درباره پایان محرومیت سنگین عیسی آل‌کثیرشیر زخمی وارد می‌شود

0 17

میلاد اعظمی – خبرنگار: شما زمانی این مطلب را می‌خوانید که محرومیت ۶ماهه عیسی آل‌کثیر، مهاجم پرسپولیس به اتمام رسیده است. آل‌کثیر که با حکم کنفدراسیون فوتبال آسیا و به دلیل آنچه انجام حرکت نژادپرستانه بعد از گلزنی مقابل پاختاکور ازبکستان اعلام شد ۶ ماه از حضور در میادین فوتبال و هرگونه فعالیت رسمی فوتبالی محروم و ۱۰هزار دلار جریمه نقدی شد. داستان محرومیت آل‌کثیر آن‌قدر پیچیده است و آن‌قدر اتفاق‌های عجیب‌وغریب در این پرونده رخ داد که می‌شود چندین صفحه روزنامه را به آن اختصاص داد. در این مطلب به صورت کلی در خصوص تمام جوانب این پرونده عجیب‌وغریب صحبت می‌کنیم.

آغاز محرومیت
پس از بازی پرسپولیس و پاختاکور در مرحله یک چهارم نهایی لیگ قهرمانان آسیا که با برتری ۲بر صفر شاگردان گل‌محمدی به اتمام رسید ناگهان در آستانه بازی با النصر اعلام شد عیسی آل‌کثیر از سوی کنفدراسیون فوتبال آسیا به مدت ۶ ماه محروم شده است. خبری که چند ساعت قبل از بازی با النصر مانند یک شوک بزرگ برای پرسپولیس و آل‌کثیر بود، آن هم در شرایطی که پرسپولیس برای رسیدن به نیمه‌نهایی لیگ قهرمانان آسیا به شدت به آل‌کثیر وابسته شده بود و حالا باید بدون مهاجم اصلی خود به مصاف تیم تا دندان مسلح النصر عربستان می‌رفت. این اتفاق در نهایت رخ داد و پرسپولیس بدون آل‌کثیر النصر را در ضربات پنالتی شکست داد تا به‌عنوان نماینده غرب آسیا به فینال لیگ قهرمانان آسیا برسد.

چرا عیسی محروم شد؟
اما مساله مهم در مورد محرومیت آل‌کثیر و جریمه ۱۰هزار دلاری او دلیل محرومیتش بود. مسوولان انضباطی کنفدراسیون فوتبال آسیا معتقد بودند که مهاجم ایرانی پس از گلزنی به پاختاکور و در شادی گلش حرکتی نژادپرستانه انجام داده و منظورش از کشیدن چشمش توهین به ازبکستانی‌ها بوده. هرچند چنین مساله‌ای به هیچ‌عنوان صحت نداشته و آل‌کثیر سال‌ها بود که این نوع خوشحالی گل را به خاطر نوع چشمان برادرزاده‌اش انجام می‌داد و این مسایل به گوش مسوولان کنفدراسیون فوتبال نرفت تا به خاطر آن محرومیت سنگین گریبانگیر آل‌کثیر شود.

چرا محرومیت آل‌کثیر بخشیده یا کم نشد؟
پس از این‌که کنفدراسیون فوتبال آسیا رسما محرومیت آل‌کثیر را اعلام و تایید کرد، باشگاه پرسپولیس به همراه وکلای خود چندین بار به این مساله اعتراض کردند و حتی مستنداتی هم به صورت آنلاین ارائه شد و آل‌کثیر چند باری دفاعیات خود را حتی تا روزهای پایانی محرومیتش ارائه داد اما هیچ‌وقت از محکومیت آل‌کثیر کسر نشد یا محرومیتش بخشیده نشد. دلیل این مساله هم این بود که کنفدراسیون فوتبال آسیا برای بی‌انضباطی که به‌خاطر آن آل‌کثیر را محروم کرده بود، یعنی حرکات نژادپرستانه کمترین زمان و مبلغ را برای محرومیت در نظر گرفت و به خاطر همین با وجود ارائه مستندات زیاد و دفاعیات محکم هیچ‌وقت این محرومیت کسر یا بخشیده نشد و آل‌کثیر تمام دوران محرومیتش را سپری کند.

از داخل ایران عیسی را محروم کردند؟
در همان بحبوحه محرومیت آل‌کثیر گفته شد چند نفر از ادمین‌های فضای مجازی استقلالی و چند شخص دیگر با نامه نگاری‌ها به کنفدراسیون فوتبال آسیا و ایمیل زدن نقش بسزایی در محرومیت آل‌کثیر داشتند. نکته جالب این‌جاست که حتی رسانه‌های بیگانه هم در این خصوص اظهارنظر کردند و حتی مشخص شد هواداران رقیب ایمیل‌های فراوانی به کنفدراسیون فوتبال آسیا فرستادند تا باعث محرومیت آل‌کثیر شوند.

پرداخت جریمه آل‌کثیر
منهای ۶ ماه محرومیت آل‌کثیر این بازیکن مبلغ ۱۰هزاردلار آمریکا هم جریمه نقدی شد. ضمن این‌که مبلغ زیادی هم برای دادرسی‌ها، ثبت شکایات و اعتراض‌ها هم از طرف باشگاه هزینه شد. با اعلام مسوولان باشگاه این مبلغ از محل پاداش آسیایی پرسپولیس کسر شد تا آل‌کثیر از این لحاظ مشکلی بابت بازی نداشته باشد.

وطن فروشی‌ها در مورد آل‌کثیر ادامه دارد
با وجود این‌که فقط چند روز به پایان محرومیت ۶ماهه آل‌کثیر باقی مانده بود اما یک فیلم از تمرینی آل‌کثیر در ورزشگاه شهید کاظمی منتشر شد و همین مساله باعث شد استقلالی‌ها دوباره به کنفدراسیون فوتبال آسیا ایمیل بزنند و درخواست محرومیت دوباره آل‌کثیر را داشته باشند. البته که این فیلم در زمان قبل از لیگ قهرمانان آسیا گرفته شده و البته که تمرین انفرادی آل‌کثیر هم هیچ ایرادی ندارد اما اصرار استقلالی‌ها به وطن‌فروشی و محروم نگهداشتن آل‌کثیر مساله این است که دردش کمی دشوار است اما استقلالی‌ها برای این‌که آل‌کثیر مقابل آن‌ها بازی نکند و از ترس تقابل با مهاجم پرسپولیس دست به هر کاری می‌زنند.

شیر زخمی وارد می‌شود
هر چه بود محرومیت آل‌کثیر تمام شد و از امروز می‌تواند هم با پرسپولیس تمرین کند و هم برای پرسپولیس بازی کند. این ۶ماه باعث شد آل‌کثیر حالا مثل یک شیر زخمی باشد و برای بازی کردن با لباس پرسپولیس انگیزه فراوانی داشته باشد. آل‌کثیر که با انگشت شکسته چند بازی برای پرسپولیس بازی کرد الان بمب انگیزه و انرژی است و در این مدت آمادگی بدنی خود را حفظ کرد تا بتواند برای پرسپولیس به زمین برود. زوج آل‌کثیر شهریار مغانلو می‌تواند هر خط دفاعی را آزار بدهد و این مساله برای تمام رقبای پرسپولیس در ایران و آسیا مثل یک کابوس است.

از محرومیت آل‌کثیر درس بگیریم
محرومیت آل‌کثیر و ضرر و زیانی که خودش و پرسپولیس در این مدت دیدند این مساله را ثابت کرد که تمام بازیکنان مربیان و مدیران فوتبال ایران و پرسپولیسی‌ها باید به قوانین کنفدراسیون فوتبال آسیا آشنا باشند. ممکن است یک حرکت در کشور ما هیچ موردی نداشته باشد اما در بعد بین‌المللی باعث ضرر و زیان‌های فراوانی به بازیکنان و تیم شود. این وسط مدیران باشگاه و مدیران تیم هم باید آموزش‌های لازم را به بازیکنان بدهند تا دیگر شاهد چنین محرومیت‌های عجیب و غریبی نباشیم.

انتهای پیام/

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.