دستِ کوتاه فدراسیون و فوتبال ایران از میزبانی های AFCشوآف تمام

0 19

شیوا دورانگر – خبرنگار: فدراسیونی که خواستار میزبانی جام ملت های آسیا شده بود، میزبانی هیچ مسابقه ای را نتوانست از آن خود کند. فدراسیونی که شوآف را خوب بلد بود.
فدراسیون پنج ستاره ای که رئیسش عنوان نایب رئیسی AFC را از آن خود کرده بود، اما میزبانی گروه استقلال را به عربستان دادند و میزبانی گروه پرسپولیس را به هند و میزبانی بازی های حساس و سرنوشت ساز تیم ملی را به بحرین.

میزبانی مسابقات دو کشوری که با هم در نزاع و کشمکش سیاسی هستند را به یکی از دو کشور محل نزاع داده اند. درخواست میزبانی نایب قهرمان آسیا، تیمی که عناوین برتر را در لیگ قهرمانان آسیا از آن خود کرده را هندی می گیرد که در فوتبال حرف چندانی برای گفتن ندارد، هرچند که با سرمایه گذاری ویژه، قطعا در سال های بعد شرایط بهتری را برای خود رقم خواهد زد.

بحرین هم میزبانی را گرفته، درحالیکه کار صعودمان به بازی با همین تیم گره خورده است.

حالا نمایشی بودن درخواست میزبانی ایران بیش از پیش عیان می شود. آن روزها ما از ساختارهای خراب نوشتیم، اما قطعا علاوه بر نداشتن ساختار لازم و امکانات سخت افزاری مورد نیاز، به چیزهای بسیار مهم دیگری هم برای میزبانی لازم است که فدراسیون ایران از داشتن آنها عاجز است.

نبی که حالا قنبرزاده را بر صندلی دبیرکلی فدراسیون می بیند، آن روزها درخواست میزبانی جام ملت ها را به کنفدراسیون فوتبال آسیا فرستاده و معتقد بود که می توانیم میزبانی این رقابت ها را بگیریم.

او سرپرست دبیرکلی فدراسیونی بود که با سرپرستی حیدر بهاروند اداره می شد.

انتخابات که برگزار شد، شهاب الدین عزیزی خادم از میان علی کریمی، مصطفی آجورلو و کیومرث هاشمی ریاست فدراسیون فوتبال را برعهده گرفت و ارکانش را راهی ساختمان فدراسیون کرد.

فدراسیونی که البته می تواند در امتدادِ فدراسیون سابق باشد. فدراسیونی که مهدی تاج ریاستش را برعهده داشت و او زمستان سال گذشته به دلیل آنچه که بیماری قلبی و تجویزپژشک عنوان شد، از ریاست کناره گیری کرد.

***

صبح روز پنجشنبه کنفدراسیون فوتبال آسیا میزبان‌های فصل جدید لیگ قهرمانان آسیا را اعلام کرد.

طبق اعلام AFC عربستان به عنوان میزبان گروه اول (ریاض) و سوم (جده) و چهارم (ریاض) انتخاب شد، شهر الشارجه امارات میزبان گروه دوم شد و بازی های گروه پنج هم در هند برگزار خواهد شد.

بنابراین ۲۵ تا ۱۰ اردیبهشت پرسپولیس باید برای مسابقات مقدماتی راهی هند شود و استقلال هم به عربستان و شهر جده برود. تراکتور هم باید در امارات مسابقه دهد.

البته مدیرعامل تیم نایب قهرمان آسیا تاکید دارد که آنها برای گرفتن میزبانی گروه E تلاش زیادی کرده اند اما درنهایت AFC میزبانی به ایران نداده است: «تلاش گسترده‌ای برای دریافت مجوز میزبانی داشتیم و برنامه‌های متعددی را داخل باشگاه و با کمک همکارانم ترتیب دادیم اما در نهایت میزبانی گروه ما به کشور هند رسید. فوتبال، بهانه‌ای برای صلح و دوستی بین کشورهاست و هیچ مرزی ندارد. ما با پیام نزدیکی ‌فرهنگ‌ها و رقابت سالم و دوستانه کارمان را در کشور هند آغار می‌کنیم و امیدوارم بهترین اتفاقات را رقم بزنیم.»

***

قبل از تقسیم میزبانی ها، درست در همان روزهایی که ایران درخواست میزبانی جام ملت های ۲۰۲۷ آسیا را به AFC داد، مسئولان ورزش از تصمیم فدراسیون حمایت کردند، اینکه این مسئله یک حمایت صرف و نمادین بود و یا اینکه تلاش خاصی هم در این جهت انجام شد، شاید جوابش در تقسیم میزبانی ها کاملا عیان باشد.

حالا مسعود سلطانی فر در واکنش به میزبانی یکی از کشورهای حوزه جنوبی خلیج فارس در رقابت های مقدماتی جام جهانی و انتخاب عربستان بعنوان میزبان یکی از گروه های حاضر در لیگ قهرمانان آسیا، این تصمیم را ناعادلانه دانسته است.

وزیر ورزش در این نامه ها خواستار جلوگیری از برخی نگاه های سیاسی شد و تصمیم گیری های سیاسی را باعث خدشه به جایگاه کنفدراسیون فوتبال آسیا و فیفا دانست که باعث می شود فوتبال نقش غیرسیاسی خود را فراموش کند.

همانطور که پیش از این نیز یک بار ایران تهدید به کناره گیری تیم های ایران از لیگ قهرمانان کرده بود، حالا ظاهرا یکی از گزینه های روی میز، مطرح کردن کناره گیری است!

***

سایت inside world football نوشته است: «پیشنهاد عربستان برای میزبانی یک گام بزرگ به جلو برای این کشور است زیرا اعتبار خود به عنوان محل برگزاری مناسب رویدادهای مهم افزایش می دهد و جایگاه خود را برای میزبانی جام ملت های آسیا در سال ۲۰۲۷ تثبیت می‌کند.»

رسانه های بین المللی می گویند عربستان شانس زیادی برای گرفتن میزبانی همه جام ملت هایی را دارد که ایران خواستار برگزاری اش شده است. فعلا که بحرین حریف سرسخت ایران در این مرحله از مسابقات مقدماتی جام جهانی ۲۰۲۲ و جام ملت های آسیا ۲۰۲۳ میزبانی رقابت ها را از آن خود کرده است.

***

اینطور که پیداست تیم های باشگاهی ایران و فدراسیون فوتبال ایران مشتاق میزبانی هستند، اما علاقه زیادی به رایزنی و لابی کردن برای گرفتن میزبانی ندارند، درحالیکه در دنیای ورزش امروز، لابی و مذاکره حرف اول را می زند. داشتن کرسی نیز اهمیت زیادی دارد.

داشتی کرسی اثرگذاری که فرد، برای منافع کشورش تلاش کند، نه اینکه صرفا از این مقام در جهت منافع شخصی خود و ماندگاری خود و دوستانش در فدراسیون استفاده کند.

غم انگیز است که ما در لیگ قهرمانان آسیا ۴ نماینده داریم، در فوتبال آسیا جزو سه – چهار تیم اول هستیم، تیم مان به فینال لیگ قهرمانان آسیا راه پیدا می کند و بازیکنانی داریم که می توانند در فوتبال اروپا بدرخشند، اما کرسی اثرگذار نداریم و هر چه درخواست می دهیم، به آن ترتیب اثر داده نمی شود.

***

ما فقط پیشنهاد میزبانی می دهیم بی آنکه مسائل و مشکلات و موانع موجود را خودمان برطرف کنیم. بی آنکه مذاکره ای با AFC داشته باشیم و لابی و رایزنی کنیم.

خودمان غرق در مشکلات فوتبال داخلی مان هستیم، سال های طولانی است درگیر موضوع حل ناشدنی حق پخش تلویزیونی است و نمی تواند مشکلش با صداوسیما را برطرف کند. محدودیت های بانکی برای انتقال پول بین المللی، شیوع کرونا و عدم توفیق کشور در کنترل آن از جمله مشکلاتی است که قطعا مد نظر AFC برای انتخاب میزبان ها قرار گرفته است.

فدراسیونِ جدید راه سختی و طولانی در پیش دارد. باید دید فدراسیون عزیزی خادم می تواند بخشی از مشکلات فوتبال ایران را برطرف کند.

انتهای پیام/

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.