رأیی که نهایی نیست؛ آکادمی کیا اعتراضش را به استیناف می‌بردDNA حقایق را روشن می‌کند

0 43
رأیی که نهایی نیست؛ آکادمی کیا اعتراضش را به استیناف می‌بردDNA حقایق را روشن می‌کند

یک اتفاق عجیب در هفته‌های گذشته در فوتبال پایه رخ داد. اتفاقی که نقدهای زیادی به دنبال داشت. آکادمی کیا با این اتهام که از بازیکن صغرسن استفاده کرده محکوم شد و قهرمانی از این تیم گرفته شد.
این کمیته انضباطی هیات فوتبال استان تهران بود که بعد از ماه‌ها بررسی شکایت چند باشگاه از جمله پیکان، مهریاران حافظ و ایرانمهر در رده‌های سنی نوجوانان و جوانان، تیم آکادمی کیا را به دلیل این تخلف محکوم کرد. این محکومیت تاوان سنگینی برای آکادمی کیا داشت، آن‌ها علاوه بر جریمه نقدی و محرومیت دو ساله بازیکن، قهرمانی را از دست دادند، چراکه نتایج تیم‌هایی تغییر یافت که با این تیم به رقابت پرداخته بودند و در پی این اتفاق شکایت کردند.
این روزها آکادمی کیا درخواست تجدید نظرخواهی را به کمیته استیناف داده و صحبت از این است که مدیران آکادمی خواستار دریافت آزمایش DNA از این بازیکن هستند.

***

بازیکنی که بحث صغرسن او از سوی کمیته انضباطی مورد تایید قرار گرفته، محمدصدرا طاهر اسماعیل است. آکادمی کیا به خاطر استفاده از او که کمیته انضباطی آن را غیرمجاز تلقی کرده، نتیجه دیدارهایش با پارس جاوید، مهریاران حافظ، ایرانمهر و پیکان ۳ بر صفر شده است. جریمه نقدی ۱۰ میلیون تومان در مقابل گرفتن قهرمانی شاید مجازات ناچیزی باشد.
کاظم سلیمانی، دبیر و معاون کمیته انضباطی هیات فوتبال استان تهران در مورد اعتراضی که آکادمی کیا به این موضوع داشته، گفته است: «باشگاه کیا درخواست تجدید نظرخواهی خود را به کمیته استیناف ارائه داده و باید منتظر بررسی و رأی نهایی از سوی کمیته استیناف باشیم. این‌که آزمایش DNA یا تراکم استخوان از بازیکن مد نظر گرفته خواهد شد یا خیر موضوعی است که به بررسی‌های کمیته استیناف مربوط می‌شود.»
موضوع زمانی پیچیده می‌شود که آکادمی کیا معتقد است که قبلا از این بازیکن تست تراکم استخوانی گرفته شده و موضوع صغرسن در مورد او منتفی است. همین یک مساله باعث می‌شود از منتقدان و آن‌هایی که استفاده از بازیکن صغرسن را بهانه‌ای برای زیر سوال بردن خدمات شایسته و دلسوزانه آکادمی کیا در این سال‌ها دانسته‌اند، بخواهیم کمی صبر داشته باشند.
شاید درنهایت DNA اثبات کند که از سوی آکادمی مهدی مهدوی‌کیا، اسطوره بزرگ و خوشنام فوتبال ایران تخلفی صورت نگرفته است.
معاون کمیته انضباطی هیات فوتبال استان تهران هم در خصوص استدلال آکادمی کیا در این خصوص می‌گوید: «در سال‌های۱۳۹۶یا ۱۳۹۷ کمیته انضباطی وقت به این پرونده رسیدگی کرده بود اما اسناد و مدارک در آن زمان قوی نبود. آکادمی کیا معتقد است قبلا تست تراکم استخوانی داده‌ و فدراسیون فوتبال این موضوع را تایید کرده است اما این امر برای ما دلیل قانع‌کننده‌ای نبود. رأی کمیته انضباطی سابق هم درباره مجاز یا غیرمجاز بودن بازیکن مورد نظر محکم صادر نشده است. در هر صورت پس از بررسی از سوی کمیته استیناف رای نهایی در خصوص آکادمی کیا گرفته خواهد شد.»

***

برای پرس و جوی بیشتر از چند و چون کار، با‌هادی مهدوی‌کیا بازیکن پیشین پرسپولیس که مسوولیت آکادمی کیا را برعهده دارد، تماس گرفتیم که البته موفق به گفت‌وگو با او نشدیم.
محمد ملک احمد، رییس کمیته انضباطی هیات فوتبال تهران هم در این خصوص گفته که چندین نوبت از‌هادی مهدوی‌کیا خواسته شده که ۲ بازیکن متهم به صغر سن به کمیته انضباطی آورده شوند.
او در این باره گرفته است: «خواستیم که مهدوی‌کیا همراه با محمدرضا طاهراسماعیل و محمدصدرا طاهر اسماعیل با اسناد و مدارک به کمیته انضباطی بیایند تا در جلسه سوال‌های لازم از آن‌ها پرسیده شود تا وضعیت درستی یا نادرستی این شکایات مشخص شود. ابتدا آکادمی کیا اسناد و مدارکی به ما ارائه داد اما از آوردن بازیکن به جلسه کمیته انضباطی خودداری کرد. یکی از دلایل تأخیر در صدور رأی عدم همکاری خود آکادمی کیا بود، زیرا از حضور بازیکنان مورد اعتراض پرهیز می‌کرد. در نهایت در جلسه‌ای که اواخر سال گذشته و ۲۶ یا ۲۷ اسفندماه برگزار شد به‌عنوان آخرین اخطار به این آکادمی گفتیم اگر بازیکن را به جلسه نیاورید تصمیم خود را اتخاذ می‌کنیم که در نهایت این کار را انجام دادند. البته قبل از آخرین جلسه با اعضای هیأت فوتبال هم جلسه داشتم. در جلسه ما هم یکی از این افراد فنی حضور داشت تا سوال‌های پیش‌بینی شده از بازیکنان مطرح و مشخص شود آیا بازیکن واقعی بوده و محمد صدرا طاهر اسماعیل خودش است یا این‌که از شناسنامه برادر خود در مسابقه استفاده کرده. پس از طرح سوالات و با توجه به سوابق و مدارک تیم‌های شاکی و خودمان محرز شد این بازیکن جا زده است.»
کمیته انضباطی رأی را صادر کرده اما این حق برای آکادمی کیا که سال‌هاست به فوتبال پایه کشور خدمت می‌کند، محفوظ است که شکایتش را به استیناف ببرد.
رییس کمیته انضباطی هیات فوتبال تهران هم بر این موضوع اذعان دارد: «این حق مسلم آکادمی کیاست تا بتوانند معترض باشند و به اعتراض آن‌ها در این کمیته رسیدگی شود. زمان صدور کمیته استیناف هم به حجم پرونده‌های این کمیته و وقتی که آقایان می‌گذارند بازمی‌گردد. آکادمی کیا یک هفته پس از ابلاغ رأی می‌تواند شکایت خود را در استیناف مطرح کند.
رأیی که روی آن قضاوت شده، رای قطعی نیست، این رای قابل اعتراض و رسیدگی مجدد است. آن‌هایی که برای زیر سوال بردن مهدی مهدوی‌کیا عجله دارند، خوب است لااقل کمی صبوری کرده و منتظر رأی استیناف شوند.

انتهای پیام/

اخبار و مطالب مرتبط

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.