بیشتر مازندرانی‌ها پرسپولیسی هستندمنافی: امیری مثل محرمی آچار فرانسه پرسپولیس هست

0 16

میلاد اعظمی – خبرنگار: عملکرد بی‌نظیر وحید امیری در پست دفاع چپ برای پرسپولیس در لیگ قهرمانان آسیا، شرایط حال حاضر سرخپوشان در هند، وضعیت کنونی پرسپولیس از نظر نیروی انسانی، بازیکن و البته در گذشت نادر دست‌نشان بهانه‌هایی بو تا سراغ جواد منافی پیشکسوت مازندرانی پرسپولیس برویم.
مدافع سابق سرخپوشان جزو بهترین بازیکنان تاریخ پرسپولیس در سمت چپ است و به خاطر همین می‌تواند بهترین نظر را درباره عملکرد خوب وحید امیری در پست دفاع چپ داشته باشد. در زیر می‌توانید متن کامل گفت‌وگوی روزنامه «پرسپولیس» را با جواد منافی را بخوانید.

* برای شروع فکر می‌کنید پرسپولیس شایسته کسب ۶امتیاز در ۲بازی اول خود در لیگ قهرمانان بود؟
صددرصد پرسپولیس شایستگی این مساله را داشت. قطعا تیمی که در ۴سال گذشته ۲بار نایب قهرمان آسیا شده باید چنین عملکردی داشته باشد. همه تیم‌های آسیایی از پرسپولیس حساب می‌برند و انتظار همه پرسپولیسی‌ها همین عملکرد است. خوشبختانه امسال پرسپولیس از نظر بازیکن نسبت به سال‌های قبل شرایط بهتری دارد و تقریبا هم در فاز هجومی و هم در فاز دفاعی کمبودی نیست، به خاطر همین انتظار‌ها بالاست.

*الوحده و الریان حریفان قدرتمندی برای پرسپولیس بودند؟
حتما که رقبای خوبی بودند. در بازی اول درست است که پرسپولیس با یک گل پیروز شد اما موقعیت‌های زیادی را درست کرد اما نتوانستیم از موقعیت‌ها بیشترین استفاده را ببریم، هرچند در آن بازی فقط کسب ۳امتیاز مهم بود که به آن رسیدیم. در بازی با الریان هم در نیمه اول خوب نبودیم اما در نیمه دوم پرسپولیس به همان تیم همیشگی تبدیل شد و توانست طوری الریان را ببرد که تا سال‎ها یادشان باشد.

آخرین بازی پیش از تصادف شدید جواد منافی+ عکس
*به نظر شما عملکرد خط حمله پرسپولیس دارد ۲بازی ابتدایی لیگ قهرمانان آسیا خوب بوده؟

صبله. به خصوص بعد از بازی با الریان وضعیت خط حمله خوب شد. شهریار نشان داد که بازیکن خوبی است، عالیشاه هم کیفیت بی‌نظیرش را به رخ بقیه کشید. آل‌کثیر هم کمی به زمان نیاز دارد تا به آن بازیکن فوق‌العاده تبدیل شود. ما مهدی ترابی و احسان پهلوان را هم داریم و البته سیامک نعمتی. پس مشکلی در این مساله وجود ندارد.

* سومین بازی پرسپولیس با گوا است، به نظر شما می‌شود این تیم را شکست داد؟
ما واقعا اطلاعات دقیقی از این تیم هندی نداریم اما به هر حال تا الان در ۲بازی ۲امتیاز گرفتند. هرچند فکر می‌کنم توانایی مقابله با پرسپولیس را نداشته باشند. اگر شرایط آب و هوایی و البته امتیازهای میزبانی پرسپولیس را اذیت نکند به‌راحتی این تیم هندی را می‌بریم. در نهایت باز هم نمی‌شود فوتبال و اتفاقاتش را پیش‌بینی کرد.

* به نظرتان چرا میزبانی لیگ قهرمانان آسیا به پرسپولیس ندادند؟
فکر می‌کنم شرایط دست به دست هم داد که این اتفاق رخ ندهد. فعلا کاری نمی‌شود بکنیم جز این‌که همه تیم‌ها را ببریم و به‌عنوان تیم اول به دور بعدی صعود کنیم.

*سورپرایز پرسپولیس در این فصل از لیگ قهرمانان آسیا عملکرد بی‌نظیر وحید امیری در پست دفاع چپ است. به نظر شما یک بازیکن با ذات هجومی چطور می‌تواند در پست دفاع چپ با آن کیفیت بازی کند؟
ابتدا باید از شرایط بدنی خوب امیری صحبت کنیم. واقعا از نظر بدنی فوق‌العاده است. مساله بعدی هم هوشش بالای امیری است که به‌خاطر همان می‌تواند در چند پست به خوبی بازی کند. شما وقتی یک بازیکن باهوش هستید می‌توانید هم در دفاع و در هم در حمله به کمک تیم‌تان بیاید. وحید هم همیشه در خدمت تیم بوده و در هر نقطه که بازی کرده به پرسپولیس کمک کرد. من به‌عنوان یک پیشکسوت واقعا به امیری تبریک می‌گویم چون با وجود این‌که در اصل یک مهاجم است اما وظایف یک دفاع چپ را به خوبی انجام می‌دهد. فکر می‌کنم قبل از امیری فقط مجتبی محرمی چنین خاصیتی داشت در چند پست با بالا ترین کیفیت برای پرسپولیس بازی کند.

* یعنی می‌خواهید بگویید که وضعیت فعلی امیری شماره را یاد مجتبی محرمی می‌اندازد؟
البته نمی‌شود که این ۲نفر را با هم مقایسه کردم امیری مثل محرمی آچار فرانسه پرسپولیس است و می‌تواند در خیلی از پست‌ها تاثیر گذار باشد. یادم است که محرمی هم همین طور بود. او در دفاع چپ، دفاع راست، دفاع وسط،‌ هافبک و حتی مهاجم برای پرسپولیس بازی می‌کرد و کاملا هم تاثیرگذار بود. خوشحالم که بعد از سال‌ها بازیکنی تقریبا با خصوصیات محرمی در پرسپولیس بازی می‌کند و به تیم کمک می‌کند.

* خود شما یکی از بهترین چپ‌های تاریخ پرسپولیس هستید، به نظر شما بازیکنی مثل امیری که ذاتا یک بازیکن هجومی است، وقتی در دفاع چپ بازی می‌کند، می‌تواند همان قابلیت هجومی خود را داشته باشد؟
مسلما جواب این سوال منفی است. شما وقتی در پست دفاعی بازی می‌کنید نمی‌توانید صد درصد در حملات تاثیر داشته باشید. البته باز هم کاملا به این بستگی دارد که مربی چه چیزی از بازیکن بخواهد و چه وظیفه‌ای را روی دوش گذاشته باشد. امیری بازیکنی است که کاملا در اختیار مربی و تفکرات مربی است و به خاطر همین به پرسپولیس کمک می‌کند.

* غیر از امیری، علی شجاعی هم کاندیدای بازی در دفاع چپ پرسپولیس است به نظر شما کدام یک از این ۲بازیکن باید در آن پست بازی کند؟
این کاملا به شرایط بازیکن در تمرینات بستگی دارد و مربی باید تصمیم بگیرد. به نظرم امیری گزینه بهتری است. حتی اگر فرشاد فرجی هم کرونا نداشت و می‌توانست کنار تیم باشد نمی‌توانست مثل امیری در آن پست بازی کند.

* سالیان سال است که پرسپولیس بازیکنان مازندرانی فراوانی را به خودش دیده، بازیکنانی که اکثرا هم موفق بودند و برعکس بازیکنان جنوبی شرایط بهتری در پرسپولیس داشتند. چرا این اتفاق برای مازندرانی‌ها در پرسپولیس می‌افتد؟
اول این‌که به خاطر شرایط آب و هوایی که مازندران دارد همیشه بازیکنان خوبی را تحویل فوتبال ایران داده. همین الان در تمام لیگ‌ها و تیم‌های فوتبال ایران بازیکنان مازندرانی حضور دارند. در لیگ برتر هم بیشتر بازیکنان تاثیرگذار تیم‌های مختلف مازندرانی هستند. این یعنی فوتبال در خون مازندرانی‌هاست اما این‌که چرا در پرسپولیس موفق می‌شوند به خاطر این است که بیشتر مازندرانی‌ها پرسپولیسی هستند و دوست دارند که در بهترین تیم ایران بازی کنند. وقتی هم این افتخار نصیب‌شان می‌شود با جان و دل برای پرسپولیس بازی می‌کنند. ضمن این‌که مازندران در رشته‌هایی مانند کشتی، وزنه‌برداری و والیبال هم فوق‌العاده است.

* فکر می‌کنم مازندران جزو آن دسته از استان‌هایی است که درصد پرسپولیسی‌هایش بیشتر از استقلالی‌هایش است؟
دقیقا این حرف درست است. بیشتر طرفداران نساجی هم پرسپولیسی هستند و بیشتر مازندرانی‌ها پرسپولیسی. البته الان نساجی دسته دوستان استقلالی است اما همه می‌دانند که پرسپولیس چقدر در مازندران طرفدار و به قول معروف کشته و مرده دارد.

* به‌عنوان یک مازندرانی درباره درگذشت نادر دست نشان هم صحبت کنید.
واقعا رفتن نادر اتفاق تلخی بود. او جزو مفاخر فوتبال مازندران است و همه نساجی را به اسم برادران دست‌نشان می‌شناسند. برادر نادر سال‌ها مربی نساجی بود و خودشان اسطوره این تیم.واقعاً رفتن نادر کمر فوتبال مازندران را شکست.

* خود شما با دست نشان همبازی بودید؟
در سال آخر که منتخب مازندران در لیگ قدس حضور داشت من و دست نشان با هم همبازی بودیم. البته ما اکثرا با هم رقیب بودیم، چون من در بهشهر بازی می‌کردم و دست نشان در نساجی اما به‌عنوان یک مازندرانی در فوتبال به افتخار می‌کردم.واقعاً رفتنش اتفاق تلخی بود.

انتهای پیام/

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.