برای حل معضل غرامت و محکوم شدن در فیفالطفا فقط مدیران خارجی استخدام کنید

0 50
برای حل معضل غرامت و محکوم شدن در فیفالطفا فقط مدیران خارجی استخدام کنید

مرضیه دارابی  – خبرنگار: اخبار فوتبال را بالا و پایین می‌کنم، صبح فوتبالی ما در ایران، در بیشتر موارد با خبر محکومیت در دادگاه CAS، کمیته انضباطی فیفا و غرامت آغاز می‌شود. اگر هم یک روز خبری از جرایم مالی نباشد، تحلیلی به حتم در این باره وجود دارد.

یک‌سال از فاجعه ویلموتس گذشته، به پرداخت بیش از ۲۰۰ میلیارد تومان به این مربی و کادرش محکوم‌شده‌ایم. کارلوس کیروش پولش را بدون دردسر گرفت، او به واقع حرفه‌ای‌ترین و بهترین مربی به لحاظ فنی بود که در فوتبال ملی ایران خدمت کرد، اما میراثی که از او باقی ماند هم با حرف و حدیث فراوان همراه بود. از درصدهای نامتعارف در امور مختلف گرفته تا اختیارات عجیب و غریبی که به او داده شد.
در فوتبال باشگاهی حتی اوضاع از چیزی که در سطح ملی اتفاق افتاده، بدتر و فاجعه‌تر است. هر مربی خارجی که در این سال‌ها به پرسپولیس و استقلال آمده‌اند، بدون دردسر پرونده حضورشان بسته نشده. البته این، صرفا محدود به مربیان نیست و بازیکنان خارجی هم به همین شکل شکایت‌هایی را به فیفا برده‌اند.
هنوز چند ماهی بیشتر از تسویه‌حساب با برانکویی که ۴ سال پرسپولیس را در صدر فوتبال ایران قرار داد و با این تیم علاوه بر کاپ‌های داخلی، نایب‌قهرمانی آسیا را به ارمغان آورد، نمی‌گذرد.
با مربی خوشنام کروات هم به‌موقع تسویه نشد تا او همراه با همکارانش به فیفا متوسل شوند. استرس زیادی از این محل به هواداران و باشگاه تحمیل شد تا درنهایت این پرونده با پرداخت حق و حقوق برانکو بسته شد.
همان وقت البته پیش‌بینی می‌شد که پرونده سنگین بعدی، پرونده کالدرون آرژانتینی باشد. مردی که معلوم نشد چرا انتخاب شد و چرا با او قطع همکاری شد، درحالی‌که تیمش در نیم‌فصل اول لیگ اول شده بود.
گابریل کالدرون توانست حکم سنگین ۵۸۰ هزار دلاری علیه پرسپولیس را از دادگاه عالی ورزش بگیرد. خواکین یکی از دستیاران گابریل کالدرون نیز در پیگیری شکایت خود از این باشگاه توانست رای دیگری علیه پرسپولیس از دادگاه عالی ورزش بگیرد.
این مربی اسپانیایی از طریق پیگیری شکایت خود، باشگاه پرسپولیس را به پرداخت ۹۵ هزار و ۳۸۱ دلار به علاوه سود سالیانه و همچنین پنج هزار و ۵۰۰ فرانک سوییس جریمه، محکوم کرد.
در جزئیات این رای آمده که مبلغ حقوق خواکین ۵۵ هزار و ۳۸۱ دلار است اما ۴۰ هزار دلار به‌عنوان غرامت به رقم اصلی اضافه می‌شود. همچنین ۲۰۰۰ فرانک سوییس به‌عنوان هزینه فیفا و ۳۵۰۰ فرانک سوییس به‌عنوان هزینه دادرسی در CAS منظور شده است.
ابراهیم شکوری سخنگوی باشگاه پرسپولیس می‌گوید: «به ارگانی وصل نیستیم، دستگاه چاپ پول هم نداریم و نمی‌توانیم در فصل نقل‌وانتقالات با تیم‌هایی که بودجه دولتی می‌گیرند رقابت کنیم.»
استقلال هم وضعیت جالبی ندارد. آن‌ها حتی با پادووانی که برای این تیم زندگی‌اش را داده هم خوش عهدی نکرده‌اند. مرد خوش‌اخلاق برزیلی که سلامت به فوتبال ایران آمده بود، روی ویلچر، درحالی‌که زندگی عادی و راه رفتن برایش به رویا تبدیل شده، با قطع نخاع ایران را ترک کرد و هنوز هم هراز چندگاهی از دلخوری‌هایش از استقلالی‌ها می‌گوید که حق‌وحقوقش را نداده‌اند.
استراماچونی هم پرونده مالی سنگینی داشت، به دلیل عدم تسویه‌حساب به‌موقع، این تیم را ترک کرد و بدهی سنگینی روی دست این باشگاه ماند.
استوکسِ بی نظم و جنجالی هم حتی می‌تواند فوتبال ما را در دادگاه محکوم کند. قراردادها به‌گونه‌ای تنظیم می‌شود که همه می‌توانند ما را در دادگاه بین‌المللی و فیفا محکوم کرده و علاوه بر حق و حقوق امضا شده، غرامت هم بگیرند.
و غم‌انگیزتر اینکه هنوز پرونده قبلی تمام نشده پرونده جدید رو می‌شود. این وضعیت اسفبار زنجیره‌وار به فوتبال ایران تحمیل‌شده و تمامی ندارد.
تدبیر مدیران برای حل این مشکل، ممنوعیت استفاده از خارجی و عقد قرارداد جدید بود، چیزی که مسلما برای فوتبالی که پیشرفت می‌خواهد، ممکن نیست.
دوام این طرح یک نیم‌فصل بیشتر نبود و حالا فدراسیون جدید می‌گوید ورود خارجی‌ها به فوتبال ایران آزاد است.
مشکل قطعا در استفاده از بازیکنان و مربیان خارجی نیست که حضور آن‌ها در لیگ ایران لازم است. مشکل مدیرانی هستند که با این‌ها قرارداد می‌بندند و از هیچ اصول قراردادی آگاهی ندارند.
به جرات ارکان فوتبالی خیلی هم در فجایع قراردادی نقش ندارند. ضمن اینکه تیم دولتی و خصوصی هم ندارد.
اگر خیال می‌کنید با خصوصی شدن باشگاه‌ها، مشکلات سرخابی‌ها حل می‌شود، سخت در اشتباهید.
تراکتورسازی تیم خصوصی است اما آن‌ها هم روزهای آرامی را تجربه نمی‌کنند. در آخرین خبر، کنستانت بدون حتی یک دقیقه بازی، حکم ۸۸۰ هزار دلاری را علیه تراکتورسازی در CAS گرفت.
باشگاه‌ها وقتی ساختار درستی نداشته باشند، مدیر کاردان و آگاهی در راس نباشد، این اتفاقات طبیعی است. وقتی چیزی به‌صورت ساختاری اصلاح نمی‌شود، شاید تنها راه‌حل این باشد که پیش از جذب مربی و بازیکن خارجی، مدیر خارجی استخدام کنیم. مدیری که بلد باشد قرارداد ببندد، یا قرارداد بستن را به مدیران ایرانی یاد دهد.

انتهای پیام/

اخبار و مطالب مرتبط

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.