بررسی عملکرد تیم‌های ایرانی در رقابت‌های لیگ قهرمانان آسیا ۲۰۲۱یک روز همه رومی، یک روز همه زنگی

0 37

امیر عباس زمانیان – خبرنگار: بامداد امروز با به صدا درآمدن سوت پایان دیدار استقلال مقابل الاهلی، هفته پنجم دور گروهی لیگ قهرمانان آسیا نیز به پایان رسید تا سرنوشت تیم‌های صعود کننده، تا حدودی مشخص شود. البته کار بعضی تیم‌ها نیز برای روز آخر، به اما و اگر کشید.

پرسپولیس، اولین تیم صعود کننده به دور یک هشتم نهایی لیگ قهرمانان آسیا لقب گرفت. تیمی که شروع طوفانی در این رقابت ها داشت و موفق شد با کسب ۴ پیروزی از ۴ دیدار ابتدایی، علاوه بر کسب ۱۲ امتیاز و رقم زدن مقتدرانه ترین شروع تیم های ایرانی در تاریخ لیگ قهرمانان آسیا، اولین مجوز حضور در جمع ۱۶ تیم برتر را نیز به نام خودش بزند. اما فولاد علیرغم شروع امیدوار کننده‌اش، با باخت مقابل السد از دور رقابت‌ها حذف شد و کار تراکتور به روز آخر کشید. استقلال نیز تا حدودی شانس صعودش به عنوان یکی از تیم‌های دوم جدول را افزایش داد.

با تغییر فرمت برگزاری رقابت‌ها از امسال، تعداد تیم‌های حاضر در دو بلوک شرق و غرب، از ۳۲ به ۴۰ تیم افزایش یافت و معادلات صعود تیم‌ها، کمی نسبت به قبل، پیچیده تر شد. تیم‌های صدر نشین هر گروه، مستقیماً راهی مرحله یک هشتم نهایی شده و تیم‌های دوم، برعکس سال های گذشته، عملکردشان باید در جدولی جداگانه بررسی شود تا ۳ تیم از رده های دوم گروه ها به دور بعد صعود کرده و ۲ تیم دیگر نیز حذف زودهنگام را تجربه کنند.

از آنجا که از بین ۵ تیم دوم گروه‌های مختلف لیگ قهرمانان، سه تیم به مرحله بعد صعود می کنند،کنفدراسیون فوتبال آسیا معیارهای انتخاب برتریت تیم‌های رده دوم را پیش از آغاز رقابت‌ها مشخص کرد:

امتیازات
تفاضل گل
تعداد گل زده
بازی جوانمردانه (کارت‌های قرمز و زرد)
قرعه کشی

پرسپولیس دوشنبه شب می‌توانست با کسب پیروزی برابر الوحده، هم ۱۵ امتیازی شود و هم شانس الوحده برای صعود را کمرنگ تر کند. اما یک عملکرد بسیار ضعیف از سرخپوشان و به تبع، شکست یک بر صفر از نماینده امارات، کار سایر نمایندگان ایران را هم سخت تر کرد. پرسپولیس با شکست مقابل الوحده، امتیازات تیم دوم جدول گروه E را به عدد ۱۰ رساند و این در حالی است که الوحده فرداشب مقابل گوا هند صف آرایی خواهد کرد.

پس الوحده را می‌توان تیم اول جدول رده بندی تیم‌های دوم در نظر گرفت. در گروه B، تراکتور ایران با وجود ثبت چهارمین کلین‌ شیت در رقابت‌ها و تبدیل شدن به تنها تیم شکست ‌ناپذیر ایرانی لیگ قهرمانان، مقابل پاختاکور به تساوی بدون گل رسید و نتوانست به‌ عنوان صدرنشین به یک هشتم نهایی صعود کند. با این حال، شاگردان خطیبی برای قطعی کردن رتبه دوم خود به یک تساوی نیاز دارند، اما برای قرار گرفتن میان برترین تیم‌های دوم گروه‌های پنج‌گانه، باید بر الشارجه از پیش صعود کرده غلبه کنند.

ویدئو: خلاصه بازی فولاد ایران یک - السد قطر یک

در گروه D، فولاد ایران مقابل السد قطر یک بر صفر شکست خورد و با پنج امتیاز، در رتبه سوم جدول مسابقات ماندنی شد. بد شانسی دیگر فولادی‌ها در هفته پنجم، شکست دور از انتظار النصر مقابل الوحدات قعر نشین بود که باعث شد فرصت صعود اهوازی ها از همیشه کمرنگ تر شده و جزء محالات قرار بگیرد. فولاد برای زنده نگه داشتن امید به صعود، چاره‌ای جز کسب پیروزی پُر گل مقابل نماینده اردن ندارد و باید امیدوار باشد النصر با اختلاف مقابل سپید پوشان قطری شکست بخورد. اتفاقی که بعید به نظر می‌رسد اما در صورت تحقق این دو اتفاق، فولاد هشت امتیازی خواهد شد و با این حال نیز شاید نتواند نماینده ایران را جزو برترین تیم‌های دوم قرار دهد.

در گروه E هم همانگونه که پیش از این ذکر شد، پرسپولیس مقابل الوحده با یک گل مغلوب شد و نتوانست صدرنشینی خود را قطعی کند. پرسپولیس تاکنون بیشتر از هر تیمی در مسابقات امتیاز گرفته و به‌ عنوان صدرنشین یا تیم دوم گروه، راهی یک هشتم نهایی خواهد شد. البته این شکست، صدر نشینی پرسپولیس را به خطر انداخت که برای رسیدن به این مهم، پرسپولیس حداقل به یک امتیاز برابر الریان نیاز دارد تا صدر نشینی‌اش قطعی شود.

در گروه A نیز ایران نماینده ای ندارد و استقلال تاجیکستان با لباس قرمز، تا کنون شگفتی ساز گروه لقب گرفته است. الهلال تیم دوم است و شباب الاهلی هم امتیاز با آلمالیق ازبکستان، به رده سوم تکیه زده است. گروه A، تنها گروهی است که تا پیش از پایان هفته پنجم دور گروهی، هر چهار تیم حاضر در آن از شانس صدر نشینی برخوردار بودند.

نکته جالب توجه از نمایندگان ایران در این رقابت‌ها، کسب پیروزی یا باخت به صورت نسبتاً هماهنگ با یکدیگر بود. هفته اول، پرسپولیس با یک گل الوحده را شکست داد. استقلال ۵-۲ الاهلی را از پیش رو برداشت، فولاد با بدشانسی مقابل السد متوقف شد و تراکتور نیز به تساوی رضایت داد.

هفته دوم، پرسپولیس با بازگشتی فوق العاده از الریان عبور کرد. فولاد، الوحدات اردن را شکست داد. طلسم تساوی برای تراکتور باقی ماند و استقلال نیز الشرطه را در هم کوبید.

هفته سوم، پرسپولیس اولین باخت گوا هند در این رقابت ها را رقم زد. تراکتور باز هم تساوی کرد و فولاد نیز النصر را متوقف ساخت. اما اولین بازنده از میان تیم‌های ایرانی، استقلال بود که مقابل اولین رقیب سرسختش، با نتیجه ۴-۳ شکست خورد و اولونگا در آن مسابقه ۳ گل وارد دروازه رشید مظاهری کرد.

پخش زنده بازی الاهلی عربستان و استقلال از شبکه سه سیما

هفته چهارم نیز نمایندگان ایران کم و بیش عملکرد خوبی داشتند. پرسپولیس قاطع ترین برد این رقابت ها را با ۴ گل مقابل گوا رقم زد. تراکتور به اولین پیروزی رسید و الدحیل نیز به تساوی ۲-۲ مقابل استقلال رضایت داد. نکته جالب توجه این هفته، بریس اولونگا بود که مقابل استقلال، ره صد ساله را یک شبه رفت و با ۶ گل، به صدر جدول گلزنان تکیه زد. فولاد نیز مغلوب النصر و درخشش عبدالرزاق حمدالله شد.

هفته پنجم اما ماجرا ۱۸۰ درجه چرخید. پرسپولیس اولین باختش را تجربه کرد، فولاد بازهم باخت و تراکتور نیز راهی برای پیروزی پیدا نکرد تا شرایط برای نمایندگان ایران، کمی پیچیده شود. پرسپولیس صعودش قطعی است و فولاد حذفش، کار استقلال و تراکتور نیز به هفته آخر کشیده و باید تا پایان هفته برای مشخص شدن سرنوشت نمایندگان ایران، صبر کرد.

ضمن اینکه مسابقات بلوک شرق از از اواخر خرداد یا تیر ماه آغاز می‌شود و مرحله یک شانزدهم از ۲۲ تا ۲۴ شهریور برگزار خواهد شد. فینال نیز به صورت رفت و برگشت بوده و روزهای ۳۰ آبان برای دور رفت و ۶ آذر نیز برای دور برگشت در تقویم مسابقات گنجانده شده است.

انتهای پیام/

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.