تا وقتی جعفرخان بود، رفیق سیاسی شما راهی برای ورود نداشتآقای وزیر، یادم تو را فراموش

0 48

سال، نو شد ولی همچنان کاسه همان کاسه است و آش همان آش.
سال نو هم با حاشیه‌سازی‌ها برای پرسپولیس و طفره رفتن مسوولان از مسوولیت کارها و تصمیم‌هایشان اغاز شد. با پیغام و پسغام‌های رسانه‌ای و البته این پیام برای مردم که حول حالنا الی احسن الحال حد اقل قرار نیست فعلا در ورزش، فوتبال و ارتباط‌های موجود در آن اتفاق بیفتد.
سال نو شد با این پیام که بیشتر آدم‌های این ورزش و فوتبال قصد ندارند از روال گذشته برای زوال آن‌چه وجود دارد، دست بردارند. حاشیه‌ها و درگیری‌ها از همین ابتدا آغاز شد و البته پرسپولیس نیز همچنان اسیر توهمات این و آن است. آدم‌های کارنابلدی که به جای تمام افتضاح‌هایی که به بار می‌آورند به جای پاسخگویی برابر عمل خویش، موهومات تحویل می‌دهند.

*عضو شورایی هیات مدیره استقلال به دنبال بهشت
سال جدید با اظهارات عجیب‌وغریب مسوولان استقلال درباره پرسپولیس شروع شد. استقلالی‌ها گویی غیر از پرسپولیس حرف دیگری برای گفتن ندارند. این بار هم نوبت حجت نظری بود که هم‌زمان در شورای شهر و هیات مدیره استقلال حضور دارد. او گویی از همین حالا می‌داند با توجه به احتمال کم بودن تعداد آرا برای انتخابات شورای اسلامی شهر، باید روی رای‌دهنده استقلالی‌ها متمرکز شود تا حد اقل در این دنیا، بهشت را داشته باشد. این‌گونه است که از سر و کول پرسپولیس بالا می‌رود تا شناخته شود.

*حاشیه‌سازی عوامل وزارت در استقلال برای پرسپولیس
اعضای هیات‌مدیره دو باشگاه پرسپولیس و استقلال بالاخره منصوب و گماشته وزارت ورزش و جوانان هستند. این مساله قابل انکار نیست و به این ترتیب برای اولین بار نیست که عوامل وزارت ورزش و جوانان و دولت در استقلال این‌گونه بی‌سبب و بی مناسبت دست به اقدام علیه پرسپولیس می‌زنند. درحالی‌که وزارت می‌تواند عدم انجام این رفتار غیر حرفه‌ای را به ایشان تکلیف کند.
او در مصاحبه خود مدعی شده بود که پرسپولیس به طور ویژه مورد حمایت قرار داردو وی به عنوان نمونه به موضوع واگذاری دو ورزشگاه شهید کاظمی و امام‌رضا(ع) اشاره کرده بود.
چنین ادعایی از دو جهت نادیده گرفتن حقایق موجود است که کمی بعید است از روی نا‌آگاهی اتفاق افتاده باشد که البته بیان از روی بی‌اطلاعی نیز، توجیهی ندارد.

*بی‎‌ا‌‌طلاعی یا ارائه عمدی اطلاعات غلط؟
حقیقتی که درباره ان سخن می‌گوییم این است که این ۲ ورزشگاه بنا بر اعلام مسولان وقت با قرعه‌کشی به ۲ مجموعه تعلق گرفت و در عمل به عنوان یک یادگاری از سوی جعفر کاشانی برای ۲ باشگاه باقی ماند. مساله قرعه کشی نشان می‌دهد جانبداری در کار نبود. از سوی دیگر استقلالی‌ها که کمپ حجازی را هم دارند، این ورزشگاه را مدیون پرسپولیسی‌ها هستند که قابل انکار نیست ولی به جای تشکر و کرنش، چنین رفتاری را از خود نشان می‌دهند که جای تاسف دارد.
آن‌ها حقیقت را به هواداران استقلال نمی‌گویند تا ضعف‌های موجود ناشی از عملکرد خود را ناشی از یک جریان کلی جا بزنند و خود را تبرئه کنند و چه چیز بهتر از متهم کردن آن‌هایی که اکنون نه در بدنه مدیریت شهری تهران هستند و نه در وزارت تا ادعای‌شان گریبانگیر شود.

*پول‌هایی که دور ریختند
استقلال در سال‌های اخیر با درآمد به مراتب کمتر از پرسپولیس، بیشتر از ان هزینه کرده‌اند. کثرت خریدها کنترل را از دست این باشگاه خارج کرده است. هواداران استقلال با فشار زیاد برای انجام خریدهای جدید عملا فهرست استقلال را دچار تغییرات کرده و بعد خود به بی‌ثباتی اعتراض می‌کنند. این وضعیت هزینه‌ها را بالا برده است. مسوولان استقلال هم به دنیال جیغ و دست و هورای هواداران خود در فضای مجازی هستند. برای بازیکنی که پرسپولیس به زحمت ۳ میلیارد تومان می‌دهد و همین جای انتقاد دارد تا ۲ برابر هم هزینه می‌کنند. خریدهای خارجی را هم می‌بینیم. کلی بازیکن که حتی یک بازی را هم درست و حسابی انجام ندادند و یک میلیون دلار برای بازیکنی که به خاطر آسیب مفاصل، گام به عقب ندارد.
فقط با بخش کوچکی از این پول‌ها می‌شد کمپ حجازی را در بهترین شرایط قرار داد و ورزشگاه امام رضا(ع) را چمن طبیعی کرد. کاری که پرسپولیس ذره ذره در ورزشگاه شهید کاظمی انجام داد.

*سمیعی، نظری را در حد جواب ندید، سرخپوشان تهدید کردند
اظهارات حجت نظری با واکنش‌هایی از سوی پرسپولیسی‌ها همراه بود. بازخورد اول، مثل همیشه از سوی هواداران و فعالان پرسپولیس در شبکه‌های اجتماعی بود. پس از آن بازیکنان پرسپولیس تهدید کردند که از این پس چنین ادعاهایی را بدون پاسخ نمی‌گذارند. ابراهیم شکوری، سخنگوی باشگاه، با تاکید سمیعی مبنی بر دوری از ورود به این حواشی به یک جواب در لفافه اکتفا کرد. شخص مدیرعامل پرسپولیس که به کلی استقلالی‌ها را قابل ندانست که بخواهد، پاسخ بدهد و می‌گوید سرمان در کار خودمان است. شاید به مذاق بعضی هواداران خوش نیاید ولی به نظر، بهترین کار همین باشد، تمرکز روی کار خود.

*اعتراض عضو هیات مدیره استقلال به تصمیم‌های بعد از انقلاب
حجت نظری در جای دیگری از صحبت‌های خود می‌گوید؛ استقلال همان تاج است و دارایی‌های تاج هم مشخص است و می‌خواهد که آن‌ها به استقلال برگردانده شود.
در این جا چند بحث وجود دارد. نکته اول این است که وی تصمیمات انقلابی آن دوران را قبول ندارد و خواهان برگشتن وضعیت به قبل از انقلاب، حد اقل در این مورد است ولی به نظر جای این بحث، در جای دیگری است. اگر حرفی هست باید آن را از مرجع قانونی دنبال کنند که اقدام صورت گرفته بعد از انقلاب اشتباه بوده است، نه این که برای تحت ناثیر قرار دادن هواداران استقلال، آن را فقط در رسانه‌ها مطرح کند.
البته این در حالی است که در خود استقلال بین قدیمی‌های آن‌ها بحث وجود دارد که استقلال، همان تاج است یا نه.

*پشت پرده امکاناتی که به تاج داده بودند چه بود
نکته دیگر این است که آیا نظری اطلاع دقیقی دارد که ان دارایی‌ها از طریق مشروع بود یا نه؟ تا کنون هیچ‌کس وارد چنین بحثی نشده بود و برای اولین بار آن را مطرح خواهیم کرد تا با پرداختن هواداران به آن، درس عبرتی برای استقلال باشد که مسوولانش قبل از حرف زدن، بیشترفکر کنند. پیش از این درباره سوابق تیمسار خسروانی مطالبی داشتیم که زوایای پنهانی از زندگی او را روشن کرد تا معلوم شود پرسپولیس در چه رقابت نابرابری، سرآمد شد.
سوال این است که آن امکانات و ورزشگاه‌ها از کجا برای استقلال آمده بود؟ استقلال که از خودش درآمد نداشت. پرسپولیسی‌ها اگر از بولینگ عبده بهره‌مند بودن که دهان بازیکنان منچستر یونایتد از دیدنش باز مانده بود، با سرمایه بخش خصوصی تهیه شده بود. استقلالی‌ها که منکر وابستگی به نظام حکومتی هستند بگویند آن امکانات را خسروانی از کجا فراهم می‌کرد؟ زمین‌های موات که برای عموم مردم بود چرا استخوانش جلوی استقلال پرتاب می‌شد. باقی ان چه می‌شد. زمین‌های اطافش چه می‌شد. چرا ورزشگاه‌ها و امکاناتی که یا برای همه مردم بود یا باید به همه باشگاه‌ها تعلق می‌گرفت، به نام تاج می‌شد؟ آیا استفاده از نام تاج پوششی برای انجام یک سری اقدام‌های غیر اصولی نبود؟
آیا بهتر نیست استقلالی‌ها این ماجراها را با چوب، هم نزنند؟

*آقای وزیر یک بار هم بگویید؛ اشتباه کردیم، بد هم اشتباه کردیم
و اما تمام ماجرای نوروزی که گذشت به ماجرای افاضات حجت نظری محدود نمی‌شد. مسعود سلطانی‌فر هم با مصاحبه‌ای که داشت خود را در معرض حرف و حدیث‌ها قرار داد و علی کریمی را هم وادار به پاسخ‌گویی کرد. سلطانی فر در مصاحبه بلند و بالای خود به موضوع انتخابات فدراسیون فوتبال و کاندیداهایی که اظهارنظر داشتند ورود کرد. او با اشاره به دیالوگ نقی در سریال پایتخت عنوان کرد؛ «انتخابات نمی‌بینیم کسی می‌بازد، بگوید: باختم، بد هم باختم.»
سلطانی‌فر البته پر بیراه نمی‌گوید ولی موضوع این است که آیا جای گفتن هم بود؟ چنین موردی قطعا به کسی مثل مصطفی آجرلو می‌خورد. حدود ۲۰ سال قبل وقتی نگارنده این سطور در پی اقدامات باشگاه پاس علیه پرسپولیس به افشاگری علیه آجورلو پرداخت و درباره تلاش او برای رسیدن به ریاست فدراسیون نوشت. او به شدت عصبانی شد ولی خب در گذر سال‌ها مسایل بیشتری روشن شد و معلوم بود که وی این بار شانسی برای رای گرفتن نداشت. شاید هم سلطانی فر بیشتر او را طرف سخن خود قرار داده بود ولی واکنش علی کریمی بود که نظرها جلب کرد وقتی که همین رای نگرفتن را دلیل پیروزی دانست و همه می‌دانیم که تلاش و لابی هم نکرد و حرفی که زد صادقانه بود. او البته چالشی را هم مطرح کرد. توضیح برای دستوری که به واسطه آن قرارداد با ویلموتس بسته شد. حالا دوباره یادمان آمد ویلموتس با واسطه‌گری شرکتی به فوتبال ایران معرفی شد که ربطی به فوتبال نداشت و راه افتادنش بی ارتباط با فعالیت سلطانتی‌فر در دیگر عرصه‌ها نبود.
حالا در تایید سخن وزیر ورزش باید بگوییم آیا مدیر و مسوول و مقامی پیدا می‌شود که فقط برای یک بار هم که شده گردن بگیرد و بگوید اشتباه کردیم، بد هم اشتباه کردیم. همیشه شاهد فرافکنی و پشت هم اندازی بودیم در هر عرصه‌ای که خطا و اشتباهی اتفاق افتاد.

*آقای وزیر، تا وقتی کاشانی بود نتوانستید رسول‌پناه را وارد هیات مدیره کنید
وزیر ورزش و جوانان در بخش دیگری از صحبت‌های خود نیز وارد چالش شد. وقتی برای چندمین بار این ادعا مطرح شد که واسطه حضور رسول‌پناه، جعفر کاشانی نیست که الان از خودش دفاع کند. در این میان مطرح شد که رسول‌پناه به مجموعه شاهین، رفت و آمد داشته است. چه قدر هم دلیل محکمی است.
فرزند جعفر کاشانی به این مساله پاسخ داد و با تکذیب این مساله نسبت به طرح این موضوعات در غیبت پیشکسوت فوتبال ایران، خواستار عدم تکرار چنین رفتاری شد.
این در حالی است که رسول‌پناه هم حزبی سلطانی فر است و از مهره‌های کلیدی ان حزب در جریان انتخابات بود. ولی حالا وزیر او را به گردن نمی‌گیرد و از کاشانی مایه می‌گذارد! واقعا چرا؟
کاشانی اهل من زدن و در بوغ کردن ارتباطات و بزرگی خود نبود و بعضی از هواداران نمی‌دانند که چه ظلمی به او کردند. بله، کاشانی خیلی‌ها را می‌شناخت. بهتر است بگوییم بسیاری او را می‌شناختند و حرفش نزد ایشان نفوذ داشت. بعد از رفتن او نیز، نتیجه بدون بزرگتر شدن هیات مدیره پرسپولیس را دیدیم. سلطانی‌فر خیلی قبل تر از این ها می‌خواست رسول پناه را به پرسپولیس بیاورد ولی تا جعفر کاشانی بود او بیشتر از عضویت علی البدلی، نزدیک پرسپولیس شد. فقط بعد از فوت کاشانی بود که رسول‌پناه توانست به پرسپولیس ورود کند، در حالی که هیات مدیره قبل از فوت او هم عضو کم داشت. حالا باید چه فکری بکنیم؟ اگر به حرف کاشانی بود چرا حسین‌علی کلانی را عضو هیات مدیره نگذاشتید؟

انتهای پیام/

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.