیک و هوش بچه‌های ما را ندارند، اصلا در این منطقه هیچ‌کسی ندارد گواهش اینکه تیم فوتسال ما در دنیا سوم جهان می‌شود چون آنجا خلاقیت ذاتی مدنظر است، وقتی این خلاقیت در فوتبال می‌آید از بین می‌رود چون بسترش فراهم نیست زمینه مناسبی برای رشد وجود ندارد.
سیامک نعمتی هم به اردوی کیش دعوت شد، لیست تیم‌ملی ازنظر شما خوب بود؟
باید به انتخاب سرمربی احترام گذاشت. نمی‌شود ایراد گرفت. ممکن است نظر من روی بعضی‌ها مثبت باشد و روی بعضی‌ها منفی ولی بخواهم عنوان کنم به‌عنوان پیشکسوت، درست نیست، ما باید فقط آرزوی موفقیت کنیم. تیم خوبی داریم.
لیگ را برای تیم‌ملی تعطیل کرده‌اند، اگر نگوییم دستی در کار است که مانع از قهرمانی پرسپولیس شود، اما مشخصا خیلی‌ها دوست ندارند این اتفاق برای پنجمین بار رخ دهد.
من در همه مصاحبه‌هایم می‌گویم که بچه‌ها دقیقا شرایط را درک می‌کنند و شما می‌بینید که در همه بازی‌ها از جان‌مایه می‌گذارند. دور از حاشیه کار می‌کنند، تنها راهش هم همین است وگرنه موانعی درست می‌شود سر راه موفقیت باشگاه پرسپولیس، اما بچه‌ها می‌دانند که باید حرفه‌ای عمل کنند و همه هم باتجربه‌اند. بازی آخرشان عالی بود. لذت بردیم. تیم به بلوغ تاکتیکی رسیده و چشم بسته بچه‌ها هم را پیدا می‌کنند. سرعت بازی‌شان خیلی بالاست، پیاده کردن تاکتیک‌های مختلف خیلی عالی است. بچه‌ها در دیدار با ذوب‌آهن کم ‌اشتباه بودند. یکی از بهترین بازی‌های این فصل پرسپولیس بود.
از تعطیلی لیگ پرسپولیس لطمه نمی‌خورد که روی غلتک افتاده بود؟
به هرحال تیم‌ملی است و همه باید کمک کنند، باید جوری برنامه‌ریزی کنند که بعد از بازی تیم‌ملی تیم‌ها فرصت ریکاوری داشته باشند و دوباره با تمرین گروهی به هماهنگی لازم برسند.

انتهای پیام/

اخبار و مطالب مرتبط

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.