ترابی با درخشش در لیگ قهرمانان بازوی توانمند کادر فنی برای ۲ بازی سپاهان و استقلال خواهد بودچشم امید

0 40

شیوا دورانگر – خبرنگار: مهدی ترابی پس از پشت سر گذاشتن فصلی ناموفق در لیگ قطر، در بازگشت به فوتبال ایران دوباره درخشش را از سر گرفته است و تبدیل شده به همان ستار‌ه‌ای که با تکنیک نابش، چشم‌ها را به خود خیره می‌کرد.

این بازیکن پاییز سال گذشته به لطف شاهکار مدیران پرسپولیس توانست قراردادش را یکطرفه فسخ کند و به العربی برود، اما پس از پیوستن به این باشگاه قطری با اقبال خوبی مواجه نشد و به سبب عملکردش، یک نیم فصل بیشتر در این تیم دوام نیاورد و در نهایت مجبور شد خیلی زود به جمع سرخپوشان بازگردد. ترابی در مجموع ۹ بار در لیگ ستارگان قطر به میدان رفت که حاصل آن ۲ گل بود.

با توجه به اینکه کشور‌های حاشیه خلیج فارس هیچوقت محل مناسبی برای رشد بازیکنان ما نبوده‌اند، قابل پیش‌بینی بود که قطری‌ها قدر ستاره بااستعدادی مثل ترابی را هم ندانند. همانطور که قبل از آن هم نتوانسته بودند با بازیکنان بزرگ و ملی‌پوش ایرانی چون سیدجلال حسینی، پورعلی گنجی، دژاگه، انصاری‌فر، قوچان‌نژاد، سروش رفیعی و مهدی ترابی کنار بیایند. به جرات می‌توان گفت در چند دهه اخیر تعداد ایرانی‌ها که در لیگ‌های عربی به موفقیت رسیدند بسیار انگشت‌شمار است. به طور مثال بتوان از علی دایی و علی کریمی اسم برد که توانستند در نزد عرب‌ها محبوبیت ویژ‌ه‌ای کسب کنند و با خیر و خوشی راه اروپا را در پیش بگیرند. البته این را هم نباید نادیده بگیریم که بیشترین هدف فوتبالیست‌های ایرانی از انتخاب لیگ‌های عربی درآمدزایی بوده تا پیشرفت فنی و به همین دلیل است که آن‌ها بعضا بدون توجه به اسم و رسم و جایگاه تیم‌ها دست به انتخاب می‌زنند. به طور مثال چند سال پیش تیم العربی قطر حاضر شد برای جذب دژاگه بالای ۳ می‌لیون یورو در هر فصل پرداخت کند و با چنین رقم وسوسه کنند‌ه‌ای این بازیکن حاضر شد قید بازی در لیگ معتبر انگلیس و تیم فولام را بزند.

پرداخت چنین مبالغ هنگفتی به بازیکنان باعث شده تا بسیاری از فوتبالیست‌ها به بازی در لیگ‌های عربی تمایل نشان دهند و حتی همین اخیرا بازیکنانی مثل مهدی ترابی، شجاع خلیل‌زاده، علی کریمی و روزبه چشمی هم قید همراهی پرسپولیس و استقلال را زدند که بالا هم گفتیم چه سرنوشتی در انتظار ترابی بود و سایر بازیکنان هم وضعیت بهتری ندارند. شجاع خلیل‌زاده بعد از ناکامی با الریان در لیگ قطر همین تازگی از لیگ قهرمانان کنار رفت، در حالی که این بازیکن با پرسپولیس همواره در لیگ و آسیا مدعی بود. زمزمه‌هایی هم مبنی بر بازگشت این بازیکن به تیم سابقش وجود دارد.

علی کریمی هم گرچه با حضور در القطر توانست توجه سران تیم متمول و نامدار الدحیل را جلب کند و به طور قرضی به این تیم بپیوندد اما نتوانست نمایش درخشانی در این تیم داشته باشد و به خاطر نمایش ضعیفش در لیگ قهرمانان آسیا به شدت مورد انتقاد طرفداران الدحیل قرار گرفت. روزبه چشمی هم که با ام صلال به زحمت توانست در لیگ ستارگان قطر باقی بماند و می‌شود گفت در جمع ایرانی‌های حاضر در لیگ قطر فقط مهراد محمدی بود که توانست فصل درخشانی را با العربی پشت سر بگذارد. این بازیکن ۱۲ گل برای تیمش زد و  توانست بهترین گلزن و بازیکن تیمش در فصل قبل لیگ ستارگان قطر عنوان بگیرد و به خاطر عملکرد درخشان با تمجید کارشناس قطری مواجه شود. با تمام این تفاسیر اما همچنان شاهدیم که هنوز لیگ‌های عربی کعبه آمال بازیکنان ماست و آن‌ها حاضرند به خاطر پول بیشتر، قید بسیاری از چیز‌ها را بزنند در حالی که فرصت این را دارند که با درخشش در تیم‌های باشگاهی و تیم ملی صاحب پیشنهادات بهتری شوند و حتی در لیگ‌های اروپایی بازی کنند.

قطعا این روز‌ها در جریان درخشش مهدی طارمی در لیگ پرتغال هستید و شاهد بودید که این بازیکن به چه زیبایی دروازه تیم چلسی را باز کرد و چطور  زمینه حذف یووه را از لیگ قهرمانان اروپا رقم زد. همین ستاره ایرانی که امروز چشم دنیا را خیره کرده و هر هفته با گلزنی و پاس گل‌ها و پنالتیهایش امتیازات را برای پورتو جمع‌آوری می‌کند، تا همین ۲ سال پیش از نظر کارشناسان قطری در حد و اندازه‌های تیم متوسطی چون الغرافه به حساب نمی‌آمد و با اینکه در طی مدت حضورش در این تیم عملکرد بدی هم نداشت اما همواره مورد انتقاد قرار می‌گرفت. اما همین بازیکن از وقتی به لیگ پرتغال منتقل شده است، دوباره تبدیل شده به همان ستاره تاثیرگذار.  او از همان بدو ورودش به پرتغال درخشش را آغاز کرد و با پنالتی‌هایی که برای ریوآوه کسب می‌کرد سر زبان‌ها افتاد و در پایان فصل با زدن ۱۸ گل به طور مساوی با پیزی و وینیسیوس، آقای گل پرمیرلیگ پرتغال شد. او علاوه بر گل‌هایی که زد توانست ۲ پاس گل هم بدهد و ۷ پنالتی هم بگیرد و با عملکرد خیره‌کنند‌ه‌ای که از خودش به جای گذاشت توجه تیم‌های مطرح این کشور از جمله بنفیکا و پورتو را جلب کرد و هم اکنون در عضویت پورتو است. طارمی تا اینجای فصل ۱۳ گل در لیگ پرتغال، ۲ گل در لیگ قهرمانان اروپا و ۵ گل در جام حذفی برای تیمش زده و در مجموع ۸ پنالتی هم کسب کرده است.

اصلا چرا راه دور برویم؟ همین مهدی ترابی را ببینید که بعد از بازگشت به پرسپولیس چقدر آماده و سرحال است. او در همین مدت کوتاه، بیشتر از هر وقت دیگری گل زده و پاس گل ارسال کرده است.  این بازیکن در دومین مسابقه‌ای که با پیراهن پرسپولیس در لیگ به می‌دان رفت، توانست دروازه نفت مسجد سلیمان را باز کند و قبل از حضور پرسپولیس در لیگ قهرمانان آسیا هم با پاس گل خود زمینه‌ساز برتری تیمش برابر نساجی شود. ترابی در جریان برتری پرسپولیس برابر مس نوین در جام حذفی هم یک پاس داد. اما بی شک اوج کار ترابی در مرحله گروهی لیگ قهرمانان آسیا بود که توانست با ارسال ۵ پاس گل به عنوان برترین پاسور مسابقات در منطقه غرب لقب بگیرد. ترابی در ۶ مسابقه‌ای که در ترکیب بود ۲ گل هم به ثمر رساند. به جرات می‌شود گفت از وقتی این ستاره خوش تکنیک به جمع سرخپوشان پیوسته است کادر فنی پرسپولیس بهتر از قبل اندیشه‌های تهاجمی خود را در بازی پیاده می‌کند و این تیم در فاز تهاجمی توانسته بر مشکلاتش غلبه کند و بیش از قبل در بازی‌ها موقعیت گل خلق کند. ترابی قبل از حضور در قطر بهترین بازیکن پرسپولیس در لیگ نوزدهم بود. اما این ستاره خوشفکر با یک تصمیم اشتباه هم به آینده خود لطمه زد و هم به پرسپولیس. چه بسا اگر او قبل از فینال آسیا این تیم را ترک نمی‌کرد، پرسپولیس توانسته بود به جای اولسان هیوندای جام قهرمانی را به خانه بیاورد. خوشبختانه ترابی خیلی زود متوجه اشتباهش شد و فهمید لیگ قطر جای مناسبی برای پیشرفت او نیست و طی این مدت با جان و دل تلاش کرده است تا اشتباهاتش را جبران کند. سرگذشت ترابی می‌تواند درس عبرت خوبی باشد برای بازیکنانی که در تیررس پیشنهادات وسوسه کننده عرب‌‌ها هستند. قطعا اگر لیگ برتر ما قویتر از لیگ‌های عربی نباشد، ضعیف‌تر هم نیست.

انتهای پیام/

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.